تلاش قانونگذاران آمریکا برای خاتمه جنگ افروزی علیه کره شمالی

شماری از قانونگذاران آمریکایی لایحه‌ای را امضا کرده‌اند که در صورت تصویب به طوری رسمی به جنگ بین ایالات متحده با کره شمالی خاتمه می‌دهد.

ادامه

اتحاد شوروی, امریکا, جهان, خبر, سازمان ملل, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

لاوروف: غرب در تلاش است تا بی‌ثباتی را در اطراف روسیه ایجاد کند

وزیر امور خارجه روسیه گفت آمریکا و متحدانش نزدیکترین همسایگان مسکو را مجبور به انتخاب میان غرب و روسیه می‌کنند.

ادامه

اتحادیه اروپا, اسیای مرکزی, امریکا, اوکراین, بی‌ثباتی, تحلیل, جنگ سرد, جهان, جهان غرب, روسیه, سوریه, شرق اروپا

مسدود شدن حساب کاربری زن کوبایی به دلیل اعتراض به‌ سوءاستفاده از عکسش توسط کمیسر حقوق بشر سازمان ملل

اعتراض زن کوبایی به سوءاستفاده کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از عکسش موجب بسته شدن حساب کاربری او در توییتر شد.

ادامه

امریکا, امریکای لاتین, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل

سازمان ملل متحد: استقلال دیوان بین‌المللی کیفری باید حفظ شود

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه با اظهار تاسف از فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر تحریم قضات دیوان بین‌المللی کیفری گفت که این تحریم‌ها می‌تواند بر این دادگاه و تحقیقاتی که در جریان است تاثیر بگذارد.

 

به گزارش یورونیور؛ دفتر حقوق بشر سازمان ملل همچنین تاکید کرده است که استقلال دیوان بین‌المللی کیفری، امری است که باید محترم شمرده شود.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه طی حکمی تحریم‌هایی را علیه مقامات دادگاه بین‌المللی کیفری اعمال و تهدید کرد که اگر این دیوان بدون رضایت واشنگتن درباره عملکرد سربازان آمریکایی در طی ماموریتشان در افغانستان تحقیق کند، آمریکا علیه آنها مجازات‌های اقتصادی وضع خواهد کرد.

 

بر اساس حکم کاخ سفید، دارایی های مقامات دیوان بین‌المللی کیفری در آمریکا مسدود می شود و محدودیت صدرو ویزا برای قضاوت و خانواده آنها اعمال خواهد شد.

 

دیوان بین‌المللی کیفرد در حال تحقیق درباره احتمال ارتکاب جنایت جنگی توسط سربازان آمریکایی و متحدانشان در افغانستان است و از صدور فرمان دونالد ترامپ علیه این دیوان اظهار تاسف کرده است.

 

روپرت کویل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در یک نشست خبری در ژنو گفت: «استقلال دیوان بین‌المللی کیفری و اینکه این دیوان بتواند بدون دخالت کارش را انجام دهد باید تضمین شود. بر مبنای این استقلال است که دیوان می‌تواند درباره پرونده‌ها بدون هر گونه دخالت، القاء، فشار یا تهدید مستقیم یا غیر مستقیم از هر طرف و به هر دلیلی، تصمیم گیری کند.»

وی همچنین افزوده است که «قربانیان نقض فاحش حقوق بشر و نقض جدی قوانین بشردوستانه بین‌المللی و خانواده‌هایشان حق دارند که حقیقت را بدانند و غرامت دریافت کنند.»

 

صدرو فرمان دونالد ترامپ، روز گذشته بلافاصله با واکنش تند جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مواجه شد که اعلام کرد اتحادیه اروپا بطور تمام و کمال از این نهاد قضایی بین‌المللی حمایت می کند.

 

همچنین تصمیم دونالد ترامپ، واکنش محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را در پی داشت که روز پنجشنبه نوشت دیوان بین المللی کیفری «هدف باج‌گیری دار و دسته قانونی شکنی قرار گرفته است که قیافه دیپلمات به خودشان گرفته‌اند.»

 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از معدود کسانی بود که روز گذشته از فرمان دونالد ترامپ در وضع تحریم علیه دیوان کیفری بین‌المللی استقبال کرد.

 

تنش میان ایالات متحده آمریکا و دیوان بین‌المللی کیفری از ماه مارس سال جاری و پس از تصمیم دیوان برای آغاز تحقیقات علیه سربازان آمریکایی در افغانستان به اتهام ارتکاب جنایات جنگی، آغاز شد.

سازمان ملل: موشک‌های به‌کار رفته برای حمله به‌ عربستان منشأ ایرانی دارد

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در گزارشی گفته است موشک‌های کروز که سال گذشته در حملات متعددی به تأسیسات نفتی و فرودگاه بین‌المللی در عربستان سعودی از آنها استفاده شد، دارای «منشأ ایرانی» بوده‌اند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, ایران, تحریم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, روسیه, سازمان ملل, عربستان سعودی

پکن: نمی‌گذاریم آمریکا، سازمان ملل را گرو بگیرد

وزارت خارجه چین امروز جمعه از آمادگی کشورش برای اتخاذ تدابیر لازم علیه آمریکا در صورت ادامه مداخلات ایالات متحده در امور داخلی هنگ‌کنگ هشدار داد.

ادامه

استرالیا, المان, امریکا, انگلستان, تحریم, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا

جوزپ بورل؛ پایان سیستم تحت رهبری آمریکا و ورود به عصر آسیا اکنون در مقابل چشمان ما اتفاق می‌افتد

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در میان نشانه‌هایی مبنی بر جایگزین شدن آسیا به جای ایالات متحده به عنوان مرکز قدرت جهانی خواستار اتخاذ استراتژی محکم‌تر در قبال چین شد و گفت: «شکوفایی چین تحسین برانگیز و احترام آمیز می‌شود اما همزمان سوال‌ها و نگرانی‌های زیادی وجود دارند.»

ادامه

اتحادیه اروپا, اتریش, المان, امارات, جهان, چین, دانمارک, ژاپن, سازمان ملل, سوئد, سیاست جهانی, شرق آسیا, فرانسه, کره جنوبی, هلند, هندوستان

اجرای پروژه بین‌لمللی احیای تالاب هامون با کمک برنامه توسعه سازمان ملل

باقرزاده کریمی از اجرای یک طرح بین‌المللی برای احیای تالاب هامون خبر داد و گفت: این پروژه با همراهی UNDP و تامین اعتبار حدود ۱۰ میلیون دلاری از سوی اتحادیه اروپا اجرا می‌شود.

ادامه

ایران, جهان, خبر, سازمان ملل, محیط زیست