تعیین آیندۀ سیاسی ایران در پشت پردۀ مذاکرات غیرشفاف و دروغگویی‌های دیکتاتوری ولایی و دولت آمریکا

شواهد نشان دهندهٔ این واقعیت است که پای دولت ابراهیم رئیسی در حل مشکلات کشور به‌شدت در گل مانده است و او نیز مانند رئیس‌جمهور قبلی قادر به ایجاد تغییرهای محسوس با هدف بهبود وضعیت معیشتی مردم و اقتصاد ملی ناعادلانه و غارت‌زدۀ ایران نیست.

ادامه

اسراییل, اسلام سیاسی, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, امنیتی, ایران, تحریم, جنگ سرد, حقوق بشر, سیاسی, صندوق بین‌المللی پول, عدالت اجتماعی, معلمان, مقاله, نئولیبرالیسم

آلمان و ایتالیا هم پول گاز روسیه را به روبل می‌دهند

آلمان و ایتالیا به شرکت های خود اجازه دادند تا حسابی به روبل در «گازپروم بانک» برای پرداخت به روبل و جلوگیری از قطع عرضه گاز، باز کنند.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, المان, ایتالیا, بلغارستان, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, فنلاند, لهستان

بایدن در نخستین سفر آسیایی خود به سئول و توکیو در راستای برنامه جنگ تجاری با چین

«جو بایدن» هنوز از جنگ نیابتی با روسیه در زمین اوکراین خلاص نشده، روز گذشته راهی کره جنوبی شد و فردا نیز به ژاپن می‌رود تا جنگ اقتصادی با چین را کلید بزند. در واقع او در اقدامی که می‌توان آن را در راستای «عملیات پرچم دروغین» دانست، هرچند به سئول و توکیو رفته است،

ادامه

استرالیا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی, مقاله, هندوستان

خیزش توده‌های محروم در شهرهای مختلف در اعتراض به‌ سیاست‌های ضدمردمی حکومت جمهوری اسلامی: «مرگ بر گرانی»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی»

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران در باره خیزش توده‌های محروم در شهرهای مختلف در اعتراض به سیاست های ضدمردمی حکومت جمهوری اسلامی: «مرگ بر گرانی»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی»

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اطلاعیه, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر

روسیه عرضه گاز به اروپا از طریق خط لوله لهستان را متوقف می‌کند

کشور آلمان با ۳۵ درصد، بزرگترین خریدار گاز روسیه است

 

به گزارش العربیه، شرکت «گازپروم» روسیه اعلام کرد که عرضه گاز به اروپا از طریق خط لوله‌ای که از لهستان می‌گذرد را متوقف خواهد کرد.

 

تصمیم «گازپروم» در حالی اتخاذ می‌شود که روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان، با توجه به اقدام روسیه در کاهش گاز صادراتی خود به آلمان، مسکو را متهم کرد که از منابع انرژی خود به عنوان سلاح علیه اروپا استفاده می‌کند.

 

به گفته دولت آلمان، واحد «گازپروم ژرمانیا » وابسته «گازپروم»، دریافت تمام مقادیر وعده داده شده را متوقف کرده است.

 

روسیه نیز تعامل با «گازپروم ژرمانیا»، یکی از شرکت‌های وابسته به «گازپروم» را پس از اینکه این واحدهای تحت مدیریت آلمان در معرض موج تحریم‌های غربی اعمال شده علیه مسکو قرار گرفتند، متوقف کرد.

 

آلمان بزرگترین خریدار گاز روسیه است که حدود ۳۵ درصد از عرضه گاز این کشور را خریداری می‌کند این میزان واردات گاز روسیه از سوی آلمان اما در مقایسه با قبل از تهاجم پوتین به اوکراین در اواخر فوریه گذشته، بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

 

حامل‌های انرژی، بخش مهمی از ترکیب انرژی مصرفی بزرگترین اقتصاد اروپا را تشکیل می‌دهد. در مقایسه با کمتر از ۹ درصد در سال ۲۰۰۰ در شرایط کنونی حدود ۱۵ درصد از برق آلمان از گاز تولید می‌شود.

 

آلمان در جهت حذف تدریجی استفاده از انرژی هسته‌ای و زغال سنگ، گام برمی‌دارد.

 

حامل‌های انرژی همچنین برای گرمایش خانه‌ها و فرآیندهای صنعتی در دو بخش مواد شیمیایی و دارویی از اهمیت برخوردارند.

 

در واکنش به اقدامات تحریمی غرب به ویژه در زمینه انرژی، مسکو تعامل با شرکت «گازپروم ژرمنیا» و شرکت‌های مختلف تابعه آن را که اکنون تحت کنترل سازمان تنظیم کننده انرژی آلمان هستند، ممنوع کرده است.

 

این ممنوعیت‌های اعمال شده از سوی روسیه، شرکت وارد کننده انرژی «ویگاس جی.ام.بی.اچ»، شرکت ذخیره‌سازی گاز اروپا، بازوی تجاری شرکت «یوروپول گاز» و «گاز پروم» در لندن و مالک بخش لهستانی خط لوله «یامال» اروپا که روسیه را به آلمان متصل می‌کند را شامل می‌شود.

 

در این حال وزیر اقتصاد آلمان و معاون صدراعظم این کشور گفت، برلین در حال حاضر برای تحریم گاز طبیعی روسیه آماده نیست.

 

به گزارش اسپوتنیک، «رابرت هابک» وزیر اقتصاد آلمان و معاون صدراعظم این کشور گفت: در حال حاضر نمی‌توانیم بر گاز (روسیه) تحریم وضع کنیم. چندین بار در این مورد صحبت کرده‌ام. اگر مخالف آن اتفاق بیفتد و گاز روسیه قطع شود، ذخایر گازی ما ۴۰ درصد گاز دارند.

 

او با این حال گفت، آلمان آماده است تا تحریم نفت روسیه را در نظر بگیرد، اما آن‌ هم بی سروصدا نخواهد بود و عواقب خود را دارد.

 

هابک گفت: اقتصاد (آلمان) سقوط نمی‌کند، اما قیمت‌ها افزایش یافته و زنجیره‌های تجارت مختل می‌شود.

 

او تصریح کرد: در رابطه با گاز، باید شفاف و قاطعانه بگویم که هنوز خیلی از تحریم‌ها دور هستیم.

مخالفت سناتور آمریکایی با لایحه اختصاص کمک۴۰ میلیارد دلاری به‌اوکراین

سناتور ایالت کنتاکی ایالات متحده جلوی تصویب لایحه مربوط به تخصیص کمک مضاعف به اوکراین به مبلغ بی‌سابقه ۴۰ میلیارد دلار در سنای آمریکا را گرفت.

ادامه

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جهان, خبر, شرق اروپا

نقش جنبش کارگری و نیروهای چپ در شکل‌گیری بدیل مترقی و دموکرات در برابر دیکتاتوری ولایی

به‌رغم وجود منابع طبیعی فراوان و سرمایه‌های انسانی چشمگیر و کارآ در ایران، مردم کشور ما به دلیل سیاست‌های ضدملی جمهوری اسلامی ایران روز به روز با معضل‌ها و چالش‌های بیشتری برای گذران زندگی و تأمین معاش روبه‌رو می‌شوند.

ادامه

اجتماعی, اقتصادی, ایران, جهان, چین, روسیه, سرمایه‌داری, فساد, کارگری, محیط زیست, مقاله, نئولیبرالیسم

به‌دنبال طبقه کارگر، آزادسازی‌ها قشرهای میانه جامعه را نیز به زیر خط فقر می‌کشد/ تنها ۵ درصد ایرانی‌ها توان خرید برنج ایرانی را دارند

آیا واقعاً سایر کالاهای اساسی گران نمی‌شوند؛ درست است که مجوز رسمی در کار نیست یعنی فعلاً در کار نیست اما بازار به هم‌پیوسته‌ای اقتصاد چه حکمی صادر می‌کند؟

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

لاوروف: سرقت اموال خارجی عادت غرب شده است

وزیر خارجه روسیه ایده رئیس دیپلماسی اروپایی مبنی بر صرف دارایی‌های مسدود شده روسیه برای بازسازی اوکراین را “سرقت” خواند.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا, غرب