پیشی گرفتن اتحادیه کشور‌های همسود از اتحادیه اروپا در رشد تولید ناخالص داخلی

نخست‌وزیر روسیه در نشست کشور‌های مستقل مشترک المنافع (CIS) در عشق‌آباد اعلام کرد که رشد تولید ناخالص داخلی این اتحادیه از اروپا پیشی گرفته است. به گزارش روز یکشنبه آسیاتودی، میخائیل میشوستین نخست وزیر روسیه در سخنرانی خود در این نشست تصریح کرد که تولید ناخالص داخلی کشور‌های مستقل مشترک المنافع (همسود) در پایان سال ... پیشی گرفتن اتحادیه کشور‌های همسود از اتحادیه اروپا در رشد تولید ناخالص داخلی

ادامه

آذربایجان, آسیای میانه, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اتحادیه کشورهای همسود, ارمنستان, ازبکستان, اقتصادی, بلاروس, تاجیکستان, جهان, خبر, روسیه, قرقیزستان, قزاقستان, مولداوی

پاسخ وزیر خارجه هند به تهدیدهای آمریکا در مورد توافق چابهار

یک روز پس از اینکه واشنگتن، هند را به تحریم به دلیل توافق ۱۰ ساله با ایران بر سر بهره‌برداری از بندر چابهار تهدید کرد، وزیر امور خارجه هند تاکید کرد که این پروژه به نفع کل منطقه خواهد بود. به گزارش ایسنا، سوبرا مانیام جایشانکار، وزیر خارجه هند با ذکر این نکته که آمریکا ... پاسخ وزیر خارجه هند به تهدیدهای آمریکا در مورد توافق چابهار

ادامه

آسیای میانه, آمریکا, افغانستان, اقتصادی, ایران, تحریم, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, هندوستان

یک اقتصاددان: اتحادیه اقتصادی اوراسیا راه ۴۰ ساله اروپا را در۱۰ سال طی کرد

اقتصاددان آسیای میانه گفت: تمام موانعی را که اتحادیه اقتصادی اروپا طی ۴۰ سال از آن عبور کرده است، اتحادیه اقتصادی اوراسیا تنها در مدت ۱۰ سال از انها گذر کرده است. به گزارش روز دوشنبه ایرنا طلوبک عبدروف، اقتصاددان آسیای میانه در گفت‌وگو با رادیو بیرینچی قرقیزستان درباره موانع موجود اتحادیه اقتصادی اوروسیا تصریح ... یک اقتصاددان: اتحادیه اقتصادی اوراسیا راه ۴۰ ساله اروپا را در۱۰ سال طی کرد

ادامه

آسیای میانه, ارمنستان, اروپا, اقتصادی, اورآسیا, ایران, بلاروس, جهان, روسیه, قرقیزستان, قزاقستان, گزارش

تعامل ارتش روسیه و چین روندهای جهانی را تثبیت می‌کند

وزیر دفاع چین گفت، تعامل بین نیروهای مسلح چین و روسیه نقش با ثبات کننده‌ای در روندهای جهانی و در شرایط متشنج و پر تلاطم بین‌المللی ایفا می‌کند. به گزارش ایسنا، «دونگ جون» وزیر دفاع چین در جریان گفت‌وگو با سرگئی شویگو همتای روسی خود در آستانه گفت: «در یک محیط متلاطم بین‌المللی به ویژه ... تعامل ارتش روسیه و چین روندهای جهانی را تثبیت می‌کند

ادامه

آسیای میانه, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا

پذیرش دختران در دانشکده‌های پزشکی افغانستان از سر گرفته شد

وزارت بهداشت حکومت سرپرست طالبان اعلام کرد که روند پذیرش دختران فارغ التحصیل پایه دوازدهم افغان در دانشکده‌های پزشکی دولتی برخی شهرهای این کشور آغاز شده است. به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری آوا، وزارت بهداشت حکومت سرپرست طالبان روند پذیرش دختران فارغ التحصیل پایه دوازدهم در دانشکده‌های پزشکی دولتی شهرهای ... پذیرش دختران در دانشکده‌های پزشکی افغانستان از سر گرفته شد

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, جهان, حقوق بشر, خبر, دانش, زنان

نتیجه مذاکرت صلح امریکا با طالبان، صفرشدن تلفات آمریکایی‌ها و افزایش قتل و کُشتار مردم بی‌گناه و سربازان

مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان هیچ اعتقادی به صلح ندارد و برای مجبور کردن آنها برای تن دادن به صلح باید فشار نظامی بر آنها را افزایش داد.

 

به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس امروز چهارشنبه در نشست خود اعلام کردند که طالبان هنوز معتقد است برای دستیابی به قدرت باید مسیر جنگ را بپیماید، به همین دلیل است که مذاکرات صلح تاکنون هیچ نتیجه مثبتی در پی نداشته و تنها نتیجه‌ آن صفر شدن تلفات نیروهای آمریکایی در این کشور بوده است.

 

اعضای مجلس افغانستان تأکید کردند که روند صفر شدن تلفات نظامیان آمریکایی، فقط افزایش چند برابری قتل و کُشتار مردم عادی و بی گناه و سربازان کشور را در پی داشته است.

 

آنها در ضمن خواستار قیام بزرگان و افراد با نفوذ کشور علیه طالبان در مناطق سیاسی و جغرافیایی خود شدند.

 

میر رحمان رحمانی رئیس مجلس افغانستان گفت که نمایندگان در جریان گفت وگوی صلح دوحه قرار ندارند و تنها از طریق رسانه ها و سخنگویان دو طرف است که اخبار مربوط به این مذاکرات صلح را می شنوند.

 

وی افزود: “حکومت نیز هیچ تلاشی برای صلح نمی‌کند و شعارهای دو طرف نیز نشان می دهد که آن‌ها هنوز از آمادگی برای قبول صلح واقعی فاصله زیادی دارند؛ اما هر روز ده‌ها خانواده را می بینیم که به راحتی عزیزان خود را از دست می‌دهند”.

 

«شهناز غوثی» یکی از اعضای مجلس افغانستان، طالبان و داعش را دو روی یک سکه دانست و گفت: “آنان صلح نه؛ بلکه قدرت را می‌خواهند.”

 

«عبدالقیوم سجادی» نماینده استان غزنی در مجلس هم گفت که مذاکرات صلح نتیجه‌اش تاکنون فقط این بود که سربازان خارجی در افغانستان کشته نشوند؛ این در حالی است که گروه طالبان هر روز با شعار دین و وطن پرستی مردم بی‌دفاع کشور را به خاک و خون می‌کشد.

 

وی تاکید کرد که از یک طرف حکومت باید دستگاه دیپلماسی خود را فعال سازد تا دیدگاه مشترکی در میان سیاستمداران داخلی و کشورهای منطقه و جهان ایجاد کند و از طرف دیگر نهادهای امنیتی نیز نباید از مدیریت جنگ و دفاع غافل شوند.

 

به باور وی، دولت افغانستان زمانی می تواند از موقعیت بهتر در میز گفت وگو برخوردار شود که با تأمین امنیت بیشتر برای مردم مشروعیت سیاسی خود را نیز تضمین کند، این در حالی است که گفت وگوی صلح در دوحه هنوز با برگزاری نشست های مقدماتی ادامه دارد و همانگونه که دو تن از اعضای هیأت دولتی گفتند، طالبان هیچ علاقه و اعتقادی به مذاکرات صلح ندارد.

رئیس‌جمهوری افغانستان از دیدار با خلیل‌زاد خودداری کرد

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به درخواست زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان که در کابل به سر می برد، پاسخ رد داده و از دیدار با او خودداری کرده است.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, ایران, جنوب آسیا, جهان, حضور نظامی, خبر

فرشته کوهستانی فعال عرصه حقوق زنان در افغانستان ترور شد

فرشته کوهستانی فعال عرصه حقوق زنان در افغانستان به همراه برادرش در جریان تیراندازی افراد مسلح ناشناس در ولایت کاپیسا کشته شدند.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان, فعال زنان

افشاگری نظامیان هلندی درباره کشتار عامدانه مردم افغانستان

دو نظامی هلندی که در افغانستان مستقر بودند بتازگی افشا کردند در یک ماموریت به دستور مافوق‌های خود به سوی شهروندان افغانستانی تیراندازی کرده و آن‌ها را کشتند.

ادامه

استرالیا, اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, حضور نظامی, خبر, هلند