منابع آب رودخانه‌های حوضه کارون بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد کاهش می‌یابد

چهارمحال و بختیاری سرچشمه ۲ رودخانه زاینده‌رود و کارون و بخشی از رودخانه دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

 

کارشناس حوزه آب چهارمحال و بختیاری گفت: پیش بینی می‌شود با کاهش بارندگی‌ها ظرف ۲۰ سال آینده، منابع آب رودخانه‌های حوضه آبریز کارون بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد  کاهش یابد.

 

سید هاشم فاطمی روز پنجشنبه در نشست مشترک مجمع نمایندگان استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی در شهرکرد، افزود: پیش‌بینی‌ها برای ۲ دهه آینده حکایت از کاهش بارندگی دارد و این موضوع وضعیت منابع آب رودخانه‌های استان به ویژه در حوضه آبریز کارون را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

 

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود منابع آب رودخانه‌های ارمند، بازفت و بهشت‌آباد کاهش چشمگیری داشته باشد به طوری که در رودخانه بهشت‌آباد ظرف ۲۰ سال آینده ۹۳ درصد منابع آب کاهش می‌یابد.

 

فاطمی با ابراز نگرانی نسبت به روند بارش‌ها و تغییر اقلیم در این استان، تصریح کرد: کاهش بارندگی، تغییر بارش‌ها از برف به باران و تغییر اقلیم سبب شده تا روند بارش‌های چهارمحال و بختیاری در پاییز و زمستان کاهشی و در بهار افزایشی باشد و از آنجا که بارش‌های بهاره با تبخیر زیادی روبرو است بخش زیادی از این منابع آب از دسترس استان خارج می‌شود.

 

این کارشناس مسائل آب با اشاره به وجود ۱۰ دشت اصلی در استان چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: از این تعداد چهار دشت ممنوعه بحرانی و ۶ دشت ممنوعه است و در تمامی این دشت‌ها با کاهش کمی و کیفی ذخایر آب، فرونشستگی و افت ذخایر روبرو هستیم.

 

فاطمی وابستگی به منابع آب زیرزمینی در این استان را ۸۰ درصد اعلام کرد و گفت: این در حالی است که کسری مخزن‌ها بسیار زیاد است به طوری که در دشت شهرکرد ۲۷۲ میلیون مترمکعب و در دشت جوانمردی ۱۰۰ میلیون مترمکعب کسری آب گزارش شده است.

 

وی خاطر نشان کرد: همچنین در دشت شهرکرد عمق سطح ایستابی ۱۰۴ سانتی‌متر افت دارد و این میزان در دشت شلمزار ۱۱۷ سانتی‌متر، در دشت کیار ۵۳ سانتی‌متر و در دشت جونقان- فارسان ۲ متر و نیم(۲.۵) است.

 

کارشناس حوزه آب چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه منابع آب این استان از نظر کمی و کیفی در وضعیت نگران‌کننده‌ای قرار دارد، افزود: از سال ۹۶ ارتفاعات زردکوه عاری از برف و یخ است و در ماه‌های خشک سال دبی رودخانه‌ها و چشمه‌ها با کاهش شدیدی مواجه می‌شود.

 

فاطمی خاطر نشان کرد: این وضعیت سبب شده تا با تامین آب مورد نیاز برای راه‌اندازی هرگونه طرح تولیدی، کشاورزی و دامپروری با مشکل مواجه شویم و نتوانیم آب موردنیاز این طرح را تامین کنیم.

 

به گزارش ایرنا، بنا بر آخرین گزارش مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی، چهارمحال و بختیاری سومین استان کم‌بارش کشور اعلام شده است.

 

چهارمحال و بختیاری سرچشمه ۲ رودخانه زاینده‌رود و کارون و بخشی از رودخانه دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

 

خشکسالی‌های اخیر از سال ۸۶ در این استان آغاز شد و پیامدهای ناگواری بر منابع آب، محیط‌زیست و فعالیت‌های اقتصادی این استان به ویژه در بخش کشاورزی داشته است.

گرد وغبار برای دومین روز در ۱۵شهر خوزستان و در جنوب استان ۱۵برابر حد مجاز

اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اعلام کرد: گرد و غبار برای دومین روز متوالی ۱۵ شهر خوزستان را فرا گرفته و در جنوب این استان به هفت برابر حد مجاز رسیده است.

ادامه »

ایران, جهان, حقوق بشر, خبر, عراق, محیط زیست

وزیر خارجه چین در مسیر ایران؛ پکن به دنبال جبهه متحد علیه تحریم‌های غرب

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین روز گذشته (چهارشنبه) تور یک هفته‌ای خود به منطقه غرب آسیا را در حالی آغاز کرد که قصد دارد در خصوص مسئله هسته‌ای ایران بحث‌هایی را انجام دهد و به دنبال گسترش اتحاد و ائتلاف در مقابل تحریم‌های غرب است

ادامه »

اتحادیه اروپا, اروپا, امارات, امریکا, ایران, بحرین, تحریم, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, شرق آسیا, عربستان سعودی, عمان, مقاله

افتتاح بند کمال‌خان در همسایگی ایران: آب در برابر نفت

روز چهارشنبه ۲۴ مارس/۴ فروردین، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان همراه با شماری از مقام‌های بلندرتبه دولتی به ولایت نیمروز در مرز ایران سفر کرد و بند (سد) کمال‌خان را رسماً افتتاح نمود. او به این مناسبت بر لزوم همکاری میان تهران و کابل تأکید کرد و گفت که افغانستان می‌خواهد در ازای آب،

ادامه »

افغانستان, ایران, جنوب آسیا, جهان, گزارش, محیط زیست