تلاش چین برای ایفای نقش مستقل در موازنه قوای آمریکا و روسیه

پایگاه اینترنتی اوراسیا ریویو در مقاله‌ای به بررسی سکوت چین در قبال جنگ اوکراین پرداخت و نوشت: پکن تلاش کرده تا نقشی مستقل در موازنه قوای آمریکا و روسیه داشته باشد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, ژئوپلیتیک, شرق آسیا, شرق اروپا, مقاله

مارک میلی: آمریکا دیگر یک قدرت بلامنازع نیست

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، با تاکید بر اینکه ۲۵ سال آینده مانند گذشته نخواهد بود، از نسل آینده این کشور خواست ارتش را برای نبرد در جنگ‌های آینده که به گفته وی شباهتی به جنگ‌های امروزی ندارد، آماده کنند.

ادامه

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحلیل, تروریسم, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, کره شمالی

صدها کره‌ای در اعتراض به سفر رییس‌جمهوری آمریکا به سئول تجمع کردند

صدها نفر از مردم کره‌جنوبی روز شنبه در اعتراض به سفر رسمی و دوجانبه جو بایدن رییس جمهوری آمریکا به سئول پایتخت کشورشان، مقابل هتل محل اقامت وی و همچنین کاخ ریاست جمهوری این کشور تجمع کردند.

ادامه

اعتراضات سیاسی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی

خشم آمریکا از سفر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل به‌ سین‌کیانگ و بررسی خشونت‌های ادعایی

وزارت امور خارجه آمریکا به طرح مواضعی علیه سیاست‌های چین در قبال منطقه سین‌کیانگ و همچنین مواضع کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در قبال این حوزه پرداخت.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, شرق آسیا

بایدن در نخستین سفر آسیایی خود به سئول و توکیو در راستای برنامه جنگ تجاری با چین

«جو بایدن» هنوز از جنگ نیابتی با روسیه در زمین اوکراین خلاص نشده، روز گذشته راهی کره جنوبی شد و فردا نیز به ژاپن می‌رود تا جنگ اقتصادی با چین را کلید بزند. در واقع او در اقدامی که می‌توان آن را در راستای «عملیات پرچم دروغین» دانست، هرچند به سئول و توکیو رفته است،

ادامه

استرالیا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی, مقاله, هندوستان

مردم «اوکیناوا» مخالف میزبانی پایگاه‌های نظامی آمریکا هستند

فرماندار «اوکیناوا» رسیدگی به مسئله لغو انتقال پایگاه هوایی آمریکا به استان تحت مدیریت را خواستار شد.

 

به گزارش مهر به نقل از کیودو نیوز، فرماندار اوکیناوا لغو انتقال پایگاه هوایی آمریکا به این استان را خواستار شد. «دنی تاماکی» فرماندار اوکیناوا در جریان گفتگوی روز سه‌شنبه خود با «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن از وی خواست که طرح جنجالی انتقال پایگاه هوایی آمریکا به این منطقه را لغو کند.

 

فرماندار اوکیناوا مجموعه‌ای از پیشنهادات را به نخست‌وزیر ژاپن ارائه و تاکید کرد پیمان چند دهه‌ای که برمبنای آن حقوق نیروهای آمریکایی و پرسنل آن‌ها در ژاپن تعریف می‌شود، مستلزم بازنگری است. وی در سفر روز سه شنبه به توکیو از دولت مرکزی خواست تا راهکاری برای حل این مشکل بیابند.

 

بنا به گفته فرماندار اوکیناوا، نخست وزیر ژاپن متعهد شده که دولت به تلاش‌های خود برای کاهش بار اوکیناوا در میزبانی از پایگاه‌های نظامی آمریکا ادامه دهد، احساسات مردم محلی را جدی گرفته و پیشنهادات مطرح شده را مورد بررسی قرار دهد.

 

پیش از این توکیو و واشنگتن توافق کرده اند که پایگاه نیروی هوایی، دریایی فوتنما را از منطقه مسکونی شلوغ در گینووان به منطقه ساحلی کمتر جمعیت تر هنوکو، هر دو در جزیره اوکیناوا، منتقل کنند. اما این طرح مدت هاست مسکوت مانده و با مخالفت شدید از سوی ساکنان محلی روبرو شده است. ساکنان محلی خواستار انتقال پایگاه نظامی آمریکا به خارج از این جزیره هستند.

 

بر اساس گزارش منابع محلی، اوکیناوا میزبان ۷۰.۳ درصد از زمین‌های اشغال شده از سوی پایگاه‌های نظامی آمریکا در ژاپن است.

 

روز یکشنبه ۳ فوریه ۲۰۱۹ مردم ناحیه اوکیناوا برای قبول یا رد طرح دولت مبنی بر ساخت یک پایگاه نظامی جدید و انتقال نظامیان آمریکا به آن شرکت کردند. حدود ۷۲ درصد از ساکنان اوکیناوا با این طرح مخالفت کرده و تنها ۱۹ درصد به آن رأی مثبت دادند. اما به رغم پیروزی مطلق مخالفین در این نظرخواهی، دولت بار دیگر تسریع در اجرای طرح را متذکر شده بود زیرا بر اساس قانون ژاپن همه‌پرسی اوکیناوا الزام‌آور نیست.

 

به گزارش رادیو آلمان؛ اوکیناوا پس از جنگ جهانی دوم به اشغال آمریکا درآمد. این مجمع‌الجزایر که در هزار و ۵۰۰ کیلومتری جنوب غربی توکیو قرار دارد، در سال ۱۹۷۲ بار دیگر به قلمرو ژاپن بازگردانده شد اما شماری از نیروهای آمریکایی در پایگاهی در آنجا باقی ماندند.

 

این منطقه تنها یک درصد از کل خاک ژاپن را تشکیل می‌دهد اما به دلیل نزدیکی به تایوان برای آمریکا اهمیت راهبردی فراوانی دارد. امروز حدود نیمی از ۴۷ هزار سرباز آمریکایی مستقر در ژاپن در اوکیناوا حضور دارند. ساکنان این منطقه حاره‌ای ژاپن به شدت مخالف حضور نظامیان آمریکا هستند و بسیاری از جنایات در سال‌های اخیر از جمله چندین مورد تجاوز به زنان و دختران خردسال را به آنها نسبت می‌دهند. به دلیل اعتراض‌های مردم و مقام‌های محلی به همین جنایات بود که دولت‌های ژاپن و آمریکا تصمیم گرفتند پایگاه مذکور را به منطقه دیگری منتقل کنند، اما ساکنان منطقه خواستار برچیده شدن کامل پایگاه آمریکا بدون ساختن پایگاه جدید هستند.

چین و روسیه روابط خود را در زمینه‌های نظامی، انرژی و فضا تقویت می‌کنند

یک مقام ارشد چین اعلام کرد پکن و مسکو تصمیم دارند روابط خود در زمینه نظامی، انرژی و فضا را تقویت کنند.

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحریم, جنگ سرد, جهان, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, گزارش, ناتو

جنگ اوکراین؛ انگیزه مضاعف برای پیشبرد فعالیت‌های اتمی پیونگ یانگ

کارشناسان معتقدند کره شمالی که در گذشته شاهد سرنوشت هسته ای عراق و لیبی بوده و حالا هم ماجرای اوکراین را مقام چشمان خود دارد، درس‌های خود را از تجارب این سه کشور فراگرفته و نه تنها قصد ندارد برنامه هسته‌ای خود را کنار بگذارد بلکه انگیزه و اراده مضاعف برای پیشبرد آن بدست آورده است.

ادامه

اتحاد شوروی, امریکا, انگلستان, اوکراین, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, شرق افریقا, عراق, کره جنوبی, کره شمالی, لیبی

توافق پکن و جزایر سلیمان برای استرالیا به چه معناست؟

در شرایطی که استرالیا و متحدانش از جمله آمریکا تمرکز خود را بر منطقه هند-اقیانوس آرام با هدف مهار چین معطوف می‌کنند، پکن موفق شد توافقی امنیتی را با جزایر سلیمان به رغم مخالفت و فشارها امضا کند که می‌تواند پیامدهای مهمی برای کانبرا داشته باشد.

ادامه

استرالیا, اسیا, اقیانوسیه, امریکا, امنیتی, انگلستان, جزایر سلیمان, جهان, چین, حضور نظامی, شرق آسیا

چین از تهدید تحریم‌های آمریکا درباره تایوان نمی‌ترسد

معاون وزیر امور خارجه چین اعلام کرد اگر آمریکا با کارت تایوان بازی کند، «واشنگتن» با پیامدهای غیر قابل تصوری روبرو خواهد شد و پکن با تحریم‌هایی مشابه تحریم‌های روسیه مرعوب نمی‌شود.

ادامه

اروپا, اقتصادی, اقیانوسیه, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تایوان, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, ناتو