سوریه: اقدامات آمریکا و قسد در الحسکه، جنایات جنگی است

دولت سوریه در واکنش به تشدید درگیری‌های شبه نظامیان قسد و عناصر داعش در الحسکه اعلام کرد، اقداماتی را که منجر به آواره شدن هزاران شهروند سوری در استان الحسکه و افزایش رنج آنها شده است، محکوم می‌کند و خواهان خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه و نیروهای ترکیه از شمال غرب سوریه است.

ادامه

امریکا, بیانیه, تجاوز نظامی, ترکیه, تروریسم, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, سوریه

مشاور حقوقی سابق دولت آمریکا: عملیات نظامی واشنگتن در سوریه هیچ مجوز قانونی ندارد

مشاور حقوقی پیشین وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد، حضور نیروهای آمریکایی در سوریه هیچ گونه استناد قانونی ندارد و حضور در این کشور به بهانه مبارزه با داعش محکوم است.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از فارن آفرز، برایان فینوکین، مشاور حقوقی پیشین وزارت خارجه آمریکا در مقاله‌ای عنوان کرد: حضور نیروهای آمریکایی در سوریه هیچ دلیل قانونی ندارد و دولت و کنگره باید با هم تلاش کنند تا اجازه ندهند تفاسیر حقوقی به آنچه موجب گسترش اقدامات خصمانه در سوریه شده، ختم شوند.

 

فینوکین تاکید کرد: عملیات نظامی آمریکا در سوریه زیر عنوان ماموریت مبارزه با داعش قرار نمی‌گیرد و بهانه کردن مبارزه با داعش برای حضور نظامی در سوریه محکوم است.

 

مشاور حقوقی پیشین وزارت خارجه آمریکا اظهار کرد: دولت باراک اوباما (رئیس جمهور پیشین آمریکا) هیچ سند قانونی برای حملات هوایی اشتباه خود به نیروهای سوری ارائه نکرد و دو دولت دونالد ترامپ و جو بایدن نیز همان توجیه‌های مبارزه با داعش را تکرار کردند.

 

او که در حال حاضر به عنوان مشاور در گروه بحران‌های بین‌الملل مشغول به فعالیت است، از سیاست‌های کشورش در بعد عملیاتی و قانون آمریکا که به رئیس جمهور این کشور اجازه می‌دهد در صورت احساس خطر برای منافع و نیروهای آمریکایی اقدام نظامی کند، انتقاد کرد.

 

فینوکین در ادامه از کنگره آمریکا خواست در مورد صدور مجوز جنگ سال ۲۰۰۱ که به اشغال افغانستان و عراق و در ادامه حمله مستمر به سوریه و لیبی منجر شد، تجدیدنظر کند.

 

او با تاکید بر مخالفت دولت بایدن با هرگونه بازنگری کنگره در مجوز جنگ احتمال داد که کنگره آمریکا با اعضای فعلی و اختلاف‌نظرهای موجود در آن درستی عملیات نظامی آمریکا در سوریه را به رای نمی‌گذارد.

 

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا پیشتر نوشته بود، ارتش آمریکا حملات هوایی به سوریه در سال ۲۰۱۹ را که موجب کشته شدن برخی غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان شد، مخفی می‌کند.

 

مجله پولیتیکو آمریکا نیز ژوئیه گذشته فاش کرد که دولت بایدن در سوریه حدود ۹۰۰ نظامی آمریکایی را به بهانه استمرار حمایت از نیروهای سوریه دموکراتیک و مشورت‌دهی به آنها نگه خواهد داشت اما هدف اصلی از حضور این نیروها در واقع ممانعت از دسترسی دولت سوریه به میدان‌های نفتی و منابع کشاورزی در شمال شرق سوریه است.

اشغالگران آمریکایی تجهیزات نظامی به شرق سوریه ارسال کردند

یک منبع محلی سوری جمعه شب به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت که آمریکا تجهیزات نظامی کمکی به پایگاه‌های خود در میادین نفتی در شرق سوریه ارسال کرده است.

ادامه

امریکا, تجاوز نظامی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق

شبه نظامیان قسد به‌کمک آمریکا عده‌ای را از دیرالزور ربودند/ آوارگی بیش از ۱۴۰۰ خانواده سوری در پی حملات ترکیه

نیرو‌های دموکراتیک سوریه با حمایت بالگرد‌های آمریکایی تعدادی از غیرنظامیان را در حومه دیرالزور سوریه ربودند.

ادامه

امریکا, امنیتی, تجاوز نظامی, ترکیه, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه

آناتولی: نظامیان آمریکا بیش از۱۰ بار برای ورود به‌مناطق تحت سلطه ارتش سوریه تلاش کرده‌اند

منابع خبری از افزایش تحرکات نیروهای آمریکایی در “قامشلی” همزمان با مذاکرات دولت سوریه با کردهای این کشور، خبر دادند.

ادامه

امریکا, تجاوز نظامی, ترکیه, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه