ششمین شب اعتراضات خوزستان؛ تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور

ایذه، سوسنگرد، شلنگ آباد، کوت عبدالله و آبادان صحنه تیراندازی و شلیک اشک‌آور بوده‌اند. شاهدان محلی از کشته شدن یک جوان ۱۶ساله در ایذه خبر دادند. وزارت دفاع چاره کار را در اعزام ده تانکر آب‌رسان به منطقه دیده است.

 

به گزارش خبرگزاری آلمان؛ حضور خیابانی مردم خوزستان در اعتراض به بی‌آبی ادامه دارد و با صف آرایی نیروهای امنیتی و تیراندازی به سوی معترضان همراه شده است. ایذه، سوسنگرد، کوت عبدالله، شلنگ آباد، کوی علوی، لشگرآباد در اهواز ، ماهشهر و آبادان کانون‌های اصلی اعتراضات هستند.

 

فیلم‌ها و تصاویر منتشره در شبکه‌های اجتماعی، صحنه‌هایی از مواجهه یگان ویژه با جوانان و معترضان را نشان می‌دهند. بنا بر اعلام شاهدان محلی، یک جوان ۱۶ ساله به نام محمد عبداللهی در ایذه بر اثر اصابت گلوله کشته شد. همین منابع گفته‌اند جوان دیگری به نام محمد منصور کروشات از محله ثوره اهواز نیز که پیش‌تر مجروح شده بود، جان باخته است. در باره کشته شدن یک جوان دیگر در ایذه نیز خبرهایی ضد و نقیض منتشر شده است.

 

در یکی از ویدئوهای انتشار یافته در توییتر، معترضی فریاد می‌کشد: «تظاهرات ما مسالمت آمیزه چرا به ما گلوله می‌زنند؟» در اکثر فیلم‌های منتشره در شبکه‌های اجتماعی شعارهای ضد حکومتی شنیده می‌شود. در ایذه از جمله شعار “بختیاری با عرب، اتحاد اتحاد” به شعار “مرگ بر خامنه‌ای” فرا رویید.

 

شامگاه سه‌شنبه شهر ایذه، کانون تظاهرات بود و نیروهای امنیتی به سوی معترضان گاز اشک‌آور شلیک کردند.

 

اسماعیل بخشی، کارگر نیشکر هفت‌تپه در توییتی نوشت: «این همه نیروی امنیتی و یگان ویژه و مامور سرکوب و ضد شورش سرازیر کردن تو خوزستان، نمی‌دونم فکر «آب» کردن براشون یا میخوان ته مانده سهم آب همین مردم معترض رو بدن به اینا سیراب شن.»

 

ابراهیم الله بخشی، درویش گنابادی و فعال مدنی با انتشار فیلمی در توییتر از اقدام مردم در باز کردن آب از رودخانه/کانال بنی‌صدر در شمال اهواز به طرف زمین‌های کشاوری خبر داد.

 

کنشگران محلی در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌‌اند که شامگاه سه‌شنبه اینترنت در شادگان و سوسنگرد و شوش و شوشتر برای مدتی قطع شد. اخبار مربوط به اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ “اناعطشان” همرسانی می‌شود.

 

در این میان سازمان حقوق بشر اهواز، برای حمایت از “تشنگان اهواز” برای تجمع در بروکسل در روز شنبه ۲۴ ژوئیه فراخوان داده است.

 

میثم آل مهدی، کارگر فولاد اهواز نیز در توییتی نوشت: «می‌خواستند ما را تحقیر کنند ولی ما تحقیر شدنی نیستیم.»

 

رسانه‌های رسمی و داخلی ایران در برابر اعتراضات مردم خوزستان یا سکوت کرده‌اند یا آن را به شکلی فیلتر شده، محدود پوشش می‌دهند.

 

خبرگزاری فارس گزارش داده که وزارت دفاع ۱۰ تانکر آب رسان برای کمک به آبرسانی در مناطق کم آب استان در اختیار استانداری قرار داده است. اعلام شده که از عصر چهارشنبه ۳۰ تیر این تانکرها به مناطقی چون اسماعیلیه اعزام خواهند شد.

 

هم‌زمان فرماندار بندر ماهشهر از کشته شدن یک “مامور یگان امداد” در این شهرستان خبر داده و به فارس گفته است: «در پی اغتشاشات در شهرک طالقانی، ماموران یگان امداد از بالای پشت بام‌ها هدف رگبار گلوله اغتشاشگران قرار گرفتند. یک مامور به شهادت رسید و مامور دیگر از ناحیه پا مجروح شد.»

 

چند ویدیوی انتشار یافته از سوسنگرد در فضای مجازی؛

 

جوانان بختیاری در حمایت از مردم خوزستان

 

جنگ تمام عیار در سوسنگرد

استبداد سایبری: ادامهٔ توسل حکومت اسلامی به تجسّس و زندان در هراس از خیزش‌های مردمی

در خبرها و گزارش‌ها بود که طرح ”صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و سامان‌دهی پیام‌رسان‌های‌ اجتماعی “قرار است در دستور کار هفتهٔ پیش مجلس قرار بگیرد.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر رسانی, مقاله

چه باید کرد؟ نقش جوانان و دانشجویان در جنبش فرارویِ میهن

در بیست‌ودومین سالگرد جنبش دانشجویی ۱۸ تیر، میهن‌مان دوران بسیار حساسی را می‌گذراند و نشانه‌هایی بسیار روشن از اعتلای جنبش های اجتماعی را شاهدیم.

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, دانشجویی, سیاسی, محیط زیست, مقاله

پایان دورۀ «تدبیر و امید» و آغاز دورۀ «رفاقت، همدلی، همراهی، و همکاری»: پوششی برای ادامهٔ استبداد و بی‌عدالتی!

ابراهیم رئیسی قرار است روز پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ پس از برگزاری مراسم تنفیذ حکم رئیس‌جمهورِ منصوب ولی فقیه و اجرای مراسم تحلیف، زمام امور قوۀ مجریه “نظام” را به‌دست گیرد و چنان که رسانه‌ها می‌نویسند، فصلی تازه در ادارهٔ کشور ما آغاز شود!

ادامه

ایران, دیدگاه, سیاسی, کارگری, مقاله

به‌کمک زندانیان سیاسی بشتابیم!

زندان های ایران انباشته است از مبارزان راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی. روزی نیست که از دستگیری، آزار و اذیت، اعمال فشار و وخامت حال زندانیان خبری منتشر نشود. ده‌ها ارگان سرکوبگر در سراسر کشور به‌شکار انسان‌های آرمان‌خواه مشغول‌اند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, سیاسی, مقاله