همسویی نولیبرال‌ها با خامنه‌ای برای «حفظ نظام» و هراس دیکتاتوری ولایی از گسترش عدالت‌خواهی

صدور حکم‌های زندان طولانی‌مدت برای فعالان کارگری در چند هفتۀ اخیر نشان‌دهندهٔ میزان هراس حکومت ولایی از گسترش مداوم مبارزات صنفی طبقۀ کارگر و دیگر زحمتکشان است. واکنش معمول سران “نظام” و نیروهای انتظامی-امنیتی‌اش به گسترش مداوم حرکت‌های اعتراضی صنفی زحمتکشان برای مطالبات مادّی و حقوق صنفی‌شان چیزی جز ایجاد جوّ هراس و سرکوب و ... همسویی نولیبرال‌ها با خامنه‌ای برای «حفظ نظام» و هراس دیکتاتوری ولایی از گسترش عدالت‌خواهی

ادامه

آزادی, آمریکا, اختلاف طبقاتی, استبدادی, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, امنیتی, ایران, حقوق بشر, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, غارتگری, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

حمایت فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از فراخوان اعتصاب مزدی کارگران آرژانتین، ایتالیا و چک

WFTU از فراخوان اعتصاب کارگران چند کشور اروپایی و آمریکای جنوبی از جمله ایتالیا، جمهوری چک و آرژانتین به دلیل اعتراض به وضعیت مزدی حمایت کرد.’ به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (WFTU)، این تشکل بین‌المللی از فراخوان اعتصاب کارگران چند کشور اروپایی و آمریکای جنوبی از جمله ایتالیا، ... حمایت فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از فراخوان اعتصاب مزدی کارگران آرژانتین، ایتالیا و چک

ادامه

آرژانتین, آلمان, اختلاف طبقاتی, انگلستان, بیانیه, پرتغال, چک, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, فرانسه, فقر, کارگری, نئولیبرالیسم, یونان

«اوپک پلاس» و نبرد سرمایه‌داری با تورم

سرمایه‌داری به‌جز در زمان جنگ، همواره در پی کنترل تورم از راه ایجاد رکود بوده است. حتا زمانی که تورم به‌دلیل افزایش مستقل و ساختگی حاشیه سود خالص کلان‌سرمایه‌داران پدید آمده باشد. در این شرایط دستمزدها به‌طرزی انعطاف‌ناپذیر در روند نزولی قرار می‌گیرند یعنی دستمزدها نه‌تنها افزایش پیدا نمی‌کنند کاهش هم پیدا می‌کنند. بنابراین این ... «اوپک پلاس» و نبرد سرمایه‌داری با تورم

ادامه

آمریکا, اروپا, اقتصادی, امپریالیسم, جهان, روسیه, سرمایه‌داری, عربستان سعودی, غرب, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

پیامدهای فاجعه‌آمیزِ تشدید برنامه‌های نولیبرالی «رهبری» برای «حفظ نظام»

برخلاف سخنوری‌های ابراهیم رئیسی و گزارش‌های ساختگی در روزنامه‌هایی نظیر ایران و همشهری و کیهان که وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم را خوب توصیف می‌کنند، در نگاهی حتی گذرا به آمار منتشر شده در مورد قیمت‌ها و مقایسهٔ آنها با سطح درآمد اکثر مردم و به‌ویژه زحمتکشان و تهی‌دستان، تصویر دیگری دیده می‌شود. زحمتکشان ... پیامدهای فاجعه‌آمیزِ تشدید برنامه‌های نولیبرالی «رهبری» برای «حفظ نظام»

ادامه

استبداد, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, سیاسی, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

با اتحاد فراگیر و سازمان‌دهی اعتصاب، برای افزایش مزد و توقف خصوصی‌سازی مبارزه کنیم

چارهٔ رنجبران وحدت و تشکیلات است! ادامه اعتراض و اعتصاب در مراکز کارگری به‌ویژه درمیان کارگران پروژه‌ای صنعت نفت حکومت جمهوری اسلامی را در تنگنا قرار داده است. اعتراض و راهپیمایی‌های روز جهانی کارگر در نقاط مختلف کشور پیوستگی و رابطه  تنگاتنگ جنبش کارگری و خیزش زن، زندگی، آزادی را نمایان می‌سازد. تهدید و دستگیری ... با اتحاد فراگیر و سازمان‌دهی اعتصاب، برای افزایش مزد و توقف خصوصی‌سازی مبارزه کنیم

ادامه

آزادی, اختلاف طبقاتی, استبداد, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله

فعال کارگری؛ کارگران و بازنشستگان به‌ این نتیجه رسیده‌اند که صدایی از مجلس برای دفاع از آنان بلند نمی‌شود

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته استان تهران با ابراز تاسف از برگزاری جلسه مخفیانه در مورد زیر سوال بردن افزایش دستمزد کارگران گفت: مجلس خانه ملت است و باید حامی منافع اکثریت جامعه یعنی کارگران و بازنشستگان باشد، اما متاسفانه تعداد نمایندگان حامی کارگر بسیار کم است.

 

برزو روحبخش با تاکید بر اینکه بیشتر نمایندگان می‌دانند که نمایندگی آن‌ها به یک دوره ۴ساله منحصر می‌شود، به خبرنگار ایلنا گفت: نمایندگان سعی می‌کنند در این دوره آینده نگری داشته و برای ایام پس از پایان نمایندگی دوستان بانفوذی را برای خود داشته باشند، بنابراین کمتر نماینده‌ای حاضر می‌شود برای دفاع از کارگران، از جایگاه نمایندگی خود هزینه کند، زیرا از دست کارگر و بازنشسته کاری برای نمایندگان برنمی‌آید.

 

وی با یادآوری عملکرد مجالس گذشته در خصوص منافع کارگران و بازنشستگان گفت: باید بپذیریم که بیشتر مصوبات مجلس شورای اسلامی در سال‌های گذشته به زیان کارگران تمام شده است.

 

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران از سه طرز تفکر نمایندگان مردم در خانه ملت خبر داد و گفت: نمایندگان مجلس با سه طرز تفکر فعالیت می‌کنند: یک عده نماینده واقعی و صدای مردم هستند و به نفع آحاد جامعه به ویژه محرومان صحبت می‌کنند. عده دیگر به دنبال منافع شخصی هستند و سعی می‌کنند برای روزهایی که در مجلس نیستند، دوستانی با نفوذ بدست بیاورند و عده سوم هم نماینده دولت هستند و در مواقع حساس، تصمیمات و موضع‌گیری‌ها به نوعی رفتار می‌کنند و رای می‌دهند که دولت را خوشنود کنند تا در آینده پستی در دولت بگیرند که نمونه آن‌ها را به وفور در ادارات و سازمانهای دولتی سراغ داریم.

 

وی با تاکید بر اینکه حامی کارگر و بازنشسته بودن، از خودگذشتگی و شهامت می‌خواهد، گفت: کسی که می‌خواهد از منافع کارگران حمایت کند، باید در شرایط سخت بنگاه اقتصادی قرار گرفته باشد تا بداند کارگران چه زندگی سختی را پشت سر گذاشته‌اند.

 

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته استان تهران نسبت به روند افزایش قیمت‌ها و گرانی‌ها هشدار داد و گفت: بار این گرانی‌ها بر دوش مردم است و سخت‌ترین تاوان و هزینه را کارگران و بازنشستگان می‌دهند. بنابراین تصمیم‌گیری برای اقشار محروم کار بسیار سختی است.

 

وی با بیان اینکه سفرهای خالی باعث شده تا کارگران و بازنشستگان عرق شرم مقابل زن و فرزندانشان بریزند، گفت: کارگران و بازنشستگان در پیشانی تمام سختی‌ها قرار دارند.

 

وی با انتقاد از اظهاراتی که در خصوص افزایش دستمزد سال جاری مطرح می‌شود، گفت: هنگامی که قرار بشود بنگاه اقتصادی حفظ شود، قشری که قربانی می‌شود و تاوان می‌دهد، کارگرانی هستند که باید اخراج شوند و این پایان کار نیست زیرا بقیه کارگران باید بیشتر کار کنند تا نبود کارگران اخراج شده جبران شود.

 

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته استان تهران با انتقاد از اینکه مجلس شورای اسلامی آماده حمایت از کارگران نیست، گفت: برگزاری جلسه برای زیر سوال بردن افزایش دستمزد در حالی که مصوبه شورای عالی کار هیچ ربطی به مجلس ندارد، به اندازه‌ای کارگران و بازنشستگان را ناامید کرده که نسبت به آینده ناامید شده، زیرا به این نتیجه رسیده‌اند که صدایی از خانه ملت برای دفاع از قشر زحمتکش کارگر بلند نمی‌شود.

سبد معیشت ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی و فشار بیشتر بر توده‌های کار و زحمت

اکنون با افزایش ۱۵ درصدی نرخِ سبد معیشت در طول دو ماهِ گذشته، این ۱۵ درصد نیز به طلب ۳۳ درصدی کارگران افزوده شده و کارگران همین امروز در پایان فروردین ماه، به طور دقیق، ۴۸ درصد از کارفرمایان طلبکارند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

تجمع و اعتصاب کارگران چند مجتمع پتروشیمی و پالایشگاه فاز ۱۹ پارس جنوبی عسلویه + ویدئو

این در حالی است که روز گذشته نیز برخی کارگران پیمانکاری پتروشیمی کیان و کارگران پیمانکاری پتروشیمی بوشهر تجمعات اعتراضی مشابهی برگزار کرده بودند

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری, ویدیو