اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در ۱۳ استان ایران

معاون وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که در ۱۳ استان این کشور محدودیت‌های جدیدی در ارتباط با پاندمی کرونا اعمال می‌شود. این محدودیت‌ها شامل مراکز مختلف از موزه‌ها و گردشگاه‌ها تا مراکز آموزشی و ورزشی است.

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر

روسیه از آزمایش موفق سه نمونه اولیه واکسن کرونا خبر داد

خبرهای امیدبخش درخصوص دستیابی به واکسن کرونا و داروهای موثر برای آن در روسیه ادامه دارد و به تازگی عنوان شده که آزمایش سه نمونه اولیه واکسن کرونا موفقیت آمیز بوده است.

ادامه

اجتماعی, جهان, خبر, دانش, روسیه, شرق اروپا

درخواست از دولت برای تجدیدنظر دربازگشایی‌ها/ کادر درمان خسته وفرسوده در کنار حقوق‌هایی سه تا چهار ماه پرداخت نشده

عضو کمیته کشوری کرونا با اشاره به افزایش موارد ابتلا، بستری و فوتی ناشی از کرونا، گفت: تجدیدنظر در بازگشایی‌های انجام شده توسط دولت در مقابله با کرونا بسیار کارساز خواهد بود.

ادامه

اجتماعی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, خبر, کارگری

آتش‌سوزی در درمانگاه سینا اطهر در خیابان شریعتی/ ۱۵ زن و ۴ مرد جان باختند

اورژانس دقایقی پس از انفجار در تهران اعلام کرد:در ساعت ۲۰:۵۶ حریق در درمانگاه سینا اطهراعلام شده که براساس گزارش‌های اولیه حاکی از انفجار کپسول اکسیژن است.

ادامه

اجتماعی, ایران, حوادث, خبر, کارگری

زنگ خطر/ تست مثبت کرونا ۹۹۸۶ نفر از کادر درمان تنها در بیمارستان‌های دولتی

معاون کل وزارت بهداشت ضمن اشاره به افزایش موارد بروز و فوتی کووید-۱۹ در کشور، گفت: اینکه برخی محدودیت‌ها بازگردد اجتناب ناپذیر است و همانطور که ستاد ملی کرونا با ماهیت شهرستانی تصویب کرده است، اکنون شش استان به علاوه استان تهران درخواست‌هایی در این زمینه داشتند و حتی برخی موارد با این اختیار در استان‌هایی ... زنگ خطر/ تست مثبت کرونا ۹۹۸۶ نفر از کادر درمان تنها در بیمارستان‌های دولتی

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر

هر سال افسرده‌تر از پارسال: گزارش های نگران‌کننده از گسترش آسیب‌های اجتماعی / روزانه ۱۳ نفر در ایران خودکشی می‌کنند

افسردگی در جامعه ما نسبت به ده سال گذشته افزایش یافته است. رئیس انجمن علمی پیشگیری از خودکشی ایران با اعلام این خبر گفت:« یکی ازعوامل خطر اقدام به خودکشی افسردگی است و این موضوع شانس خودکشی را شش بار بیشتر می‌کند.»
.

بر اساس تحقیقی در مرکز تحقیقات سنجش سلامت جهاد دانشگاهی ، افسـردگی سـومین مشـکل سلامتی کشور و چهارمین در جهان است. میزان این بیماری در زنان ۱.۷ بیشتر از مردان بوده و افراد بیوه بیشترین میزان افسردگی و بعد از آن به ترتیـب افـراد مطلقه، متأهل بیشترین درصد و افراد مجرد کمترین درصد افسردگی را داشتند.

 

بر اساس پژوهش جامعی که درباره نرخ خودکشی در سال ۹۰ در ایران انجام شد علائم افسردگی در میان ۱۲ درصد جمعیت قابل مشاهده است. بر اساس این پژوهش که در قالب طرح پیمایش ملی سلامت روانی بر روی ۷ هزار و ۸۸۶ فرد ۱۵ تا ۶۴ ساله تمرکز کرده بود ۱۰.۳ درصد مردان و ۱۵.۴ درصد زنان دارای اختلال افسردگی بوده‌اند.

