سفره کارگران و زحمتکشان خالی تر از همیشه

همه مردم کشور باید از یک زندگی انسانی و مرفه برخوردار باشند و محاسبه حداقل دستمزدها باید بالاتر از خط فقر باشد تا بتواند تامین کننده هزینه های لازم زندگی آنها باشد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, بانک جهانی, حقوق بشر, سازمان ملل, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله

فراخوانی اتحادیه‌های کارکنان فرانسه برای اعتصاب سراسری

اتحادیه‌های فرانسه در اعتراض به اصلاحات حقوق بازنشستگی و بحران هزینه‌های زندگی روز پنجشنبه اصناف و اقشار مختلف را به اعتصاب سراسری فراخواندند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق بشر, خبر, راننده, غرب اروپا, فرانسه, کارگری, معلمان

کارگران پروژه‌ای نفت؛ تا کی گرسنگی و بی‌تامینی؟ دیگر بس است!

ما کارگران پروژه ای نفت همصدا با همه مردم در ایران بار دیگر خشم و نفرت خود را نسبت به قتل مهسا امینی این دختر جوان به دست گشت ارشاد اعلام کرده و از مبارزات مردمی علیه خشونت سازمان‌یافته و هر روزه علیه زنان و علیه فقر و بی‌‌تامینی و جهنم حاکم بر جامعه حمایت

ادامه

ایران, پیام, حقوق بشر, خبر, زنان, عدالت اجتماعی, کارگری

۶ کارگر در چهار حادثه کاری جان خود را از دست دادند

سه کارگر بر اثر سقوط جرثقیل، یک کارگر براثر برق گرفتگی، یک کارگر بر اثر سقوط از ارتفاع و یک گارگر بر اثر ریزش ساختمان در دو سه روز گذشته جان خود را از دست دادند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, حوادث, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

مرگ غم‌انگیز از کودک کار تا ۱۰ زن کارگر فصلی و ۴ کارگر لایروب «اگو»

مرگ یک کودک کار به علت تصادف/مرگ غم‌انگیز ۴ کارگر هنگام لایروبی «اگو» در بافق/ مرگ دلخراش ۱۶ کارگران فصلی ۱۰ زن و ۶ مرد در حادثه‌ی شوشتر

 

شب گذشته یک کودک کار در اسلامشهر بر اثر حادثه تصادف جان خود را از دست داد.

 

به گزارش ایلنا، شب گذشته (هشتم شهریورماه)، یک کودک کار در شهر اسلامشهر جان خود را از دست داد.

 

از قرار معلوم راننده خودرو تاکسی اینترنتی که قصد داشت از ازدحام جمعیت مسافران فرار کند، با سرعت زیاد به یک دیوار و سطل زبانه کنار خیابان که کودک مشغول جمع آوری زباله بود، برخورد می‌کند.

 

مرگ غم‌انگیز ۴ کارگر هنگام لایروبی «اگو» در بافق

 

سرپرست آتش نشانی بافق از مرگ غم‌انگیز سه کارگر شاغل در یک شرکت پیمانکاری به همراه یک جوان، به دلیل گاز گرفتگی هنگام لایروبی کانال جمع‌آوری و هدایت فاضلاب (سیستم اگو) در بولوارانقلاب این شهر خبر داد.

 

رضا حق پرست به خبرنگار ایلنا گفت: شب گذشته؛ حوالی ساعت ۸ شب سه کارگر شاغل در یک شرکت پیمانکاری به همراه یک جوان حدود ۱۹ساله که فرزند پسر یکی از کارگران است، بر اثر گاز گرفتگی در لوله «اگو» فاضلاب شهری دچار حادثه کار شدند.

 

او گفت: به دنبال گازگرفتگی دو نفر از کارگران در یکی از لوله فاضلاب شهری که برای جمع‌آوری و هدایت فاضلاب وارد آن شده بود، یک کارگر (سرپرست کارگاه) و همراه وی (پسرش) برای کمک به یکدیگر به درون لوله اگو فاضلاب رفتند و متاسفانه همگی دچار گازگرفتگی شدند.

 

او گفت: کارگران حادثه دیده دو نفرشان بومی و دو نفر دیگر غیر بومی بافق هستند که برای نجات و کمک به همدیگر یکی بعد از دیگری وارد لوله فاضلاب شده و به علت‌ عدم آگاهی از وجود گاز دچار خفگی شده‌اند.

 

منابع کارگری در شهر بافق به ایلنا گفتند: کارگرانی که دچار حادثه شده‌اند از کارگران یک شرکت پیمانکاری هستند که در زمینه جمع آوری و انتقال فاضلاب، لایروبی و زهکشی در کشور فعالیت دارد.

 

مرگ دلخراش ۱۶ کارگران فصلی ۱۰ زن و ۶ مرد در حادثه‌ی شوشتر

 

نماینده کارگران در شورایعالی حفاظت فنی از حادثه مرگ کارگران فصلی در شوشتر خوزستان انتقاد کرد.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، هشتم شهریور بر اثر برخورد یک دستگاه تریلی با مینی‌بوس حامل کارگران فصلی در محور جاده‌ای شهرک اندیشه و پل کابلی شهر شوشتر در استان خوزستان، ۱۶نفر کشته و ۹نفر مصدوم شدند.

 

جان باختگان این حادثه از کارگران مزرعه کشاورزی بودند که از محل سکونت خود در حال حرکت به محل کار بودند. در بین جان‌باختگان تعدادی زن کارگر هم دیده می‌شود.

 

احسان سهرابی (نماینده کارگران در شورایعالی حفاظت فنی وزارت کار) در ارتباط با این حادثه‌ی دردناک به مساله‌ی بی‌توجهی به جان کارگران و رفت و آمد با سرویس‌های ناایمن اشاره می‌کند و می‌گوید: خبر تصادف دلخراش کارگران فصلی مزارع شوشتر، کارگران را عزادار کرد. در این سانحه ۱۰ نفر زن و ۶ نفر مرد جان خود را از دست دادند؛ این حادثه کاملاً قابل پیشگیری بود اما متاسفانه سهل‌انگاری شد.

 

او معتقد است؛ با نظارت و اجرای قوانین می‌توان از حوادث این‌چنینی جلوگیری کرد؛ نباید در ارتباط با حفظ جان کارگران، کار را به اهمال و بی‌تفاوتی گذراند.

 

چگونه باید از حوادث جاده‌ای و مرگ و میر کارگران در اثر تصادف جلوگیری کرد؛ سالانه‌ ده‌ها کارگر در اثر تصادف سرویس‌های حمل و نقل جان خود را از دست می‌دهند؛ سهرابی در پاسخ می‌گوید: مسئولین مربوط بایستی ارائه کارت هوشمند و سلامت رانندگان و اخذ صلاحیت ایمنی ناوگان مسافربری را جزو الزامات قرار داده و مجوزها را با حساسیت بیشتری صادر کنند؛ ریشه‌ی بسیاری از این حوادث، نداشتن کارت سلامت رانندگان یا قصور انسانی‌ست؛ مسئولان امر باید مراقب باشند که جان کارگران را دست چه کسانی امانت می‌گذارند.

 

او تاکید می‌کند: اگر کمی سخت‌گیری‌ها بیشتر شود، حوادث این‌چنینی به سادگی قابل پیشگیری است؛ نباید به این سادگی جان عزیز کارگران زحمتکش از دست برود.

دست رژیم غارتگر ولایی از بانک رفاه تنها اندوخته کارگران و بازنشستگان کوتاه

بانک رفاه از دهه‌ی سی از محل اندوخته‌های بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی ایجاد شده و دولت‌ها هیچ زمان هیچ نقشی در تزریق و افزایش سرمایه‌ی آن نداشته‌اند. بنابراین این بانک به هیچ عنوان متعلق به دولت نیست. دولت فقط بر عملکرد این بانک از طریق اعمال قوانین بانک مرکزی نظارت داشته است.

ادامه

اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, فساد, کارگری

رشدِ تورم، شکافِ درآمد- هزینه، و ضرورت ترمیم دستمزد کارگران

گرانی کالاها و خدمات عمومی، رشد تورم، و ادامهٔ اجرای برنامه جراحی اقتصادی اثرهایی ویرانگر بر زندگی کارگران و زحمتکشان گذاشته و ازاین‌روی دُور تازه‌ای از مبارزه برای افزایش و ترمیم مزد را شاهد هستیم.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله

هجوم با چراغ خاموش؛ به نام امنیت شغلی و تامین منافع طبقه کارگر به کام اتاقِ ضد ملی بازرگانی

مشخص است که با بندهای مشخصی از قانون کار عداوت دارند و قرار است لایحه به مجلس بفرستند تا این بندها به نفع کارفرمایان و اتاق بازرگانی اصلاح شود؛ همه‌ی دولت‌های بعد از جنگ البته بر سر دشمنی با قانون کار و حمایت‌های آن با هم تفاهم دارند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش