ورشکستگی آبی و مرگ خاموش دشت قزوین

بر اساس برخی از شنیده‌ها با ادامه روند برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی استان، دشت قزوین تنها تا ۱۷ سال دیگر زنده خواهد بود، پس بهتر است برای نجات دشت قزوین دست‌به‌کار شویم و این میراث گران‌بها را برای آیندگان حفظ کنیم.

ادامه

اجتماعی, ایران, جهان, حقوق بشر, گزارش

نیمی از جمعیت روستایی کشور به آب سالم دسترسی ندارند

رضا اردکانیان، وزیر نیرو، اعلام کرده تا پایان کار دولت دوازدهم، جمعیت روستایی برخوردار از شبکه آب سالم به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد این در حالی است که جمعیت روستایی ایران بالغ بر ۲۰ میلیون نفر است و همچنان ۱۰ میلیون نفر دیگر از دسترسی به آب سالم محروم هستند.

 

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان روز سه‌شنبه با دفاع از عملکرد دولت در زمینه آب‌رسانی به روستاها گفت: «در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، بیش از هشت میلیون و ۹۲۷ هزار هموطن روستایی در بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ روستای کشور به شبکه‌های آب سالم و پایدار وصل شدند.» او اعلام کرده که هدف‌گذاری دولت این است که در مهلت باقی‌مانده این جمعیت را به ۹ میلیون نفر برساند.

 

وزیر نیرو دسترسی بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت روستانشین به آب سالم را «دستاورد بزرگ جمهوری اسلامی» می‌داند. حسن روحانی نیز در بهمن‌ماه سال گذشته (۱۳۹۹) ادعا کرده بود که در سال ۹۲ فقط یک میلیون روستایی به آب سالم دسترسی داشتند و این رقم در دولت دوازدهم به ۱۰ میلیون نفر رسیده و این در حالی است که براساس اعلام مرکز آمار ایران ۲۶ درصد از جمعیت کشور را روستاییان و عشایر تشکیل می‌دهند به طوری که در حال حاضر بالغ بر ۲۰ میلیون روستایی و یک میلیون نفر عشایر هستند و دسترسی ۱۰ میلیون روستایی به آب سالم به معنای آن است که نیمی از جمعیت روستایی کشور از دسترسی به آب سالم محروم هستند.

 

یکی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت روستاییان به شهرها و گسترش حاشیه‌نشینی، دسترسی نداشتن به آب سالم است. در مناطقی مثل سیستان و بلوچستان مردم برای تامین آب مورد نیاز خود ناگزیر به حفر گودال‌هایی به نام هوتک می‌شوند. این هوتک‌ها بارها از کودکانی که برای برداشت اب می‌روند قربانی گرفته‌اند و آب آن‌ها نیز بهداشتی نیست. در بسیاری از مناطق محروم سیستم آبرسانی سیار نیز به درستی اجرا نمی‌شود.

 

تنش آبی در برخی مناطق محروم استان‌هایی مثل سیستان‌وبلوچستان، هرمزگان، کرمان و خراسان جنوبی آنقدر زیاد است که در فصل‌ تابستان بسیاری مردم «نذر آب» می‌کنند اما حتی این طرح که هلال احمر متولی اجرای آن است و در سال‌های اخیر اجرا شده هم نتوانسته بسیاری از روستاهای ایران را از بحران کم‌آبی نجات دهد.

ماندگاری ویروس کرونا در محیط‌های آبی و فاضلاب

به اعتقاد محققان، ویروس کرونا در محیط‌های آبی به ویژه در فصول سرد ماندگاری بالایی دارد، ولی نتایج مطالعات نشان می دهد که استفاده از روش های نوین گندزدایی و کلرزنی می تواند به میزان ۹۰ درصد از انتقال این ویروس به انسان جلوگیری کند، ضمن آنکه اپراتورهای تصفیه خانه‎های آب و مجموعه‌های تفریحی آبی

ادامه

اجتماعی, ایران, جهان, حقوق بشر, خبر, کانادا, محیط زیست

گاردین؛ همه گیری بعدی، خشکسالی بحران پنهان جهان

سازمان ملل متحد به تازگی هشدار داد که خشکسالی بحرانی جهانی است که بیم آن می‌رود در صورتی که کشورها اقدامی عاجل برای مدیریت آب و خاک و مقابله با شرایط اضطراری آب و هوایی به کار نبندند، به «همه گیری» جدیدی در آینده تبدیل شود.

ادامه

اروپا, استرالیا, افریقا, امریکا, انگلستان, سازمان ملل, گزارش, محیط زیست

تخریب منابع طبیعی علت وقوع سیل

یک استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران ضمن بیان اینکه توسعه کشاورزی بدون در نظر گرفتن منابع طبیعی بی فایده است، گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید با بهره‌گیری از دیدگاه‌های کارشناسان، دانشگاهیان و طبق ضوابط مرسوم و به‌روز دنیا برنامه‌های علمی و کاربردی برای بخش کشاورزی در نظر گیرد.

ادامه

اجتماعی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, محیط زیست

ناکامی بایدن در ایجاد ائتلاف علیه چین در سفر به اروپا

گزارش تاریخ ۱۷ ژوئن برابر با ۲۷ خردادماه شبکه تلویزیونی «سی ان ان» ارائه خلاصه‌ای پیرامون «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا بود؛ سی ان ان گزارش داد که بایدن به رغم بی‌میلی طرفین صحبت خود در اروپا، چین را در دستور کار خود قرار داد و سران اروپا و آمریکا در حالی در پایان، بیانیه‌ای مشترک

ادامه

اتحادیه اروپا, اقتصادی, المان, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, فرانسه, محیط زیست, مقاله