روسیه: آمریکا عامل افزایش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه، حضور نظامی آمریکا و دخالت در امور شبه‌جزیره کره را عامل افزایش تنش‌ها در این منطقه اعلام کرد. به گزارش روز جمعه ایرنا از تاس، «ماریا زاخاروا» در گفت‌وگو با رسانه‌ها خاطرنشان کرد: برای کاهش تنش‌ها در شبه جزیره کره، لازم است آمریکا آرایش نظامی تهاجمی خود را متوقف کند. وی ... روسیه: آمریکا عامل افزایش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است

ادامه

آمریکا, استرالیا, تحریم, حضور نظامی, روسیه, ژاپن, سازمان ملل, شبه جزیره کره, کره جنوبی, کره شمالی

واشنگتن‌پست: پوتین در مسیر پیروزی برغرب است

یک روزنامه آمریکایی گزارش داد که اقتصاد روسیه بر خلاف انتظارات غرب، ثبات خود را حفظ کرده و با معطوف شدن توجه آمریکا به جنگ غزه، ولادیمیر پوتین پیروز صحنه رویارویی با غرب است. به گزارش ایسنا، در گزارش واشنگتن‌پست آمده است: امروز وضعیت تغییر کرده و چهره‌های شاخص تجاری روسیه بر این باورند که ... واشنگتن‌پست: پوتین در مسیر پیروزی برغرب است

ادامه

آذربایجان, آمریکا, اروپا, اقتصادی, تحریم, ترکیه, جنگ سرد, چین, روسیه, غرب, فلسطین, مصر, مقاله

قطعنامه در ابراز همبستگی با کوبا و محکوم کردن محاصرهٔ کوبا

قطعنامه‌های همبستگی در بیست و سومین نشست جهانی حزب‌های کمونیست و کارگری (IMCWP) ما امضاکنندگان زیر، شرکت‌کنندگان در بیست و سومین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در ازمیر، ترکیه، اکتبر ۲۰۲۳، محاصرهٔ‌ ناعادلانه، غیرقانونی، و غیرانسانی اقتصادی، تجاری، و مالی دولت آمریکا علیه کوبا را قاطعانه محکوم می‌کنیم و بار دیگر خواستار توقف فوری ... قطعنامه در ابراز همبستگی با کوبا و محکوم کردن محاصرهٔ کوبا

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, اقتصادی, تحریم, تروریسم, حقوق بشر, سازمان ملل, سوسیالیسم, کارگری, کمونیسم, کوبا, همبستگی

شی جین‌پینگ: بدون حل مسئله فلسطین صلح در خاورمیانه برقرار نخواهد شد

رئیس جمهوری چین خواستار توقف جنگ در نوار غزه شد و تاکید کرد که بدون حل مسئله فلسطین صلح در خاورمیانه برقرار نخواهد شد. به گزارش ایرنا از شبکه الجزیره، شی جین‌پینگ روز سه شنبه در جریان نشست مجازی بریکس اظهار داشت: بدون حل و فصل عادلانه مسئله فلسطین، صلح و ثبات پایدار در خاورمیانه ... شی جین‌پینگ: بدون حل مسئله فلسطین صلح در خاورمیانه برقرار نخواهد شد

ادامه

آفریقای جنوبی, اسراییل, ایران, بریکس, تحریم, چین, خاورمیانه, صلح, فلسطین, هندوستان

وال استریت ژورنال: استراتژی پوتین در برابر غرب موفق بوده است

یک روزنامه آمریکایی معتقد است استراتژی جدید امنیت ملی روسیه، مانع تحقق آرزو‌های سران غربی برای فروپاشی ساختار سیاسی و اقتصادی این کشور شد. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ وال استریت ژورنال نوشت: سیاست خارجی روسیه و دستاورد‌های نظامی و اقتصادی آن ثابت می‌کند که استراتژی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در برابر غرب موفق بوده ... وال استریت ژورنال: استراتژی پوتین در برابر غرب موفق بوده است

ادامه

استراتژیک, اقتصادی, امنیتی, اوکراین, تحریم, جهان, جهان غرب, روسیه, شرق اروپا, غرب, گزارش

لاوروف: اعمال تحریم‌ها در شرایط اپیدمی کرونا، غیرانسانی و محکوم است

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به تلاش برخی کشورهای غربی در سوء‌‌استفاده از همه‌گیری ویروس کرونا برای مجازات دولت‌های نامطلوب از دید آنها، اعمال تحریم‌ها در شرایط کنونی جهان، را کاملاً غیرانسانی و غیرقابل قبول دانست.

 

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه در مقاله‌ای برای روزنامه چینی «گلوبال تایمز» (Global Times) تأکید کرد که اعمال تحریم‌های یک جانبه، در شرایط همه گیری ویروس کرونا و سایر فجایع جهانی، اقدامی کاملاً غیرانسانی و غیرقابل قبول است.

 

به نوشته وی، کشورهای غربی به دنبال این هستند تا از شیوع جهانی ویروس کرونا برای مجازات کردن دولت‌های نامطلوب از دید آنها استفاده کنند و مانع از آن می‌شوند تا کشورهای آسیب دیده و درگیر با بیماری کووید-۱۹ برای طلب کمک با روسیه تماس بگیرند.

 

لاوروف یادآور شده است: «همه کشورها برای انجام آزمایشات تشخیص ویروس کرونا آمادگی نداشتند. ولی حتی در شرایط کنونی، زمانی که به نظر می‌رسید حال که همه جهان با چالش همگانی دسته و پنجه نرم می‌کند، حداقل برای مدتی تناقضات فراموش شده و کنار گذاشته شود، باز هم رویکردهای “درنده خویی” به ذهن برخی افراد خطور می‌کند و همه نمی‌توانند در برابر وسوسه اصل “هرکس باید به فکر خودش باشد”، صرف نظر کند.»

 

به گفته وزیر امور خارجه روسیه، برخی کشورها در تلاشند تا از شرایط فعلی جهان برای “بازی انحصاری” استفاده کرده و منافع محدود و خودبینانه و همچنین تسویه حساب‌ها با رقبای ژئوپلیتیکی را پیش می‌برند.

 

برخی کشورها از روی خودخواهی حتی در بحران کنونی، طبق “قانون جنگل” عمل می‌کنند

 

لاوروف با اشاره به اینکه وضعیت شیوع ویروس کرونا، روندهای منفی غالب و تضادهای انباشته شده را تشدید کرده، افزود: «بدین ترتیب به عواقب مسلم و غیرقابل اجتناب گسترش این بیماری، عواقب ساخته و پرداخته خود انسان و ناتوانی بشریت در کنار گذاشتن طرز تفکر “دوست یا دشمن” حتی در شرایطی است که همه انسان‌ها با بدبختی عمومی روبرو هستند، هم اضافه شده است.» علاوه بر این، رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه معتقد است که این بیماری همه گیر نمونه‌هایی از کمبود تمایلات انسان دوستانه را به جهانیان نشان داده که ناشی از “خودخواهی غیرقابل تحمل برخی کشورها و نخبگان حاکم بر آنها” است.

 

وی توضیح داد، صحبت بر سر کسانی است که ادعای رهبری اخلاقی و سنت‌های دموکراتیک را دارند، ولی در واقعیت حتی “قواعد ابتدایی نجابت، محدودیت‌های اخلاقی را کنار گذاشته و در چنین شرایطی هم مطابق با “قانون جنگل” عمل می‌کنند که نمونه بارز این قبیل برخوردها، تلاش برخی کشورهای غربی برای مقصر جلوه دادن چین به خاطر گسترش ویروس کرونا و همچنین زیر سئوال بردن کمک‌های انسان دوستانه روسیه به تعدادی از کشورهاست.

 

نظامیان فراسوی اقیانوس در کشورهای اروپا، تأمین کننده امنیت این قاره نیستند

 

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از مقاله خود یادآور شده است که نظامیان خارجی که از آنسوی اقیانوس به کشورهای اروپایی آمده‌اند، امنیت این اروپا را تضمین نمی‌کنند، بلکه در واقع اتحادیه اروپا را از استقلال عمل خود محروم می سازنند.

 

لاوروف نوشت: «کشورهای اروپایی باید از پاره پاره شدن قاره بومی خود جلوگیری کنند و به دنبال حمایت و نشانه‌های وجودی خود در آنسوی اقیانوس نباشند. آنها با دعوت از حضور نظامی خارجی، نه تنها امنیت خود را تقویت نمی‌کنند، بلکه اتحادیه اروپا را از امکان تبدیل‌شدن به یک مرکز مستقل نفوذ بین‌المللی در دنیای چند قطبی کنونی محروم می‌سازنند.»

 

به عقیده وی، اتحادیه اروپا تنها از طریق پیوستن به تلاش‌های جمعی برای تأمین امنیت و با همکاری سایر کشورهای این قاره، سود خواهد برد. ضمن اینکه، از این طریق اتحادیه اروپا قادر خواهد بود تا جایگاه مستحق خود را در یک نظام جهانی عادلانه‌تر و دموکراتیک‌تر تأمین کند.

 

سرگئی لاوروف در عین حال تاکید کرد که کشورهای خارجی می‌توانند بدون در نظر گرفتن دیدگاه‌های سیاسی رهبران خود، روی کمک روسیه حساب کنند. روسیه همچنان دستور کار اتحاد بخشی، مبتنی بر “صادرکننده و ضامن امنیت” را ادامه می‌‌دهد. مقامات مسکو با در نظر گرفتن منافع متقابل با هر کس که آماده گفت‌وگوی سازنده باشد، همکاری خواهد کرد.

 

به گفته وی، روسیه در طول تاریخ همواره توانسته بر چالش‌های مختلفی غلبه کرده و نمونه‌ای از “انسان گرایی و خودمختاری” باشد.

آمریکا معافیت‌های هسته‌ای ایران را لغو کرد

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه هفتم خرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده معافیت‌‌های تحریمی پروژه‌های اتمی ایران مرتبط با توافق هسته‌ای موسوم به برجام را تمدید نخواهد کرد. وی همچنین از تحریم دو مقام اتمی ایران خبر داده است.

ادامه

امریکا, ایران, تحریم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, مذاکرات اتمی

وال استریت ژورنال؛ تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران برای توقف فروش نفت به ونزوئلا صورت گرفته است

روزنامه وال استریت ژورنال افشا کرد که تحریم‌های جدید آمریکا علیه برخی از نهادها و مقامات ایران به امید توقف روند فروش نفت این کشور به ونزوئلا بوده است.

ادامه

اقتصادی, امریکا, امریکای لاتین, ایران, تحریم, جهان, خبر, سازمان ملل