آمریکا به نقش خود در کودتای ۵ دهه پیش شیلی اعتراف کرد

آمریکا برای اولین بار صراحتا به دست داشتن خود در کودتای نظامی که در دهه هفتاد قرن گذشته به سرنگونی حاکمیت سوسیالستی در شیلی منجر شد، اعتراف کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از فلسطین الیوم، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، پنجاهمین سالگرد کودتای نظامی شیلی که به سرنگونی کابینه سالوادور آلنده، رئیس جمهور ... آمریکا به نقش خود در کودتای ۵ دهه پیش شیلی اعتراف کرد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, استبداد, تاریخ, جهان, حقوق بشر, شیلی, گزارش, مکزیک, یادنامه

انقلاب مشروطیت راهگشای دورانی نو در تاریخ معاصر ایران

“آرمان‌های مشروطیت باوجود همهٔ موانع تاریخی ایجادشده مانند دیکتاتوری رضاخان، سلطنت ننگین دست‌نشاندهٔ امپریالیسم محمدرضا پهلوی، و شکست انقلاب بهمن به‌دست روحانیت تاریک‌اندیش و استیلای اسلام سیاسی، هم‌چنان زنده است و درپیکار مردم میهن ما تداوم دارد.” یادکرد از انقلاب مشروطیت و تمرکز بر درس‌ها و تجربه‌های آن، امسال اهمیتی ویژه دارد.‌ گرامی‌داشت سالگرد انقلاب ... انقلاب مشروطیت راهگشای دورانی نو در تاریخ معاصر ایران

ادامه

آزادی, آسیا, استبداد, اسلام سیاسی, امپریالیسم, انگلستان, ایران, تاریخ, جهان, روسیه, عدالت اجتماعی, مقاله, یادنامه

رئیس‌جمهور صربستان: چه کسی حق کشتن مردم مارا در سال ۱۹۹۹ به ناتو داد؟

رئیس جمهوری صربستان در مراسم بزرگداشت قربانیان بیست و چهارمین سالگرد تجاوز نظامی ناتو به یوگسلاوی (سابق)، از مقامات پیمان آتلانتیک شمالی خواست تا پاسخگوی اقدام وحشیانه و کشتار مردم بی دفاع جمهوری فدرال یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹ باشد. به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “الکساندر ووچیچ” رئیس جمهوری صربستان شب گذشته، جمعه، در ... رئیس‌جمهور صربستان: چه کسی حق کشتن مردم مارا در سال ۱۹۹۹ به ناتو داد؟

ادامه

آمریکا, بلژیک, تجاوز نظامی, جهان, حقوق بشر, صربستان, گزارش, ناتو, یادنامه, یوگوسلاوی

دبیرکل کانون صنفی معلمان: به‌رغم حکم قانونی برای آزادی در زندان هستم

اسماعیل عبدی، دبیرکل کانون صنفی معلمان گفت: اعتراضات صنفی ما در سال‌های ۹۳ چون مقارن با برجام شد، این تصور ایجاد شد که ما پیاده نظام دولت روحانی هستیم و مرا دستگیر کردند. نهادهای امنیتی اعلام می‌کردند شما اهرم فشار روحانی، برای الزام حاکمیت به پذیرش برجام هستید. «تقاضا دارم تا مُرِ قانون در پرونده ... دبیرکل کانون صنفی معلمان: به‌رغم حکم قانونی برای آزادی در زندان هستم

ادامه

ایران, حقوق بشر, گزارش, معلمان, یادنامه

پنجم فوریه ۲۰۰۳؛ سالروز دروغ قرن/ آمریکا چگونه عراق را ویران کرد؟

امروز پنجم فوریه ۲۰۲۳ است و مرور تاریخ نشان می‌دهد که دقیقا بیست سال پیش دولت آمریکا با طرح یکی از بزرگترین دروغ‌های قرن خود، کشور عراق را به ورطه ویرانی کشاند. به گزارش مهر به نقل از وبگاه اسپوتنیک، «کالین پاول» وزیر خارجه وقت آمریکا در روز پنجم فوریه ۲۰۰۳ در نشست شورای امنیت، ... پنجم فوریه ۲۰۰۳؛ سالروز دروغ قرن/ آمریکا چگونه عراق را ویران کرد؟

ادامه

آمریکا, تاریخ, جهان, خاورمیانه, سازمان ملل, عراق, مقاله, یادنامه

مراسم تشییع ملک مطیعی؛ شعار مردم “ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما” / قیصر کجایی، مردمو کشتن…

مردم در مراسم تشییع پیکر ناصر ملک‌ مطیعی شعار “ننگ ما صدا و سیمای ما” سر دادند. پسر ملک مطیعی خطاب به رئیس تلویزیون گفت چرا وقتی هنرمند می‌میرد تصویرش آزاد می‌شود؟

 

به گزارش ایلنا، استقبال از مراسم به اندازه‌ای بود که خیابان وصال تا تقاطع انقلاب، طالقانی و چهارراه ولیعصر مملو از جمعیت شد. پرویز پرستویی، مسعود کیمیایی، امیرعلی ملک مطیعی و پوری بنایی از سخنران‌ها بودند.

 

ایسنا نوشت ازدحام مردم سخنرانی‌ها را تحت شعاع قرار داده بود.

 

بیرون از پرده

 

صدای بهروز وثوقی نیز پس از چهار دهه دوری از ایران، در مراسم تشییع شنیده شد. او در پیام صوتی‌اش گفت ناصر رفت پیش بزرگانی که سینمای ایران را ساختند و تحویل جوانان امروز دادند: «ناصر عزیز ۳۰سال بر پرده سینما محبوب دل مردم بود و ۴۰ سال بیرون از پرده باز هم محبوب مردم ماند.»

 

درود به کسی که نمی‌ترسد

 

مسعود کیمیایی گفت: «باید به امثال ناصر ملک‌مطیعی تعظیم کرد. درود بر آدمی که نمی‌ترسد.» او پیش‌تر در خانه ملک مطیعی گفته بود اگر قرار باشد حرفی پیرامون حذف هنرمندان بزند، به دشنام می‌رسد: «نمی شود درباره او در ده بیست کلمه سخن گفت. اصلا نمی‌شود به او مرحوم و شادروان گفت، او به راستی زنده است. ملک مطیعی مردان بزرگی را بازی کرده است حتی مردان کوچکی را بازی کرده است که بعدها بزرگ شدند.»

 

بالایی‌ها کی هستند؟

 

پرویز پرستویی از اهل سینما خواست قدر پیشکسوت‌ها را بدانند. او با انتقاد از صدا و سیما از مهران مدیری پرسید چرا برنامه دورهمی با ملک مطیعی را پخش نکرد: «مگر این طور بوده که آقای ملک مطیعی برای آمدن به صدا و سیما التماس کرده باشد؟ اینکه می‌گویید از بالا به ما دستور دادند یعنی چه؟ آن بالا کیست که چنین دستوری داده باشد؟»

 

پشتگرمی مردمی

 

پوری بنایی از کسانی است که پس از انقلاب ملک مطیعی را تنها نگذاشت. او در سخنانی کوتاه گفت: «درود بر همه شما مردم که ما هرچه داریم از وجود شما عزیزان است و هنرمندان هرچه دارند از شماست.» امیرعلی ملک مطیعی نیز خطاب به رئیس صدا و سیما پرسید: «چرا خبر مرگ پدر من پخش میشه؟ چگونه است که یک هنرمند وقتی بمیره تصویرش آزاد میشه؟»

 

سوگ مردمی

 

ستون طنز روزنامه شهروند پیش‌بینی کرده بود که جمع کثیری از ممنوع التصویرها، ممنوع الصداها، ممنوع القلم‌ها، ممنوع النگاه‌ها، ممنوع‌الپیام‌ها و سایر ممنوع‌ شدگان در مراسم ترحیم حضور یابند. البته چنین نشد، بلکه حضور مردم عادی و دوستداران ملک‌ مطیعی پررنگ‌تر بود.

 

تقبیح صداوسیما

 

شعار مسلط در مراسم تشییع جنازه ناصر ملک مطیعی: “ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما”. شعارهای دیگر: دیکتاتور نگاه کن عزت خدادادیه…. قیصر کجایی، مردمو کشتن…

 

روزنامه‌های نزدیک به اصلاح‌طلب‌ها تصاویر و اخباری از ملک مطیعی را در صفحه نخست منتشر کرده‌اند. مصطفی تاجزاده، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت از شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع بود. برخی کاربران توئیتر طعنه زده‌اند که حذف امثال ملک‌ مطیعی و فردین و پایین کشیدن فیلم “برزخی‌ها” با همدستی منتقدان امروزی صورت گرفت.

 

زمانه زنده‌کُش

 

سخنگوی وزارت خارجه هم درگذشت ملک مطیعی را تسلیت گفته است. صادق زیباکلام نوشت، نوه ده ساله‌اش عکس ملک مطیعی را روی تبلت‌اش گذاشته است: «نظام ۴۰سال نه گذاشت خود ناصرخان اکران شود و نه هیچیک از فیلم‌هایش. معذلک وقتی او پر کشید داستان فردین باز تکرار شد…» کاربری توئیت کرده است.«امان از این زمانه پست.. زمانه زنده کُش مرده پرست.»

 

جاهلان و فرهیختگان

 

شهاب حسینی، بازیگر، در اینستاگرام درباره ملک مطیعی نوشت، فرهیختگانی که به جبر زمانه خویش در لباس جاهلان به ایفای نقش در فیلم‌ها مجبور بودند. به عکس زمانه ما که جاهلان به لباس فرهیختگان در فیلم‌ها خودنمایی می‌کنند.

 

مهناز افشار، فاطمه معتمدآریا، سعید راد، پژمان بازغی، فرامرز قریبیان، پوری بنایی، مسعود کیمیایی، پریناز ایزدیار و سالار عقیلی از جمله هنرمندان حاضر در مراسم تشیع ملک مطیعی بودند.

 

خاکسپاری

 

پیکر ملک مطیعی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا آرام گرفت. مجلس ختم او سه‌شنبه ۸ خرداد برگزار می‌شود. برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی از بروز درگیری بین مردم و ماموران امنیتی در حین تشییع و خاکسپاری خبر داده‌اند.

صدای آلمان

مسکو میزبان همایش «کاپیتالِ» مارکس

در روزهای جمعه تا یکشنبهٔ گذشته، همایشی در مسکو با موضوع محوری ”کاپیتال مارکس و تأثیر آن بر توسعهٔ جهان “برگزار شد که در آن نمایندگان ۳۷ حزب کمونیست و کارگری و جنبش‌های رهایی‌بخش ملّی از ملیّت‌های گوناگون شرکت داشتند.

ادامه

ایدئولوژیک, دیدگاه, روسیه, کتاب, یادنامه

به مناسبت شصتمین سالگرد تیرباران رفیق خسرو روزبه قهرمان ملی ایران!

گل‌سرخ، نو می‌کند یادِ دوست/ که رنگ گل‌سرخ از خون اوست / بهارا، گلِ تازه را یاد دِه/ ز سَروِ کهن، خسرو روزبه / برگرفته از شعر بلند “خون بلبل”، اثر شاعر بزرگ ملی     ه. ا. سایه 

ادامه

ایران, حقوق بشر, سیاسی, یادنامه

در بزرگداشت زندگی و مبارزهٔ کارل مارکس به‌مناسبت دویستمین سالروز تولدش/ مارکس: انسان و اندیشمند

نوشتهٔ گراهام استیوِنسون، از رهبران برجسته سندیکای حمل و نقل بریتانیا، و فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل، اندیشمند مارکسیست، عضو سابق هیئت سیاسی و مسئول گروه تاریخ حزب کمونیست بریتانیا

ادامه

المان, امریکا, انگلستان, جهان, فرانسه, یادنامه