افزایش گرمای هوا درآینده می‌تواند میلیون‌ها نفر را از بین ببرد

محققان دریافتند که اگر میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای با سرعت فعلی خود ادامه داشته باشد- تا سال ۲۱۰۰ میزان انتشار موج های گرمایی در آینده می‌تواند به طور کلی باعث مرگ ۷۳ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر شود

ادامه »

اختلاف طبقاتی, اروپا, اسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دانش, فقر, محیط زیست

رای الیوم؛ “اسرائیل و آمریکا پشت انفجار بیروت هستند”

عبد الباری عطوان در تحلیلی در واکنش به انفجار بندر بیروت شبهاتی را در باره این انفجار مطرح کرده از جمله اینکه چه کسی کشتی حامل نیترات آمونیوم را به بندر بیروت در چند سال قبل فرستاد و چه کسی در مسیر درخواست‌ها برای انتقال این کشتی سنگ‌اندازی کرد و آیا اسرائیل و آمریکا و

ادامه »

اسراییل, امریکا, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, لبنان, مقاله

دو گزینه پیش روی لبنان؛ یا شرق یا صندوق بین‌المللی پول

یک کارشناس اقتصادی لبنانی اعلام کرد، بندر بیروت رقیب بزرگی برای بندر حیفای اسرائیل است برای همین این رژیم از آنچه اتفاق افتاده، بیشتر بهره می‌برد.

 

به گزارش ایسنا، زیاد ناصرالدین، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین گفت: بندر بیروت شاهرگ حیاتی لبنان است و با توجه به موقعیت جغرافیایی‌اش نقش مهمی در پروژه جاده ابریشم دارد. آنچه رخ داده بزرگترین ضربات اقتصادی و اجتماعی است که ممکن بود در این کشور رخ بدهد.

 

وی افزود: بازسازی بندر بیروت نیاز به ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار دارد. آمارهای اولیه نشان می‌دهند خسارت‌های ناشی از انفجار به یک میلیارد دلار رسیده است. برخی کارشناسان انفجار در بندر بیروت را دومین انفجار بزرگ بعد از هیروشیما می‌دانند.

 

وی گفت: بندر بیروت رقیب بزرگ بندر حیفای اسرائیل است برای همین اسرائیل از اتفاقات رخ داده بهره می‌برد.

 

این کارشناس گفت: هیچ گزینه‌ای مقابل دولت لبنان نیست جز اینکه مأموریت‌های بندر بیروت را به بنادر دیگر در داخل منتقل کند. فرصت جدی در مقابل لبنان برای مجازات عاملان این اقدام فاجعه‌انگیز وجود دارد. کسانی که بر لبنان حکمرانی کرده‌اند حتی اگر امروز خارج از حکومت باشند بخشی از سامانه فساد هستند.

 

وی گفت: صحبت‌هایی درباره استعفای دسته‌جمعی برخی از افراد از پارلمان وجود دارد که جزو این سامانه فساد هستند. نگرانی‌هایی درباره بین‌المللی کردن و کشاندن لبنان به مرحله‌ای غیرقابل تحمل وجود دارد.

 

وی گفت: بندر بیروت با توجه به اهمیتش بند اصلی در مذاکرات با صندوق پول بین‌المللی است. دو گزینه پیش روی لبنان است یا شرق یا صندوق بین‌المللی پول. چین قادر به بازسازی بندر بیروت و ارتقای آن است. هر نشستی در سطح پولی و مالی باید از طریق هماهنگی با دولت صورت گیرد.

 

ناصرالدین گفت: دولت باید سریعا تماس‌هایی برای اتخاذ موضع فوری و امضای توافقنامه بازسازی بندر برقرار کند به این دلیل که ممکن است بندر بیروت وارد دایره کشمکش‌های سیاسی شود.

رادیو چین؛ سرقت نفت سوریه توسط آمریکا با سوءاستفاده از بحران ۹ ساله

بر همگان روشن است آمریکا که نیروهای نظامی خود را به بهانه دفاع از میادین نفتی به آن مناطق کنترل مسلح کردهای سوریه اعزام کرده، به دنبال سود نفتی و تداوم حضور خود در سوریه است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, فقر

عمران خان: میانجی‌‌گری بین ایران و عربستان با موفقیت اما به کندی ادامه دارد

نخست‌وزیر پاکستان در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی الجزیره گفته است که کشورش در نقش میانجی میان ایران و عربستان به پیشرفت‌هایی دست یافته است.

ادامه »

اسیا, ایران, پاکستان, تشنج زدایی, جنوب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی