هشدار روسیه به انگلیس: جلوی هرگونه تجاوز را خواهیم گرفت

به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت دفاع روسیه سه‌شنبه شب به وقت تهران به انگلیس درباره پرواز برنامه‌ریزی شده هواپیمای جاسوسی این کشور بر فراز خاک روسیه هشدار داد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, انگلستان, اوکراین, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, شرق اروپا, غرب اروپا

مانورهای متهورانه جنگنده‌های چین مقابل دیدگان ژنرال‌های آمریکا

ژنرال آمریکایی با ابراز نگرانی از رهگیری‌ها و مانورهای متهورانه خلبانان چینی گفت، افزایش مانور جنگنده‌های چین در منطقه نگران کننده است.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, امریکا, امریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, کانادا

حضور نظامی برلین درشرق؛ جت‌های جنگنده آلمان در رزمایش استرالیا

گزارش رسانه های بین المللی حاکی است آلمان در حال تغییر تمرکز خود به سوی اقیانوس هند و آرام است و حضور جت های جنگنده این کشور در رزمایش استرالیا یکی از مصادیق آن به شمار می‌آید.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, المان, تایوان, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

هرگونه درگیری میان چین و تایوان توجه را از جنگ اوکراین منحرف خواهد کرد

اتحادیه اروپا نگران است که هرگونه درگیری میان چین و تایوان توجه واشنگتن را از کی یف منحرف کند.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ مقامات اتحادیه اروپا هراس دارند، که اگر تنش با چین بر سر تایوان از کنترل خارج شود، ممکن است باعث کاهش حمایت آمریکا از اوکراین در برابر روسیه شود.

 

پولیتیکو به نقل از یک دیپلمات اروپایی می‌گوید چنین تغییر توجهی از مسکو به پکن از سوی واشنگتن بدترین سناریو برای اعضای اروپایی ناتو خواهد بود. این منبع دیپلماتیک افزود: در حال حاضر، رویارویی لفظی بین واشنگتن و پکن بر سر سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، موضوع ناتو نیست، اما به راحتی می‌تواند، تشدید شود.

 

این رسانه با چندین منبع اتحادیه اروپا در مورد چگونگی درک بلوک اقتصادی اروپا از تنش‌ها بر سر تایوان صحبت کرد. تا همین اواخر، اکثر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا در اظهارات عمومی خود در مورد تایوان و رقابت آمریکا با چین، شریک تجاری بزرگ اتحادیه اروپا، محتاط بودند.

 

این در تضاد با لفاظی‌های انگلیس، عضو سابق اتحادیه اروپاست، جایی که هر دو نامزد رهبری حزب محافظه کار در پی آن هستند که سکان هدایت را پس از قول نخست وزیر مستعفی بوریس جانسون به سختگیری در قبال پکن در دست بگیرند. ریشی سوناک، وزیر سابق و لیز تراس، وزیر امور خارجه، به طور یکسان متعهد شدند که سیاست خارجی جنگجویانه خود را حفظ کنند، زیرا هر کدام برای آرای اعضای حزب مبارزه می‌کردند.

 

برخی از مقامات اتحادیه اروپا نسبت به استفاده چین از نیروی نظامی خود برای تصرف تایوان به این کشور هشدار داده اند. خورخه تولدو، سفیر جدید بروکسل در پکن، در ماه ژوئیه هشدار داد که اگر چین به این جزیره حمله کند، اتحادیه اروپا، به همراه آمریکا و متحدانش، اقدامات مشابه یا حتی بزرگتر از آنچه اکنون علیه روسیه در مورد اوکراین انجام شده، اعمال خواهند کرد.

 

این سرزمین خودگردان آخرین پایگاه ملی گرایان چینی در طول جنگ داخلی دهه ۱۹۴۰ علیه کمونیست‌ها بود. آمریکا دولت تایپه را به عنوان نماینده مردم چین برای چندین دهه به رسمیت شناخت. اما در سال ۱۹۷۹، واشنگتن رسماً سیاست چین واحد را که ادعای حاکمیت پکن بر تایوان را بیان می‌دارد، پذیرفت، اگرچه هرگز روابط تجاری و دفاعی غیررسمی با این جزیره را قطع نکرد.

 

تشدید تنش‌ها در حالی رخ می‌دهد که پلوسی در سفر به چندین کشور آسیایی-اقیانوسیه است. پلوسی شب گذشته به گمانه زنی ها درباره سفر به تایوان پایان داد و وارد این منطقه شد. او با برخی از مقامات ارشد تایوان دیدار و گفتگو کرد. پکن در این باره با عصبانیت واکنش نشان داد و سفیر آمریکا در پکن را احضار کرد. چین پیشتر هشدار داده بود که آمریکا در صورت بازی با آتش ممکن است بسوزد و تمرین نظامی را در نزدیکی تایوان آغاز کرد.

 

چین سیاست آمریکا در مورد تایوان را تشویق کننده به جدایی طلبی و به طور بالقوه نقض تمامیت ارضی چین می‌داند. ارتش چین بار‌ها اعلام کرده بود که آماده است برای حفاظت از این کشور اقدام کند، اما با سفر پلوسی صرفا به ادامه رزمایش نظامی در اطراف جزیره تایوان و فرا خواندن سفیر آمریکا در پکن اکتفا کرد.

 

با این تعاریف به نظر می رسد آمریکا با اتخاذ چنین سیاستی در قبال چین و تایوان، سعی دارد اذهان عمومی را از جنگ در اوکراین منحرف ساخته و بازار گمانه زنی ها درباره جنگ میان تایوان و چین در تنگه تایوان را داغ کند.

 

روسیه در ۲۴ فوریه با استناد به عدم اجرای توافقنامه مینسک توسط کی یف که برای اعطای وضعیت ویژه به مناطق دونتسک و لوگانسک در داخل کشور اوکراین طراحی شده بود، نیرو‌های خود را به اوکراین اعزام کرد. این پروتکل‌ها با میانجیگری آلمان و فرانسه برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ امضا شد. پوروشنکو، رئیس جمهور سابق اوکراین، از آن زمان اعتراف کرده است که هدف اصلی کی یف استفاده از آتش بس برای خرید زمان و ایجاد نیرو‌های مسلح قدرتمند بوده است.

 

در فوریه ۲۰۲۲، کرملین جمهوری‌های دونباس را به عنوان کشور‌های مستقل به رسمیت شناخت و از اوکراین خواست که رسماً خود را یک کشور بی طرف اعلام کند که هرگز به هیچ بلوک نظامی غربی نخواهد پیوست. کی یف اصرار دارد که حمله روسیه کاملاً بی دلیل و بی انگیزه بوده است.

داگلاس مک‌گرگور: دولت بایدن، چین را تحریک به جنگ می‌کند

یک مشاور ارشد نظامی دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا اعلام کرد، دولت جو بایدن بدون دلیل چین را بر سر مسئله تایوان تحریک می‌کند و خطر جنگ را به وجود می‌آورد.

ادامه

اقیانوسیه, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تایوان, تحلیل, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, ژاپن, شرق آسیا, شرق اروپا

غرش جنگنده‌های‌چین بر فراز منطقه در آستانه سفر احتمالی پلوسی به تایوان

اخبار رسانه های غربی و آمریکایی حاکی است نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارد امروز (سه شنبه) از تایوان دیدن کند. همزمان با این رویداد احتمالی، جنگنده های چین بر فراز تنگه تایوان به پرواز درآمده اند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تایوان, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا, گزارش, مالزی