تعطیل عمومی تهران؛ آلودگی هوا یا اعتصاب رانندگان اتوبوسرانی؟

استانداری تهران از تعطیلی کلیه ادارات، دانشگاه‌ها و مدارس استان تهران در روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت خبر داد. علت، آلودگی هوا ذکر شده است. یک فعال سیاسی می‌گوید این تعطیلی با اعتصاب رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی مرتبط است.

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, محیط زیست

نیمی از سدهای کشور خالی است

سیستان‌وبلوچستان، تهران، خوزستان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و البرز، شش استان صدرنشین در تنش آبی هستند.

 

به گزارش ایسنا، روزنامه همشهری نوشت: «هر چه شرایط آبی فعلی کشور در بخش بارش‌ها امیدوارکننده است، در بخش ذخایر سدی ناامیدکننده است. ۲۳۱ روز از سال آبی جاری گذشته و بخش عمده بارش‌های محتمل فصلی به پایان رسیده است، اما هم‌اکنون تنها ۵۳ درصد مخازن سدهای کشور پرشده و هنوز ۴۷درصد آن خالی است. اطلاعات رسیده از دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور به همشهری نشان می‌دهد، با سپری‌شدن بخش عمده سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ میزان کل حجم آب در مخازن سدهای کشور ۲۶.۹۶ میلیارد متر مکعب است که نسبت به‌ مدت مشابه سال آبی گذشته ۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

 

بدین‌ترتیب ورودی آب به مخازن سدها در سال آبی جاری به ۲۳.۵۰ میلیارد متر مکعب رسیده که برابر با ورودی در دوره مشابه سال گذشته است. در عین حال میزان پرشدگی سدهای استان تهران، سد زاینده‌رود در استان اصفهان، سدهای استان خوزستان و سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه در شرایط فعلی به‌ترتیب حدود ۲۹درصد، ۳۲درصد، ۵۸درصد و ۷۵درصد است. در عین حال وضعیت بارندگی در کل کشور تاکنون شرایط امیدوارکننده داشته است.

 

امسال اگر چه نسبت به میانگین نیم‌قرن اخیر با ۲۰درصد کاهش بارش مواجه شده‌ایم اما نسبت به سال گذشته ۲۷درصد بارش‌ در مجموع استان‌ها افزایش داشت. در کانون‌های جمعیتی نیز درصد بارش‌ها نسبت به سال گذشته کمتر منفی شد، اما به هر حال تنش آبی در آنها مثل سال گذشته قابل تصور است. بدین‌ترتیب برنامه‌ریزی‌ها و فرهنگسازی‌ برای صرفه‌جویی همچنان باید در دستور کار باشد.

 

 

استان‌های دارای بیشترین بارش

۱۷۸ میلی‌متر میزان بارش سال آبی جاری

 

 

هرمزگان ۱۹۹ میلی‌متر

کرمان ۱۲۰میلی‌متر

خراسان جنوبی ۸۹میلی‌متر

گلستان ۳۵۹میلی‌متر

 

 

اعتراض به عدم دعوت از کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا در نشست سران قاره آمریکا

رهبران مکزیک و برزیل گفتند که در نشست سران قاره آمریکا به میزبانی آمریکا شرکت نمی‌کنند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, برزیل, تحریم, جهان, حقوق بشر, کوبا, گزارش, محیط زیست, مکزیک, نیکاراگوئه, ونزوئلا

نقش سیاست‌های اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی، در افزایش نرخ تورم،‌بیکاری و گرانی

موج گرانی کالاها و خدمات با قدرتی مهارناپذیر جامعه را درمی‌نوردد و سفرۀ زحمتکشان را با شتابی زیاد می‌روبد و خالی می‌کند.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, خصوصی‌سازی, سرمایه‌داری, عدالت اجتماعی, فقر

میانگین دمای زمین به زودی از ۱.۵ درجه سانتیگراد فراتر می رود

پیش بینی‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهد جهان به سرعت در حال گرم شدن است و ظرف ۵ سال آینده افزایش متوسط دمای جهانی از محدوده ۱.۵ درجه سانتیگراد نسبت به سطوح پیش از صنعتی‌شدن فراتر می‌رود.   به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از تارنمای روزنامه گاردین، پیش‌بینی‌های جدید نشان می‌دهد که جهان به

ادامه

استرالیا, انگلستان, برزیل, جهان, خبر, فرانسه, محیط زیست