هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ارتش چین روز چهارشنبه از رصد یک هواپیمای گشت دریایی آمریکا بر فراز تنگه تایوان و هشدار به آن خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، ارتش چین روز چهارشنبه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور به یک هواپیمای گشت نیروی دریایی آمریکا که بر فراز تنگه تایوان پرواز می‌کرد، هشدار دادند. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ... هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, چین, شرق آسیا, صلح, گزارش, هندو پاسیفیک

دیدار شی جین‌پینگ با روسای شورای اروپا و کمیسیون اتحادیه اروپا

«شی جین‌‌پینگ» رئیس جمهوری خلق چین روز پنج‌شنبه ۷ دسامبر/۱۶ آذر در هتل ملی «دیائو یوتای» با «شارل میشل» رئیس شورای اروپا و «اورزولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا که برای حضور در بیست و چهارمین نشست رهبران چین و اتحادیه اروپا در چین به سر می‌‌برند، دیدار کرد. به گزارش رادیو بین‌المللی ... دیدار شی جین‌پینگ با روسای شورای اروپا و کمیسیون اتحادیه اروپا

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, اوکراین, جهان, چین, خاورمیانه, سازمان ملل, شرق آسیا, صلح, گزارش

چین یک ماهواره با هدف آزمایش فناوری “اینترنت ماهواره‌ای” پرتاب کرد

چین یک ماهواره آزمایشی جدید از مرکز پرتاب ماهواره Xichang در استان سیچوان در جنوب غربی چین به فضا فرستاد. به گزارش رادیو بین‌المللی چین؛ ساعت سه و ۲۴ دقیقه بامداد روز چهارشنبه ششم دسامبر به وقت محلی، ماهواره آزمایشی فناوری اینترنت ماهواره‌ای چین با موشک حامل «جیه لونگ ۳» از مرکز پرتاب ماهواره «تای ... چین یک ماهواره با هدف آزمایش فناوری “اینترنت ماهواره‌ای” پرتاب کرد

ادامه

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا

ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

یک ماهواره سنجش از راه دور مصری از پایگاه فضایی جیو چوان در شمال غربی چین به فضا پرتاپ و با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، یک ماهواره سنجش از راه دور متعلق به دولت مصر با نام (MISRSAT-۲) امروز (دوشنبه ۱۳ آذر) به فضا پرتاب ... ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

ادامه

چین, خبر, شرق آسیا, کشاورزی, مصر

صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

درحالیکه صنعت دفاعی آمریکا به علل مختلف ازجمله کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین و اسرائیل با چالش‌هایی مواجه شده، این کشور در چنین شرایطی بین منگنه افزایش قدرت نظامی چین و روسیه گرفتار شده است. به گزارش ایرنا، نشریه آمریکایی «پولیتیکو» با استناد به یک نسخه پیش‌نویس از استراتژی جدید صنعتی دفاع ملی آمریکا گزارش داد، ... صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

ادامه

اسراییل, اوکراین, تایوان, جنگ سرد, خاورمیانه, شرق آفریقا, شرق اروپا, فلسطین

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری کره‌جنوبی:‌ آمریکا باید برای به کارگیری سیستم «تاد» صبر کند

نامزد پیشرو در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده کره‌جنوبی اعلام کرد که آمریکا برای به کارگیری سیستم تاد در این کشور باید از دولت آینده اجازه بگیرد.

 

به گزارش رویترز، «مون جائه این» رهبر پیشین حزب عمده مخالف کره‌جنوبی که در حال حاضر در نظرسنجی‌ها برای نامزدی ریاست‌جمهوری بعدی این کشور از رقبا پیشی گرفته است، امروز – پنجشنبه – اعلام کرد که به کارگیری سیستم دفاع ضد موشک آمریکایی که خشم چین را برانگیخته است، باید از سوی دولت بعدی مورد تایید قرار گیرد.

 

وی که ۶۳ سال سن دارد و رقابت‌های ریاست‌جمهوری قبلی را به «پارک گئون های» رئیس‌جمهوری فعلی با اختلاف سه درصد واگذار کرده بود، تایید کرد که در انتخابات بعدی کاندیدا خواهد شد. این انتخابات قرار است تا پایان ۲۰۱۷ برگزار شود اما در صورت تایید استیضاح پارک و ترک مقام ریاست‌جمهوری توسط وی، ممکن است زودتر برگزار شود.

 

کره‌جنوبی و آمریکا در سال جاری توافق کردند تا از سیستم دفاع ضد موشکی تاد برای مقابله با تهدید‌های اتمی کره‌شمالی و آزمایش‌های موشکی این کشور، استفاده کنند.

 

البته چین در این رابطه با ابراز مخالفت با چنین امری اعلام کرده که رادار‌های این سیستم قادرند به خاک این کشور نفوذ کنند. روسیه هم موضعی مشابه اتخاذ کرده است.

 

سیستم دفاع ضد موشکی مخالفت‌هایی نیز در کره‌جنوبی داشته و به خصوص در مناطقی که قرار است مستقر شود، نگرانی‌هایی را برانگیخته است.

 

عدم قطعیت در رابطه با پارک در پی رای پارلمان برای استیضاح وی در هفته گذشته، زمان‌بندی انتخابات احتمالی آینده و تغییر دولت در آمریکا به پرسش‌ها در رابطه با زمان به کارگیری این سیستم دامن زده است.

 

مون در کنفرانسی خبری در سئول گفت که کره‌جنوبی باید منتظر رئیس‌جمهوری بعدی خود برای چنین تصمیمی بماند.

 

وی گفت: «‌ادامه روند به کارگیری سیستم‌های تاد تحت شرایط سیاسی فعلی نامناسب است.»

 

فرمانده نیروهای آمریکایی در کره ‌جنوبی ماه گذشته میلادی اعلام کرده بود که در هشت تا ۱۰ ماه آینده، این سیستم در کره‌جنوبی به کار گرفته خواهد شد.

 

مون همچنین امکان مذاکره مجدد در رابطه با توافق در به کارگیری این سیستم را مطرح کرده و گفت که چنین امری روابط میان سئول و واشنگتن را خدشه‌دار نخواهد کرد. وی گفت که در صورت انتخاب برای تقویت روابط با آمریکا که در حال حاضر ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی ارتش در این کشور دارد، تلاش خواهد کرد.

 

مون در نظرسنجی‌های امروز – پنجشنبه – در رابطه با نامزد‌های احتمالی ریاست‌جمهوری و محبوبیت آنان با ۲۴ درصد آرا در صدر قرار گرفت. این آمار در مقابل ۱۹ و نیم درصد آرایی که «بان کی مون»‌ دبیر کل سازمان ملل کسب کرده و به احتمال فراوان وارد این رقابت‌ها می‌شود، قابل مقایسه است. البته وی هنوز به طور رسمی برای حضور در این رقابت‌ها اعلام آمادگی نکرده است.

 

مون که از منظر سیاسی لیبرال است، از سیاست‌های پارک در رابطه با کره‌شمالی انتقاد کرده و آن را باعث پیشرفت در برنامه‌های اتمی این کشور دانسته است.

 

وی گفت که رویکرد دو جانبه که شامل گفت‌و‌گو‌ها میان دو طرف می‌شود، تاثیر گذارتر است. وی همچنین افزود که تمایل به دیدار با «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی در صورت برقراری شرایط خاص دارد.

 

در ماه جاری میلادی، مقام‌های کره‌جنوبی، اعلام کرده‌اند که به دنبال افزایش تحریم‌های یک‌جانبه علیه کره‌شمالی در پی پنجمین و بزرگ‌ترین آزمایش اتمی این کشور در ماه سپتامبر بوده‌اند.

 

تحریم‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل که برای قطع صادرات سالانه کره‌شمالی به یک چهارم طراحی شده، در پی این آزمایش به اجرا درآمد.

 

دادگاه قانون اساسی ۱۸۰ روز وقت دارد تا رای پارلمان برای استیضاح پارک را رد یا قبول کند.

 

اگر وی زودهنگام از قدرت کناره‌گیری کند، انتخاباتی در مدت ۶۰ روز برگزار می‌شود.

ایلنا

اعتراض های گسترده مردمی در کره جنوبی و بحران عمیق فساد رئیس جمهوری

خانم “پارک گوئن های”، رئیس‌جمهور کُرهٔ جنوبی، با اتهام خطیر دست داشتن در فساد، در چنبرهٔ رسوائی سیاسی‌ای بی‌سابقه گرفتار شده است که به‌احتمال قوی می‌تواند موجب برکناریِ او گردد. “کنی کویل”، روزنامه‌نگار کمونیست انگلیسی، ساکن جنوب شرق آسیا، در مقاله زیر می‌نویسد که سقوطِ خانم “پارک گوئن های” می‌تواند فرصتی مغتنم برای نیروهای چپ ... اعتراض های گسترده مردمی در کره جنوبی و بحران عمیق فساد رئیس جمهوری

ادامه

جهان, شرق آسیا, فساد, کره جنوبی, مقاله

لایحه استیضاح پارک از سوی مخالفان

لایحه استیضاح رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی از سوی مخالفان به پارلمان این کشور ارائه شد.   به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، سه حزب عمده مخالف دولت لایحه‌ای را امروز – شنبه – به پارلمان این کشور ارائه دادند که بر اساس آن «پارک گئون های» رئیس‌جمهوری این کشور را استیضاح کند. وی به واسطه رسوایی‌های ... لایحه استیضاح پارک از سوی مخالفان

ادامه

جهان, خبر, شرق آسیا, فساد, کره جنوبی

به اتهام مشارکت در فساد؛ دادستانان کره جنوبی علیه رئیس جمهوری اعلام جرم کردند

دادستانان کره جنوبی اعلام کردند که در جریان تحقیقات خود دریافته‌اند که رئیس جمهور این کشور در فعالیت مجرمانه دوست و مشاور پنهانی خود که به دخالت در امور دولتی و سو استفاده از روابط خود با رئیس جمهور کره جنوبی متهم است، مشارکت داشته است. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادستانان ... به اتهام مشارکت در فساد؛ دادستانان کره جنوبی علیه رئیس جمهوری اعلام جرم کردند

ادامه

خبر, شرق آسیا, کره جنوبی

رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا: روسیه جنگنده‌های ما در سوریه را هدف قرار می‌دهد/ خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی ممکن نیست

جیمز کلاپررئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا می‌گوید، اگر یک منطقه پرواز ممنوع در سوریه ایجاد شود، روسیه می‌تواند جنگنده‌های آمریکایی را سرنگون کند.   به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سی بی اس، جیمز کلاپر، رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا در این باره ادامه داد: من بعید نمی‌دانم که روس‌ها اگر احساس کنند ... رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا: روسیه جنگنده‌های ما در سوریه را هدف قرار می‌دهد/ خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی ممکن نیست

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر, خلع سلاح هسته‌ای, روسیه, سوریه, شرق آسیا

دوترته: آمریکا توافق نظامی با فیلیپین را فراموش کند.

رییس جمهوری فیلیپین با انتقاد از مواضع آمریکا امروز (سه‌شنبه) گفت، اگر برای مدت بیشتری روی کار باشم، توافق نظامی میان دو کشور باید به دست فراموشی سپرده شود.   به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، رودریگو دوترته، رییس جمهوری فیلیپین گفت: من مخالف حضور نظامیان خارجی در کشور هستم و آمریکا می‌تواند ... دوترته: آمریکا توافق نظامی با فیلیپین را فراموش کند.

ادامه

جهان, خبر, شرق آسیا, فیلیپین