عربستان در آمریکای لاتین به دنبال چیست؟

چند سالی است عربستان سعودی مسیر سرمایه‌گذاری و همکاری‌های اقتصادی با کشورهای خاصی را جهت‌گیری کرده و اکنون در این مسیر به آمریکای لاتین رسیده است؛ در این زمینه پرسش‌هایی مطرح می‌شود: جذابیت‌های آمریکای لاتین و دلیل علاقه‌مندی عربستان به این منطقه چیست؟ ریاض با تکیه بر چه راهبردی و با در نظر گرفتن چه ... عربستان در آمریکای لاتین به دنبال چیست؟

ادامه

آرژانتین, آمریکای جنوبی, آمریکای لاتین, اقتصادی, باربادوس, برزیل, بریکس, پاراگوئه, پاناما, جهان, خاورمیانه, شیلی, عربستان سعودی, کاستاریکا, گزارش, گویان

ناوچه «آدمیرال گورشکف» وارد هاوانا شد

یکی از چهار شناور نیروی دریایی روسیه که به سمت کوبا رفته‌اند، در آبهای نزدیک هاوانا پهلو گرفت. به گزارش ایسنا، وزارت خارجه کوبا اعلام کرد ناوچه «آدمیرال گورشکف» وارد هاوانا شده است. همچنین قرار است زیردریایی هسته‌ای کلاس یاسان «کازان» و دو کشتی دیگر نیز به زودی وارد کوبا شوند. به نقل از شبکه ... ناوچه «آدمیرال گورشکف» وارد هاوانا شد

ادامه

آمریکای لاتین, اوکراین, جنگ سرد, جنگ نیابتی, خبر, روسیه, شرق اروپا, فیلم, کوبا

اقدام جدید کلمبیا علیه اسرائیل

دولت کلمبیا از بازگشایی سفارتخانه این کشور در کرانه باختری خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، کلمبیا در ادامه حمایت از ملت فلسطین دست به اقدامی جدید علیه اسرائیل زده است. بلومبرگ در این رابطه به سندی دست پیدا کرده و آن را منتشر کرده است. بر این اساس وزارت بارزگانی ... اقدام جدید کلمبیا علیه اسرائیل

ادامه

آمریکای لاتین, اروپا, اسپانیا, اسراییل, ایرلند, خاورمیانه, فلسطین, کلمبیا, گزارش, نروژ

کوبا: زیردریایی هسته‌ای روسیه هفته آینده به هاوانا می‌رسد

وزارت خارجه کوبا در بیانیه‌ای اعلام کرد که شناورهای روسیه از جمله زیردریایی هسته‌ای این کشور هفته آینده به هاوانا خواهند رسید. به گزارش بامداد جمعه ایرنا به نقل از تارنمای پی بی اس، در بیانیه وزارت خارجه کوبا با اشاره به روابط دوستانه و تاریخی میان هاوانا و مسکو، آمده است: زیردریایی هسته‌ای زاکان ... کوبا: زیردریایی هسته‌ای روسیه هفته آینده به هاوانا می‌رسد

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, اروپا, اوکراین, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, غرب, کوبا

عملکرد مردمی آندره مانوئل لوپز ابرادور رئیس جمهوری مکزیک

بنابر گزارش‌ها خانم کلودیا شین بام (Claudia Sheinbaum) – نامزد حزب چپگرای مورِنا (Morena) – با کسب ۵۹% آرای شرکت کنندگان (در مقابل ۲۸% رای برای نزدیک ترین رقیب خود) به عنوان نخستین رئیس جمهور زن مکزیک انتخاب شده است. اما چه کسی زمینه ساز این پیروزی درخشان بود ؟ بی‌تردید نباید نقش آقای آندره ... عملکرد مردمی آندره مانوئل لوپز ابرادور رئیس جمهوری مکزیک

ادامه

آرژانتین, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, اقتصادی, برزیل, چین, غرب, گزارش, مکزیک, نئولیبرالیسم, هندوستان

مادورو در انتخابات مجلس موسسان ونزوئلا اعلام پیروزی کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیکولاس مادورو یکشنبه شب در میان حامیانش در مرکز کاراکس از برگزاری این انتخابات تمجید و اعلام پیروزی کرد.

 
همچنین شبکه تله سور گزارش داد که مادورو در جمع حامیانش در کاراکاس از حمایت ها برای رسیدن به صلح در ونزوئلا قدردانی کرد و گفت که این یکی از بالاترین شمارشرکت کنندگان طی انتخابات ها بوده است.

 
مادورو افزود: هشت میلیون نفر دربحبوحه تهدیدها درپای صندوق های رای گیری حضور یافتند و رای دادند. مردم ونزوئلا درس دمکراسی دادند.

 
وی از کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب که از ونزوئلا در برابر مداخله های خارجی به ویژه مداخله های واشنگتن حمایت کرده، قدردانی کرد. مادورو با اشاره به موضع گیری اخیر دونالد ترامپ علیه انتخابات مجلس موسسان گفت: ما اهمیتی به حرفهای ترامپ نمی دهیم. ما برای آنچه مردم ونزوئلا می گویند، اهمیت قائل هستیم.

 
مادورو در ادامه از مخالفان خواست تا به خشونت ها پایان دهند.


رئیس شورای ملی انتخابات ونزوئلا اعلام کرد که بیش از ۴۱ درصد مردم این کشور در انتخابات تاریخی مجلس موسسان شرکت کردند.

 
‘تیبیسی لوسنا’ رئیس شورای ملی انتخابات ونزوئلا در نشستی خبری تصریح کرد: صلح و آرامش پیروز شد. اگر صلح و آرامش در ونزوئلا پیروز شده، این به معنای پیروزی کل کشور است.

 
وی افزود: به رغم خشونت و تهدیدها علیه انتخابات مجلس موسسان، مردم ونزوئلا توانستند نظر خود را ابراز کنند.

 
پایگاه اینترنتی شبکه تله سور ونزوئلا گزارش داد: براساس آمارهای رسمی اعلام شده، حدود ۲۰ میلیون نفر برای انتخاب ۵۴۵ عضو مجلس موسسان ونزوئلا ثبت نام کرده بودند.

 
همچنین، رای گیری یک ساعت در ونزوئلا تمدید شد تا افرادی که نتوانستند رای دهند در این یک ساعت بتوانند رای خود را در صندوق های رای گیری بیندازند.

 
تله سور درادامه گزارش خود عنوان کرد: به جز چند مورد ایجاد اغتشاش از سوی مخالفان دولت در اطراف چند حوزه رای گیری، در کل روند رای گیری در آرامش کامل برگزار شد.

 

 


شورای ملی انتخابات ونزوئلا در گزارش دیگری اعلام کرد که تقریبا ۱۰۰ درصد حوزه های رای گیری در سراسر این کشور برای دریافت رای مردم فعال بودند.

 
نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا جزو اولین افرادی بود که در ساعات اولیه رای خود را در صندوق رای گیری انداخت.

 

 
رئیس شورای ملی انتخابات ونزوئلا درادامه گفت که در چند حوزه رای گیری گزارش هایی از تاخیر در شروع به کار رسمی رای گیری دریافت شد اما به دنبال حل مشکلات در این حوزه ها، رای گیری آغاز شد.

 
دولت ونزوئلا اعلام کرده است که هدف از برگزاری انتخابات مجلس موسسان در این کشور اعمال تغییرات در قانون اساسی است. نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا تاکید کرده است که برگزاری این انتخابات تنها راه حل چالش ها در کشوری است که با بدترین مشکلات اقتصادی و سیاسی چند دهه اخیر به دنبال کمبود مواد غذایی و دارو و همچنین نرخ تورم بالا دست و پنجه نرم می کند.

 
مادورو طرح این مجلس را برای نجات از وضعیت بحرانی ابداع کرد.مخالفان دولت مدعی هستند که مادورو در نظر دارد از طریق این مجلس، اراده و خواسته ‌های خود را ‘بدون مزاحمت مخالفان’ به اجرا برساند. با توجه به این که مخالفان وی انتخابات را تحریم کرده‌اند و فقط طرفدارانش به پای صندوق ها رفتند، پیروزی مطلق مادورو در انتخابات بدیهی است.

 
در همین حال دادستانی کل ونزوئلا از کشته شدن ۹ نفر در خشونت های مرتبط با برگزاری انتخابات مجلس موسسان، از جمله یک کاندیدای انتخاباتی و یک رهبر جوانان مخالف دولت خبر داده است.

 
در کاراکاس، مخالفان دولت تظاهراتی در بزرگراه ‘فرانسیسکو فاخاردو’ برگزار کردند که نیروهای امنیتی سعی‌ در متفرق کردن تظاهرکنندگان را داشتند . مخالفان اعلام کرده اند که به اعتراضات خود ادامه می دهند.

ایرنا

مشارکت ۴۱ درصدی مردم ونزوئلا در انتخابات مجلس مؤسسان

به گزارش تله‌سور، کمیسیون ملی انتخابات ونزوئلا از مشارکت ۴۱.۵ درصدی واجدان شرایط رأی دادن در انتخابات مجلس مؤسسان قانون اساسی جدید این کشور خبر داد.   دولت این کشور به منظور خارج کردن کشور از مناقشات و بحران‌های سیاسی، پیشنهاد برگزاری انتخاباتی را برای تشکیل مجلس مؤسسان این کشور داد.   این انتخابات در ... مشارکت ۴۱ درصدی مردم ونزوئلا در انتخابات مجلس مؤسسان

ادامه

جهان, خبر, ونزوئلا

همبستگی با ونزوئلای بولیواری

جمهوری بولیواری ونزوئلا هدف کارزاری خشن، بر هم زنندهٔ ثبات، و برانداز کودتایی قرار گرفته است که دولت آمریکا و الیگارشی ونزوئلا آن را به پیش می‌برند. این کارزار بخشی است از تجاوز و تهاجم به ملّت‌های آمریکای لاتین و کارائیب و روندهای تعیین سرنوشت مستقل، ضدامپریالیستی، و ترقی‌خواه در این منطقه؛ تهاجمی است که ... همبستگی با ونزوئلای بولیواری

ادامه

امریکا, جهان, خبر, ونزوئلا

سازمان آلبا از سکوت برخی‌ کشورها در برابر تهدیدهای آمریکا علیه ونزوئلا انتقاد کرد

دبیرکل اتحاد بولیواری برای کشورهای آمریکای ما (آلبا) روز چهارشنبه اعلام کرد، برخی‌ کشورهای منطقه در برابر تهدیدهای آمریکا و سازمان کشورهای آمریکایی علیه ونزوئلا سکوت کرده ا‌ند.   به گزارش اروپاپرس، «داوید چوکه اوآنکا» در گفت و گو با خبرنگاران که در سفارت ونزوئلا در مادرید برگزار شد، گفت، ونزوئلا، قربانی یک تجاوز است ... سازمان آلبا از سکوت برخی‌ کشورها در برابر تهدیدهای آمریکا علیه ونزوئلا انتقاد کرد

ادامه

امریکای لاتین, جهان, خبر, ونزوئلا

اعتراف صریح رئیس سیا به تلاش برای براندازی دولت ونزوئلا

«مایک پامپئو»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعتراف کرده که این کشور در حال تلاش برای براندازی دولت منتخب ونزوئلا است و در همین راستا با مخالفان دولت در این کشور همکاری می‌کند.   روزنامه «ایندیپندنت» اظهارات رئیس سیا را صریح‌ترین اشاره واشنگتن به دخالت در امور داخلی یک کشور آمریکای لاتین توصیف کرده ... اعتراف صریح رئیس سیا به تلاش برای براندازی دولت ونزوئلا

ادامه

امریکا, جهان, خبر, ونزوئلا