نیویورک تایمز؛ روسیه در برابر تحریم‌های غرب مقاومت کرده است

نویسنده آمریکایی در گزارشی از بازگشت تجارت خارجی روسیه به سطح ماه فوریه خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از نیویورک تایمز،‌ «آنا سوانسون» نویسنده آمریکایی درگزارشی نوشت که روسیه در برابر تحریم‌های غرب مقاومت کرده و تجارت خارجی این کشور به سطح فوریه بازگشته است. این نویسنده نوشت که تجارت خارجی روسیه تا ... نیویورک تایمز؛ روسیه در برابر تحریم‌های غرب مقاومت کرده است

ادامه

آمریکا, اقتصادی, تحلیل, جنگ سرد, جهان, روسیه, شرق اروپا, غرب

صندوق بین‌المللی پول: رشد اقتصادی چین در۲۰۲۳ فراتر از پیش‌بینی خواهد بود

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد:رشد اقتصادی چین در سال مالی پیش رو، ۰.۸ درصد بیشتر از پیش‌بینی اکتبر ۲۰۲۲ است. به گزارش روز سه شنبه ایرنا از شین‌هوا، صندوق بین‌المللی پول (IMF) روز دوشنبه پیش بینی کرد که اقتصاد چین در سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۵.۲ درصد رشد خواهد کرد که ۰.۸ درصد بیشتر از ... صندوق بین‌المللی پول: رشد اقتصادی چین در۲۰۲۳ فراتر از پیش‌بینی خواهد بود

ادامه

اقتصادی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, صندوق بین‌المللی پول

پکن به دنبال ایجاد منطقه آزاد تجاری با شورای همکاری خلیج فارس در اسرع وقت

وزیر خارجه چین در تماس تلفنی با همتای سعودی خود خواستار توسعه همکاری تجاری و اقتصادی بین دو کشور شد. به گزارش ایسنا، کین گانگ در تماس تلفنی با فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان همچنین خواستار ایجاد منطقه آزاد تجاری بین کشورش و شورای همکاری خلیج فارس در اسرع وقت شد. خبرگزاری ... پکن به دنبال ایجاد منطقه آزاد تجاری با شورای همکاری خلیج فارس در اسرع وقت

ادامه

اقتصادی, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا, شورای همکاری خلیج فارس, عربستان سعودی

بالا بردن حقوق و دستمزد موجب گردش اقتصاد می‌شود

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی معتقد است از افزایش حقوق و دستمزد نباید هراس داشت بلکه باید از آن استقبال کرد زیرا بالا بردن حقوق و دستمزد گردش اقتصاد، رونق تولید داخلی و افزایش فرصت‌های شغلی را به دنبال دارد. فتح الله بیات در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به فرایند تعیین حداقل دستمزد ... بالا بردن حقوق و دستمزد موجب گردش اقتصاد می‌شود

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

وحشت اقتصاددانان از فروش ۹۹۰ ملک و دارایی راکد دولت/ مولدسازی یا یک خصوصی سازی تکراری و شکست خورده!

برآورد‌های مراکز پژوهشی دولتی نشان می‌دهد ارزش دارایی‌های شمارش‌شده دولت در ایران تا پایان سال ۱۳۹۷ حدود ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان و ارزش کل دارایی‌های فهرست‌شده و نشده دولت حدود ۱۸۰۰۰ هزار میلیارد تومان است. اقتصاد۲۴- «در زندگی کاری‌ام مواقع بسیاری بوده است که حتی از شنیدن بعضی از تصمیمات اقتصادی، که توسط مقاماتی اتخاذ ... وحشت اقتصاددانان از فروش ۹۹۰ ملک و دارایی راکد دولت/ مولدسازی یا یک خصوصی سازی تکراری و شکست خورده!

ادامه

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, فساد, گزارش, مقاله

رئیس انجمن برنج خوزستان در واکنش به سخنگوی دولت: واردات برنج خارجی باعث بیکار شدن کشاورزان داخلی می‌شود

وی افزود: اگر برنجکاران ما بیکار شوند، جناب نوبخت فکری برای اشتغال آن‌ها می‌کند؟ برنج خوزستان اکنون با قیمت ۵ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه می‌شود و کاملاً بهداشتی و ارگانیک است. در صورتی که برنج‌های هندی دارای درصد بالای سموم غیراستاندارد هستند. حتی برنج استان قابل مقایسه با برنج استان‌های شمالی نیست زیرا برنج استان‌های شمالی با قیمت حداقل ۱۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش می‌رسد.

 

گلایه‌های رئیس انجمن برنج خوزستان از دلایل واردات برنج

 

رئیس انجمن برنج خوزستان در واکنش به صحبت اخیر سخنگوی دولت مبنی بر اینکه کشاورزان درک کنند برنج خارجی برای ما ارزان‌تر تمام می‌شود، گفت: برنج خارجی باعث بیکار شدن کشاورزان داخلی می‌شود و آیا سخنگوی دولت فکری به حال اشتغال برنجکاران بیکار می‌کند؟

 

محمد سواری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: ۱۵۰ هزار خانوار در خوزستان از طریق کشت برنج ارتزاق می‌شوند. بنابراین نباید به این نگاه کنیم که برنج خارجی یا داخلی چقدر برای ما تمام می‌شود بلکه باید به این ۱۵۰ هزار خانواری نگاه کنیم که معیشت‌شان از طریق کشت برنج تأمین می‌شود.

 

وی افزود: اگر برنجکاران ما بیکار شوند، جناب نوبخت فکری برای اشتغال آن‌ها می‌کند؟ برنج خوزستان اکنون با قیمت ۵ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه می‌شود و کاملاً بهداشتی و ارگانیک است. در صورتی که برنج‌های هندی دارای درصد بالای سموم غیراستاندارد هستند. حتی برنج استان قابل مقایسه با برنج استان‌های شمالی نیست زیرا برنج استان‌های شمالی با قیمت حداقل ۱۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش می‌رسد.

 

سواری در خصوص عملیات برداشت برنج خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۰ تا ۴۰ درصد مزارع برداشت شده‌اند و عملیات برداشت همچنان ادامه دارد. حداکثر عملکرد مزارع شلتوک ۴ تن در هر هکتار است و پیش‌بینی می‌شود حداقل تولید شلتوک استان ۱۶۰ هزار تن باشد.

 

وی ادامه داد: ۶۰ درصد از این ۱۶۰ هزار تن شلتوک برنج سفید و شکسته خواهد بود. امسال در مجموع، مزارع شلتوک عملکرد خوبی در واحد سطح داشته‌اند و احتمالاً هم میزان تولید و برداشت و هم کیفیت برنج‌ها نسبت به تولیدات سال گذشته بهتر خواهد بود و تاکنون مصرف‌کنندگان از برنج‌های امسال ما رضایت داشته‌اند.

 

رئیس انجمن برنج خوزستان تأمین برق کارخانجات شالیکوبی خوزستان را از مهمترین دغدغه‌های و چالش‌های موجود دانست و عنوان کرد: کارخانه‌های شالیکوبی در استان طبق اصرار مسئولین استانداری، جهاد کشاورزی و … مکلف به مدرن کردن دستگاه‌ها و تجهیزات خود شدند و با صرف هزینه‌های بسیار نسبت به خرید دستگاه‌های مدرن اقدام کردند.

 

سواری افزود: شرکت توزیع برق کارخانه‌های شالیکوبی را بسیار مورد آزار قرار می‌دهد. برای مثال از کارخانه‌های شالیکوبی مدارکی مطالبه می‌کند که تهیه این مدارک در مدت زمان مقرر مقدور نیست. کارخانه‌های شالیکوبی معادل ظرفیت خود اقدام به خرید محصولات برنجکاران نمی‌کنند.

 

وی ادامه داد: از این شرکت خواهش می‌کنیم فعلاً برق کارخانه‌های شالیکوبی را با کوتاه‌ترین راه ممکن تامین کند تا انتقال تمام محصولات مزارع شلتوک به کارخانه‌های شالیکوبی بدون مشکل انجام شود. فعلاً بخش عظیم و عمده مشکلات برنجکاران و کارخانه‌های شالیکوبی با شرکت توزیع نیروی برق است. حل این مشکل به کیفی کردن برنج استان کمک بسیار بهینه‌ای خواهد کرد و کاهش درصد برنج شکسته را به دنبال خواهد داشت.

 

سواری با اشاره به مکاتبات بی‌نتیجه با صدا و سیمای خوزستان جهت پوشش اخبار برنجکاران و فرهنگسازی در خصوص مصرف برنج استان گفت: تاکنون مکاتبات زیادی با صدا و سیمای خوزستان و رئیس این سازمان داشتیم تا با فرهنگ‌سازی مردم استان را به سمت مصرف برنج داخلی سوق دهند یا به تهیه مستندی از مزارع شلتوک استان بپردازند اما متأسفانه تاکنون این مکاتبات ما بی‌نتیجه بوده است و از رسانه‌های استان نیز این خواهش را داریم.

 

وی تصریح کرد: در زمینه مصرف برنج داخل استان به اندازه کافی فرهنگ‌سازی نشده است. در حالی‌که این امر تأثیر بسیار زیادی در معیشت خانوارهای برنجکاران دارد. کشت برنج پتانسیل خوبی برای اشتغالزایی در استان است و اگر صدا و سیما به ما کمک می‌کرد می‌توانستیم کاهش چشمگیری در مصارف آب در مزارع شلتوک مشاهده کنیم.

نشست امروز اتحادیه اروپا- کانادا لغو شد!

منابع اتحادیه اروپا لغو نشست امروز (پنجشنبه) این اتحادیه با کانادا را اعلام کردند به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروکسل، یک منبع اروپایی اعلام کرد که نشست امروز لغو شده و تاریخ دیگری برای آن مشخص نشده است.   این خبر پس از آن منتشر شد که دفتر نخست وزیری کانادا امروز لغو سفر «جاستین ... نشست امروز اتحادیه اروپا- کانادا لغو شد!

ادامه

اقتصادی, بلژیک, جهان, خبر, غرب اروپا

صندوق بین المللی پول: عربستان با شرایط بد مالی مواجه است!

صندوق بین المللی پول ضمن هشدار مجدد به دولتمردان سعودی، خواستار تلاش آنها برای جلوگیری از سقوط آزاد اقتصاد کشورشان و ایجاد راهکارهای مناسب و متنوع برای درآمدزایی در این کشور، تصریح کرد: عربستان در حال حاضر با شرایط بد اقتصادی روبه روست.   به گزارش ایرنا به نقل از گزارش روز پنجشنبه صندوق بین ... صندوق بین المللی پول: عربستان با شرایط بد مالی مواجه است!

ادامه

اقتصادی, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر

برنامۀ رژیم برای خصوصی سازی صنعت ملی نفت

در حالی‌که “چهارهزار و اندی” از کارگران نفت گچساران به “اجرای ناقص طرح طبقه‌بندی مشاغل” و امنیت شغلی خود معترضند [ایلنا، ۴ شهریورماه ۹۵]، و “بیش از شصت درصد نیروهای شرکت نفت… حداقل مزایا و پرداخت‌ها” را دارند [ایلنا، ۱۶ خردادماه ۹۵]، در هفته‌هایِ اخیر شاهد خبرهایی بوده‌ایم که از برنامۀ رژیم برای خصوصی سازی ... برنامۀ رژیم برای خصوصی سازی صنعت ملی نفت

ادامه

اقتصادی, ایران, سیاسی, مقاله

نقش فزاینده و مخرب سپاه و نیروهای سرکوبگر در حیات سیاسی-اقتصادی ایران

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری‌اسلامی، در دیدارش با فرماندهان سپاه پاسداران، روز یکشنبه ۲۸ شهریورماه، ازجمله گفت: ”در طول سال‌های گذشته گاهی اوقات سخنانی از جانب برخی مسئولان مطرح شده مبنی بر اینکه رفعِ تهدید نظامی و جنگ به‌دلیل فلان اقدام بوده است، درحالی‌که این سخنان صحیح نیست، زیرا تنها عامل رفعِ تهدید نظامی، اقتدار دفاعی ... نقش فزاینده و مخرب سپاه و نیروهای سرکوبگر در حیات سیاسی-اقتصادی ایران

ادامه

اقتصادی, ایران, سیاسی, مقاله