 

این آمارها در سال‌های بعد روند رو به رشدی داشت به طوری که در سال ۹۱، این نرخ به ۱۰ تا ۱۵ درصد رسید و در سال ۹۳ سخن از رقم ۲۱ درصدی جمعیت افسرده کشور بود.

 

روزانه ۱۳ نفر در ایران خودکشی می‌کنند

 

در ماه‌های ابتدایی سال ۹۵ اخبار پی درپی‌ از خودکشی‌های موفق در ملاعام مخابره شد که موجی از حیرت و اندوه را در بدنه جامعه و در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.

 

این اخبار نگران کننده موجب احساس ضرورت در بدنه دولت برای رسیدگی به این بیماری مغفول منجر شد و وزیر بهداشت با تشکیل جلسه‌ای فوری و دعوت از سیاست‌گذاران و کارشناسان مسوول، خواستار ریشه‌یابی و حل مشکل شد.

 

در این جلسه، مسوولان انجمن علمی پیشگیری از خودکشی اعلام کردند که سالانه بیش از ۴۵ هزار نفر در ایران دست به خودکشی می‌زنند که کمتر از ١٠ درصد این افراد، در اقدام خود موفق می‌شوند. در حالی که بنا بر برآوردهای رسمی پزشکی قانونی کشور، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت و با استناد به آمار، نرخ خودکشی در کشور حدود ۶ در ١٠٠ هزار نفر است، برآورد غیررسمی حکایت از آن دارد که روزانه، حداقل ١٣ نفر، به زندگی خود پایان می‌دهند.

 

سید حسن قاضی زاده هاشمی با هشدار نسبت به بالارفتن نرخ شیوع افسردگی در کشور، آن را یکی از دلایل اصلی خودکشی عنوان کرد و خواستار سیاست‌زدایی از مسئله نشاط اجتماعی شد تا بتوان برای این معضل راه حلی یافت و تاکید کرد:« کشور ما آنقدر سیاست‌زده بوده که گاهی از مسائل اصلی غافل هستیم. رسانه‌ها باید کمک کنند تا اپیدمی خودکشی از طریق خودکشی تقلیدی روی ندهد. این موضوع وظیفه حرفه ای بوده که همه ملزم به رعایت آن هستند»

 

.گزارش های نگران‌کننده از گسترش آسیب‌های اجتماعی؛ که بر اساس آن می‌توان به شکل دقیق تری به عوامل عینی موثر بر افزایش افسردگی و خودکشی پی برد، وی تصریح کرد که طبق تحقیقات انجام شده، افسردگی، احتمال وقوع خودکشی را در کشور ۶ برابر کرده و اعتیاد و الکل نیز به ٣ برابر شدن احتمال بروز این معضل اجتماعی منجر می شود. فقر و بیکاری و استعمال سیگار هم احتمال خودکشی را دوبرابر کرده‌است.

 

در آمار تفکیکی که از سن خودکشی‌ ارائه شد نیز آمده است که شایع‌ترین سن خودکشی ١۵ تا ٢۴ سال بوده و تا سال ٩١، حدود ٨٠ درصد خودکشی‌ها در شهرها و ٢٠ درصد در روستاها بود اما از سال ٩٢ به بعد ٣٠ درصد خودکشی‌ها در روستاها رخ داده است.

 

علاوه بر این در سال ۲۰۱۳ موسسه گالوب گزارشی مبنی بر بررسی وضعیت خشنودی و خوشحالی در بین ۱۳۸ کشور منتشر کرد که بنا به این گزارش، عراق نخستین کشور غمگین جهان معرفی شده است. بعد از عراق، کشورهای ایران، مصر، یونان و سوریه به ترتیب به عنوان ناشادترین کشورهای جهان معرفی شدند.

 

ضرورت وجود پوشش بیمه برای بیماران روانی

 

بنابر گفته رئیس انجمن روانپزشکی ایران٬ آمار افسردگی در دنیا حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهد. این آمار در کشورها در شرایط مختلف فرق می‌کنند، مثلا وقتی در کشوری زلزله شده یا جنگ یا تغییرات اقتصادی و اجتماعی سریع دیده می شود، میزان افسردگی بیشتر می شود. از جمله در تهران نیز تحقیقی انجام شده که نزدیک به ۳۴ درصد تهرانی ها دارای این بیماری روانی بوده اند. ولی آمار مربوط به بیماریهای روانی و افسردگی در سطح جامعه ایران، حدود ۲۱ تا ۲۵ درصد است.

 

جلیلی عوامل عینی و به ظاهر ساده‌ای مانند کمبود تخت روانپزشکی، کمبود روانپزشک و روان‌پرستار در جامعه را باعث افزایش بیماران روانی می‌داند. بنابر اظهارات او سال‌هاست تعداد تخت‌های روانپزشکی در کشور از ۸ تا ۱۱ هزار عنوان می‌شود و این میزان افزایش چندانی نیافته در حالی که ما سیر صعودی سریعی را درتعداد بیماران مشاهده می‌کنیم .

 

از نظر این کارشناس٬ مشکل اساسی دیگر٬ عدم پوشش بیمه برای بیماران روانی است. بیمه‌ها، خیلی از بیماری‌ها را پوشش می‌دهند اما این شامل بیماری‌های روانی نمی‌شود و همه هزینه‌ها باید به صورت شخصی پرداخت شود. تعرفه‌های روانپزشکی غیرواقعی است که این باعث می شود خدمات به بیماران کم شود و مردم صدمه می بینند.

 

با توجه به آنچه که در گزارش آمده به نظر می‌رسد همه این گزارش‌ها و تحلیل‌ها بر اساس آمارهای مخدوش، غیردقیق و گاه نامطمئنی است که در ایران مانند سایر بخش‌ها دامان این بیماری را نیز گرفته و در غیاب یک آمار و بایگانی دقیق‌ امکان رصد تغییرات و بررسی علمی و دقیق عوامل موثر بر کاهش و افزایش میزان این بیماری وجود ندارد. در نهایت می‌توان بعد از کالبد شکافی کسانی که خودکشی کردند، راه حل جمع شدن قرص برنج از عطاری‌ها را ارائه داد که هر چند امکان خودکشی آسان را کاهش می‌دهد اما راه حل مشکل نیست. آسیب شناسی و ارائه راه‌حل‌های اساسی‌تر مستلزم پذیرش این آسیب در درجه اول و برخورد منطقی و علمی و کارشناسی شده با آن است.

 

بر اساس نظر کارشناسان٬ علاوه بر عوامل عینی یاد شده ، بعضی از دلایل افزایش این بیماری روان شناختی را باید در یک رشته عوامل اجتماعی جست وجو کرد. شکاف‌های سنی، جنسیتی و ارزشی موجود در جامعه در حال گذار ایران و برنامه‌های به تعبیر وزیر بهداشت «سیاست زده » اتخاذ شده در مواجه با این شکاف‌ها، تابحال نتیجه‌ای به نفع کاهش افسردگی و خودکشی نداشته است.
مهسا محمدی
زیتون

دادگاه عالی اروپا رای داد: ساعات رفت و آمد روزانه کارگران جزء ساعات کاری آنها محسوب ‌شود

به گزارش ایلنا، در حالی که در ایران، مجلس در صدد بررسی لایحه اصلاح قانون کار بر خلاف مصالح جمعی کارگران است، دادگاه عالی اروپا به تازگی رایی صادر کرده است که برای بسیاری از کارگران اروپا نیز تازگی دارد. براساس این رای، زمانی که کارگران در هر روز صرف رفت و آمد از منزل ... دادگاه عالی اروپا رای داد: ساعات رفت و آمد روزانه کارگران جزء ساعات کاری آنها محسوب ‌شود

ادامه

جهان, خبر, غرب اروپا

بازگشت روسیه به خانه سازی کمونیستی

پس از فروپاشی شوروی سابق در سال ۱۹۹۱ اجرای طرح های دولتی بزرگ خانه سازی متوقف شد، ولی اکنون برای کاهش مشکلات روزافزون ناشی از گرانی مسکن، گستردگی اجاره نشینی و حتی بی خانمانی اجرای طرح های موفق خانه سازی زمان حاکمیت کمونیست ها در روسیه در دستور کار قرار گرفته است به گزارش ایرنا، ... بازگشت روسیه به خانه سازی کمونیستی

ادامه

ارشیتکت, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا