جولیان آسانژ پس از ۱۴ سال از زندان آزاد شد و بریتانیا را به مقصد استرالیا ترک کرد + فیلم

ویکی لیکس در بیانیه ای که در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) منتشر کرده، نوشت که آسانژ دیروز دوشنبه زندان بلمارش در انگلیس را ترک و بعد از ظهر همان روز با قرار وثیقه از سوی دادگاه عالی بریتانیا سوار هواپیما شد. او قرار است روز چهارشنبه در جلسه دادگاهی که در جزیره سایپان استرالیا ... جولیان آسانژ پس از ۱۴ سال از زندان آزاد شد و بریتانیا را به مقصد استرالیا ترک کرد + فیلم

ادامه

آزادی, آمریکا, استرالیا, انگلیس, جهان, حقوق بشر, خبر, عراق, فیلم, ویکی‌لیکس

پنجمین روز اعتصاب‌ کارگران پیمانی نفت و گاز ایران: «متحدانه پیگیر حقوقمان شویم»

پنجمین روز از اعتصاب‌ها با همکاری بیش از ۲۰ هزار کارگر پیمانی از ۹۰ شرکت نفت و گاز رقم خورد. چند تن از کارگران اعتصابی بازداشت شده‌اند. روز دوشنبه ۴ تیرماه، پنجمین روز از اعتصاب‌ کارگران پیمانی نفت و گاز با همکاری بیش از ۲۰ هزار کارگر از ۹۰ شرکت و کارخانه برگزار شد. حدود ... پنجمین روز اعتصاب‌ کارگران پیمانی نفت و گاز ایران: «متحدانه پیگیر حقوقمان شویم»

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

تظاهرات معدنچیان یونان علیه قوانین منجر به اخراج!

کارگران معادن لارکو یونان که تعداد قابل توجهی را شامل می‌شوند، بنابر اصلاحاتی که دولت و مجلس این کشور پذیرفته است، از قرادادهای بی‌ثبات برخوردار و به دلایل اقتصادی تعدیل نیرو می‌شوند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری «WFTU»، کارگران معادن نیکل لارکو در یونان روز گذشته آتن پایتخت این ... تظاهرات معدنچیان یونان علیه قوانین منجر به اخراج!

ادامه

امنیت شغلی, جنوب اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, یونان

تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه عملیاتی لاوان

جمعه مورخ ۱۴۰۳/۴/۱ خواسته فوری این کارگران؛ حذف شرکت‌های پیمانکاری، افزایش دستمزدها و  ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت می باشد. این لکه ننگ تا ابد بر پیشانی علی مددی و علی مددی ها و سایر مدیران مناطق و شرکت های دیگر نفتی  بماند که با بی تفاوتی معیشت کارکنان صنعت نفت را به ... تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه عملیاتی لاوان

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

حذف پیمانکاران، اصلی‌ترین مطالبه کارگران پروژه‌ای در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و دیگر مراکز نفت و گاز و ارکان ثالث در کارزار ۱۴-۱۴

اهداف اعلامی کارزار ۱۴- ۱۴ کارگران، حذف پیمانکاران از عرصه‌های نفت و گاز و نیروگاهی، اجرای طرح ۱۴ روز کار ۱۴ روز مرخصی، افزایش دستمزدها است. قرار بود با حذف پیمانکار، نیروهای مستمر به «قرارداد معین» تبدیل وضعیت بشوند، اما پس از سه دوره که در مجلس این قانون بالاخره تصویب شد، کار همچنان در ... حذف پیمانکاران، اصلی‌ترین مطالبه کارگران پروژه‌ای در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و دیگر مراکز نفت و گاز و ارکان ثالث در کارزار ۱۴-۱۴

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, گزارش, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

معمای مرگ دو بی‌خانمان در تهران

در حالی که شهرداری منطقه ۲۱، علت مرگ دو بی‌خانمان در پارک استقلال تهرانسر را سوءمصرف مواد مخدر اعلام کرده، یک منبع آگاه می‌گوید مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، علت مرگ بوده است.

