نتیجه درگیری نظامی آمریکا و چین، انهدام تمدن بشری است

وزیر خارجه اسبق آمریکا نسبت به افزایش تنش‌ها بین این کشور و چین و احتمال درگیری نظامی بین دو کشور هشدار داد. به گزارش مهر، هنری کیسینجر، استراتژیست برجسته و وزیر خارجه اسبق آمریکا در گفت‌وگو با نشریه وال‌استریت ژورنال هشدار داد که با روند کنونی افزایش تنش‌ها بین آمریکا و چین منجر به درگیری ... نتیجه درگیری نظامی آمریکا و چین، انهدام تمدن بشری است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا

فرمانده آمریکایی: اوکراین در کوتاه‌مدت به اهدافش دست پیدا نخواهد کرد

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران در پنتاگون گفته جنگ در اوکراین بدون راه حل نظامی در آینده نزدیک ادامه خواهد یافت. به گزارش خبرگزاری فارس، «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران در پنتاگون گفته جنگ در اوکراین بدون راه حل نظامی در آینده نزدیک ادامه خواهد ... فرمانده آمریکایی: اوکراین در کوتاه‌مدت به اهدافش دست پیدا نخواهد کرد

ادامه

آمریکا, اوکراین, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, گزارش

وبگاه «دی کلسیفاید یوکه»: جنگ‌طلبی انگلیس در اوکراین، اروپا را به سمت فاجعه سوق می‌دهد

وبگاه «دی کلسیفاید یوکه» در گزارشی با اشاره به تحرکات ماجراجویانه انگلیس در جنگ اوکراین، از ارسال تسلیحات آلوده به اورانیوم ضعیف شده گرفته تا لابی برای انتقال جنگنده‌های اف‌-۱۶ به جبهه اوکراین، تصریح کرد که دولت لندن، اروپا را به سمت درگیری فاجعه‌بار با روسیه سوق می‌دهد. به گزارش ایرنا، در این نوشتار با ... وبگاه «دی کلسیفاید یوکه»: جنگ‌طلبی انگلیس در اوکراین، اروپا را به سمت فاجعه سوق می‌دهد

ادامه

آمریکا, اروپا, انگلستان, اوکراین, جنگ سرد, جهان, روسیه, سوریه, شرق اروپا, صلح, گروه ۷, ناتو

حمله هکری گسترده به زیرساخت‌های نیروی دریایی آمریکا

نیروی دریایی آمریکا از حمله سایبری به زیرساخت‌های حیاتی این سازمان خبر داده است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «کارلوس دل تور» معاون فرماندهی نیروی دریایی آمریکا از هک زیرساختهای نیروی دریایی این کشور توسط هکرهای مورد حمایت دولت چین خبر داده است.  براساس گزارش شبکه سی ان بی سی، این فرمانده نیروی ... حمله هکری گسترده به زیرساخت‌های نیروی دریایی آمریکا

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, جنگ سرد, چین, خبر, شرق آسیا

اسپوتنیک؛ فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین از ناحیه سر زخمی شده است

منابع آگاه اعلام کردند که فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین بر اثر حمله موشکی روسیه از ناحیه سر زخمی شده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران: امروز چهارشنبه، یک منبع آگاه به اسپوتنیک اعلام کرد که والری زالوژنی، فرمانده کل نیرو‌های مسلح اوکراین در اوایل ماه می‌ در نتیجه حمله موشکی روسیه به مرکز فرماندهی اوکراین ... اسپوتنیک؛ فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین از ناحیه سر زخمی شده است

ادامه

اوکراین, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

دیپلمات روس؛ آمریکا به مسابقه تسلیحاتی و خطر جنگ هسته‌ای دامن می‌زند

مدیر بخش عدم گسترش و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه از کشورهای غربی خواست تا تهدیدات در عرصه هسته‌ای را مورد توجه قرار دهند و هشدار داد: جنگ نیابتی علیه روسیه به منزله ایستادن بر لبه پرتگاه و خطر بروز درگیری نظامی بین قدرت‌های هسته‌ای است.

 

به گزارش تسنیم، “ولادیمیر ارماکوف”، مدیر بخش عدم گسترش و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری «تاس» اعلام کرد که استقرار موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌برد آمریکایی در قاره اروپا و منطقه آسیا و اقیانوسیه، وخامت اوضاع کنونی را بیشتر شعله‌ور می‌کند و منجر به یک مسابقه تسلیحاتی جدید خواهد شد.

 

وی گفت: «ایالات متحده قصد خود برای تکمیل سریع تعدادی از پروژه‌های مربوط به ایجاد پایگاه‌های استقرار موشک‌های استقرار زمینی دارای برد متوسط و کوتاهتر در خاک اروپا و منطقه آسیا و اقیانوسیه را پنهان نکرده است. ظهور چنین تسلیحاتی در این مناطق وضعیت را بیشتر از گذشته وخیم خواهد کرد و به مسابقه تسلیحاتی دامن می‌زند.»

 

این دیپلمات روس افزود، مقامات واشنگتن سرسختانه درخواست‌های مسکو برای ارائه اطلاعات مربوط به فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی خارج از مرزهای ملی ایالات متحده را نادیده می گیرند. به گفته وی، از سرگیری فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی توسط آمریکایی‌ها و برخی متحدان آنها برای مدت طولانی سؤالات خاصی را برای مسکو در زمینه اجرای کنوانسیون منع توسعه، تولید و ذخیره سازی مواد بیولوژیکی و سلاح‌های سمی و نابودی آنها (BTWC) ایجاد کرده است.

 

ارماکوف گفت: «با توجه به ماهیت فرامرزی تهدیدات بیولوژیکی، این مسئله خطرات امنیتی قابل توجهی را هم برای روسیه و هم برای مناطق همسایه ما ایجاد کرده است، در حالیکه طرف آمریکایی سرسختانه درخواست‌های‌ مسکو برای ارائه اطلاعات مربوط به چنین فعالیتی را نادیده می‌گیرد.»

 

وی این واقعیت را مورد توجه قرار داد که پنتاگون ساخت و نوسازی تأسیسات میکروبیولوژیکی نظامی را در بسیاری از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق تحت پوشش ارائه کمک به این کشورها در زمینه بهداشتی و اپیدمیولوژیک به جریان انداخته است که در مغایرت کامل با ضوابط BTWC است.

 

مدیر بخش عدم گسترش و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که مسکو از دیگر کشورها می‌خواهد تا به منطق لزوم به حداقل رسیدن خطر بروز جنگ هسته‌ای و جلوگیری از هرگونه درگیری مسلحانه بین قدرت‌های هسته‌ای پایبند باشند و خود نیز به وضوح از درک غیرقابل قبول بودن چنین درگیری پیروی می‌کند. به گفته وی، این تعهدات در اسناد مشترک امضا شده بین پنج قدرت هسته‌ای جهان، از جمله بیانیه ماه ژانویه رهبران پنج کشور درباره جلوگیری از جنگ هسته‌ای مورد تاکید قرار گرفته است.

 

ارماکوف یادآور شد که اکنون ایالات متحده، فرانسه و انگلیس به طور فزاینده ای از اصول غیرقابل پذیرش درگیری بین کشورهای هسته‌ای دور می شوند، و همراه با آنها، “کل ناتو خود را به عنوان یک اتحاد هسته‌ای” تلقی می‌کنند. این کشورها آشکارا استراتژی جنگ نیابتی با روسیه را انتخاب کرده‌اند، در حالی که این وضعیت به منزله یک تعادل شکننده در لبه پرتگاه با جدی‌ترین عواقب همراه است.

 

به گفته وی، در این راستا، کشورهای غربی با در نظر گرفتن تمامی خطرات موجود در حوزه هسته‌ای، باید متوجه شوند که تشدید تنش‌ها و اقدامات علیه روسیه مطلقاً غیرقابل قبول، بسیار غیرمسئولانه و خطرناک خواهد بود.

 

پیش از این، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای گفته بود که روسیه امکان استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در اوکراین را بررسی نمی‌کند. او تاکید کرد که این کشور تنها از سلاح‌های متعارف در جنگ اوکراین استفاده می‌کند.

 

لاوروف این واقعیت را نیز مورد توجه قرار داد که روسیه چندین دهه است که به طور مداوم مخالفت خود با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را اعلام کرده است. وی یادآور شد که در سال ۱۹۸۷ رهبران اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده اعلامیه‌ای را امضا کردند که در آن عدم امکان پیروزی در یک جنگ هسته‌ای و لزوم جلوگیری از آن را اعلام کردند و مقامات مسکو همچنان بر این نظریه پایبند هستند.

نگرانی روسیه از برنامه‌های داعش برای بی‌ثبات کردن آسیای میانه

وزیر خارجه روسیه اعلام کرد مسکو از برنامه‌های داعش برای بی ثبات کردن آسیای میانه و گسترش ناآرامی در روسیه نگران است.

ادامه

اروپا, ازبکستان, اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, اوکراین, پاکستان, تاجیکستان, تروریسم, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, شرق آسیا, صندوق بین‌المللی پول, غرب, ناتو

سوگاوار: جزایر سلیمان نظامی‌گری در اقیانوسیه را نمی‌پذیرد

«ماناسه سوگاوار» نخست وزیر جزایر سلیمان از استرالیا برای امضای توافقنامه متحدان دفاعی «آکوس» با آمریکا و بریتانیا بدون مشورت کردن با کشورهای اقیانوسیه انتقاد کرد.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, امریکا, امنیتی, انگلستان, جزایر سلیمان, جنگ سرد, جهان, چین, ژئوپلیتیک, ژاپن, غرب, نیوزلند

لاوروف: هدف عملیات اوکراین آزادسازی جهان از ظلم و ستم غرب است

وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای گفت که عملیات نظامی کشورش در اوکراین “به رهایی جهان از ظلم و ستم نواستعماری غرب کمک می‌کند.”

ادامه

اروپا, استعمار, اسیا, افریقا, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, امنیتی, اوکراین, بلاروس, تجاوز نظامی, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, ژئوپلیتیک, سوریه, شرق اروپا, عراق, غرب, کوبا, لیبی, هندوستان, ونزوئلا, یوگوسلاوی

گاردین؛ انگلیس ۸ هزار نیروی نظامی به اروپای شرقی می‌فرستد

وزارت دفاع انگلیس از اعزام ۸ هزار نظامی این کشور به همراه ده ها تانک به کشورهای اروپای شرقی برای برگزاری رزمایش‌های مشترک با متحدان ناتو خبر داد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, اوکراین, جنوب آسیا, جهان, روسیه, سوئد, شرق اروپا, فنلاند, گزارش, لهستان, ناتو