پرونده فرار مالیاتی؛ صدر اعظم آلمان را زیر سوال برد

خبرگزاری رویترز نوشت: اولاف شولتس صدراعظم آلمان با سوالات نمایندگان پارلمان درباره نقش احتمالی‌ اش در فرار مالیاتی چند میلیارد یورویی مواجه است و تحقیقات در این زمینه در شرایطی که شولتس با بحران انرژی و تبعات جنگ اوکراین دست و پنجه نرم می‌کند، وی را در کانون توجهات قرار داده است.

ادامه

اقتصادی, المان, جهان, خبر, غرب اروپا, فساد

افزایش قیمت‌ها در انگلیس باعث شد میلیون‌ها نفر وعده‌های غذایی خود را کاهش دهند

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که از زمان کمبود غذا در جهان و افزایش هزینه‌های انرژی و در نتیجه افزایش قیمت مواد غذایی در انگلیس، میلیون‌ها شهروند این کشور وعده‌های غذایی خود را کاهش داده‌اند تا در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اروپا, اقتصادی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا

سبد حداقل معیشت سال گذشته ۲میلیون۳۵۰هزارتومان کمتر از هزینه متوسط خانوار شهری ۱۴۰۰

آمارهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد هزینه‌های متوسط خانوار شهری را ۹میلیون و ۲۵۰هزار تومان در سال ۱۴۰۰ حدود ۲میلیون ۳۵۰هزار تومان بیش از سبد حداقل معیشت اعلام شده آن سال (۶میلیون و ۹۰۰هزار تومان) است.

ادامه

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, گزارش

بیش از ۷۰ درصد شعارهای رئیسی اجرا نشده بلکه برعکس درآمده است

نماینده مردم مهاباد در مجلس گفت: بیشتر شعار‌های دولت محقق نشده است یعنی حرف‌ها و شعارهایی که آقای رئیسی در هنگام انتخابات، بعد از انتخاب شدن و هنگام معرفی کابینه مطرح کرد بیش از ۷۰ درصدش نه تنها اجرا نشد بلکه برعکس درآمده است.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فساد, فقر

قول‌های جذاب چین به آفریقا؛ ۱ میلیارد دوز واکسن کرونا و ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت‌ها

رئیس جمهوری چین از سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری این کشور در آفریقا و همچنین ارسال صدها میلیون دوز واکسن کرونا به قاره سیاه خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، دوشنبه اعلام کرد که این کشور یک میلیارد دوز دیگر واکسن کرونا به آفریقا اهدا می‌کند و از تشویق شرکت‌های چینی برای سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در قاره سیاه طی بازه ۳ تا ۵ سال آینده خبر داد.

 

چین درحالی تاکنون ۲۰۰ میلیون دوز به آفریقا کمک کرده است که سرعت واکسیناسیون کاهش یافته و این موضوع در کنار شیوع سویه جدید ویروس کرونا به یکی از نگرانی‌های اصلی در جنوب آفریقا تبدیل شده است.

 

شی اعلام کرد که ۶۰۰ میلیون دوز به شکل اهدا و ۴۰۰ میلیون دوز از طریق روش‌های دیگر مانند تولید مشترک با شرکت‌های چینی و کشورهای آفریقایی مربوطه تحویل داده خواهد شد.

 

به گفته رئیس جمهوری چین این کشور همچنین به دنبال ساخت ۱۰ پروژه بهداشت در آفریقا و اعزام ۱۵۰۰ کارشناس بهداشت به این قاره است.

 

در سخنرانی افتتاحیه نشست همکاری آفریقا-چین، شی جین پینگ گفت مرکز یوان بین مرزی چین-آفریقا با خط اعتباری ۱۰ میلیارد دلار برای استفاده نهادهای مالی آفریقایی ایجاد خواهد شد.

 

رئیس جمهوری چین همچنین گفت که چین ۱۰ میلیارد دلار فاینانس تجاری برای حمایت از صادرات محصولات آفریقایی، ایجاد یک منطقه همکاری تجاری و اقتصادی و ساخت پارک صنعتی آفریقا-چین در نظر خواهد گرفت.

اقتصاد انگلیس وارد رکود می‌شود/ تورم به ۱۳.۳ درصد در ماه اکتبر می‌رسد

به گزارش گاردین، اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلیس در نشستی خبری اعلام کرد اقتصاد انگلیس در شرایط بدتر از پیش بینی‌ها قرار گرفته است و تا پایان امسال کشور وارد رکود اقتصادی می‌شود و دست کم تا ۱۵ ماه ادامه خواهد داشت.

ادامه

اقتصادی, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

هدف‌های مشترک جنبش چپ ایران: آزادی، عدالت اجتماعی، صلح، حاکمیت ملی

امروزه مشکلاتی بسیار جدّی در ایران وجود دارد که همهٔ عرصه‌های زندگی مردم و به‌ویژه معیشت اکثریت مردم یعنی زحمتکشان و تهی‌دستان را به تباهی کشانده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, اوکراین, ایران, تحریم, حقوق بشر, دیدگاه, روسیه, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, مارکسیسم-لنینیسم, مقاله, نئولیبرالیسم

عقب نشینی دوباره اروپا مقابل مسکو با افزایش واردات گازوئیل روسی

تارنمای بیزنس اینسایدر در گزارشی که حکایت از ضعف و عقب نشینی اروپا در مقابل روسیه دارد، نوشت: درحالی که اتحادیه اروپا مدعی تلاش برای کاهش وابستگی خود به انرژی روسیه است، آمارها نشان می‌دهد واردات گازوئیل روسی از سوی کشورهای اروپایی افزایش داشته است.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, اوکراین, تحریم, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

آیا پایان سلطه دلار آمریکا به‌عنوان ارز ذخیره جهان فرا می‌رسد؟

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در ماه ژوئن گذشته در چهاردهمین اجلاس بریکس (BRICS)، گروه بین‌المللی اقتصادهای نوظهور متشکل از کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، از قصد این گروه برای توسعه یک ارز ذخیره بین‌المللی جدید خبر داد. 

ادامه

اتحادیه اروپا, ارمنستان, افریقای جنوبی, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, اورآسیا, اوکراین, برزیل, بریکس, بلاروس, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, غرب, فرانسه, قرقیزستان, قزاقستان, هندوستان