در درگیری ارتش افغانستان با طالبان بیش از ۱۰۰ تروریست کشته شدند

وزارت دفاع افغانستان روز یکشنبه با تایید این خبر تصریح کرد که بیش از یکصد از تروریست‌های طالبان در جریان نبردهای بیست و چهارساعت اخیر با نظامیان دولتی کشته‌ شده‌اند.

 

به گزارش یورو نیوز؛ مقامات وزارت دفاع افغانستان در حالی از درگیری‌های اخیر با شورشیان طالبان خبر داده‌اند که نظامیان تحت امر کابل همزمان کنترل یک پایگاه نیروهای آمریکایی را به دست گرفته‌اند.

 

ارتش آمریکا که از اول ماه جاری به صورت رسمی خروج تدریجی از خاک افغانستان را آغاز کرده روز یکشنبه طی مراسمی پایگاه نظامی آنتونیک واقع در ولایت هلمند، منطقه‌ای که از آن به عنوان قلمرو طالبان یاد می‌شود،‌ را به نیروهای نظامی دولتی تحویل داد.

 

فرانس‌پرس با انتشار گزارشی اعلام کرد که نیروهای طالبان و نظامیان ارتش افغانستان در چندین ولایت از جمله در قندهار که قلمرو پیشین شورشیان محسوب می‌شود، با یکدیگر درگیر شدند.

 

وزارت دفاع افغانستان در بیانیه خود بدون اشاره به شمار تلفات نیروهای دولتی تصریح کرده که ۵۲ نفر از جنگجویان طالبان نیز در جریان درگیری‌های اخیر مجروح شده‌اند.

 

رسانه‌های داخلی در افغانستان نیز با استناد به منابع امنیتی اعلام کرده‌اند که نیروهای طالبان طی بیست و چهار ساعت گذشته اقدام به ۱۴۱ مورد تحرک ضد امنیتی کرده‌اند.

 

بر اساس این گزارش تحرکات و حملات نیروهای طالبان اغلب در ولایت‌های ارزگان، زابل، بغلان، کندهار، ننگرهار، بدخشان و تخار صورت گرفته است.

 

نبرد میان نظامیان دولتی و نیروهای طالبان در حالی طی ماه‌های اخیر بدون وقفه ادامه دارد که تلاش‌های صلح برای پایان دادن به بیست سال مناقشه در این کشور هنوز به سرانجامی نرسیده است.

 

ارتش آمریکا روز شنبه رسما خروج ۲ هزار و پانصد نظامی باقی مانده خود در خاک افغانستان را آغاز کرد.

 

فرماندهان ارتش آمریکا در افغانستان می‌گویند که عقب نشینی نیروها از چند روز پیش از اول ماه مه شروع شده؛ این درحالیست که تاریخ یاد شده در توافق صلحی که واشنگتن و طالبان سال گذشته به امضا رساندند به عنوان مهلت پایانی تعیین شده بود.

هلاکت ۲۰۰ تروریست‌ در حمله جنگنده‌های روسیه به نزدیکی تدمر

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور در عملیاتی که به کشته شدن حدود ۲۰۰ شبه‌نظامی ختم شد، پایگاه آموزش شبه‌نظامیان در نزدیکی شهر تدمر در مرکز سوریه را منهدم کردند.

ادامه »

تروریسم, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه

گاردین؛ کارنامه سیا در ترور رهبران جهان

آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا سیا از سال ۱۹۴۵ تا کنون ید طولایی در ترور یا سرنگون کردن رهبران مخالف با سیاست های این کشور در جهان داشته و اگر چه در دهه ۱۹۷۰ یک تحقیقات از سوی سنای آمریکا علیه عملیات‌های این آژانس انجام شد تا جلوی آنها گرفته شود اما شواهد نشان می‌دهند که

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, اندونزی, تروریسم, جهان, دومینیکن, شیلی, صربستان, کره شمالی, کوبا, لیبی

گاردین؛ ۲۰ سال مداخله غربی‌ها در افغانستان تنها تخریب به بار آورد

“توجیهات انگلیس برای حمله به افغانستان به دست آوردن نفوذ و بازدارندگی در برابر تروریسم بودند. اینها کلیشه‌های نئو امپریالیستی هستند.”

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امپریالیسم, امریکا, انگلستان, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, دخالت نظامی, روسیه, عراق, مقاله, ناتو