 

چهارشنبه شب، امیر آریازند، قائم مقام معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، با نوشتن توییتی از مرگ دو بی‌خانمان در پارک استقلال تهرانسر خبر می‌دهد. آن هم در چند صدمتری مددسرای منطقه ۲۱ که در حال تعمیر بوده؛ او هشتگ #هوای_سرد را هم به انتهای توییت خود اضافه می‌کند.

 

او می‌نویسد که شهردار شب بوده و در محل حادثه هم حاضر شده است. اما گویا وقتی این خبر به‌صورت گسترده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، این اطلاع‌رسانی برای او گران تمام می‌شود. او در فردای روز حادثه در اظهارنظر دیگری می‌گوید، این دو شهروند به‌واسطه اعتیاد شدید و سوءمصرف موادمخدر جان باخته‌اند و مرگ این افراد به‌واسطه سرما صحت ندارد. روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۱ تهران هم تکذیبیه‌ای صادر می‌کند و بر همین نکته صحه می‌گذارد.

 

در این تکذیبیه گفته می‌شود که فوت افراد مذکور طبق صورت‌جلسه عوامل انتظامی و گزارش پزشک اورژانس حاضر درصحنه، به علت مصرف بیش از حد مواد مخدر (متادون و شیشه) بوده و زمان گزارش مشاهده و پیدا شدن اجساد ساعت ۲۲ اعلام شده، در حالی که زمان فوت مربوط به ساعات قبل از آغاز شب است و مرگ آنان هیچ ارتباطی به موضوع سرما و محل مددسرا ندارد.

 

استنشاق گاز سمی مونوکسید کربن، عامل مرگ

 

این در حالی است که یک منبع آگاه در گفت‌وگو با ایرنا پلاس، مرگ به علت سوءمصرف مواد را رد می‌کند و می‌گوید:«علت مرگ، مسمومیت با گاز مونوکسید کربن بوده است. آنها زغال به داخل چادر برده بودند که از سوختن زغال در فضای بسته گاز سمی مونوکسید کربن تولید شده و باعث مرگشان شده است.»

 

حبیب بهرامی، مدیرعامل موسسه کاهش آسیب سیمای سبز رهایی، بر این اعتقاد است که این بی‌خانمان‌ها زغال را برای گرم شدن به داخل چادر برده بودند، بنابراین می‌توان گفت که علت مرگ، سرما و نداشتن سرپناه بوده است.

 

وی توضیح می‌دهد که از زغال برای مصرف تریاک استفاده می‌شود و از آنجایی که در گزارش اورژانس علت مرگ، اوردوز به خاطر مصرف شیشه و متادون عنوان شده است این فرض که آنها زغال را به داخل چادر برده‌اند تا مواد مصرف کنند، منتفی می‌شود. ضمن اینکه مصرف کنندگان تریاک معمولاً کارتن‌خواب نیستند.

 

بهرامی می‌گوید: این اولین بار نیست که بی‌خانمان‌ها به‌دلیل بردن زغال به داخل چادر دچار خفگی می‌شوند، زیرا زغال تنها گزینه ممکن برای گرم کردن چادر کارتن‌خواب‌ها است. آنها که نمی‌توانند وسایل الکتریکی داخل چادر ببرند.

 

اوردوز به دلیل مصرف متادون و شیشه بسیار نادر است

 

عباس دیلمی‌زاده، مدیرعامل جمعیت خیریه تولد دوباره هم نمی‌تواند بپذیرد که علت مرگ این بی‌خانمان‌ها اوردوز بوده است. او می‌گوید: اوردوز به دلیل مصرف متادون و شیشه بسیار نادر است. این در حالی است که درمانگران حوزه اعتیاد به‌خوبی به این موضوع واقف هستند که مصرف هم‌زمان شیشه و متادون نه‌تنها باعث اوردوز نمی‌شود، بلکه احتمال آن را هم کاهش می‌دهد.

 

اورژانس صلاحیت لازم را برای اعلام علت مرگ افراد ندارد

 

به گفته او اورژانس صلاحیت لازم را برای اعلام علت مرگ افراد ندارد و سازمان پزشکی قانونی مرجع رسمی برای اطلاع‌رسانی دراین باره است. بنابراین شهرداری تهران به‌جای استناد به صحبت‌های اورژانس بهتر بود قبل از انتشار تکذیبیه از سازمان پزشکی قانونی استعلام می‌کرد. البته هنوز هم دیر نشده، بهتر است شهرداری تهران برای آگاه‌سازی افکار عمومی، نظر کارشناسی پزشکی قانونی را هم در این زمینه جویا شود و آن را منتشر کند.

 

کمیته شفافیت‌سازی مسائل اجتماعی در شورای شهر تشکیل شود

 

دیلمی‌زاده بر این اعتقاد است که اظهارنظرهای نادرست از طرف شهرداری تهران، قابل‌قبول نیست. او می‌گوید: شهرداری موظف است حتی اگر خطایی مرتکب شده است، دقیق و درست اطلاع‌رسانی کند. شورای شهر باید در این زمینه به شهرداری تذکر بدهد.

 

به گفته این کارشناس اعتیاد، همان‌طور که در کمیسیون اقتصادی شورای شهر کمیته شفافیت راه‌اندازی شده و برای جلوگیری از تخلفات مالی و اقتصادی بر عملکرد بخش‌های مختلف شهرداری نظارت می‌شود، باید درباره مسائل اجتماعی هم این شفافیت وجود داشته باشد.

 

مدیرعامل جمعیت خیریه تولد دوباره به این نکته تأکید می‌کند که شفافیت در شهرداری فقط نباید به مسائل مالی و اقتصادی ختم شود، بلکه در حوزه‌های اجتماعی هم شفافیت نیاز است. کمیته شفافیت شورای شهر تهران یا کمیسیون اجتماعی این شورا باید در این زمینه هم تدبیری بیندیشند تا حقوق شهروندی افراد محترم شمرده شود.

 

دیلمی‌زاده می‌گوید: فراموش نکنیم که بی‌خانمان‌ها هم از حقوق شهروندی برخوردار هستند و دولت موظف است به این افراد خدمات‌رسانی کند.

 

منتظر نظر پزشکی قانونی هستیم

 

سید نجم‌الدین محمدی، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری هم در پاسخ به این سؤال که آیا درباره علت فوت کارتن‌خواب‌ها از پزشکی قانونی استعلام شده است، به ایرنا پلاس می‌گوید: شهرداری تهران از پزشکی قانونی در این باره استعلام کرده و هنوز نظر نهایی اعلام نشده است. گزارش نهایی پزشکی قانونی که منتشر شود، همه تابع آن خواهیم بود.

 

او البته به این نکته هم اشاره می‌کند که مرگ به خاطر دی‌اکسید کربن، منتفی نیست. چون یکی از مدیران پزشکی قانونی این موضوع را به شهرداری اعلام کرده و این احتمال را مطرح کرده است. اما در حال حاضر دقیق نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم که دلیل اصلی مرگ سرما بوده، اوردوز بوده یا دی‌اکسید کربن یا همه‌شان با هم منجر به مرگ این هم‌وطنان ما شده باشد. چون ممکن است اوردوز باعث شده باشد کارتن‌خواب‌ها به حالت کما رفته باشند و نتوانسته باشند خودشان را نجات دهند و مونوکسید کربن هم باعث خفگی شده باشد.

 

اظهارات محمدی در مورد علت فوت کارتن‌خواب‌ها در حالی است که دیروز روابط عمومی منطقه ۲۱ در تکذیبیه‌ای علت مرگ را اوردوز اعلام کرده بود.

گزارش از مرضیه نوری
ایرنا

کشته و زخمی‌شدن سه کولبر در استان کرمانشاه توسط نیروهای مرزبانی

سه کولبر در مناطق مرزی ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه از سوی نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی کشته و زخمی شدند.   به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، گروهی از کولبران در منطقه‌ی مرزی شیخ‌صله از توابع شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه مورد هجوم نیروهای مرزبانی قرار گرفتند و در نتیجه یک تن ... کشته و زخمی‌شدن سه کولبر در استان کرمانشاه توسط نیروهای مرزبانی

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

۱۰ کارگر در آتش‌سوزی آشیانه یکی از شرکت‌های هواپیمایی در‌ فرودگاه امام مصدوم شدند

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اورژانس، امروز صبح حادثه آتش سوزی آشیانه هواپیما در فرودگاه امام خمینی اعلام و نیروهای امدادی اورژانس به محل حادثه اعزام شدند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری