افزایش گرمای هوا درآینده می‌تواند میلیون‌ها نفر را از بین ببرد

محققان دریافتند که اگر میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای با سرعت فعلی خود ادامه داشته باشد- تا سال ۲۱۰۰ میزان انتشار موج های گرمایی در آینده می‌تواند به طور کلی باعث مرگ ۷۳ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر شود

ادامه »

اختلاف طبقاتی, اروپا, اسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دانش, فقر, محیط زیست

رای الیوم؛ “اسرائیل و آمریکا پشت انفجار بیروت هستند”

عبد الباری عطوان در تحلیلی در واکنش به انفجار بندر بیروت شبهاتی را در باره این انفجار مطرح کرده از جمله اینکه چه کسی کشتی حامل نیترات آمونیوم را به بندر بیروت در چند سال قبل فرستاد و چه کسی در مسیر درخواست‌ها برای انتقال این کشتی سنگ‌اندازی کرد و آیا اسرائیل و آمریکا و

ادامه »

اسراییل, امریکا, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, لبنان, مقاله

دو گزینه پیش روی لبنان؛ یا شرق یا صندوق بین‌المللی پول

یک کارشناس اقتصادی لبنانی اعلام کرد، بندر بیروت رقیب بزرگی برای بندر حیفای اسرائیل است برای همین این رژیم از آنچه اتفاق افتاده، بیشتر بهره می‌برد.

ادامه »

اسراییل, اقتصادی, جهان, چین, خاورمیانه, شرق, صندوق بین‌المللی پول, لبنان

رادیو چین؛ سرقت نفت سوریه توسط آمریکا با سوءاستفاده از بحران ۹ ساله

بر همگان روشن است آمریکا که نیروهای نظامی خود را به بهانه دفاع از میادین نفتی به آن مناطق کنترل مسلح کردهای سوریه اعزام کرده، به دنبال سود نفتی و تداوم حضور خود در سوریه است.

 

به گزارش تسنیم؛ به نقل از رادیو بین المللی چین، «لیندسی گراهم» سناتور آمریکایی ۳۰ ژوئیه در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اظهار داشت که شرکت آمریکایی «دلتا کرسنت انرژی» با شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» در شمال شرق این کشور قراردادی به منظور «مدرن سازی میادین نفتی در شمال شرقی سوریه» منعقد کرده است. «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز در این جلسه حضور داشته و از آن حمایت کرد.

 

وزارت امور خارجه سوریه در واکنش به انعقاد این قرارداد آن را «توافق بین سارقان و دزدان فروش نفت» توصیف و تهدیدی برای حاکمیت ملی این کشور ارزیابی کرد. دمشق تأکید کرد که این معامله که با دور زدن دولت مرکزی منعقد شده، کاملاً غیرقانونی است.

 

واشنگتن اکتبر سال گذشته از اجرای تعهد خود به خروج کل ارتش آمریکا از سوریه منصرف شد و اعلام کرد حدود ۵۰۰ سرباز خود را در میادین نفتی تحت کنترل کردهای سوریه مستقر می‌کند تا این میادین نفتی به دست داعش نیافتد.

 

در همین رابطه «زنگ شیائو یان» فرستاده ویژه چین در مساله سوریه گفت بهانه حفاظت از میادین نفتی کاملا بی پایه است. او در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو این سئوال را از واشنگتن پرسید که آیا واشنگتن اجازه می‌دهد تا دولت سوریه ارتش خود را برای دفاع از میادین نفتی به سرزمین آمریکا بفرستد؟

 

بدیهی است که دفاع از میادین نفتی فقط بهانه آمریکا برای ادامه استقرار نظامیان خود در سوریه است. ترامپ پیشتر نیز تلویحا گفته بود که واشنگتن به دنبال منافع اقتصادی در میادین نفتی سوریه است.

 

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز نوامبر سال گذشته به خبرنگاران گفته بود که آمریکا در حال قاچاق نفت از شمال شرق سوریه است و ارزش این نفت قاچاق بیش از ۳۰ میلیون دلار در هر ماه است. زاخارووا به صراحت گفت که اقدام آمریکا غیرقانونی است. وزارت دفاع روسیه نیز در این ارتباط افشا کرده بود که حمل و نقل نفت قاچاق تحت حفاظت شرکتهای نظامی خصوصی و نیروهای عملیات ویژه آمریکا انجام می‌شود.

 

طرف سوری نیز صحت خبر قاچاق نفت از شمال شرقی سوریه را به اثبات رسانده است. یک منبع خبری ناشناس سوریه مارس امسال به خبرگزاری سانای سوریه گفت که یک کاروان متشکل از ۶۲ کامیون و ۱۱ وسیله نقلیه نظامی هاموی از مرز عبور کرده و به پایگاه نظامی ایالات متحده در منطقه جزیره سوریه حرکت کرده است. پیش از این، «ریاض حداد» سفیر سوریه در روسیه نیز اظهار داشت که آمریکا بر همه میادین نفتی در شمال شرقی سوریه کنترل دارد و منابع نفتی سوریه را به سرقت برده است.

 

حضور آمریکا در سوریه بدون شک غیرقانونی است زیرا مجوزی از دمشق دریافت نکرده است. باید به این نکته هم توجه داشت که دولت «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه هنوز دولت قانونی است که از طرف جامعه بین المللی به رسمیت شناخته می شود.

 

سوریه یک تولید کننده بزرگ نفت نیست و منابع نفتی چندان سرشاری ندارد، اما در مناطق تحت کنترل نیروهای مسلح کرد واقع در شمال شرق آن کشور مقدار قابل ملاحظه‌ای ذخایر نفتی وجود دارد. اوج تولید روزانه نفت سوریه قبل از جنگ داخلی حتی به ۳۸۰ هزار بشکه رسیده بود.

 

اکنون بر همگان روشن است آمریکا که نیروهای نظامی خود را به بهانه دفاع از میادین نفتی به آن مناطق کنترل مسلح کردهای سوریه اعزام کرده، به دنبال سود نفتی و تداوم حضور خود در سوریه است.

 

کشور سوریه به دلیل نیروهای مداخله کننده خارجی و حضور تروریست‌ها ضعیف شده و به طور موقت دچار تجزیه شده است. حالا همین نیروهای مداخله کننده خارجی که غیرقانونی هم در این کشور حضور دارند فرصت مناسبی پیدا کرده‌اند تا منابع نفتی سوریه را غارت کنند.

 

بدون شک آسیب پذیرترین گروه ناشی از جنگ داخلی سوریه مردم بی‌دفاع این کشور هستند. آنها حالا با بحران انسانی جدی و مشکلاتی مانند کاهش ارزش پول، بالا رفتن نرخ بیکاری، گرانی مواد غذایی، کمبود لوازم پزشکی مواجه‌اند در حالی که منشأ همه این مشکلات به جنگ داخلی و تجزیه کشور که از سال ۲۰۱۱ آغاز شد، بر می‌گردد.

 

دسترسی به راه حلی سیاسی بهترین راه برون رفت از بحران سوریه است و حق حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه باید در همه شرایط باید مورد احترام و حفاظت قرار گیرد و این خود مردم سوریه هستند که باید درباره آینده کشور خود تصمیم گیری کنند.

 

برای پایان دادن به بدبختی مردم سوریه، باید هرچه سریعتر به جنگ داخلی پایان داد و صلح و آرامش را در آن کشور ایجاد کرد و درها را رو به مداخله جویان و تبهکاران خارجی بست.

عمران خان: میانجی‌‌گری بین ایران و عربستان با موفقیت اما به کندی ادامه دارد

نخست‌وزیر پاکستان در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی الجزیره گفته است که کشورش در نقش میانجی میان ایران و عربستان به پیشرفت‌هایی دست یافته است.

ادامه »

اسیا, ایران, پاکستان, تشنج زدایی, جنوب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی

به‌دنبال ترور یکی از شخصیت‌های محلی، مقرهای نیروهای قسد در شرق سوریه به تصرف سوری‌ها در آمد

به دنبال ترور یکی از شیوخ برجسته قبایل شرق سوریه از سوی نیروهای مورد حمایت آمریکا، خشم و اعتراض سراسر این مناطق را فرا گرفته و بسیاری از مقرهای قسد به کنترل سوری‌ها درآمده است.

ادامه »

امریکا, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه