دیدار دیپلمات‌های آمریکایی و چینی درباره شرق آسیا و اقیانوسیه

وزارت خارجه چین اعلام کرد که دیپلمات‌های این کشور و آمریکا در واشنگتن درباره تحولات و روابط سیاسی در منطقه آسیا و اقیانوسیه گفت‌وگوی سازنده‌ای داشتند. به گزارش خبرگزاری فارس، «سان ویدونگ» معاون وزیر امور خارجه چین و «دانیل کریتنبرینک» همتای آمریکایی او در امور شرق آسیا و اقیانوسیه شامگاه پنجشنبه با یکدیگر دیدار و ... دیدار دیپلمات‌های آمریکایی و چینی درباره شرق آسیا و اقیانوسیه

ادامه

آسیا, آمریکا, اقیانوسیه, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا, گزارش

چین و عربستان رزمایش نظامی مشترک برگزار می‌کنند

وزارت دفاع چین امروز پنجشنبه، اعلام کرد، نیروهای دریایی چین و عربستان سعودی ماه آینده یک رزمایش نظامی مشترک برگزار می‌کنند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، سخنگوی وزارت دفاع چین در کنفرانسی خبری گفت، این مانور نظامی تحت عنوان «شمشیر آبی ۲۰۲۳» در اکتبر سال جاری میلادی در شهر «ژانژیانگ» واقع در ... چین و عربستان رزمایش نظامی مشترک برگزار می‌کنند

ادامه

ایران, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا, عربستان سعودی

مقام ارشد چین: همکاری‌های منطقه‌ای را با مصر گسترش می‌دهیم

عضو ارشد حزب کمونیست چین در دیدار با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر تاکید کرد که چین تمایل به گسترش همکاری های منطقه ای با مصر دارد. به گزارش روز دوشنبه از خبرگزاری شینهوا، «لی شی» نماینده حزب کمونیست چین با بیان این مطلب افزود: پکن در راستای اجرای توافقات سران دو کشور، تحکیم اعتماد ... مقام ارشد چین: همکاری‌های منطقه‌ای را با مصر گسترش می‌دهیم

ادامه

استراتژیک, بریکس, چین, شرق آسیا, شمال افریقا, فساد, فقر, گزارش, مصر

نیکی: تورم اروپای غربی را ویران می‌کند

برآوردهای شاخص بورس توکیو نشان می‌دهد که تورم در اروپای غربی در حال افزایش است و این افزایش اقتصاد آن را ویران می‌کند. بر اساس گزارش نیکی (شاخص بورس توکیو)، تورم در اروپای غربی همچنان در حال افزایش است و قیمت‌های مصرف کننده ماهانه بیش از ۱۴ درصد در انگلیس و بیش از ۱۰ درصد ... نیکی: تورم اروپای غربی را ویران می‌کند

ادامه

اروپا, اروپای غربی, اقتصادی, انگلیس, ژاپن, شرق آسیا, غرب اروپا, مالی, مقاله, نیجر

توافق چین و اتحادیه اروپا در مسیر توسعه همکاری‌های تجاری

چین و اتحادیه اروپا در نشستی مشترک با عنوان “اجلاس توسعه و همکاری چین و اتحادیه اروپا درباره مشخصات جغرافیایی” در خصوص برخی راه های کمک گسترش همکاری‌های تجاری بین دو طرف توافق کردند. به گزارش روز شنبه ایرنا، «سونگ جینگ وو» معاون رئیس جمهوری چین گفت: درج منشاء جغرافیایی در محصولاتی صادراتی به اروپا ... توافق چین و اتحادیه اروپا در مسیر توسعه همکاری‌های تجاری

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, محیط زیست

سی ان ان: کره شمالی خواستار خروج نیروهای آمریکایی ازشبه جزیره کره است

شبکه تلویزیونی سی ان ان بااشاره به اینکه پس از کش و قوس های فراوان بر سر لغو و یاانجام ملاقات رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی، سرانجام انتظار می رود تا دیدار این دو در زمان مقرر صورت گیرد، گفت: پیونگ یانگ خواستار خروج نیروهای آمریکایی از شبه جزیره کره است.

 

این شبکه آمریکایی افزود:کره شمالی با انجام موفق آزمایش های هسته ای و پرتاب موشک های بالستیک به ارتفاع ۴۵۰۰کیلومتری زمین خطری بالقوه برای واشنگتن محسوب می شود.

 

این رسانه تصویری ادامه داد:دونالد ترامپ که شخصا بسیار مشتاق دیدار با رهبر کره شمالی است و مقدمات این دیدار و محل آن در سنگاپور برای ۲۲ خردادماه اعلام شده است، بطور یک جانبه در روز پنج خرداد در نامه ای خطاب به ‘کیم جونگ اون’ رهبر کره شمالی از لغو این دیدار خبر داد، اما فردای همان روز بار دیگر از احتمال انجام این ملاقات حتی پیش از زمان تعیین شده سخن گفت.

 

سی ان ان در ادامه گزارش داد:هم اکنون مقدمات این دیدار از سوی هیات بلند پایه آمریکایی در حال آماده سازی است و کیم سونگ سفیر کنونی آمریکا درفیلیپین و سفیر سابق در سئول و از افراد حاضر در مذاکرات شش جانبه سال ۲۰۰۵، عهده دار مسئولیت این هیات آمریکایی است.

 

این شبکه خبری افزود: هم اکنون گمانه زنی ها در باره دستور کار این ملاقات از سوی تحلیلگران در جریان است و برخی کارشناسان سیاسی و حتی مقامات ارشد سابق آمریکا مفید بودن آن را ارزیابی می کنند.

 

سی ان ان گفت:آنچه که تمامی تحلیلگران درباره دستور کار این ملاقات می گویند، خواسته طرف آمریکایی مبنی بر عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته ای از سوی پیونگ یانگ است، اما طرف کره شمالی نه تنها با حضور نظامی آمریکا در همسایه جنوبی خود بلکه با حضور ده ها هزار نیروی نظامی آمریکا در آنسوی آب ها و در ژاپن نیز مخالف است، این حضور بخصوص در کره جنوبی و انجام رزمایش های مشترکی سالیانه ای که بین کره جنوبی و آمریکا صورت می گیرد، مدت های مدیدی است که مورد اعتراض و خشم پیونگ یانگ بوده است.

 

‘دایون کیم'(Duyeon Kim)تحلیلگر وپژوهشگر ارشد درزمینه خاور دور و شبه جزیره کره در این باره به شبکه تلویوزیونی سی ان ان گفت: درخواست پیونگ یانگ مبنی بر خروج نظامیان آمریکا از خاک کره جنوبی و همچنین ورای آب ها در ژاپن از طرف آمریکا در این ملاقات درخواستی دشوار و معضل ساز است.

 

وی افزود: درهمین حال انجام چنین دیداری دراین سطح می تواند دیگر مطالبات مهم دیگری از طرف آمریکایی در برداشته باشد از آن جمله تضمین های امنیتی و تضمینی که آمریکا هرگز در صدد تعدی نظامی به خاک کره شمالی را نداشته باشد.

 

دایون کیم ادامه داد:رهبر کره شمالی دراین ملاقات خواستار برخی تضمین های امنیتی از سوی آمریکا خواهد شد حتی تضمینی که قانونگذاران آمریکایی لایحه ای برای اعمال قدرت نظامی علیه کره شمالی به عمل نیاورند.

 

این پژوهشگر خاور دور افزود: بسیاری چنین درخواست هایی را موارد سخت این ملاقات می دانند اما درخواست های اقتصادی هم قطعا مطرح خواهد شد که از آن به عنوان درخواست های نرم و آسان برای طرف آمریکایی یاد می کنند.

 

دایون کیم به سی ان ان گفت:بااین حال درخواست های اقتصادی پیونگ یانگ نیز سطح پایین نخواهند بود، آن چنانکه دادن ‘بیسکوئیت’ از طرف آمریکا در قبال عاری سازی شبه جزیره کره.

 

وی افزود:کره شمالی درخواست های زیربنایی اقتصادی و سرمایه گذاری خارجی را در دیدار با رئیس جمهوری آمریکا خواهد داشت، اما در گام های اولیه برداشته شدن تحریم ها قطعا مورد توجه است .

 

دایون کیم در تحلیل خود از نشست آتی رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری آمریکا به سی ان ان گفت: کره شمالی در نهایت خواستار خروج کامل نظامیان آمریکایی از شبه جزیره کره خواهد شد در عین حال که نگاهی نیز به خروج نظامیان آمریکایی از پایگاه های ژاپن دارد.

 

آمریکا از ابتدای جولای ۱۹۵۷ و پس از ترک مخاصمه بین دو کره ده ها هزار نیروی نظامی خود را در خاک کره جنوبی تحت عنوان نیروهای ‘USFK’ مستقر ساخت که هم اکنون نزدیک به ۲۳ هزار و ۵۰۰ نظامی تحت فرماندهی ژنرال’وینسنت کی. بروکز’ Vincent K. Brooks حضور دارند.

 

آمریکا همچنین در ژاپن حدود ۵۰هزار نیروی نظامی در رسته های مختلف دریایی، هوایی و زمینی در پایگاه هایی همچون جزیره ‘اوکیناوا’ و پایگاه هوایی ‘یوکوتا’ واقع در شرق توکیو مستقر ساخته است.

ایرنا

چین اتهام آمریکا مبنی بر انتقال اجباری فناوری را رد کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز، چین امروز دوشنبه، به بخش حل اختلاف مرکز تجارت جهانی اعلام کرد که اتهام ایالات متحده مبنی بر آن‌که پکن شرکت‌ها را در ازای تجارت با چین مجبور می‌کند که فناوری‌شان را به این کشور بدهند، سراسر بی‌اساس است.

ادامه

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

رئیس‌جمهور کره جنوبی: «اون» به وعده های ترامپ اطمینان ندارد

به نقل از آناتولی، پس از برگزاری دیدار دوستانه رهبران دو کره، «مون جائه این» رئیس جمهور کره جنوبی از عدم اطمینان «کیم جونگ اون» همتای کره شمالی خود نسبت به وفای به عهد «دونالد ترامپ » خبر داد.

ادامه

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

دیدار غیرمنتظره سران دو کره در منطقه صفر مرزی

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، چئونگ وا دائه، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری کره‌ جنوبی گفت: مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی از ساعت ۳ تا ۵ عصر امروز شنبه، به وقت محلی، نشستی با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در روستای پان‌مون‌جوم در منطقه حائل مرزی داشته است.

ادامه

جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی