سفیر سابق آمریکا: دیپلمات‌های ما دروغ گفتند؛ اوکراین هرگز قرار نبود عضو ناتو شود

سفیر سابق آمریکا در روسیه در گفت‌وگو با استاد دانشگاه هاروارد اقرار کرد که دیپلمات‌های این کشور در خصوص عضویت اوکراین در ناتو دروغ گفته‌اند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, ترکیه, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوئد, شرق اروپا, شمال اروپا, فنلاند, ناتو

روسیه: آمریکا دنبال ایجاد قحطی در سوریه است/ مردم سوریه گروگان گرفته شده‌اند

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در سخنانی از تحریم‌های آمریکا علیه سوریه و معافیت شمال این کشور از این تحریم ها انتقاد کرد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تحریم, تحلیل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, روسیه, سازمان ملل, سوریه, شرق اروپا

قانون‌گذار آمریکایی: کشته شدن خبرنگار الجزیره با پول آمریکایی‌ها انجام شد

یک عضو مجلس نمایندگان آمریکا گفت، به شهادت رسیدن یک خبرنگار فلسطینی توسط صهیونیست‌ها با فرستادن مالیات آمریکایی‌ها برای اسرائیل میسر شده است.

ادامه

اسراییل, امریکای شمالی, تحلیل, حقوق بشر, خاورمیانه, صهیونیسم, فلسطین

روسیه: آمریکا به آموزش تروریست‌ها در سوریه و اعزام آنها به اوکراین ادامه می‌دهد

دستگاههای اطلاعاتی روسیه از تداوم آموزش تروریست‌ها توسط ارتش آمریکا در سوریه و اعزام آنها به اوکراین خبر دادند.

ادامه

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, ترکیه, تروریسم, جهان, حضور نظامی, حقوق بشر, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شرق اروپا, عراق, فرانسه, گزارش

دمشق: واشنگتن موجب نابودی منابع اقتصادی و غارت ثروت ما شده است / جلوگیری مردم سوریه از عبور یک کاروان نظامی آمریکا

کمک آمریکا به گروه‌های تروریستی در شمال شرق و شمال غرب سوریه و مزدوران غرب زده آن موجب نابودی امکانات اقتصادی سوریه و غارت ثروت آن شده است.

 

به گزارش ایرنا از سانا، در بیانیه وزارت امورخارجه و مهاجران سوریه آمده است که دولت دمشق نسبت به بیانیه وزارت امورخارجه آمریکا که مجوز فعالیت‌های اقتصادی در شمال شرق و غرب سوریه را داده است، غافلگیر نشده است، چرا که دولت واشنگتن در پشت جنگ تروریستی است که سوریه بیش از ۱۰ سال با آن دست به گریبان است.

 

در ادامه این بیانیه تأکید شده است: کمک‌ به گروهک‌های مسلح تروریستی در شمال شرق و شمال غرب سوریه از سوی ایالات متحده آمریکا و ابزارهای غربی آن چیزی است که منجر به نابودی امکانات اقتصادی کشورمان و غارت ثروت آن از پنبه، نفت، گندم و آثار باستانی شده است.

 

دولت دمشق اعلام کرد: رویکرد آمریکا و غرب در تحمیل تحریم‌های یکجانبه موجب نابودی تأسیسات زیربنایی سوریه و کشته شدن شماری از سوری‌های بی‌گناه شده است، چرا که آنها مخالف مشارکت در نقشه‌های واشنگتن و غرب بودند.

 

دولت دمشق اعلام کرد که  ادعای بیان شده وزارت خزانه داری آمریکا، چیزی جز ادامه این رویکرد مخرب نیست که خود در تعارض با تعهدات بین‌المللی ایالات متحده در مبارزه با تروریسم و ‌تعهد واشنگتن به وحدت سرزمینی سوریه است.

 

دمشق هدف آمریکا و غرب را تجزیه سوریه دانست که پایداری ارتش، ملت و رهبران آن موجب شکست این هدف شد.

 

وزارت امورخارجه سوریه اعلام کرد که این کشور عزم خود را برای شکست توطئه جدید و حمایت تمام نیروها پشت آن جزم کرده است.

 

دولت آمریکا روز جمعه اعلام کرد که اجازه برخی سرمایه‌گذاری‌های خارجی را در مناطق شمال سوریه خواهد داد که خارج از کنترل دولت هستند و هیچ تحریمی شامل این سرمایه‌گذاری‌ها نخواهد شد.

 

ویکتوریا نولاند، معاون وزیر خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که واشنگتن مجوزی را صادر خواهد کرد که شرکت‌ها را از تحریم‌های آمریکا آزاد خواهد کرد.

 

هرچند که این مناطق دارای برخی ذخایر نفتی هستند اما یک دیپلمات آمریکایی اعلام کرد که این مجوز تنها برای نفت نیست بلکه برای کشاورزی و بازسازی نیز هستند.

 

سوریه از سال ۲۰۱۱ و آغاز بحران این کشور، تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

 

 

مردم سوریه از عبور یک کاروان نظامی آمریکا جلوگیری کردند

 

منابع خبری جمعه شب گزارش دادند؛ مردم سوریه از عبور کاروان نیروهای آمریکایی در استان القامشلی در استان الحسکه در شمال شرق سوریه جلوگیری کردند.

 

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از منابع محلی اعلام کرد که این کاروان متشکل از پنج خودروی نظامی بود که تلاش کردند از روستاهای “صالحیه حرب”، “مشیرفه” و “تل ذهب” در حومه شهر قامشلی عبور کنند که اهالی این منطقه به کمک یک جایگاه ایست و بازرسی ارتش دمشق مانع از عبور این کاروان نظامی شدند و آنها را از این منطقه دور کردند.

 

سانا همچنین گزارش داد که اهالی روستای “تل ذهب” در حومه قامشلی نیز دو هفته پیش نیز ضمن ممانعت از ورود کاروان خودروهای نظامی آمریکایی مرکب از پنج خودروی زرهی به روستای خود، آنها را از این منطقه بیرون راندند.

 

این چندمین بار است که مردم از ورود نیروهای اشغالگر آمریکایی به این منطقه از خاک سوریه جلوگیری می کنند؛ اوایل اسفندماه نیز چهار خودروی زرهی متعلق به نیروهای آمریکایی قصد داشتند از روستای «تل ذهب» واقع در جنوب شهر قامشلی عبور کنند که با ممانعت نیروهای ایست و بازرسی ارتش سوریه مواجه شده و منطقه را ترک کردند.

مکزیک و چین؛ روابطی دوستانه که آمریکا بر نمی‌تابد

سلطه آمریکا بر مکزیک به عنوان تنها کشور آمریکای لاتین در خاک آمریکای شمالی نه تنها نتوانسته است از نگاه این کشور به افق‌هایی دورتر از قاره آمریکا جلوگیری کند بلکه با گذشت نیم قرن از روابط دیپلماتیک مکزیک- چین، مناسبات اقتصادی و تجاری دوجانبه این دو کشور رو به افزایش است.

ادامه

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, جهان, چین, شرق آسیا, کانادا, مقاله, مکزیک, نئولیبرالیسم

کشورهای اروپایی دنبال عقب نشینی از تحریم‌ها علیه سوریه هستند

منابع دیپلماتیک فاش کردند، برخی کشورهای اروپایی دنبال کنار گذاشتن مواضع آمریکا درباره سوریه و عقب نشینی از پرونده تحریم‌ها علیه دمشق هستند.

ادامه

اردن, اروپا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, تحریم, ترکیه, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, لبنان

نماینده برنامه جهانی غذا؛ ۱۳ میلیون یمنی از گرسنگی و سوء تغذیه رنج می‌برند

«ریچارد راگان» نماینده برنامه جهانی غذا در یمن اعلام کرد: آتش بس اخیر سازمان ملل، یمنی‌ها را امیدوار کرد و فعالیت‌های سازمان‌های بین‌المللی و توزیع کمک های بشردوستانه را تسهیل بخشید و امید است که تثبیت شود.

ادامه

اسراییل, امارات, امریکا, امریکای شمالی, تجاوز نظامی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, عربستان سعودی, فقر, گزارش, یمن