چین: آمریکا، فضا را به میدان جنگ تبدیل کرده است

وزارت دفاع چین اعلام کرد آمریکا تسلیحات تهاجمی را در فضا مستقر کرده و رزمایش‌های نظامی برگزار می‌کند. به گزارش ایسنا، «ژانگ شیائوگانگ» سخنگوی وزارت دفاع چین روز پنجشنبه گفت آمریکا به صورت فعالانه تسلیحات تهاجمی را در فضا مستقر و رزمایش‌های نظامی برگزار می‌کند؛ اقداماتی که تبدیل به بزرگترین تهدید علیه امنیت فضا شده ... چین: آمریکا، فضا را به میدان جنگ تبدیل کرده است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تحلیل, جنگ سرد, چین, شرق آسیا, صلح

اذعان آمریکا به شکست برنامه غربی‌سازی روسیه

معاون وزیر امور خارجه آمریکا اذعان کرد ولادیمیر پوتین برنامه‌ای را که واشنگتن برای غربی کردن روسیه داشت، شکست داده است. به گزارش ایسنا، ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای به شبکه سی.ان.ان بیان داشت، واشنگتن به دنبال این بود که یک رهبر سرسپرده به خود را در مسکو منصوب کند. نولاند ... اذعان آمریکا به شکست برنامه غربی‌سازی روسیه

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اقتصادی, اوکراین, جنگ سرد, جنگ نیابتی, روسیه, شرق اروپا, غرب, گزارش, ناتو

لوموند: آمریکا به دلیل جنگ غزه در انزوای دیپلماتیک به سر می‌برد

به دلیل مشکلات ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین در کنگره آمریکا و تلفات سنگین ناشی از جنگ اسرائیل در غزه، فضای تاریکی بر رژیم‌های غربی سایه افکنده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران: «پیوتر سوملار» نویسنده فرانسوی در لوموند نوشت: واشنگتن و آودیوکا اوکراین و غزه سه عرصه بحران‌های بین‌‌المللی هستند و وجه مشترک بین آن‌ها ... لوموند: آمریکا به دلیل جنگ غزه در انزوای دیپلماتیک به سر می‌برد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اروپا, اسراییل, اوکراین, جهان, شرق اروپا, فلسطین

سناتور آمریکایی: بایدن برای فرار از زندان به‌دنبال انتخاب مجدد است

«تامی توبرویل» سناتور جمهوریخواه ایالت آلاباما با انتقاد از دولت بایدن گفت که وی برای فرار از زندان خود را برای ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات نامزد کرده؛ این سناتور جمهوریخواه بایدن را مقصر آشفتگی سیاست خارجی دانست. به گزارش روز جمعه ایرنا، تارنمای رسانه آمریکایی «هیل» (TheHill) با انتشار این خبر نوشت: توبرویل ... سناتور آمریکایی: بایدن برای فرار از زندان به‌دنبال انتخاب مجدد است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, گزارش

واشنگتن پست: نگرش آمریکا به‌اوکراین و اسرائیل نشانه ریاکاری واستاندارد‌ دوگانه واشنگتن است

به باور ستون نویس واشنگتن پست، نگرش آمریکا نسبت به جنگ در اوکراین و اسرائیل نشان از ریاکاری و استاندارد‌های دوگانه واشنگتن دارد. به گزارش باشگاه خبرنگاران: ایشان تارور، ستون نویس واشنگتن پست می‌نویسد، برای بسیاری از ناظران خارجی غیرغربی، حملات نظامی اسرائیل که پس از عملیات حماس در ۷ اکتبر انجام شد، یادآور استاندارد‌های ... واشنگتن پست: نگرش آمریکا به‌اوکراین و اسرائیل نشانه ریاکاری واستاندارد‌ دوگانه واشنگتن است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اسراییل, اوکراین, جنگ سرد, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, شرق اروپا, فلسطین, گزارش

سی ان ان: خروج آمریکا از پیمان تی پی پی، چین را قوی‌تر می‌کند

شبکه خبری سی ان ان در تحلیلی به قلم «جترو مولن» و «پاتریک گیلسپی» نوشت، تصمیم ترامپ برای ترک پیمان «تی پی پی»* یا پیمان مشارکت ترانس- پاسیفیک راه را برای چین باز می کند.

 
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه(دیروز) فرمان خروج کشورش را از پیمان تجاری مشارکت ترانس- پاسیفیک یا پیمان مشارکت دو سوی اقیانوس آرام صادر و به یکی از وعده های مبارزات انتخاباتی خود جامه عمل پوشاند.

 
این پیمان اصلی ترین ستون اقتصادی سیاست چرخش به سوی اقیانوس آرام « باراک اوباما» رئیس جمهوری قبلی آمریکا، برای مواجهه با قدرت چین در منطقه راهبردی آسیا- پاسیفیک بود.

این پیمان میان آمریکا و ۱۱ کشور حاشیه اقیانوس آرام شامل سنگاپور، برونئی، نیوزیلند، شیلی، استرالیا، پرو، ویتنام، مالزی، مکزیک، کانادا و ژاپن در ۴ فوریه ۲۰۱۶، در اوکلند نیوزیلند پس از چند دور مذاکرات طولانی منعقد شد اما هنوز به اجرا درنیامده است.

 
پیمان تی پی پی، یک قرارداد تجاری چند ملیتی است که برای اجرای آن، قوانین بین المللی بازنویسی می شوند.

 
سی ان ان با اشاره به سخنان هفته گذشته «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین مبنی بر اینکه این کشور از جهانی شدن در برابر نیروهای پوپولیست که می خواهند به تجارت آزاد پایان دهند، دفاع می کند، اعلام کرد؛ به نظر می رسد چین از فرصتی که به آن داده شده، خشنود است.

 
سی ان ان اعلام کرد، تصمیم ترامپ برای ترک بزرگ ترین قرارداد تجارت آزاد تاریخ، راه پکن را برای هدایت برند های تجاری خود به منطقه ای که بسیاری از موتورهای رشد اقتصادی جهان در آن قرار دارند، باز می کند.

 
ترامپ که سیاست های تجاری حمایتی را محور مبارزات انتخاباتی خود قرار داده بود، پیمان تی پی پی را فاجعه ای معرفی کرد که توسط کسانی منعقد شده که می خواهند آمریکا را غارت کنند.
وی همچنین قول داده است در مورد پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی(نفتا)** نیز دوباره مذاکره کند تا شاید برخی شرایط توافق را تغییر دهد.

 
«ادوارد الدن» عضو ارشد شورای روابط خارجی آمریکا به سی ان ان گفت: از این متحیرم که چرا ترامپ سعی دارد در مورد پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی که تجارت با مکزیک و کانادا را کنترل می کند، دوباره مذاکره کند در حالی که از پیمان تی پی پی (که منطقه تجارت آزاد آن وسیع تر است) خارج می شود.
وی افزود: ترامپ به تنهایی یک منبع عظیم قدرت و نفوذ را به چین بخشیده است.
الدن ادامه داد: نخستین قانون مذاکره این است که چیزی را مجانی نبخشی، اما ترامپ بلافاصله این کار را کرد.
این عضو ارشد شورای روابط خارجی آمریکا، ترک تی پی پی را به معنی دور انداختن رهبری ۷۵ ساله آمریکا در زمینه تجارت دانست.

 
سناتور «جان مک کین» نامزد سابق جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری آمریکا در این باره به سی ان ان گفت: عقب نشینی های ترامپ ممکن است چین را جسورتر کند. اقدام ترامپ نشانه یک «متارکه آمریکایی» است ، آن هم در زمانی که ما کمترین آمادگی را برای این کار داریم.
وی تاکید کرد: این اقدام راه را برای چین باز می کند تا قوانین اقتصادی را به زیان کارگران آمریکایی بازنویسی کند.

 
سی ان ان گزارش داد، پکن در حال جا انداختن قرارداد تجاری خود به نام مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای*** است. این قرار داد شامل بسیاری از کشورها مانند ژاپن و استرالیا است که در تی پی پی نیز هستند. اگر چین در جا انداختن این قرارداد موفق شود، در آینده برای رهبری یک منطقه تجارت آزاد وسیع تر در موقعیتی قوی تر قرار می گیرد و نباید غافل بود که تا کنون نیز برخی کشورهای آسیایی مانند فلیپین با چین متحد شده اند.

 
مقام های چین از کشورهای آمریکای لاتین برای پیوستن به قرارداد مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای استقبال می کنند.

 
سی ان ان تاکید کرد، منتقدان بیم آن دارند که پکن به طور فزاینده ای اقدام به وضع قوانین و استانداردهای جهانی برای کنترل تجارت کند.
این شبکه خبری با اشاره به سخنان سال گذشته باراک اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا مبنی بر اینکه ما نمی توانیم به کشورهایی مانند چین اجازه دهیم قوانین اقتصاد جهانی را بنویسند و ما باید این قوانین را بنویسیم، گزارش داد: با وجود دفاع شدید رییس جمهوری چین از جهانی شدن، این کشور تا کنون اغلب از شرکت های بزرگ دولتی خود در برابر شرکت های خارجی حمایت کرده است. این کشور همچنین دسترسی به بازارهای داخلی خود را برای خارجی ها محدود می کند.

 
با این حال، چین از این استراتژی ها دفاع کرده و می گوید این کشور موفق بوده زیرا مسیری را دنبال کرده که به طور خاص مناسب نیازهایش است و این کشور به دنبال تحمیل استانداردهایش بر کشورهای دیگر نیست.

 
به گزارش ایرنا از کوالالامپور، استرالیا روز سه شنبه در واکنش به صدور فرمان ‘دونالد ترامپ’ برای خروج آمریکا از توافق تجاری دو سوی اقیانوس آرام (تی پی پی)، پیشنهاد تشکیل نسخه جدیدی از این پیمان را با عنوان «۱۲ منهای یک» داد.

 
«هون استیون سیوبو» وزیر تجارت و سرمایه گذاری استرالیا روز سه شنبه در واکنش به این تصمیم ترامپ، گفت، یک نسخه از توافق تجارت آزاد دو سوی اقیانوس آرام با مشارکت «۱۲ منهای یک» هنوز هم می تواند یک گزینه برای کشورهای باقی مانده باشد.
وی گفت، با مقام های کانادا، ژاپن، نیوزیلند، سنگاپور و مالزی در این مورد مذاکره کرده و مذاکرات جداگانه ای با شیلی و پرو انجام شده است.

 
به گزارش شبکه «ای بی سی نیوز»، تولید ناخالص داخلی سالانه کشورهای عضو این پیمان (آمریکا و ۱۱ کشور حاشیه اقیانوس آرام شامل سنگاپور، برونئی، نیوزیلند، شیلی، استرالیا، پرو، ویتنام، مالزی، مکزیک، کانادا و ژاپن) ۲۸ تریلیون دلار و حدود ۴۰درصد تولید ناخالص داخلی جهان و برابر با یک سوم تجارت جهانی برآورد شده است.

 
وزیر تجارت استرالیا، گفت، با طرح جدید «تی پی پی» دیگر کشورها نیز برای پیوستن به طرح اجازه می یابند و شرایط موجود می تواند اجازه دهد کشورهای چین و اندونزی را نیز شامل شود.

 

 

اندونزی اکتبر سال ۲۰۱۵ علاقه خود را برای حضور در این پیمان نشان داده بود.

 
‘مصطفی محمد’ وزیر صنعت و تجاری خارجی مالزی نیز اعلام کرده است این کشور به احتمال زیاد به دنبال موافقتنامه های تجارت آزاد دوجانبه با کشورهایی خواهد بود که در این پیمان شرکت داشتند.
البته وی گفت که تمرکز در حال حاضر بر قرارداد مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای است.
‘اونگ کا چوآن’ معاون وزیر صنعت و تجارت خارجی مالزی نیز این احتمال را داده است که ۱۱ کشور دیگر عضو توافق آن را اجرایی سازند.
ایرنا

ترامپ: سیاست کلینتون در سوریه به جنگ جهانی سوم ختم می‌شود!

نامزد جمهوری‌خواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری گفت که طرح رقیب دموکراتش هیلاری کلینتون درباره سوریه به جنگ جهانی سوم ختم می‌شود.   به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ در مصاحبه با خبرگزاری رویترز که عمدتا روی مسائل سیاست خارجی متمرکز بود، گفت، شکست داعش اولویت بالاتری نسبت به متقاعد کردن بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای ... ترامپ: سیاست کلینتون در سوریه به جنگ جهانی سوم ختم می‌شود!

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, انتخابات, جهان, خبر