همهٔ شواهد به بروز جنگی جهانی اشاره می‌کنند، چه در پیش است؟

افزایش بهای طلا نشانهٔ خوبی است که به‌رغم اظهارات رهبران غربی ما به سوی جنگی بزرگ‌تر و گسترده‌تر پیش می‌رویم. نادیده گرفتن این امر و تمرکز بر مسائل داخلی، گزینه‌ای معقول نمی‌باشد. آیا جنگ جهانی سوم پیشاپیش آغاز شده است؟ رهبران قدرت‌های امپریالیستی این امر را به‌شدت انکار می‌کنند، اگرچه مشهود است که هم‌اکنون در ... همهٔ شواهد به بروز جنگی جهانی اشاره می‌کنند، چه در پیش است؟

ادامه

آلمان, آمریکا, اسپانیا, اسراییل, امپریالیسم, انگلیس, اوکراین, ایران, ایمنی, تحریم, تنش‌زدایی, جنگ سرد, جهان, خاورمیانه, روسیه, ژاپن, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, طبقه کارگر, غرب, فلسطین, نسل‌کشی, هژمونیسم

۵۱ درصد از شرکت‌های آمریکایی در روسیه به فعالیت خود ادامه می‌دهند

نتایج تحقیقات خبرگزاری ریانووستی نشان می‌دهد که به رغم تحریم‌های گسترده علیه مسکو ۵۱ درصد از شرکت‌های آمریکایی به فعالیت در روسیه ادامه می‌دهند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ روزنامه نگاران ریانووستی در سایه افزایش تحریم‌های غرب علیه روسیه درباره حضور شرکت‌های آمریکایی و غربی در روسیه بررسی و تحلیل کردند. طبق بررسی‌های آن‌ها چند شرکت ... ۵۱ درصد از شرکت‌های آمریکایی در روسیه به فعالیت خود ادامه می‌دهند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, تحریم, جنگ سرد, خبر, روزنامه نگاران, شرق اروپا, غرب

نظرسنجی نشان داد؛ حتی یک آلمانی هم از عملکرد حزب حاکم «رضایت کامل» ندارد!

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که حتی یک شهروند آلمانی نیز از دولت این کشور رضایت کامل ندارد! به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، براساس یافته‌های نظرسنجی ARD-DeutschlandTREND، حتی یک نفر از شهروندان این کشور که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، از عملکرد دولت اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان رضایت کامل ندارد. آلمان ... نظرسنجی نشان داد؛ حتی یک آلمانی هم از عملکرد حزب حاکم «رضایت کامل» ندارد!

ادامه

آلمان, اروپا, اروپای مرکزی, اوکراین, تحریم, جهان, خبر, روسیه

کوبا: توطئه‌ای تروریستی که در آمریکا برنامه‌ریزی شده را خنثی کردیم

مقام‌های کوبا از دفع یک «دسیسه تروریستی» برنامه‌ریزی شده در خاک ایالات متحده و دستگیر کردن مغز متفکر این دسیسه به همراه چند تن دیگر خبر دادند. به گزارش ایسنا، وزارت کشور کوبا در بیانیه‌ای که در یک روزنامه دولتی منتشر کرد نوشت یک شهروند کوبایی که ساکن ایالات متحده بوده زمانی که از راه ... کوبا: توطئه‌ای تروریستی که در آمریکا برنامه‌ریزی شده را خنثی کردیم

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, تحریم, تروریسم, جهان, خبر, کوبا

مخالفت رهبران نیجر، مالی و بورکینافاسو با بازگشت به اکوواس/ منابع ما برای خود ما و مردم ما باقی خواهند ماند

رهبران نظامی حاکم بر کشورهای نیجر، مالی و بورکینافاسو با بازگشت کشورهای خود به سازمان موسوم به «اکوواس» مخالفت کردند. به گزارش ایسنا، رهبران شوراهای نظامی حاکم بر کشورهای مالی، نیجر و بورکینافاسو اولین نشست مشترک خود را در شهر نیامی، پایتخت نیجر از زمانی که در ماه ژانویه از سازمان موسوم به «اکوواس» (جامعه ... مخالفت رهبران نیجر، مالی و بورکینافاسو با بازگشت به اکوواس/ منابع ما برای خود ما و مردم ما باقی خواهند ماند

ادامه

آفریقا, اکوواس, بورکینافاسو, تحریم, جهان, خبر, روسیه, سنگال, غرب آفریقا, فرانسه, مالی, نیجر

مقابله با تحریم‌ها، با انکارِ تأثیرگذاری آن‌ها

هفته گذشته تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر ضد ایران دوباره اجرایی شد. مقام‌های رسمی در ایران قبل و بعد از اجرای این تحریم‌ها در این باره موضع‌گیری کردند. با اینکه دولت آمریکا قبلاً اعلام کرده بود درصدد است میزان صادرات نفتی ایران را به صفر برساند، اما در حال حاضر به ۸ کشور اجازه داده است تا در حد سقف تعیین شده به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

 

مقامات رسمی در ایران این رویکرد را عقب‌نشینی آمریکا اعلام کردند. روزنامه ایران، ۱۳ آبان‌ماه، نوشت: “با توجه به قولی که ترامپ به اروپایی‌ها داده است، عدم موفقیت او تا چند ماه دیگر قطعی است و به‌منزله شکست کامل او تلقی خواهد شد و در این مرحله راه برای حل‌ و فصل مسائل از موضع قدرت فراهم خواهد شد. بنابراین آغاز تحریم‌های جدید ترامپ، پایانی است بر توهم خوش‌خیالانه او در مورد تسلیم شدن ایران. حالا که وارد اولین روز  تحریم‌ها می‌شویم، صدای شکستن استخوان‌های سیاست ترامپ در به‌صفر رساندن صادرات نفت ایران به‌گوش می‌رسد. او و دیگر اعضای کابینه‌اش که بارها و بارها اعلام کردند که صادرات نفت ایران باید به‌صفر برسد، حتی اگر برای یک روز هم شده باید به صفر برسد، اکنون به‌جای آن مشغول مستثنی کردن کشورها از تحریم نفتی هستند.”

 

روزنامه همدلی، ۱۳ آبان‌ماه، نوشت: “دولت ترامپ بر سر همین تحریم‌ها هم نتوانست اجماعی بزرگ را با خود همراه کند و علاوه ‌بر طرف‌های اروپایی برجام، چین، روسیه، هند، ژاپن و کره‌جنوبی نیز از تحریم‌ها ناخرسندند و مایلند تا به مبادلات نفتی خود با ایران ادامه دهند و برای همین دولت آمریکا نیز مجبور شد به خریداران عمده نفت ایران مهلتی اضافه بدهد و دست‌های خود را در پوست گردو ببیند.”

 

حسین راغفر، اقتصاددان، در مطلبی در روزنامه آرمان، ۱۳ آبان‌ماه، با اشاره به اینکه دولت در ارتباط  با تحریم‌ها با تعلل برخورد کرده است، معافیت‌های نفتی بعضی از کشورها را موقتی دانسته و نوشت: “فراموش نکنیم آمریکا تنها دو ماه به چند کشور وقت داده تا ظرف این مدت کوتاه تقاضایشان را از نفت ایران به صفر برسانند. در واقع آمریکا به دنبال فعال کردن ظرفیت‌های جایگزین کشورهای دیگر است. از این جهت به‌نظر می‌رسد به دنبال فرصت چندماهه‌ای است که احتمالاً بتواند ظرفیت‌های دیگری را برای تقلیل تقاضای نفت ایران فراهم کند.”

 

روزنامه اعتماد، ۱۳ آبان‌ماه، مطلبی را انتشار داد و نسبت به خوش‌بینی‌ها تذکر داد. در این مطلب از جمله آمده است: “معتقدم حتماً باید آن روی سکه را هم دید. نباید برخی شیپور به دست بگیرند و به‌خاطر معافیت‌های موقت امریکا دم از پیروزی بزنند که یعنی همه اهداف تحریمی امریکا شکست خورده است. این دیدگاه غیر واقع‌بینانه کمکی به مقابله با شرایط تحریمی نمی‌کند. برای کاستن از مخاطرات تحریم، اولین اصل واقع‌بینی همراه با تدبیر است. شرایط پس از پنجم نوامبر برای کشور در حوزه‌های مختلف، نسبت به قبل سخت‌تر خواهد شد. نباید دچار توهم شویم. تحریم‌های بانکی و جابه‌جایی پول، تحریم‌های نفتی، پتروشیمی، بیمه کشتی‌ها، خرید تجهیزات و… وجود دارد. حالا اگر برخی مسوولان دولتی احتمال ذکر شده در بالا را درباره اعلام خبر معافیت‌ها پیش از انتخابات کنگره به‌منظور پایین نگاه داشتن قیمت نفت و تاثیرگذاری بر جلب آرای امریکایی‌ها را در نظر بگیرند و به تعهد برخی دریافت‌کنندگان معافیت برای به‌صفر رساندن واردات نفت ایران توجه کنند، فقط شعار نمی‌دهند!”

 

روزنامه جهان صنعت، ۱۳ آبان‌ماه، به‌قلم امیر واعظ آشتیانی، درباره اثرات تحریم‌های اقتصادی، نوشت: “در همین حال نمی‌توان به‌یقین و با اطمینان گفت برنامه‌ریزی‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران بی‌ثمر است. همان طور که گفته شد، بیش از جنگ اقتصادی، این جنگ روانی است که آمریکا در اقتصاد کشور ایجاد کرده است‌‌. آمریکا شرایط اقتصادی و نوع تصمیم‌گیری‌ها در کشور را به‌خوبی رصد کرده و بر همین اساس نسبت به دولتی بودن اقتصاد کشور آگاهی کامل دارد‌‌. به‌واقع همین موضوع نیز تبدیل به پاشنه آشیلی شده که با توجه به آن اقدام به برنامه‌ریزی‌های هدفمند علیه ایران می‌کند‌‌.”

 

از منظر نیروهای مترقی، اعمال تحریم‌های تا این حد گسترده بر علیه یک کشور با جمعیتی نزدیک به ۸۰ میلیون نفر، جنایتی دسته‌جمعی بر ضد تمامی مردم میهن ما است. صرف‌نظر از هر دیدی که نسبت به حاکمیت وجود دارد، این تحریم‌های جنایت‌کارانه هیچ توجیهی ندارند و شدیداً محکوم می‌گردد. متأسفانه با وجود حکومتی عمیقاً ارتجاعی و ضد مردمی، این تحریم‌ها فرایندهای زیان‌آور پیشِ‌رو را برای مردم میهن نیز دو چندان می‌کند. این موضوع که تحریم‌ها اثر ندارد یا اینکه آمریکا در عمل مجبور به‌عقب نشینی شده است، حتی اگر بیانی تبلیغاتی هم باشد تبلیغاتی واقع‌بینانه نیست، بنابراین قاعدتاً فشارهایی بیشتر که مستقیماً متوجه مردم خواهد شد را باید شاهد باشیم.

 

موضوعی که در این میان باید بر آن تأمل کرد این است که، تحریم‌های اعمال شده را بیشتر منتسب به شخص ترامپ می‌کنند. باید بر این نکته پافشاری کرد که ترامپ مُهره‌ای است که منویات یک سیستم را اجرا می‌کند و بنابراین وجود یا عدم وجود یک فرد مشخص در سیاست‌های تدوین شده از سوی یک سیستم حکومتی تغییری ایجاد نخواهد کرد. چنانچه حاکمیت در ایران پایه‌هایی مردمی همچون حکومت کوبا می‌داشت، مبارزه برای مقابله با تحریم‌ها به‌مراتب آسان‌تر می‌بود، اما متأسفانه مردم میهن ما در این زمینه با معضل‌هایی پیچیده‌ روبرویند. از خارج مجموعه‌ای از کثیف‌ترین و هارترین نیروهای سیاسی به‌نابودی زندگی و معیشت مردم کمر بسته‌اند و از طرف دیگر با حکومتی مواجه‌اند که در حساس‌ترین برهه‌های  تاریخی به‌جای تمکین به خواست‌های مردم، سیاست سرکوبگری حداکثری را همانند سابق در پیش گرفته ‌است. در این میان ضعف نیروهای مترقی، عملاً عرصه را برای تاخت و تاز نیروهای وابسته و مزدوری همچون مجاهدین و سلطنت‌طلب که از امکاناتی مالی و رسانه‌ای فراوان برخوردارند، باز گذاشته است. در صورتی که مجموعه نیروهای مترقی راه حلی واقع‌بینانه متکی بر همکاری‌های مشترک پیدا نکنند، نباید انتظار داشت رنج و درد مردم ایران به‌زودی پایان  یابد.

نامۀ مردم

برای دومین ماه پیاپی؛ واردات نفتی کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

به گزارش رویترز، گزارش‌ها حاکی از آن است که خرید نفت ماهانه کره جنوبی از ایران در ماه اکتبر برای دومین ماه (سپتامبر) به صفر رسیده است.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, شرق آسیا, عربستان سعودی, کره جنوبی

آژانس بین‌المللی انرژی؛ کاهش صادرات نفت ایران به ۹۰ هزار بشکه در روز

به گزارش اسپوتنیک، بر اساس اطلاعات آژانس بین المللی انرژی، صادرات نفت ایران در ماه اکتبر از  ۱.۸ میلیون بشکه در روز به ۹۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, چین, خبر, ژاپن, فرانسه, کره جنوبی, هندوستان

تاکنون اتریش، بلژیک و لوکزامبورگ از میزبانی صندوق ویژۀ دادوستدهای اروپا با ایران خودداری کردند

وزارت امور خارجه اتریش اعلام کرد که این کشور نمی‌تواند میزبانی سازوکار اروپائی برای تامین داد و ستد با ایران را بپذیرد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اتریش, اقتصادی, امریکا, ایران, بلژیک, تاریخ, جهان, خبر, فرانسه, لوکزامبورک