جنبش آزادی‌خواهی و دادخواهی ایران تشکیل بدیلی مترقی و ملی در برابر رژیم استبدادی را می‌طلبد

در پی ورشکستگی کامل نظری و عملی دیکتاتوری مذهبی حاکم، هم جامعه و هم کل دستگاه حکومت ولایی وارد مرحلۀ جدید و حساسی شده است. شواهد نشان می‌دهد که حاد شدن تضاد آشتی‌ناپذیر میان حاکمیت مطلق ولایت فقیه با منافع ملی و خواست‌های اکثر مردم عرصه را به شکل‌های گوناگون برای سران حکومت تنگ‌تر کرده ... جنبش آزادی‌خواهی و دادخواهی ایران تشکیل بدیلی مترقی و ملی در برابر رژیم استبدادی را می‌طلبد

ادامه

آمریکا, اروپا, استبداد, اسراییل, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, پرستاری, خصوصی‌سازی, سرمایه‌داری, سیاسی, صلح, فلسطین, کارگری, محیط زیست, معلمان, نئولیبرالیسم

تجمع کارگران طرح آبیاری کارون بزرگ با خواسته تبدیل وضعیت ادامه دارد

اعتراض جمعی از کارگران پیمانی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ که از هفته گذشته با خواسته‌ی تبدیل وضعیت آغاز شده بود، امروز نیز ادامه یافت. یکی از کارگران حاضر در تجمع امروز به خبرنگار ایلنا گفت: در تجمع روز گذشته (شنبه ۱۱ آذرماه) که در محدوده این شرکت صورت گرفت به ... تجمع کارگران طرح آبیاری کارون بزرگ با خواسته تبدیل وضعیت ادامه دارد

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

اعتصاب و تجمع اعتراضی هزاران نفره‌ی کارگران ذوب‌آهن اصفهان

هزاران نفر از کارگران بخش‌های مختلف کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در تداوم اعتراض خود نسبت به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌شان اعتصاب نموده و پس از راهپیمائی در محوطه‌ی کارخانه، مقابل ساختمان توحید (مدیریت) دست به تجمع زدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران ذوب‌آهن اصفهان، صبح امروز، شنبه ۱۱ آذر ماه، در اعتراض به‌ عدم تحقق مطالبات ... اعتصاب و تجمع اعتراضی هزاران نفره‌ی کارگران ذوب‌آهن اصفهان

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

سالانه سه میلیون کارگر به دلیل حوادث و بیماری‌های ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند

سازمان جهانی کار (ILO) تخمین می‌زند: حداقل ۳۹۸ میلیون کارگر در سراسر جهان صدمات غیر کشنده ناشی از کار را متحمل شده‌اند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه ILO، سازمان جهانی کار در گزارشی عنوان کرد: سالانه نزدیک به ۳ میلیون نفر در اثر حوادث و بیماری‌های ناشی از کار جان خود را ... سالانه سه میلیون کارگر به دلیل حوادث و بیماری‌های ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند

ادامه

آسیا-اقیانوسیه, اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق بشر, سازمان جهانی کار, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

قطعنامه در ابراز همبستگی با کوبا و محکوم کردن محاصرهٔ کوبا

قطعنامه‌های همبستگی در بیست و سومین نشست جهانی حزب‌های کمونیست و کارگری (IMCWP) ما امضاکنندگان زیر، شرکت‌کنندگان در بیست و سومین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در ازمیر، ترکیه، اکتبر ۲۰۲۳، محاصرهٔ‌ ناعادلانه، غیرقانونی، و غیرانسانی اقتصادی، تجاری، و مالی دولت آمریکا علیه کوبا را قاطعانه محکوم می‌کنیم و بار دیگر خواستار توقف فوری ... قطعنامه در ابراز همبستگی با کوبا و محکوم کردن محاصرهٔ کوبا

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, اقتصادی, تحریم, تروریسم, حقوق بشر, سازمان ملل, سوسیالیسم, کارگری, کمونیسم, کوبا, همبستگی

نماینده مجلس؛ بیکاری در برخی از شهرها ۳۵ درصد و قیمت بعضی از اقلام بیش از ۱۰ و ۲۰ برابر شده است

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس یازدهم گفت: در بحث ارزاق عمومی، که نیاز همه اقشار جامعه، خصوصاً قشر ضعیف جامعه است قیمت برخی از آنها ۱۰ یا ۲۰ برابر شده است.

 

به گزارش ایلنا، علی‌اصغر خانی روز سه‌شنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: از ارایه گزارش آقای نوبخت به آقای همتی ممنونم ولی آنچه که امروز در جامعه واقعیت دارد غیر از این است. آنچه که در میان مردم، در صحن و گزارش‌ها دیده می‌شود با واقعیت‌ها فاصله بسیار زیادی دارد.

 

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس یازدهم افزود: امروز بیکاری در برخی از شهرها ۳۵ -۳۰ درصد است و بعضی از اقلام بیش از ۱۰ و ۲۰ برابر شده است. سوال من این است که فردی که یک میلیون تومان در ماه حقوق می‌گیرد یعنی روزی ۳۰ یا ۳۳ هزار تومان، چطور می‌تواند زندگی کند. همین دارویی که عنوان کردید مشکلی ندارید سری به داروخانه‌ها بزنید و ببینید مردم به سختی باید دارو تهیه کنند.

 

خانی تصریح کرد: برخی از اقلام دارویی و داروهایی که مورد نیاز مردم و افراد خاص است، باید ۱۰ یا ۲۰ برابر از بازار آزاد تهیه کنند و نمی‌توانند از داروخانه تهیه کنند. شما پول دارو را داده‌اید این قبول است، دارو کجاست؟ شما به برخی از داروخانه‌ها مراجعه کنید وقتی نسخه‌ای را به آنها می‌دهید از ۱۰ قلم دارو، ۵ یا ۶ قلم آن را ندارند.

 

وی عنوان کرد: در بحث ارزاق عمومی، که نیاز همه اقشار جامعه، خصوصاً قشر ضعیف جامعه است قیمت برخی از آنها ۱۰ یا ۲۰ برابر شده است.

 

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس یازدهم با اشاره به بازار خودرو از یک طرف، بازار ارزاق عمومی و بیکاری یک طرف اظهار داشت: در شهرستان‌های شاهرود و میامی، نزدیک به ۳۵ درصد افراد بیکار داریم، آن فردی که یک میلیون حقوق می‌گیرد که نمی‌تواند زندگی کند. در یک خانه ۳ یا ۴ نفر بیکار هستند این افرادی بیکار چگونه می‌توانند با اقتصادی که وجود دارد زندگی کنند.

 

خانی بیان داشت: لذا گزارشی را که دوستان ارایه کردند یا برای ایران است یا برای جاهای دیگر، چرا که از درب مجلس که به بیرون می‌رویم، در بازار که نگاه کنید ببینید که چه اتفاقاتی می‌افتد؟ به هر چیزی که دست می‌گذاریم چند برابر شده است. کنترل بازار واقعا از دست دولت درآمده است. اگر کنترل هست که نباید اینگونه حرکت کنیم چرا قیمت اقلام اینگونه است؟

 

وی در رابطه با بانک‌ها خطاب به رییس بانک مرکزی اظهار داشت: یا بانک‌ها حرف دولت را گوش نمی‌کنند و با سلیقه شخصی و هرطور که دلشان می‌خواهد عمل می‌کنند یا اینکه دولت پول بانک را برمی‌دارد، استفاده می‌کند و برنمی‌گرداند.

 

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس یازدهم ادامه داد: در همین سال گذشته، یکبار سود بانک‌ به مردم را ۲۰ درصد اعلام کردید و بدون اینکه مردم بدانند ۲ ماه آخر سال، این سود را ۱۰ درصد کاهش دادید. این چه سیاستی است؟ اگر سیاست درست و معقولی است چرا اینطور عمل می‌کنید. اگر هم که دولت پول بانک را برمی‌دارد و برنمی‌گرداند، شما بگویید که سیاست‌گذاری بانک مرکزی با بانک‌ها اشتباه است.

 

خانی خاطرنشان کرد: خیلی از این مشکلات تورمی که امروز در جامعه وجود دارد و پول‌های سرگردانی که همینطور می‌چرخد، مشکلش متاسفانه سیاست اشتباه در بانک‌ها است.

کارگران پیمانی پالایشگاه آبادان ضمن تجمع اعتراضی خواستار قرارداد دائمی کار شدند

شماری از کارگران مقاطعه‌کاری پالایشگاه آبادان خواستار مشخص شدن وضعیت شغلی خود شدند. آنها خواستار آن هستند که مانند برخی همکاران خود در پالایشگاه، از قرارداد دائمی برخوردار شوند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری