شمار کشته شدگان انفجار پیشاور به ۹۲ تن رسید

طالبان پاکستان پس از ادعای اولیه یکی از فرماندهانش، دست داشتن در حمله انتحاری پاکستان را رد کرده است. این در حالی است که شمار کشته‌شدگان این حمله تاکنون ۹۲ تن اعلام شده است. به گزارش ایسنا به نقل از سی ان ان، این حمله  یکی از مرگبارترین حملات در این کشور در سال‌های اخیر ... شمار کشته شدگان انفجار پیشاور به ۹۲ تن رسید

ادامه

آمریکا, افغانستان, پاکستان, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر

فارن افرز: دوره اثرگذاری تحریم‌های آمریکا ممکن است به زودی به پایان برسد

یک نشریه آمریکایی در گزارشی با ذکر روش‌های مختلف برای مقابله با تحریم‌های یکجانبه آمریکا، پیش‌بینی کرده که طی زمان ممکن است تحریم‌ها تاثیر کمی داشته باشند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ نشریه فارن افرز نوشت: تحریم‌ها مدت هاست سلاح دیپلماتیک مورد علاقه آمریکا بوده است. پاسخ دولت بایدن به حمله روسیه به اوکراین نمونه‌ای از ... فارن افرز: دوره اثرگذاری تحریم‌های آمریکا ممکن است به زودی به پایان برسد

ادامه

آمریکا, اتحاد شوروی, ارژانتین, افریقای جنوبی, اقتصادی, امارات, امریکا, ایران, پاکستان, تحریم, ترکیه, جهان, روسیه, مقاله

نگاه آسیای میانه به طرح آبراهه «خزر – خلیج فارس»

طرح ایجاد کانال کشتیرانی خزر-خلیج فارس واقع در پروژه کریدور شمال – جنوب که به موضوع روز رسانه‌های تاجیکستان تبدیل شده است، این سوال را برای کارشناسان تاجیک مطرح کرده که در صورت تحقق، این آبراهه چه مزایایی می‌تواند برای این کشور داشته باشد. به گزارش روز شنبه ایرنا، خبرگزاری آسیا پلاس در گزارشی نوشت: ... نگاه آسیای میانه به طرح آبراهه «خزر – خلیج فارس»

ادامه

آمریکا, اتحاد شوروی, اذربایجان, ایران, بالتیک, پاکستان, تاجیکستان, ترکمنستان, ترکیه, جهان, روسیه, قرقیزستان, هندوستان

حکومت ایران ضدّ امپریالیست نیست

مصاحبهٔ نشریهٔ Unsere Zeit (عصر ما)، نشریهٔ هفتگی حزب کمونیست آلمان، با رفیق محمد امیدوار، سخنگو و عضو هیئت سیاسی کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران س: اعتراض‌های اخیر در ایران به‌سرعت از واکنش به قتل مهسا امینی، به نارضایتی از وضعیت عمومی زنان در کشور شما تغییر کرد. لطفاً توضیح مختصری دربارهٔ وضعیت جاری بدهید. ... حکومت ایران ضدّ امپریالیست نیست

ادامه

آمریکا, اسلام سیاسی, افغانستان, المان, امپریالیسم, انگلستان, ایران, بانک جهانی, پاکستان, تحلیل, جهان, حقوق بشر, دیدگاه, زنان, سیاسی, صندوق بین‌المللی پول, کارگری, کمونیسم, نئولیبرالیسم, نیکاراگوئه

تجمع ده‌ها هزار نفر از طرفداران عمران خان در راولپندی پاکستان

ده‌ها هزار نفر از طرفداران حزب تحریک انصاف پاکستان عصر امروز در شهر راولپندی نزدیک اسلام آباد تجمع کردند. به گزارش باشگاه خبرنگاران: ده‌ها هزار نفر از طرفداران حزب تحریک انصاف پاکستان عصر امروز در شهر راولپندی نزدیک اسلام آباد تجمع کردند. در این تجمع، عمران خان نخست وزیر سابق هم حضور داشت. این نخستین ... تجمع ده‌ها هزار نفر از طرفداران عمران خان در راولپندی پاکستان

ادامه

پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر

زنان مبارز و اسیر فلسطینی نیز به جمع اعتصاب کنندگان پیوستند

کمیته امور اسرا و آزاد شدگان فلسطینی روز چهارشنبه اعلام کرد که زنان مبارز و بیماران دربند رژیم صهیونیستی اسراییل نیز به جمع اسرایی که دست به اعتصاب غذا زده اند، پیوستند.

 
به گزارش پایگاه خبری مصری «الیوم السابع»، این کمیته تاکید کرد که زنان مبارز در بند رژیم صهیونیستی اسراییل امروز در اقدامی اعتراض، با رد کردن وعده های غذایی خود، به اسرایی که از روز دوشنبه دست به اعتصاب زدند، پیوستند.

 
«هبه مصالحه» وکیل کمیته یاد شده که به ملاقات بانوان اسیر در زندان «هشارون» رفته بود، با بیان اینکه این زنان تصمیم گرفته اند در راستای کمک و حمایت از اسرای اعتصاب کننده و خواسته های عادلانه آنها، دست به اعتصاب غدا بزنند، افزود: اگر رژیم اشغالگر خواسته های آنها را تامین نکند، آنها به همین روند با شدت بیشتری ادامه خواهند داد.

 
بر اساس این گزارش، ۵۸ بانوی فلسطینی در این زندان به سر می برند.

 
از سوی دیگر، «کریم عجوه» وکیل کمیته امور اسرا نیز گفت: تعدادی از اسرای بیمار فلسطینی نیز به اعتصاب کنندگان پیوسته اند. از جمله بیماران زندان عسقلان به نام های «سعید مسلم» ، «عثمان ابو خرج» و«ابراهیم ابومصطفی» که مبتلا به بیماری های صعب العلاج هستند.

 
وی تصریح کرد: مشکلاتی که اسرای بیمار با آن دست و پنجه نرم می کنند و اهمال پزشکی عمدی از سوی رژیم صهیونیستی اسراییل این اسرا را به سمت این اعتصاب کشانده است؛ امری که سلامت و زندگی آنها را به شدت تهدید می کند.

 
عجوه که از اسرای زندان عسقلان دیدار کرد، افزود: اداره زندان همه وسایل اتاق های متعلق به اسرای اعتصاب کننده از جمله وسایل برقی آنها را جمع کرده و چیزی باقی نگذاشته است. همچنین مسئولان اداره زندان برای تحقیر و خوار شمردن اسرا به صورت برهنه آنها را بازرسی و تفتیش می کنند.

 

وی ادامه داد: اسرا تصمیم دارند تا تحقق مطالبات انسانی خود همچنان به اعتصاب غذا ادامه دهند.

 
بر اساس این گزارش، زندانیان فلسطینی همزمان با هفدهم آوریل (۲۸ فروردین) و «روز اسیر»، از دیروز (دوشنبه) با مشارکت حدود ۱۵۰۰ زندانی اعتصاب خود را در همه زندان های اسراییل آغاز کردند.

 
اسرای فلسطینی خواستار بهبود کیفیت زندگی خود در زندان های اسرائیل هستند.

 
بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی نهادهای فلسطینی، حدود ۶ هزار و ۵۰۰ فلسطینی در اسارت رژیم صهیونیستی اسراییل قرار دارند که ۵۷ تن از آنها زن و ۳۰۰ تن دیگر کودک هستند.

 
مبارزه اهی اسیران فلسطینی به صورت اعتصاب غذا برای اولین بار در سال ۱۹۶۹ در زندان «الرمله» شروع شده و پس از آن ۲۳ اعتصاب مشابه دیگر از سوی اسیران فلسطینی به ثبت رسید که آخرین مورد در سال ۲۰۱۴ بود که اسیران «بازداشت موقت» فلسطینی در آن مشارکت داشتند.
طبق اطلاعات وارده در یکی از پژوهش های سه سال پیش موسسه الاسیر فلسطین با عنوان «اعتصاب اسیران سیاسی زندان های اسرائیل؛ مشکلات و دستاوردها» معروف ترین اعتصاب های اسیران فلسطینی مربوط اعتصاب سال ۱۹۷۰ در زندان «عسقلان» بود که «عبدالقادر ابوالفحم» در جریان آن به شهادت رسید.

 
پس از آن در سال ۱۹۸۰ اعتصاب زندان «نفحه» اتفاق افتاد که ۲ اسیر فلسطینی به نام های «راسم حلاوه» و «علی الجعفری» در آن به شهادت رسیدند. اعتصاب دیگر در سال ۱۹۸۴ در زندان «جنید» بود که منجر به شهادت «محمود فریتخ» شد.

ایرنا

دلیل غیبت افغانستان در نشست سه‌جانبه مسکو

نشست سه‌جانبه مسکو با شرکت روسیه، چین و پاکستان در شرایطی برگزار شد که از همان ابتدا با واکنش منفی افغانستان روبه‌رو شد. بر عکس گزارشات بسیاری از خبرگزاری‌های جریان اصلی، این نشست صرفا درباره تحولات داخلی افغانستان نبود و بیشتر یک نشست منطقه‌ای درزمینه بی‌ثباتی و تروریسم بین‌المللی ازجمله «داعش» بوده است. البته به‌دلیل ... دلیل غیبت افغانستان در نشست سه‌جانبه مسکو

ادامه

پاکستان, جنگ بر علیه تروریسم, جهان, چین, خبر, روسیه