توقف پرواز پهپادهای «گلوبال هاوک» آمریکا بر فراز دریای سیاه

پایگاه اینترنتی «فلایت رادار ۲۴» اعلام کرد آخرین باری که یک پهپاد آمریکایی «گلوبال هاوک» بر فراز دریای سیاه در سواحل کریمه پرواز کرد، ۲۱ ماه مارس گذشته یعنی حدودا یک ماه پیش بوده است. به گزارش مهر به نقل از المیادین، آمریکا پرواز هواپیماهای بدون سرنشین راهبردی «گلوبال هاوک» خود را بر فراز دریای ... توقف پرواز پهپادهای «گلوبال هاوک» آمریکا بر فراز دریای سیاه

ادامه

آمریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

روایتِ خبرنگاران از اتوبوسِ مرگ/ نه عذرخواهی؛ نه استعفا

خیلی عجیب بود، اتوبوس تا یک مسیری با سرعت خیلی کمی حرکت می‌کرد و به همین دلیل طول کشید تا به محل برنامه برسیم، اما در مسیر برگشت که تغییر مسیر داده شد و جاده عوض شد، می‌گفتند به ما گفته شده، تند بروید، درحالیکه ما گفتیم عجله‌ای نداریم که تند بروید، چون بعد از ... روایتِ خبرنگاران از اتوبوسِ مرگ/ نه عذرخواهی؛ نه استعفا

ادامه

اجتماعی, ایران, روزنامه نگاران, گزارش, یادنامه

اعتراض انجمن قلم آمریکا به حملات اسرائیل به مقر خبرنگاران در غزه

انجمن قلم “پن” شاخه آمریکا که در حوزه ادبیات و آزادی بیان در نیویورک فعالیت می‌کند، روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای به حمله اسرائیل به مقر خبرنگاران در نوار غزه اعتراض و این اقدام را محکوم کرد.

ادامه

اسراییل, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, روزنامه نگاران, فلسطین

گزارشگران بدون مرز از بن سلمان به اتهام جنایت علیه بشریت شکایت کرد

سازمان گزارشگران بدون مرز از محمد بن سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی به دلیل رفتار این کشور در مواجهه با خبرنگاران و به‌ویژه نقشش در قتل جمال خاشقجی و «جنایت علیه بشریت» شکایت کرد.  

ادامه

المان, ترکیه, جهان, حقوق بشر, خبر, عربستان سعودی

درخواست از مدیر گوگل برای جمع‌آوری اطلاعات درباره مرگ مشکوک فرشید هکی

وکیل مدافع خانواده فرشید هکی با ارسال نامه‌ای به ساندار پیچای، مدیرعامل شرکت گوگل، از این شرکت برای جمع‌آوری اطلاعات درباره مرگ مشکوک فرشید هکی کمک خواست.

 

مصطفی ترک همدانی در این نامه که به همراه تصویری از نقشه گوگل از محل مرگ فرشید هکی در حساب خود در اینستاگرام منتشر کرد به مدیر گوگل نوشته است: «در تاریخ ۱۹ اکتبر سال ۲۰۱۸ ساعت ۱۸ به وقت محلی تهران، جنایتی در یک خودروی مشکی رنگ در نشانی و لوکیشن مشخص رخ داده است و اینجانب به عنوان وکیل دادگستری درصدد جمع آوری دلایل هستم؛ خواهشمندم در صورت امکانات فنی ماهواره ای، مرا از خط سیر و ساعت ورود خودرو در این مکان و وجود خودروی دیگر در نزدیکی آن آگاه سازید تا شاید با امکانات شما زودتر راز این قتل فاش شود.»

 

فرشید هکی متولد سال ۱۳۵۳در اراک، استاد دانشگاه، مولف چند کتاب، فعال محیط زیست و کنشگر حقوق کودکان، متاهل و پدر یک دختر ۱۶ ساله بود. او برای انتخابات پنجمین شورای شهر تهران نیز داوطلب نمایندگی شده بود و در فهرست ائتلافی “پیشتازان عدالت” قرار داشت. کلانتری ۱۴۰ باغ فیض، چهارشنبه ۲۵ مهر، آتش گرفتن یک خودرو و وجود جنازه‌ای سوخته داخل آن را صورت‌جلسه کرد. هویت سرنشین “فرشید هکی” اعلام شد اما روایت رسانه‌ها از این که جسد، جلوی ماشین بوده یا در صندلی عقب، متناقض است.

 

خبر قتل فرشید هکی را عبدالرضا داوری، مدیر مسئول ماهنامه “بررسی‌های اقتصادی” روز یکشنبه با فاصله‌ای چهار روزه در توئیتر منتشر کرد و نوشت: «دکتر فرشید هکی چهارشنبه ۲۵ مهر مفقود شد و خانواده‌اش روز شنبه، ضمن اطلاع یافتن از وضعیت جنازه او از هر نوع مصاحبه منع شدند با این عنوان که قاتلان فرار نکنند.»

بهار نیوز

 

سانسور؛ شمشیرِ داموکلسِ خودکامگی

تاریخِ ممیزی و سانسور در جهان، به دوردست‌ها، به روزگارِ گذارِ کمون‌هایِ آغازینه، به جامعه‌هایِ طبقاتی بازمی‌گردد. هنگامی که فرمان‌روایان، بی‌دادگری آغاز می‌کنند، دهانِ فرخی یزدی‌ها را نیز می‌دوزند تا کسی را یارایِ بازنمایی‌هایِ ناهنجاری‌ها نماند.

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, جهان, حقوق بشر, روزنامه نگاران, فرهنگ, کتاب, مقاله