مرکز آمار ایران؛ تورم خردادماه برای فقیرترین دهک دو برابر ثروتمندترین دهک است

محاسبات مرکز آمار بیانگر این است که تورم نقطه به نقطه هم برای دهک‌های فقیر جامعه بالاتر از دهک‌های ثروتمند بالایی است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, دهقانی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

از مبارزۀ دلیرانه بازنشستگان و مستمری‌بگیران حمایت کنیم!

نمایش سالانه شورای عالی کار در اسفندماه ۱۴۰۰ و پس از کش‌وقوس دادن‌ها و امروز و فردا کردن‌ها سرآخر، افزایشی ۵۷٫۴ درصدی دستمزد برای کارگران زیر پوشش سازمان تأمین اجتماعی، شرکت‌ها و کارگاه‌های خصوصی و افزایشی ۱۰ درصدی دستمزد برای کارمندان دولت و بازنشستگان به‌همراه داشت.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

«کاراجباری درشین جیانگ»؛ دروغ شاخدار آمریکا، بهانه‌ای برای مهار چین

«شو گوی‌شیانگ» یکی از سخنگویان دولت منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ ۲۴ ژوئن در کنفرانس خبری آنلاین گفت: شین جیانگ به‌شدت «قانون جلوگیری از کار اجبار اویغورِ» ایالات متحده را محکوم و شدیدا با آن مخالفت می‌کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا, کارگری, گزارش

نگاه ابزاریِ پیمانکاران به‌کارگران/ نگرانی از تخریب طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی پالایشگاه چهارمِ مجتمع گازی پارس جنوبی گفت نیروهای پیمانکاری امنیت شغلی ندارند. با حذف پیمانکاران بخشی از مشکلات کارگران از بین می‌رود. 

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

هرج و مرج در بخش حمل و نقل اروپا؛ از اعتصاب کارکنان تا لغو پروازها

مشکلات فراوان در از سرگیری فعالیت بخش‌های خدماتی در اروپا به ویژه بخش مسافرتی و حمل و نقل در دوران پسا کرونا به علت عدم به کارگیری تمهیدات متناسب باعث هرج و مرج و خشم عمومی شده است.

 

به گزارش ایرنا به نقل از پولیتیکو، فرودگاه‌ها در کشورهای مختلف اروپایی درگیر صف‌های چند ساعته برای ورود و معاینه مسافران هستند، خطوط هوایی پروازها را لغو می‌کنند و کارگران راه‌آهن و مترو نیز دست به اعتصاب زده‌اند.

 

از بروکسل تا ورشو و از آمستردام تا لندن دلایل مختلفی برای هرج و مرج و عصبانیت عمومی وجود دارد. صنعت مسافرتی بسیار سریعتر از آنچه که انتظار می‌رفت از محدودیت‌های ناشی از کووید رهایی یافت و مشکلات بزرگی را برای بسیاری از شرکت‌ها ایجاد کرد؛ به این علت که آنها حمل کننده‌های چمدان، فروشندگان بلیط و خدمه هواپیما را اخراج کرده بودند و اکنون نمی‌توانند به سرعت دوباره تامین نیروی انسانی کنند.

 

یکی از مقام های کمیسیون اروپا گفت که هرچه سفرها بیشتر به حالت عادی خود بازگردد، مسافران بیشتری باید مورد رسیدگی قرار گیرند و در این شرایط همه سرعت بازگشت به روال عادی را دست کم گرفتند.

 

به دنبال این مساله افزایش تورم وجود دارد که تا حدی ناشی از اقدامات پولی ضعیف برای حفظ اقتصاد در طول همه‌گیری است و اکنون اتحادیه‌ها را وادار می‌کند تا افزایش شدید حقوق را درخواست کنند.

 

مسافران با نزدیک شدن تعطیلات تابستانی افزایش پیدا می‌کنند و سیاستمداران نگران کنترل بودجه و کاهش خشم عمومی هستند.

 

خطوط هوایی اعلام کرده اند که برنامه‌های تابستانی خود را در پایان ماه مارس ثبت کرده و به فرودگاه‌ها زمان کافی برای تامین نیرو داده اند. مدیران فرودگاهی معتقدند که دریافت مجوز امنیتی برای استخدام کارکنان تا ۱۶ هفته طول می‌کشد که افزایش سریع نیروی کار را دشوار می‌سازد.

 

چنین مسائلی لغو پروازها را نیز در پی داشته است. روز دوشنبه فرودگاه بروکسل به علت اعتصاب کارکنان خود مجبور به لغو تمام ۲۳۲ پرواز خروجی شد.

 

سخنگوی این فرودگاه در توضیح، این هفته را پیچیده توصیف کرد و افزود که چنین اقداماتی به نفع یک صنعت که در تلاش برای بازگشت به روال کاری عادی پس از کروناست، نمی‌باشد.

 

وضعیت در بروکسل به عنوان یک مرکز منطقه‌ای و بزرگترین فرودگاه بلژیک، تنها تصویری است از آنچه در سراسر اروپا اتفاق می‌افتد.

 

فرودگاه اسخی‌پول آمستردام نیز به دلیل کمبود پرسنل، سقفی را برای پروازهای خود در نظر گرفته است.

 

کارکنان خطوط هوایی رایان‌ایر و بروکسل این هفته را برای اعتصاب مشخص کرده‌اند درحالیکه لوفت هانزا به دلیل کمبود نیرو و مشکلات بسیار در فرانکفورت (بزرگترین فرودگاه آلمان) یک‌هزار پرواز ماه ژوئیه را از برنامه خارج کرده است.

 

روز دوشنبه فرودگاه هیترو لندن به دنبال معطلی چند ساعته مسافران برای دریافت چمدان‌هایشان، از خطوط هوایی خواست تا ۱۰ درصد پروازها را با توجه به کمبود نیرو لغو کند.

 

به گفته مدیران صنعت مسافرتی، بخش بزرگی از مشکل این است که کارکنان تعدیل یا اخراج شده (یا آنهایی که به مرخصی اجباری فرستاده شدند) در طول همه گیری، تصمیم گرفتند به صنعتی که حداقل دستمزد و شرایط کاری سخت دارد، بازنگردند.

 

برخی از کارگران حمل و نقل در ایتالیا نیز روز جمعه به دلیل اختلاف در پرداخت دستمزد اعتراض کردند که این مساله سرویس دهی قطار، اتوبوس و کشتی را تحت تأثیر قرار داد.

 

در ورشو نیز تنش بین کنترل کنندگان ترافیک هوایی و آژانس خدمات مسیریابی هوایی لهستان در حال افزایش است. دو طرف به یک توافق موقت در آوریل بر سر جلوگیری از اعتراض درباره پرداختی‌ها و شرایط کاری پسا کرونا رسیدند که خدمات هوایی را برای بزرگترین فرودگاه این کشور دشوار ساخت. اکنون اتحادیه‌ها شکایتی را مطرح کرده‌اند که آژانس نامبرده بر سر تعهد خود باقی نمانده و تهدید به خروج از توافق کرده است.

 

با افزایش عصبانیت و خشم مردم در سراسر قاره اروپا، روسای اتحادیه‌ها امیدوارند که مسافران رفتار بدی را با کارکنان این صنعت نداشته باشند.

از «هامونِ خشک» تا لقمه نانِ قسطی!

کارگری که سال‌هاست هرچند ماه یکبار حقوق می‌گیرد و همه چیز را قسطی می‌خرد، بدیهی است از تمام «بایدها» محروم است؛ و این محرومیت ابتدا از سرفه‌های مدام روزانه و خس خس شبانه‌ی سینه آغاز می‌شود و بعد به تنگی نفس و انسداد ریه‌ها و بالاتر می‌رسد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

تظاهرات گسترده کارگران و شهروندان ایتالیا در اعتراض به تورم

همزمان با اوضاع بد اقتصادی در ایتالیا در بیش از بیست شهر این کشور تظاهراتی با حضور شهروندان و کارگران معترض برگزار شد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اسپانیا, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, المان, انگلستان, ایتالیا, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری

ابطال مصوبه هیات دولت در خصوص افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارگران

دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از ابطال مصوبه هیات دولت در رابطه با افزایش ۱۰ درصد حقوق کارگران طرف قرارداد با دولت خبر داد و گفت: بر این اساس حقوق تمام کارگرانی که با دولت طرف قرارداد هستند بر مبنای قانون کار اعمال خواهد شد.   کیومرث سرمدی واله در گفت و گو با

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری