پوتین: نظام چین از کشورهای دیگر موثرتر است

ولادیمیر پوتین در دیدار امروز دوشنبه خود با شی جین‌پینگ در مسکو اعلام کرد موضع چین در موضوعات بین‌المللی متوازن و مناسب بوده است. به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امروز در کاخ کرملین و استقبال از شی جینپینگ، همتای چینی‌اش گفت که از طرح چین برای حل جنگ ... پوتین: نظام چین از کشورهای دیگر موثرتر است

ادامه

اوکراین, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح

نظارت رهبر کره شمالی بر اجرای شبیه سازی یک ضد حمله هسته‌ای

خبرگزاری دولتی کره شمالی امروز دوشنبه گزارش کرد، کیم جونگ اون، رهبر این کشور در اقدامی به عنوان هشدار به آمریکا و کره جنوبی، بر روند اجرای یک رزمایش با شبیه سازی یک ضدحمله هسته‌ای علیه این دو کشور متحد، نظارت کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این رزمایش کره شمالی ... نظارت رهبر کره شمالی بر اجرای شبیه سازی یک ضد حمله هسته‌ای

ادامه

آمریکا, جهان, خبر, ژاپن, شبه جزیره کره, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

نگرانی آمریکایی‌ها از همکاری هسته‌ای روسیه و چین

نمایندگان جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نسبت به آنچه «تهدید مستقیم» روسیه برای کمک به چین در ساخت سلاح‌های هسته‌ای عنوان شده، هشدار دادند. به گزارش ایرنا از روزنامه نیویورک پست، سه تن از روسای کمیته‌های کنگره آمریکا از حزب جمهوریخواه در نامه‌ای به سالیوان اعلام ... نگرانی آمریکایی‌ها از همکاری هسته‌ای روسیه و چین

ادامه

آمریکا, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, چین, روسیه

خبرگزاری فرانسه: موفقیت چین نقش‌آفرینی آمریکا را در خاورمیانه‌ به چالش کشید

خبرگزاری فرانسه امروز در تحلیلی با پرداختن به «موفقیت تکان دهنده» میانجیگری چین میان عربستان سعودی و ایران، نوشت که چنین ابتکار عملی «نقش دیرینه آمریکا را به عنوان دلال اصلی قدرت در خاورمیانه به چالش کشیده است». به گزارش روز شنبه ایرنا، در این تحلیل آمده است: پکن توانست با متقاعد کردن ریاض و ... خبرگزاری فرانسه: موفقیت چین نقش‌آفرینی آمریکا را در خاورمیانه‌ به چالش کشید

ادامه

آمریکا, اسراییل, اوکراین, ایران, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, صهیونیسم, عربستان سعودی, مقاله

جان کربی: آمریکا از پیشنهاد چین برای آتش‌بس در اوکراین حمایت نمی‌کند

سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید گفت که آمریکا از پیشنهاد چین برای آتش‌بس در اوکراین حمایت نمی‌کند چرا که این پیشنهاد در راستای منافع مسکو است. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «جان کربی» سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید گفت که آمریکا از پیشنهاد چین برای آتش‌بس در اوکراین حمایت نمی‌کند چرا که این پیشنهاد در ... جان کربی: آمریکا از پیشنهاد چین برای آتش‌بس در اوکراین حمایت نمی‌کند

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اوکراین, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, روسیه, شرق اروپا, صلح

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری کره‌جنوبی:‌ آمریکا باید برای به کارگیری سیستم «تاد» صبر کند

نامزد پیشرو در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده کره‌جنوبی اعلام کرد که آمریکا برای به کارگیری سیستم تاد در این کشور باید از دولت آینده اجازه بگیرد.

 

به گزارش رویترز، «مون جائه این» رهبر پیشین حزب عمده مخالف کره‌جنوبی که در حال حاضر در نظرسنجی‌ها برای نامزدی ریاست‌جمهوری بعدی این کشور از رقبا پیشی گرفته است، امروز – پنجشنبه – اعلام کرد که به کارگیری سیستم دفاع ضد موشک آمریکایی که خشم چین را برانگیخته است، باید از سوی دولت بعدی مورد تایید قرار گیرد.

 

وی که ۶۳ سال سن دارد و رقابت‌های ریاست‌جمهوری قبلی را به «پارک گئون های» رئیس‌جمهوری فعلی با اختلاف سه درصد واگذار کرده بود، تایید کرد که در انتخابات بعدی کاندیدا خواهد شد. این انتخابات قرار است تا پایان ۲۰۱۷ برگزار شود اما در صورت تایید استیضاح پارک و ترک مقام ریاست‌جمهوری توسط وی، ممکن است زودتر برگزار شود.

 

کره‌جنوبی و آمریکا در سال جاری توافق کردند تا از سیستم دفاع ضد موشکی تاد برای مقابله با تهدید‌های اتمی کره‌شمالی و آزمایش‌های موشکی این کشور، استفاده کنند.

 

البته چین در این رابطه با ابراز مخالفت با چنین امری اعلام کرده که رادار‌های این سیستم قادرند به خاک این کشور نفوذ کنند. روسیه هم موضعی مشابه اتخاذ کرده است.

 

سیستم دفاع ضد موشکی مخالفت‌هایی نیز در کره‌جنوبی داشته و به خصوص در مناطقی که قرار است مستقر شود، نگرانی‌هایی را برانگیخته است.

 

عدم قطعیت در رابطه با پارک در پی رای پارلمان برای استیضاح وی در هفته گذشته، زمان‌بندی انتخابات احتمالی آینده و تغییر دولت در آمریکا به پرسش‌ها در رابطه با زمان به کارگیری این سیستم دامن زده است.

 

مون در کنفرانسی خبری در سئول گفت که کره‌جنوبی باید منتظر رئیس‌جمهوری بعدی خود برای چنین تصمیمی بماند.

 

وی گفت: «‌ادامه روند به کارگیری سیستم‌های تاد تحت شرایط سیاسی فعلی نامناسب است.»

 

فرمانده نیروهای آمریکایی در کره ‌جنوبی ماه گذشته میلادی اعلام کرده بود که در هشت تا ۱۰ ماه آینده، این سیستم در کره‌جنوبی به کار گرفته خواهد شد.

 

مون همچنین امکان مذاکره مجدد در رابطه با توافق در به کارگیری این سیستم را مطرح کرده و گفت که چنین امری روابط میان سئول و واشنگتن را خدشه‌دار نخواهد کرد. وی گفت که در صورت انتخاب برای تقویت روابط با آمریکا که در حال حاضر ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی ارتش در این کشور دارد، تلاش خواهد کرد.

 

مون در نظرسنجی‌های امروز – پنجشنبه – در رابطه با نامزد‌های احتمالی ریاست‌جمهوری و محبوبیت آنان با ۲۴ درصد آرا در صدر قرار گرفت. این آمار در مقابل ۱۹ و نیم درصد آرایی که «بان کی مون»‌ دبیر کل سازمان ملل کسب کرده و به احتمال فراوان وارد این رقابت‌ها می‌شود، قابل مقایسه است. البته وی هنوز به طور رسمی برای حضور در این رقابت‌ها اعلام آمادگی نکرده است.

 

مون که از منظر سیاسی لیبرال است، از سیاست‌های پارک در رابطه با کره‌شمالی انتقاد کرده و آن را باعث پیشرفت در برنامه‌های اتمی این کشور دانسته است.

 

وی گفت که رویکرد دو جانبه که شامل گفت‌و‌گو‌ها میان دو طرف می‌شود، تاثیر گذارتر است. وی همچنین افزود که تمایل به دیدار با «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی در صورت برقراری شرایط خاص دارد.

 

در ماه جاری میلادی، مقام‌های کره‌جنوبی، اعلام کرده‌اند که به دنبال افزایش تحریم‌های یک‌جانبه علیه کره‌شمالی در پی پنجمین و بزرگ‌ترین آزمایش اتمی این کشور در ماه سپتامبر بوده‌اند.

 

تحریم‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل که برای قطع صادرات سالانه کره‌شمالی به یک چهارم طراحی شده، در پی این آزمایش به اجرا درآمد.

 

دادگاه قانون اساسی ۱۸۰ روز وقت دارد تا رای پارلمان برای استیضاح پارک را رد یا قبول کند.

 

اگر وی زودهنگام از قدرت کناره‌گیری کند، انتخاباتی در مدت ۶۰ روز برگزار می‌شود.

ایلنا

اعتراض های گسترده مردمی در کره جنوبی و بحران عمیق فساد رئیس جمهوری

خانم “پارک گوئن های”، رئیس‌جمهور کُرهٔ جنوبی، با اتهام خطیر دست داشتن در فساد، در چنبرهٔ رسوائی سیاسی‌ای بی‌سابقه گرفتار شده است که به‌احتمال قوی می‌تواند موجب برکناریِ او گردد. “کنی کویل”، روزنامه‌نگار کمونیست انگلیسی، ساکن جنوب شرق آسیا، در مقاله زیر می‌نویسد که سقوطِ خانم “پارک گوئن های” می‌تواند فرصتی مغتنم برای نیروهای چپ ... اعتراض های گسترده مردمی در کره جنوبی و بحران عمیق فساد رئیس جمهوری

ادامه

جهان, شرق آسیا, فساد, کره جنوبی, مقاله

لایحه استیضاح پارک از سوی مخالفان

لایحه استیضاح رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی از سوی مخالفان به پارلمان این کشور ارائه شد.   به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، سه حزب عمده مخالف دولت لایحه‌ای را امروز – شنبه – به پارلمان این کشور ارائه دادند که بر اساس آن «پارک گئون های» رئیس‌جمهوری این کشور را استیضاح کند. وی به واسطه رسوایی‌های ... لایحه استیضاح پارک از سوی مخالفان

ادامه

جهان, خبر, شرق آسیا, فساد, کره جنوبی

به اتهام مشارکت در فساد؛ دادستانان کره جنوبی علیه رئیس جمهوری اعلام جرم کردند

دادستانان کره جنوبی اعلام کردند که در جریان تحقیقات خود دریافته‌اند که رئیس جمهور این کشور در فعالیت مجرمانه دوست و مشاور پنهانی خود که به دخالت در امور دولتی و سو استفاده از روابط خود با رئیس جمهور کره جنوبی متهم است، مشارکت داشته است. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادستانان ... به اتهام مشارکت در فساد؛ دادستانان کره جنوبی علیه رئیس جمهوری اعلام جرم کردند

ادامه

خبر, شرق آسیا, کره جنوبی

رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا: روسیه جنگنده‌های ما در سوریه را هدف قرار می‌دهد/ خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی ممکن نیست

جیمز کلاپررئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا می‌گوید، اگر یک منطقه پرواز ممنوع در سوریه ایجاد شود، روسیه می‌تواند جنگنده‌های آمریکایی را سرنگون کند.   به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سی بی اس، جیمز کلاپر، رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا در این باره ادامه داد: من بعید نمی‌دانم که روس‌ها اگر احساس کنند ... رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا: روسیه جنگنده‌های ما در سوریه را هدف قرار می‌دهد/ خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی ممکن نیست

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر, خلع سلاح هسته‌ای, روسیه, سوریه, شرق آسیا

دوترته: آمریکا توافق نظامی با فیلیپین را فراموش کند.

رییس جمهوری فیلیپین با انتقاد از مواضع آمریکا امروز (سه‌شنبه) گفت، اگر برای مدت بیشتری روی کار باشم، توافق نظامی میان دو کشور باید به دست فراموشی سپرده شود.   به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، رودریگو دوترته، رییس جمهوری فیلیپین گفت: من مخالف حضور نظامیان خارجی در کشور هستم و آمریکا می‌تواند ... دوترته: آمریکا توافق نظامی با فیلیپین را فراموش کند.

ادامه

جهان, خبر, شرق آسیا, فیلیپین