یافتن ۹۰۰ تپ اختر توسط تلسکوپ «فست» چین

اپراتور بزرگترین رادیوتلسکوپ جهان با قطر ۵۰۰ متری چین با نام «فست» چهارشنبه از رصد بیش از ۹۰۰ تپ اختر جدید توسط این تلسکوپ از زمان راه اندازی آن در سال ۲۰۱۶ خبر دادند. به گزارش رادیو بین‌المللی چین: تَپ‌اخترها یا تَپارها ستاره های نوترونی چرخانی هستند که با سرعت بسیار زیادی دوران (چرخش) دارند ... یافتن ۹۰۰ تپ اختر توسط تلسکوپ «فست» چین

ادامه

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا

ابراز تأسف شدید چین از وتوی درخواست فلسطین برای عضویت در سازمان ملل توسط ایالات متحده

بعد از ظهر پنجشنبه ۱۸ آوریل، ۳۰ فروردین، به وقت محلی، پیش‌نویش قطعنامه «پیشنهاد پذیرش عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد» از سوی ایالات متحده وتو شد و در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب نرسید. به گزارش رادیو بی‌المللی چین؛ «فو تسونگ» نماینده دائم چین در سازمان ملل طی سخنرانی خود پس از ... ابراز تأسف شدید چین از وتوی درخواست فلسطین برای عضویت در سازمان ملل توسط ایالات متحده

ادامه

آمریکا, اسراییل, تحلیل, چین, خاورمیانه, سازمان ملل, شرق آسیا, صلح, فلسطین

اتحاد روسیه و چین علیه آمریکا پس از حمله ایران به اسرائیل

روزنامه فرانسوی لوموند عنوان کرد روسیه و چین که حمله ایران به اسرائیل را محکوم نکرده‌اند، این بحران را فرصتی برای شکاف بین غرب و بقیه جهان می‌دانند. به گزارش ایسنا، به نقل از لوموند، برعکس، در جریان گفت‌وگوی تلفنی روز دوشنبه وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی‌اش، وزیر امور ... اتحاد روسیه و چین علیه آمریکا پس از حمله ایران به اسرائیل

ادامه

اسراییل, ایران, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شرق آسیا, شرق اروپا, غرب

درخواست آلمان از چین برای برقراری صلح در اوکراین

صدراعظم آلمان طی نشستی با رئیس جمهوری چین اعمال نفوذ پکن بر مسکو را برای پایان دادن به جنگ در اوکراین خواستار شد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، اولاف شولتس روز سه شنبه اظهار داشت که از شی جین پینگ رئیس جمهوری چین خواسته است تا برای پایان دادن به جنگ در اوکراین ... درخواست آلمان از چین برای برقراری صلح در اوکراین

ادامه

آلمان, اقتصادی, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, چین, خبر, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح, فلسطین

چین گزارش انگلیس درباره هنگ کنگ را رد کرد

چین امروز سه‌شنبه، از انگلیس خواست تا از مداخله در امور هنگ کنگ و همدستی با مجرمان و آشوبگرانی که امنیت ملی چین را تضعیف می‌کنند، دست بردارد. به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، لین جیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشستی خبری در پاسخ به سوالی درباره تهمت‌های ... چین گزارش انگلیس درباره هنگ کنگ را رد کرد

ادامه

آزادی, انگلیس, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, غرب اروپا, هنگ کنگ

مدارس مجهز، الگوی چین برای آموزش دانش آموزان روستایی

چین از طریق سرمایه گذاری هنگفت و با هدف فراهم آوردن استانداردهای آموزشی مطلوب برای تمامی دانش آموزان مناطق روستایی و دور افتاده، اقدام به ساخت مدارس بزرگ مجهز به امکانات آموزشی مناسب از قبیل آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه در شهرهای کوچک همجوار کرده است.

 

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دفتر اطلاع رسانی شورای دولتی چین در نخستین روز معرفی بخش مرکزی جاده ابریشم به خبرنگاران اعزامی از کشورهای واقع در جنوب و جنوب شرق آسیا، با برگزاری برنامه بازدید از مدرسه راهنمایی شماره ۶۶ شهر ارومچی استان ‘شین جیانگ’ واقع در شمال غربی چین، بر اهمیت توسعه آموزشی از نگاه مسئولان این کشور تاکید کرد.

 

دانش آموزان این مناطق پس از پایان مقطع شش ساله ابتدایی، به مدارس یاد شده می روند تا دوره سه ساله راهنمایی را بگذرانند دولت، تمامی مخارج تحصیلی این دانش آموزان تا پایان مقاطع تحصیلی عالی را بر عهده گرفته است.

 

به گفته رییس مدرسه راهنمایی مورد اشاره، دانش آموزان این مدرسه که از خانواده های کشاورز و دامدار روستاهای اطراف هستند، ۱۰ ماه سال را در کنار یکدیگر در مدرسه به تحصیل، زندگی و بازی می پردازند و تنها برای تعطیلات به خانه می روند.

 

«کیو دایینگ کایی» در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از پایان این سه سال، آنها تحصیلات خود را در دبیرستانی واقع در شهرهای بزرگ و با امکانات بهتر ادامه می دهند.

 

وی که مدعی بود تمامی دانش آموزان این مدرسه علاوه بر زبان اویغوری که زبان مادری آنهاست به زبان چینی و انگلیسی نیز مسلط هستند، در اثبات این ادعا از تعدادی از آنها خواست تا در برابر خبرنگاران به هر سه زبان صحبت کنند که همگی از این امتحان، سربلند بیرون آمدند.

 

کیو تاکید کرد: این سیاست دولت برای اطمینان از باز نماندن دانش آموزان مناطق روستایی دورافتاده از تحصیل است.
همچنین به گفته مدیر مدرسه یاد شده، یکی از مهمترین اهداف راه اندازی این مدارس، آموزش مسالمت آمیز اقوام در کنار یکدیگر و زیر لوای یک پرچم است.

 

وی اضافه کرد: ۵۰ تا ۶۰ درصد دانش آموزان این مدرسه را دختران تشکیل می دهند.

 

دیگر برنامه روز نخست بازدید، اجرای موسیقی فولکلور با آلات موسیقی خاص کشورهای منطقه مرکزی جاده ابریشم که سنتور ایران نیز جزو آنها دیده می شد، بود؛ تاکیدی بر اینکه فرهنگ کشورهای منطقه بسیار به هم نزدیک بوده و ریشه های مشترک میان آنها بسیار است.

 

دفتر اطلاعات شورای دولتی چین همچنین با برگزاری برنامه بازدید از منطقه کیدائوان(Qidaowan) ارومچی که در آن چهار قوم ‘هان، هویی، دی بوری و قزاق’ در کنار هم با صلح و دوستی زندگی می کنند، اهمیت زندگی مسالمت آمیز اقوام و نقش آن در پیشرفت اقتصادی را برای خبرنگاران برجسته کرد.

 

هشدار کره شمالی به آمریکا: فضای گفت و گو و دوستی را نابود نکیند

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای از آمریکا خواست تا فشار و تهدید نظامی علیه پیونگ یانگ را متوقف کند زیرا تعطیلی برنامه هسته ای این کشور ربطی به فشارهای آمریکا ندارد و تحریم نمی تواند به حل و فصل برنامه هسته ای کره شمالی کمک کند.

ادامه

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی

موافقت پیونگ یانگ با نابودی موشک‌های بالستیک و حضور بازرسان اتمی

روزنامه آساهی ژاپن نوشت: گروهی از کارشناسان اتمی و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا برای یک سفر یک هفته‌ای در اواخر آوریل سال جاری میلادی وارد کره شمالی شدند.

ادامه

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره شمالی