سازمان ملل: گرسنگی و ناامنی غذایی در یمن و سوریه به سطحی بی‌سابقه رسیده است

دفاتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در یمن و سوریه اعلام کردند که گرسنگی و ناامنی غذایی در این دو کشور به سطحی بی‌سابقه رسیده است.

ادامه

اتیوپی, امریکا, امریکای شمالی, تحلیل, جهان, حضور نظامی, حقوق بشر, خاورمیانه, روسیه, سازمان ملل, سودان, سوریه, عراق, گزارش, نیجریه, یمن

دو گردان هوایی اف-۳۵ و دو ناوشکن آمریکایی در راه اروپا

جو بایدن امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که با هدف تقویت امنیت منطقه‌ای پس از حمله روسیه به اوکراین، آرایش نظامی نیروهای خود در اروپا را بهبود می‌بخشد.

ادامه

اروپا, اسپانیا, المان, امریکا, انگلستان, اوکراین, ایتالیا, ترکیه, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, روسیه, ژاپن, سوئد, شرق اروپا, غرب, فنلاند, کره جنوبی, گزارش, لهستان, ناتو

مردم زلزله‌زده افغانستان اکنون به‌پول سرقت‌شده خود توسط آمریکا نیاز دارند

حکومت موقت افغانستان اعلام کرده شمار تلفات زلزله هفته گذشته که در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده، به ۱۵۰۰ نفر رسیده است.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, حقوق بشر, شرق آسیا, فساد

لندن بی‌وقفه در‌پی دمیدن در آتش جنگ؛ وزیر‌خارجه انگلیس خواستار ارسال تسلیحات به‌تایوان شد

وزیر خارجه انگلیس پیشنهاد داده که این کشور باید کمک‌های نظامی به تایوان بفرستد؛ این وزیر خارجه در حالیکه دیروز شواهد و مدارکی را به کمیته مجلس عوام ارائه داد، این “اظهارات شوکه‌کننده” را ایراد کرد.

ادامه

انگلستان, اوکراین, تایوان, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا

سازمان ملل: تشدید سرکوب و اعدام در ایران نگران‌کننده است

سازمان ملل علاوه بر ابراز نگرانی از افزایش موارد اعدام، نسبت به تشدید نابرابری‌های اقتصادی، گسترش سرکوب‌، نقض حقوق زنان، کارگران و فعالان صنفی و مدنی هشدار داد.

 

دبیرکل سازمان ملل در گزارشی به پنجاهمین شورای حقوق بشر این نهاد، شرحی از نقض گسترده حقوق بشر در ایران و آماری از اعدام ۱۰۵ نفر ظرف سه ماه در این کشور ارائه کرد. این بیلان یادآوری می‌کند که اکثر اعدام‌شدگان از گروه‌های اقلیت بوده‌اند و محکومان عمدتا بر اساس اتهاماتی امنیتی یا “اشاعه فساد” و مواد مخدر مجازات شده‌اند.

 

نادا النشیف، معاون آنتونیو گوترش در امور حقوق بشر، سه شنبه ۲۱ ژوئن با قرائت این گزارش در ژنو از جمله گفت: «بیش از ۸۵ کودک مجرم در ایران در صف اعدام قرار دارند.»

 

این سازمان می‌گوید جمهوری اسلامی ۳۱۴ نفر را در سال ۲۰۲۱ اعدام کرده که بالاترین رقم از سال ۲۰۱۷ است.

 

گزارش سالانه دبیرکل سازمان ملل تاکید می‌کند که حق محاکمه عادلانه در بسیاری از پرونده‌ها در ایران تضمین نمی‌شود. اعدام حیدر قربانی، زندانی کرد متهم به قتل سه پاسدار، در حالی که درخواست اعاده دادرسی او در دیوان عالی جمهوری اسلامی در حال بررسی بود، از نمونه‌های چنین روندی بر شمرده شده است.

 

گزارش به مرگ بکتاش آبتین، عضو کانون نویسندگان و تسامح مسئولان زندان در درمان کرونا نیز اشاره دارد.

 

خانم النشیف در شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: «میزان مرگ و میر در بازداشتگاه‌های ایران، چه در نتیجه خشونت و بدرفتاری و چه به دلیل عدم دسترسی به موقع به مراقبت‌های پزشکی، موجب نگرانی جدی است.»

 

گزارش سالانه دبیرکل سازمان ملل هشدار می‌دهد که ایران با چالش‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی روبروست و تورم و بیکاری به تشدید نابرابری‌ها انجامیده است. این بیلان تاکید می‌کند که ممنوعیت سقط جنین و محدود کردن دسترسی به وسایل پیشگیری از حاملگی، نافی حقوق شهروندان در زمینه “سلامت جنسی و باروری” است.

 

عدم پیشرفت در تصویب لایحه منع خشونت علیه زنان در مجلس، سرکوب اعتراضات مربوط به بحران آب در خوزستان و اصفهان، مصادره اموال و آزار و اذیت بهاییان، متهم کردن معلمان، وکلا، دانشگاهیان، هنرمندان و فعالان کارگری و پرونده سازی‌های امنیتی علیه آنها، جملگی در گزارش دبیرکل سازمان ملل فهرست شده‌اند.

 

در بخشی از گزارش آمده است: «در فاصله یک ماهه آوریل و مه ۲۰۲۲، حداقل ۵۵ نفر از معلمان، وکلا، مدافعان حقوق کار، هنرمندان و دانشگاهیان در جریان اعتراضات دستگیر شدند که بسیاری از آن‌ها با اتهامات امنیت ملی روبه‌رو هستند.»

 

خانم النشیف، معاون دبیرکل سازمان ملل در ژنو گفت: «مقامات جمهوری اسلامی تا امروز در باره سرکوب خشن اعتراضات آبان ۹۸ یا رویه‌های منجر به مرگ کولبران نواحی مرزی هیچ توضیحی نداده‌اند و مرگ و میر در میان بازداشت شدگان مایه نگرانی جدی است.»

فرمانده آلمانی: برای شکست روسیه به بازدارندگی اتمی نیاز داریم

فرمانده نیروی هوایی آلمان روز سه شنبه اظهار داشت که ناتو باید برای تهدیدات اتمی روسیه آماده باشد و بتواند ضربه بازدارنده به این کشور وارد کند.

ادامه

اتحاد شوروی, اروپا, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, اوکراین, بالکان, تحلیل, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, دخالت نظامی, روسیه, شرق اروپا, لهستان

رژیم کارگرستیز ولایی و ترفند دست‌انداز دست‌مزد

امسال در لایحه بودجه اتفاقات کم‌سابقه‌ای افتاد. دولت یک لایحه بودجه انقباضی تحویل مجلس داد. لایحه بودجه‌ای که برای اولین بار و برخلاف رویه سال‌های گذشته اشاره‌ای هم به حقوق کارگران بخش دولتی و بازنشستگان صندوق تأمین اجتماعی داشت.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش