سفیر سابق آمریکا: دیپلمات‌های ما دروغ گفتند؛ اوکراین هرگز قرار نبود عضو ناتو شود

سفیر سابق آمریکا در روسیه در گفت‌وگو با استاد دانشگاه هاروارد اقرار کرد که دیپلمات‌های این کشور در خصوص عضویت اوکراین در ناتو دروغ گفته‌اند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, ترکیه, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوئد, شرق اروپا, شمال اروپا, فنلاند, ناتو

روسیه: آمریکا دنبال ایجاد قحطی در سوریه است/ مردم سوریه گروگان گرفته شده‌اند

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در سخنانی از تحریم‌های آمریکا علیه سوریه و معافیت شمال این کشور از این تحریم ها انتقاد کرد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تحریم, تحلیل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, روسیه, سازمان ملل, سوریه, شرق اروپا

قانون‌گذار آمریکایی: کشته شدن خبرنگار الجزیره با پول آمریکایی‌ها انجام شد

یک عضو مجلس نمایندگان آمریکا گفت، به شهادت رسیدن یک خبرنگار فلسطینی توسط صهیونیست‌ها با فرستادن مالیات آمریکایی‌ها برای اسرائیل میسر شده است.

ادامه

اسراییل, امریکای شمالی, تحلیل, حقوق بشر, خاورمیانه, صهیونیسم, فلسطین

روسیه: آمریکا به آموزش تروریست‌ها در سوریه و اعزام آنها به اوکراین ادامه می‌دهد

دستگاههای اطلاعاتی روسیه از تداوم آموزش تروریست‌ها توسط ارتش آمریکا در سوریه و اعزام آنها به اوکراین خبر دادند.

ادامه

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, ترکیه, تروریسم, جهان, حضور نظامی, حقوق بشر, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شرق اروپا, عراق, فرانسه, گزارش

نماینده برنامه جهانی غذا؛ ۱۳ میلیون یمنی از گرسنگی و سوء تغذیه رنج می‌برند

«ریچارد راگان» نماینده برنامه جهانی غذا در یمن اعلام کرد: آتش بس اخیر سازمان ملل، یمنی‌ها را امیدوار کرد و فعالیت‌های سازمان‌های بین‌المللی و توزیع کمک های بشردوستانه را تسهیل بخشید و امید است که تثبیت شود.

 

به گزارش تسنیم، راگان به الشرق الاوسط اعلام کرد: اوضاع غذایی در یمن فاجعه بار است که در سایه پیامدهای بحران اوکراین پیش‌بینی می‌شود قیمت مواد غذایی حدود ۳۰ درصد افزایش یابد.

 

وی در ادامه تاکید کرد: ۱۳ میلیون یمنی از گرسنگی و سوءتغذیه رنج می برند و ما برای آنها غلات، روغن، شکر و نمک تأمین می‌کنیم اما به دلیل کمبود بودجه دیگر نمی‌توانیم این همه تعداد را پوشش دهیم.

 

راگان افزود: تا الان توانسته‌ایم فقط ۵۰۰ میلیون دلار را تأمین کنیم که کمتر از ۲۵ درصد است در حالی که در نیمه‌های سال هستیم.ما سالانه به دو میلیارد دلار بودجه نیاز داریم.

 

نماینده برنامه جهانی غذا در یمن تاکید کرد: اوضاع یمن نسبت به سال گذشته وخیم شده است و سال گذشته نگران ۵ بخش در ۳ استان بودیم، اما امسال به ۲۳ بخش در ۱۰ استان رسیده است.

 

اخیرا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، برنامه جهانی غذا و یونیسف اعلام کردند که بالغ بر ۱۷.۴ میلیون نفر در یمن نیاز فوری به غذا داشته و تعداد بیشتری در سطوح مختلف گرسنگی قرار دارند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۲۲ شرایط بدتر از گذشته شود و تعداد افرادی که قادر به تأمین کمترین حد نیاز غذایی خود نیستند به ۱۹ میلیون نفر برسد.

 

۲.۲میلیون کودک از سوءتفذیه حاد رنج می‌برند. همچنین نزدیک به نیم میلیون کودک دچار سوءتغذیه بسیار وخیم هستند که ادامه زندگی آن‌ها را با تهدید مواجه کرده است. در این میان نزدیک ۱.۳ میلیون زن باردار یا شیرده در یمن هستند که از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند.

 

هانس گراندبرگ نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن روز جمعه ۱۳ فروردین در بیانیه‌ای از آغاز برقراری آتش‌بس در یمن خبر داد. وی افزود که طرف‌های درگیر به پیشنهاد سازمان ملل برای یک آتش بس دو ماهه که از دوم آوریل در ساعت ۱۹ اجرایی می شود، پاسخ مثبت دادند.

 

ائتلاف متجاوز عربی در طول هفته اول اجرای توافقنامه آتش‌بس انسانی و نظامی اعلام شده بیش از ۱۰۰۰ بار این توافقنامه را نقض کرده که در نتیجه آن تعدادی از شهروندان یمنی و نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به شهادت رسیدند.

 

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت اسرائیل، حملات گسترده‌ای را علیه یمن ـ فقیرترین کشور عربی ـ آغاز کرد.

 

به‌خلاف انتظار سعودی‌ها، حملات آنها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و ضربات دردناک یمنی‌ها به عمق اراضی سعودی‌ها، به‌ویژه تأسیسات آرامکو، ریاض به‌ناچار تن به آتش‌بس به‌امید خروج از باتلاق جنگ یمن داد.

هشدار رهبر حزب وطن ترکیه از سیاست اردوغان در قبال سوریه

رهبر حزب وطن ترکیه، این هفته سیاست‌های منطقه ای رجب طیب اردوغان را به چالش کشید و در ارتباط با پروژه طرح ساخت شهرک‌هایی در سیزده منطقه در شمال سوریه، هشدار داد که این طرح یک تله است و کشور را در آن غرق خواهد کرد و در عین حال از توطئه‌های آمریکا و اسرائیل

ادامه

اسراییل, امریکا, امریکای شمالی, ایران, تحلیل, ترکیه, تروریسم, تشنج‌ زایی, حقوق بشر, خاورمیانه, سوریه, عراق

جنگ اوکراین؛ انگیزه مضاعف برای پیشبرد فعالیت‌های اتمی پیونگ یانگ

کارشناسان معتقدند کره شمالی که در گذشته شاهد سرنوشت هسته ای عراق و لیبی بوده و حالا هم ماجرای اوکراین را مقام چشمان خود دارد، درس‌های خود را از تجارب این سه کشور فراگرفته و نه تنها قصد ندارد برنامه هسته‌ای خود را کنار بگذارد بلکه انگیزه و اراده مضاعف برای پیشبرد آن بدست آورده است.

ادامه

اتحاد شوروی, امریکا, انگلستان, اوکراین, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, شرق افریقا, عراق, کره جنوبی, کره شمالی, لیبی