اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

یک اندیشکده لهستانی در گزارشی از اوضاع قفقاز نوشت، جمهوری آذربایجان و ترکیه با حمایت ناتو و اتحادیه اروپا، ارمنستان را تهدید می‌کنند. به گزارش فارس، اندیشکده «لمکین» در گزارش خود نوشت، ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با تهدیدهای فزاینده‌ای علیه تمامیت ارضی خود از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه  متحدش مواجه شد. اگرچه جهان بسرعت ... اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اذربایجان, ارمنستان, تحلیل, ترکیه, جهان

سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار تضمین رفت و آمد آزاد و ایمن در گذرگاه لاچین شد و اعلام کرد که همه مسائل باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود. به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری “تاس”، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ... سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوئیس

مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

جمعی از مردم قره باغ با اجتماع در شهر خانکندی خواهان بازگشایی گذرگاه لاچین شدند. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” دقایقی پیش گزارش داد که به دعوت “وزیر ایالت آرتساخ” هزاران نفر از مردم قره باغ در یکی از میادین مرکز این منطقه ارمنی نشین تجمع کردند. به نوشته نیوز، مردم حاضر در ... مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, فیلم

جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

جمهوری آذربایجان گازرسانی به منطقه قره باغ کوهستانی را بدون ارائه دلیل قطع کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، گفته می‌شود جمهوری آذربایجان در اقدامی ناگهانی گازرسانی به منطقه ارمنی نشین و کوهستانی قره باغ را قطع کرده است. ماه مارس، جمهوری آذربایجان عرضه گاز به این منطقه به رسمیت شناخته نشده ... جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, امنیتی, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, محیط زیست

ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان امروز پنجشنبه گفت که کشورش پیشنهاد ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح در اطراف قره باغ با تضمین های بین‌المللی را ارائه داده است. به گزارش ایرنا، خبرگزاری “آرکا” نوشت: نخست وزیر ارمنستان گفت که این ایده توسط مقامات قره باغ پیشنهاد شده است و او آن را در دیدار روسای ... ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, تشنج‌ زایی, جنوب شرق اروپا, جهان, چک, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

سخنگوی دولت آنکارا: سیاست ترکیه در سوریه از همان اول خطا بود

نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت آنکارا به صراحت گفت: سیاست ترکیه در قبال سوریه از همان اول اشتباه بود و اکنون می خواهیم این خطاها را جبران کنیم.

 

 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از همشهری آنلاین نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت آنکارا به صراحت گفت: سیاست ترکیه در قبال سوریه از همان اول اشتباه بود و اکنون می‌خواهیم این خطاها را جبران کنیم.

 

کورتولموش این مطلب را در بازدید از دفتر روزنامه حریت در آنکارا عنوان کرد که روزنامه حریت نیز گفت و گوی کورتولموش با خبرنگاران این رسانه را در صفحه نخست روز پنجشنبه منتشر کرد.

وی افزود: من از همان اول جزو کسانی بودم که باور داشتم سیاست ما در قبال سوریه اشتباه است ولی اکنون داریم این سیاست اشتباه را ترمیم و بازسازی می کنیم.

 
وی در ادامه مدعی شد: برای این منظور ما با روسها در خصوص حل بحران حلب به تفاهم رسیدیم و می خواهیم که با این همکاری، صلح در حلب را به سراسر سوریه تسری دهیم.
او در همین حال ادعا کرد: باید پس از آتش بس، میز مذاکره به خوبی چیده شود، چون با دولت فعلی سوریه که مرتکب خونریزی های زیادی در سوریه شده، نمی توان به این راه ادامه داد اما تصمیم نهایی را شرکت کنندگان در مذاکره خواهند گرفت.

 

کورتولموش در ادامه با ادعای این که قدرتهای فرامنطقه ی پرده دوم بازی ای را که ۱۰۰ سال پیش در منطقه خاورمیانه به صحنه آوردند، می خواهند یک بار دیگر ترسیم و تنظیم کنند، گفت: تنها کشوری که می تواند این بازی را بر هم زند، ترکیه است.
وی تلاش برای تغییر جغرافیای سیاسی در منطقه را سایکس – پیکو دوم دانست.

 

توافق سایکس – پیکو که بین سایکس (Mark Sykes) دیپلمات انگلیسی و پیکو (George Picot) دیپلمات فرانسوی در ۹ می ۱۹۱۵ تنظیم و توسط وزرای خارجه دو کشور امضا شد، مرزهای کنونی کشورهای عربی که از تجزیه امپراطوری عثمانی شکل گرفته بود، رسمیت یافت.
در این قرارداد مرزها طوری تعیین شده است که کشورها دارای مذاهب و قومیت‌های مختلف باشند تا استخوان لای زخم برای روز مبادا حفظ شود.

 
سخنگوی دولت آنکارا همچنین با ادعای این که منطقه خاورمیانه نسبت به ۱۰ سال پیش از نظر مذهبی در وضعیت بسیار نامساعدی است، افزود: سر منشاء تفرقه مذهبی اشغال عراق در سال ۱۹۹۱ میلادی است.
او با اشاره به سفر قریب الوقوع بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه به عراقبیان کرد: در این سفر موضوع حضور نیروهای نظامی ترکیه در بعشیقه گفت و گو خواهد شد.
وی اظهار کرد: ییلدریم با پیشنهادی که می تواند با استقبال بغداد رو به رو شود، به عراق می رود.

 
آنکارا پیشتر به دنبال واکنش بسیار تند عراق به تقویت حضور نیروهای نظامی ترکیه در بعشیقه، طرحی را به بغداد داد که به موجب آن با منتفی شدن موضوع داعش در موصل و عدم حضور نیروهای پ.ک.ک در شنگال در منطقه ایزدی ها در شمال عراق، نیروهای خود را از عراق خارج کند.
کورتولموش گفت: ولی با این حال فعلا عقب نشینی نیروهای ترکیه از عراق مطرح نیست.