چین: بلوغ فکری کشورهای درحال توسعه مایه دلگرمی است

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: کشورهای درحال توسعه به یک بلوغ فکری رسیده‌اند که می‌تواند ساختاری معقول‌تر برای قدرت جهانی ایجاد کند و این موضوع مایه دلگرمی است. به گزارش شنبه ایرنا از نشریه گلوبال تایمز، وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین در رابطه با جنگ در اوکراین، اظهار داشت: جنگ بین مسکو ... چین: بلوغ فکری کشورهای درحال توسعه مایه دلگرمی است

ادامه

آمریکای لاتین, برزیل, تحلیل, جنگ نیابتی, جهان, چین, شرق آسیا, صلح

تصمیم دولت کلمبیا برای بازگشایی سفارتخانه در کرانه باختری

وئیس گیلبرتو موریلو وزیر خارجه کلمبیا بامداد پنجشنبه خبر داد، گوستاوو پترو رئیس جمهوری این کشور دستور داده است سفارت بوگوتا در شهر رام‌الله افتتاح شود. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، موریلو به خبرنگاران گفت: پترو دستور داده است سفارت کلمبیا در رام‌الله افتتاح شود. این گام بعدی ما (در قبال فلسطین) است. ... تصمیم دولت کلمبیا برای بازگشایی سفارتخانه در کرانه باختری

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, اسراییل, خاورمیانه, خبر, دیوان داوری لاهه, زنان, فلسطین, کلمبیا, کودکان, نئونازیسم, نسل‌کشی

مخالفت آمریکا با مالیات بر عایدی سرمایه میلیاردرها

وزیر خزانه‌داری ایالات‌متحده آمریکا اظهار کرد که آمریکا با مالیات جهانی بر عایدی سرمایه میلیاردرها مخالف است. به گزارش ایسنا، جانت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات‌متحده گفت که دولت بایدن با مالیات جهانی بر میلیاردرها که توسط برزیل معرفی شده مخالف است. برزیل برای اولین بار، مالیات ۲ درصدی بر حدود ۳۰۰۰ میلیاردر را در ماه ... مخالفت آمریکا با مالیات بر عایدی سرمایه میلیاردرها

ادامه

آفریقای جنوبی, آلمان, آمریکا, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, اسپانیا, اقتصادی, برزیل, جهان, خبر, سرمایه‌داری, فرانسه, گروه ۷

کوبا خروج از فهرست آمریکایی «حامیان تروریسم» را خواستار شد

رئیس‌جمهور کوبا پس از اذعان واشنگتن به تغییر وضعیت هاوانا و و نادرست بودن درج نام این کشور کارائیب در فهرست کشورهایی که به نظر می‌رسد در مبارزه با «تروریسم» به طور کامل همکاری نمی‌کنند، از ایالات متحده خواست که پا را فراتر بگذارد و آن را از فهرست کشورهای حامی مالی «تروریسم» حذف کند. ... کوبا خروج از فهرست آمریکایی «حامیان تروریسم» را خواستار شد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, ایران, تحریم, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, کره شمالی, کوبا, ونزوئلا

کلمبیا خواستار صدور حکم بازداشت نتانیاهو شد

گوستاوو پترو رئیس جمهوری کلمبیا شنبه خواستار صدور حکم بازداشت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل توسط دیوان بین‌المللی کیفری و اعزام نیروی حافظ صلح به نوار غزه شد. به گزارش ایرنا به نقل از الجزیره، پترو در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: نتانیاهو نسل‌کشی را متوقف نمی‌کند. این به معنای [ضرورت] صدور حکم بین‌المللی بازداشت وی ... کلمبیا خواستار صدور حکم بازداشت نتانیاهو شد

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, اسراییل, جهان, خبر, دیوان داوری لاهه, سازمان ملل, صلح, فلسطین, کلمبیا, نسل‌کشی

رئیس‌جمهوری مکزیک خواستار ایجاد شبکه‌های اجتماعی جایگزین شد

رئیس جمهوری مکزیک در اعتراض به سانسور و برخورد دوگانه برخی شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر و فیسبوک در حذف مطالب و مسدود کردن برخی کاربری‌ها و تجاوز به حریم خصوصی افراد، خواستار ایجاد شبکه اجتماعی جایگزین شد.

 

به گزارش پنج شنبه ایرنا از اروپاپرس اسپانیا، «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهوری مکزیک در یک گفت‌وگوی مطبوعاتی گفت: در برابر سانسور و کنترل برخی شبکه‌های اینترنتی مانند فیسبوک و توئیتر، برنامه ایجاد شبکه جایگزین در مکزیک را رد نکرده و خواهان اجرای آن است.

 

لوپز اوبرادور با بیان اینکه «هدف ما تضمین آزادی است و نه سانسور» توضیح داد: ما نمی‌خواهیم از انتشار و بازتاب تحلیل‌ها و داده‌های جهانی این شبکه‌ها جلوگیری کنیم، بلکه آنچه برای ما خیلی مهم است آزادی و برخورد یکسان در انعکاس نظرات همگان است.

 

در حالی که طبق تجربه های تاریخی چندساله ثابت شده است شبکه هایی مانند فیسبوک و توئیتر در برخوردی دوگانه هرآنچه که منافع آنها اقتضا می‌کند منتشر می‌کنند اما به منظور هدایت افکار عمومی درجهت منافع خود بارها حساب کاربری مخالفان خود را مسدود کرده و با توجیهات و بهانه‌های گوناگون به دنبال خاموش کردن صدای مخالفان خود برآمده‌اند.

 

اوبرادور همچنین با انتقاد از دسترسی این شبکه‌ها به تمام اطلاعات شخصی افراد آن را «تجاوز به حریم شخصی» خواند و تصریح کرد: چگونه و چرا باید شرکتی خصوصی بخواهد بر همه کارهای عمومی و شخصی که ما انسان‌ها انجام می‌دهیم، احاطه داشته باشد و از تمام صحبت‌های خانوادگی و خصوصی ما با دوستانمان اطلاع یابد؟

 

رئیس دولت مکزیک به همین دلیل بر تضمین زیرساخت‌های لازم برای ایجاد شبکه جایگزین تاکید و خاطرنشان کرد: در ایجاد این شبکه شورای ملی و علوم و فناوری، وزارت ارتباطات و وزارت امور خارجه در کنار دولت تلاش و همکاری خواهند کرد.

 

لوپز اوبرادور همچنین با اشاره به اقدام توئیتر در مسدود کردن کاربری ترامپ و طرفدارانش گفت: این نمونه بدی از مدیریت افکار عمومی توسط این شبکه هاست.

 

مادورو توئیتر را به تبلیغ کودتا، ترور رئیس جمهور و حمله و خشونت متهم کرد

 

«نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا پیش‌تر نیز چگونگی برخورد واشنگتن با حادثه حمله به کنگره آمریکا را «استاندارد دوگانه» توصیف کرد و با یادآور شدن توجیهات بین المللی درقبال ترویج خشونت‌های مشابه از سوی واشنگتن در دیگر کشورها گفت: آمریکا مکافات عمل خود را می‌بیند.

 

مادورو در این رابطه گفت: من از خودم می پرسم چطور در آمریکا این اقدامات را فتنه، شورش، نفرت و خشونت می دانند و بیش از ۱۰۰ نفر را در جریان آن حتی برای حبس ابد بازداشت کرده اند، اما در ونزوئلا، بولیوی یا کشورهای دیگر با حمایت از چنین خشونت هایی، راه اندازی آشوب و کودتا را اعتراضات جامعه مدنی تعبیر می کنند و عاملان آنها را «قهرمان جامعه مدنی» می نامند!؟

 

رئیس دولت کاراکاس همچنین با انتقاد شدید از عملکرد شرکت توئیتر گفت: برخلاف اقدامی که توئیتر درباره انسداد حساب کاربری مخالفان آمریکا انجام داد، این شرکت در مواجهه با خشونت های افراطی در ونزوئلا، حساب هایی که “به کودتا، ترور رئیس جمهور و حمله و خشونت فراخواندند” را تبلیغ کرد.

 

شب پنج شنبه و تنها ساعتی بعد از پایان سخنرانی ترامپ، نشست مشترک کنگره با ریاست مایک پنس آغاز شد؛ اما در همان ساعات اولیه حامیان ترامپ به ساختمان کنگره حمله کردند.

 

توقف نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با یورش هواداران دونالد ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد، واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت.

 

حساب توئیتر دونالد ترامپ نیز از روز جمعه به دلیل «خطر تحریک خشونت» مسدود شد.

 

حساب توئیتری رئیس جمهوری آمریکا بیش از ۸۸ میلیون دنبال کننده داشت و پیش از این هم، توئیتر پیام‌هایی که صحت اطلاعات آن مشخص نبود را علامت دار می‌کرد. علاوه بر آن، توئیتر هشدار داده بود که در صورت تداوم این رفتار ترامپ، حساب کاربری او را مسدود خواهد کرد.

 

مارک زاکربرگ مدیر شبکه اجتماعی فیس بوک هم پیش از این با صدور بیانیه‌ای از مسدود شدن حساب کاربری ترامپ در فیس بوک و اینستاگرام خبر داده بود.

ونزوئلا: رزمایش آمریکا و گویان حاکمیت کاراکاس را تهدید می‌کند

مقامات ونزوئلا با اشاره به اختلاف با کشور هم‌مرز گویان بر سر منطقه «اسکیبو»، رزمایش نظامی آمریکا-گویان در آب‌های کاراکاس را برای حاکمیت و استقلال منطقه تهدیدآمیز خواندند.

ادامه

امریکا, امریکای لاتین, انگلستان, برزیل, جهان, حضور نظامی, خبر, کلمبیا, گویان, ونزوئلا

ونزوئلا؛ پایان ماه عسل مخالفان و تثبیت دولت مشروع «مادورو»

به دنبال پیروزی حزب تحت حمایت دولت ونزوئلا در انتخابات پارلمانی، ماه عسل کوتاه خوان گوایدو رهبر مخالفان در ایجاد دوگانگی سیاسی به پایان رسیده و نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری این کشور آمریکای لاتین کنترل رسمی و قانونی خود بر تمامی نهادهای کلیدی قدرت را مستحکم کرده است.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, جهان, خبر, معلمان, ونزوئلا

واکنش پکن به بازگرداندن کوبا به فهرست حامیان تروریسم در وزارت خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه چین امروز سه شنبه، گفت، پکن به شدت مخالف افزودن نام کوبا به فهرست سیاه کشورهای حامی تروریسم از سوی آمریکاست و این اقدام، نشان دهنده فشار سیاسی بر هاوانا محسوب می‌شود.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, تحریم, تروریسم, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا, کوبا