افشاگری گاردین از تهدید دادستان دیوان کیفری بین‌المللی توسط رئیس موساد

منابع اسرائیلی فاش کردند رئیس سابق موساد دادستان پیشین دیوان کیفری بین‌المللی را با به خطر انداختن خانواده‌اش تهدید کرده بود. منابع اسرائیلی می‌گویند یوسی کوهن، رئیس پیشین سازمان جاسوسی اسرائیل موسوم به موساد شخصا در توطئه‌ای مخفیانه برای تحت فشار قرار دادن فاتو بنسودا (مسئول وقت دیوان کیفری بین‌المللی در رسیدگی به پرونده فلسطین) ... افشاگری گاردین از تهدید دادستان دیوان کیفری بین‌المللی توسط رئیس موساد

ادامه

اسراییل, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دیوان داوری لاهه, فلسطین

شکایت علیه رئیس کمیسیون اروپا به دلیل حمایت او از جنایات اسرائیل

یک موسسه بین‌المللی در ژنو به دادگاه لاهه شکایتی علیه رئیس کمیسیون اروپا به دلیل حمایت بی قید و شرط از جنایت جنگی اسرائیل، ارائه کرد. موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی ژنو (GIPRI) اعلام کرد که شکایتی را علیه اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا به اتهام مشارکت در جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت ... شکایت علیه رئیس کمیسیون اروپا به دلیل حمایت او از جنایات اسرائیل

ادامه

اتحادیه اروپا, اسراییل, جنایات جنگی, جهان, خبر, دیوان داوری لاهه, فلسطین, نسل‌کشی

کانادا: اسرائیل از دستور دیوان لاهه تبعیت کند

نخست وزیر کانادا گفت: اسرائیل باید از دستور جدید دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه پیروی و فورا عملیات نظامی در رفح را متوقف کند. به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای سی‌بی‌سی، جاستین ترودو در واکنش به دستور جدید دادگاه لاهه گفت: عملیات نظامی در رفح باید هم اکنون متوقف شود. نخست وزیر ... کانادا: اسرائیل از دستور دیوان لاهه تبعیت کند

ادامه

آزادی, استرالیا, اسراییل, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خبر, دیوان داوری لاهه, سازمان ملل, فلسطین, کانادا, هلند

هشدار بورل: از تهدید قضات دیوان کیفری بین‌المللی دست بردارید

مسئول سیاست خارجی اروپا نسبت به تهدید کردن قضاتی که قصد دارند پرونده جنایت جنگی نتانیاهو را بررسی کنند، هشدار داد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به اسرائیل هشدار داد که قضات دیوان کیفری بین‌المللی را که دادستان اصلی آن به دنبال صدور حکم بازداشت نتانیاهو است، «تهدید نکند». به گزارش الجزیره، این ... هشدار بورل: از تهدید قضات دیوان کیفری بین‌المللی دست بردارید

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اسراییل, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خبر, دیوان داوری لاهه, نسل‌کشی

ابراز امیدواری چین از عینی بودن حکم دادگاه بین‌المللی

وزارت خارجه چین پس از درخواست دادگاه لاهه برای صدور حکم بازداشت برای روسای اسراییل، ابراز امیدواری کرد که این حکم، عینی باشد. وزارت خارجه چین پس از درخواست دادستان کل برای صدور حکم بازداشت برای روسای اسراییل درپی جنگ در نوار غزه، ابراز امیدواری کرد که دادگاه کیفری بین‌المللی عینی عمل کند. براساس گزارش ... ابراز امیدواری چین از عینی بودن حکم دادگاه بین‌المللی

ادامه

آفریقای جنوبی, استقلال, اسراییل, جنایات جنگی, جهان, چین, خاورمیانه, دیوان داوری لاهه, شرق آسیا, فرانسه, فلسطین, هلند

صربستان به دنبال شکایت از ناتو

تیم حقوقی صربستان در حال تکمیل پرونده ای برای شکایت بر علیه پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به دلیل استفاده این سازمان از سلاح‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده در دهه نود میلادیی و در جنگ داخل یوگسلاوی سابق است.

 

به گزارش ایرنا از رسانه های خبری صربستان، «سرجان آلکسیچ» وکیل دادگستری صربستان در رابطه با پرونده شکایت علیه ناتو گفت که اولین شکایات و دادخواست بر علیه اعضای پیمان ناتو به دلیل استفاده از سلاح‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده (در زمان بمباران‌های صربستان طی سال ۱۹۹۹) در حال اقدام است.

 

وی تاکید کرد که همراه با این دادخواست اسناد و مدارک پزشکی دال بر استفاده از اورانیوم ضعیف شده نیز به پیوست ارائه خواهد شد.

 

به گفته وی؛ تا پایان ژانویه امسال(بهمن) چندین شکایت بر علیه اعضای سازمان ناتو ارائه می‌شود و در آینده نیز پرونده های قضایی بیشتری تشکیل خواهد شد.

 

پنج شهروند صربستان قرار است امروز (چهارشنبه یک بهمین ۹۹) از ناتو شکایت کنند و انتظار می‌رود تعداد پرونده های قضایی روز به روز افزایش یابد.

 

آلکسیچ با اشاره به اینکه تمامی این روند ممکن است یک یا دو سال طول بکشد و ما در صورت لزوم آماده رفتن به استراسبورگ هستیم،  افزود که میزان جبران خسارت در دادگاه مشخص می شود، اما معتقدیم که حداقل ۱۰۰ هزار یورو است.

 

تیم حقوقی صربستان که در این زمینه فعالیت دارد همچنین شامل وکیل ایتالیایی «آنجلو فیوره تارتالجا» است که در ده ها پرونده قضایی علیه ناتو پیروز شد.

 

این وکیل ایتالیایی در مدت بیست سال گذشته در تلاش برای اثبات کردن این است که گلوله های ناتو مستقیماً باعث بیماری های جمعی سربازان ایتالیایی که در کوزوو اقامت داشتند، شده است.

 

در جریان بمباران‌های ناتو طی سال ۱۹۹۹ حدود ۲۵۰۰ نفر جان خود را از دست دادند و تعداد زیادی به دلیل آلودگی ناشی از اورانیوم ضعیف شده مبتلا به بیماری سرطان شده‌اند.

 

در حملات هوایی ناتو علیه یوگسلاوی سابق و صربستان که در ۲۴ مارس سال ۱۹۹۹ انجام شد، ۷۹ روز ادامه داشت و در آن ۱۹ کشور عضو ناتو شرکت داشتند.

 

بنابر آمارهای اعلام شده از سوی نهادهای مختلف در صربستان، در حملات ناتو حداقل ۲ هزار و ۵۰۰ نفر کشته و بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر مجروح شدند.

 

در عملیات هوایی ناتو علاوه بر صدمات جانی، حدود ۲ هزار و ۵۰۰ خانه مسکونی، ۱۴ فرودگاه، ۱۹ بیمارستان، ۲۰ درمانگاه، ۱۸ مهد کودک، ۶۹ مدرسه، ۱۷۶ مکان فرهنگی و تاریخی و ۴۴ پل ویران شد.

 

ناتو ۲ هزار و ۳۰۰ حمله هوایی علیه ۹۹۵ هدف در سراسر این کشور انجام داد و در این مدت یک هزار و ۱۵۰ هواپیمای جنگی ۴۲۰ هزار موشک و بمب به وزن نزدیک به ۲۲ هزار تن را بر نقاط مختلف یوگسلاوی سابق فرو ریختند.

افشاگری نظامیان هلندی درباره کشتار عامدانه مردم افغانستان

دو نظامی هلندی که در افغانستان مستقر بودند بتازگی افشا کردند در یک ماموریت به دستور مافوق‌های خود به سوی شهروندان افغانستانی تیراندازی کرده و آن‌ها را کشتند.

ادامه

استرالیا, اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, حضور نظامی, خبر, هلند

اعتراف انگلیس به جنایات جنگی خود در عراق

یک روزنامه انگلیسی از پرداخت ۲۵ میلیون دلار از طرف وزارت دفاع انگلیس برای حل و فصل دعاوی اثبات نشده مربوط به «جنایات جنگی» نظامیانش در عراق خبر داد که برخی آن را اذعان ضمنی به ارتکاب این جنایات قلمداد می‌کنند.

ادامه

انگلستان, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خبر, عراق, غرب اروپا