پرونده فرار مالیاتی؛ صدر اعظم آلمان را زیر سوال برد

خبرگزاری رویترز نوشت: اولاف شولتس صدراعظم آلمان با سوالات نمایندگان پارلمان درباره نقش احتمالی‌ اش در فرار مالیاتی چند میلیارد یورویی مواجه است و تحقیقات در این زمینه در شرایطی که شولتس با بحران انرژی و تبعات جنگ اوکراین دست و پنجه نرم می‌کند، وی را در کانون توجهات قرار داده است.

ادامه

اقتصادی, المان, جهان, خبر, غرب اروپا, فساد

افزایش قیمت‌ها در انگلیس باعث شد میلیون‌ها نفر وعده‌های غذایی خود را کاهش دهند

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که از زمان کمبود غذا در جهان و افزایش هزینه‌های انرژی و در نتیجه افزایش قیمت مواد غذایی در انگلیس، میلیون‌ها شهروند این کشور وعده‌های غذایی خود را کاهش داده‌اند تا در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اروپا, اقتصادی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا

سبد حداقل معیشت سال گذشته ۲میلیون۳۵۰هزارتومان کمتر از هزینه متوسط خانوار شهری ۱۴۰۰

آمارهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد هزینه‌های متوسط خانوار شهری را ۹میلیون و ۲۵۰هزار تومان در سال ۱۴۰۰ حدود ۲میلیون ۳۵۰هزار تومان بیش از سبد حداقل معیشت اعلام شده آن سال (۶میلیون و ۹۰۰هزار تومان) است.

ادامه

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, گزارش

بیش از ۷۰ درصد شعارهای رئیسی اجرا نشده بلکه برعکس درآمده است

نماینده مردم مهاباد در مجلس گفت: بیشتر شعار‌های دولت محقق نشده است یعنی حرف‌ها و شعارهایی که آقای رئیسی در هنگام انتخابات، بعد از انتخاب شدن و هنگام معرفی کابینه مطرح کرد بیش از ۷۰ درصدش نه تنها اجرا نشد بلکه برعکس درآمده است.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فساد, فقر

عقب نشینی دوباره اروپا مقابل مسکو با افزایش واردات گازوئیل روسی

تارنمای بیزنس اینسایدر در گزارشی که حکایت از ضعف و عقب نشینی اروپا در مقابل روسیه دارد، نوشت: درحالی که اتحادیه اروپا مدعی تلاش برای کاهش وابستگی خود به انرژی روسیه است، آمارها نشان می‌دهد واردات گازوئیل روسی از سوی کشورهای اروپایی افزایش داشته است.

 

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، این رسانه افزود: واردات گازوئیل اروپا از روسیه ماه گذشته و همزمان با تلاش این قاره برای رها شدن از عرضه سوخت مسکو در  واکنش به جنگ اوکراین، ۱۳ درصد افزایش یافت.

 

شرکت رصد کالاهای انرژی موسوم به «ورتکسا/Vortexa» در گزارشی اعلام کرد: گازوئیلی که از روسیه به اروپا ارسال می شود، نزدیک به ۲۰۰ هزار بشکه در روز از گازوئیلی که از منابع غیر روسی وارد می شود بیشتر است. در مجموع، واردات گازوئیل روسیه در اروپا از ماه ژوئیه سال ۲۰۲۱ میلادی تاکنون  ۲۳ درصد افزایش یافته است.

 

بیزنس اینسایدر اذعان کرد «افزایش اشتهای اروپا برای گازوئیل روسیه، بر پیچیدگی توقف جریان انرژی مسکو همزمان با جنگ اوکراین، تاکید دارد. اتحادیه اروپا در اوایل سال جاری متعهد شد تا ۹۰ درصد از واردات نفت خام از  روسیه  را تا پایان سال  ۲۰۲۲ کاهش دهد، اما از آن زمان تاکنون با قیمت های سرسام آور و محدودیت های دستیابی به منابع جایگزین، دست و پنجه نرم می‌کند».

 

دیوید ولش، اقتصاددان ارشد شرکت ورتکسا، گفت: به دلیل افزایش قیمت گازوئیل و فشار بر پالایشگاه ها برای همگام شدن با تقاضا، به نظر می رسد این که اروپایی ها بتوانند ممنوعیت واردات گازوئیل اعلام شده از روسیه را به طور کامل اجرا کنند، زیر سوال است.

 

گازوئیل اروپا از تبدیل نفت خام به سوخت در پالایشگاه های اروپایی تامین می شود. این قاره به دلیل کاهش ظرفیت پالایشگاه ها در اوج همه‌گیری کووید-۱۹، مجبور است سرعت تولید خود را حفظ کند. اروپا همزمان در حال رقابت برای تقویت ذخایر انرژی خود پیش از زمستان و همزمان با  نگرانی‌ها درباره توقف کامل تامین انرژی از سوی روسیه است.

 

به گزارش ایرنا، روزنامه فایننشال تایمز نیز چندی پیش گزارش داد مشکلات ناشی از افزایش تورم و کمبودهای تهدیدکننده انرژی، اتحادیه اروپا را وادار به عقب نشینی از سختگیری خود در قبال روسیه کرده است.

 

این رسانه افزود: دولت های اروپایی تلاش ها برای محدود کردن تجارت نفت روسیه را با به تاخیر انداختن طرحی که مسکو را از بازار مهم بیمه دریایی «لویدز» لندن محروم می کند، کاهش داده اند.

قول‌های جذاب چین به آفریقا؛ ۱ میلیارد دوز واکسن کرونا و ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت‌ها

رئیس جمهوری چین از سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری این کشور در آفریقا و همچنین ارسال صدها میلیون دوز واکسن کرونا به قاره سیاه خبر داد.

ادامه

افریقا, اقتصادی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

اقتصاد انگلیس وارد رکود می‌شود/ تورم به ۱۳.۳ درصد در ماه اکتبر می‌رسد

به گزارش گاردین، اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلیس در نشستی خبری اعلام کرد اقتصاد انگلیس در شرایط بدتر از پیش بینی‌ها قرار گرفته است و تا پایان امسال کشور وارد رکود اقتصادی می‌شود و دست کم تا ۱۵ ماه ادامه خواهد داشت.

ادامه

اقتصادی, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

هدف‌های مشترک جنبش چپ ایران: آزادی، عدالت اجتماعی، صلح، حاکمیت ملی

امروزه مشکلاتی بسیار جدّی در ایران وجود دارد که همهٔ عرصه‌های زندگی مردم و به‌ویژه معیشت اکثریت مردم یعنی زحمتکشان و تهی‌دستان را به تباهی کشانده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, اوکراین, ایران, تحریم, حقوق بشر, دیدگاه, روسیه, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, مارکسیسم-لنینیسم, مقاله, نئولیبرالیسم

آیا پایان سلطه دلار آمریکا به‌عنوان ارز ذخیره جهان فرا می‌رسد؟

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در ماه ژوئن گذشته در چهاردهمین اجلاس بریکس (BRICS)، گروه بین‌المللی اقتصادهای نوظهور متشکل از کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، از قصد این گروه برای توسعه یک ارز ذخیره بین‌المللی جدید خبر داد. 

ادامه

اتحادیه اروپا, ارمنستان, افریقای جنوبی, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, اورآسیا, اوکراین, برزیل, بریکس, بلاروس, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, غرب, فرانسه, قرقیزستان, قزاقستان, هندوستان