لاوروف: ناتو باید منحل می‌شد

وزیر امور خارجه روسیه گفت: بسیاری از کارشناسان معتقدند که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) باید پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و فسخ پیمان ورشو، منحل می‌شد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف روز چهارشنبه در نشستی با موضوع حل و فصل مسئله اوکراین که با حضور مقام های ارشد ... لاوروف: ناتو باید منحل می‌شد

ادامه

اروپا, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, جنگ نیابتی, روسیه, شرق اروپا, غرب, لهستان, ناتو

ادعای خبرگزاری یونهاپ درباره سفر کارشناسان روس به کره شمالی

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی ادعا کرد هیاتی از کارشناسان روسی به کره شمالی سفر کرده‌اند تا به توسعه ماهواره جاسوسی این کشور کمک کنند. به گزارش ایسنا، این خبرگزاری کره جنوبی به نقل از منبع ناشناسی که «یک مقام دفاعی ارشد» توصیف کرد، مدعی شد هیات کارشناسان روسی بعد از آنکه «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور ... ادعای خبرگزاری یونهاپ درباره سفر کارشناسان روس به کره شمالی

ادامه

جنگ سرد, جهان, دانش, روسیه, ژاپن, شرق آسیا, کره شمالی, گزارش

هواپیمای فضایی چین یک شیء مرموز را در مدار زمین رها کرد

یک شیء ناشناخته که توسط هواپیمای فضایی چین به مدار راه یافته، می‌تواند یک زیرماهواره یا سخت‌افزار ناخواسته باشد که پیش از خروج هواپیما از مدار و بازگشت آن به زمین رها شده است. به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد هواپیمای فضایی چین که نامش فاش نشده، یک شیء دیگر را به فضا پرتاب کرده ... هواپیمای فضایی چین یک شیء مرموز را در مدار زمین رها کرد

ادامه

آمریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

مدودف: حمله آمریکا به روسیه آغاز جنگ جهانی خواهد بود

معاون شورای امنیت روسیه در واکنش به تهدید غرب نسبت به حمله هسته‌ای روسیه به اوکراین، گفت حمله آمریکا به مواضع روسیه نقطه آغاز جنگ جهانی خواهد بود. به گزارش ایسنا، «دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت روسیه در واکنش به اظهارات یک مقام لهستانی مبنی بر حمله آمریکا به مسکو در صورت حمله هسته‌ای روسیه ... مدودف: حمله آمریکا به روسیه آغاز جنگ جهانی خواهد بود

ادامه

آمریکا, اوکراین, جنگ سرد, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب, لهستان

هشدار کره شمالی به واشنگتن و سئول نسبت نقض حاکمیت این کشور

کره شمالی همسایه جنوبی خود و آمریکا را به انجام جاسوسی هوایی بیشتر در اطراف شبه جزیره متهم کرد و هشدار داد واشنگتن و سئول خط قرمز‌ها را رد نکنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ کره شمالی امروز یکشنبه همسایه جنوبی خود و آمریکا را به انجام جاسوسی هوایی بیشتر در اطراف شبه جزیره متهم کرد ... هشدار کره شمالی به واشنگتن و سئول نسبت نقض حاکمیت این کشور

ادامه

آمریکا, تنش‌زایی, جنگ سرد, جهان, خبر, شبه جزیره کره, کره جنوبی, کره شمالی

درخواست آمریکا از ژاپن و کره جنوبی برای اتحاد علیه چین و کره شمالی

گزارش‌ها حاکی است «آستین لوید» وزیر دفاع تازه منصوب شده آمریکا امروز یکشنبه در دو تماس جداگانه با همتایان خود از ژاپن و کره جنوبی، خواستار تقویت همکاری‌ها با یکدیگر از جمله اتحاد در برابر چین شد.

 

به‌گزارش ایرنا، کیودو روز یکشنبه نوشت: «نوبو کیشی» وزیر دفاع ژاپن و «لوید آستین» همتای تازه منصوب شده وی در ایالات متحده، روز یکشنبه توافق کردند که اتحاد کشورهای خود را در میان قدرت گرفتن چین در دریای جنوبی تقویت کنند.

 

کیشی پس از گفت و گوی تلفنی با همتای آمریکایی خود به خبرنگاران گفت: ما توافق کردیم که با هرگونه تلاش یک جانبه برای تغییر وضعیت موجود در دریاهای جنوب و شرق چین مخالفت کنیم.

 

وزیر دفاع ژاپن گفت: آنها مجدداً تایید کردند که ماده ۵ پیمان امنیتی ژاپن و ایالات متحده که واشنگتن را ملزم به محافظت از ژاپن در برابر حمله مسلحانه می کند، جزایر سنکاکو در دریای چین شرقی را هم تحت پوشش قرار می دهد این جزیره توسط توکیو اداره می شود اما پکن نسبت به آن ادعای مالکیت دارد.

 

به گفته وزارت دفاع ژاپن، کیشی و آستین در مورد نقش اصلی اتحاد دوجانبه در منطقه و لزوم همکاری با شرکای مختلف از جمله در خارج از منطقه، برای حفظ و تقویت اقیانوس های هند و آرام توافق کردند.

 

بر اساس بیانیه وزارت دفاع ایالات متحده، رئیس جدید پنتاگون از ژاپن خواسته است که در تأمین امنیت در منطقه هند و اقیانوس آرام سهم بیشتری داشته باشد.

 

آستین پیش از تصدی پست وزارت دفاع، در جلسه کمیته سنا گفته بود که مشتاقانه منتظر «بازسازی»  اتحادهای ایالات متحده در منطقه هند و اقیانوس آرام است.

 

کیشی گفت: ژاپن و ایالات متحده همچنین توافق کردند که برای خلع سلاح کره شمالی از سلاح های کشتار جمعی و موشک های بالستیک تلاش کنند.

 

اما از سوی دیگر آستین امروز هم با «سو ووک» همتای کره جنوبی خود رایزنی کرد آنطور که خبرگزاری یونهاپ گزارش کرده است این دو بر اتحاد “آهنین” بین واشنگتن و سئول در میان تهدید هسته ای کره شمالی تایید کرده اند.

 

گزارش می‌افزاید: در جریان گفت و گوهایی که به درخواست واشنگتن انجام شد، وزرای دفاع دو کشور توافق کردند که اتحاد سئول و واشنگتن بیش از هر زمان دیگری مهم است و قول دادند که در زمینه بهبود روابط همکاری کنند همچنین در مورد موضوعات مربوطه صریحاً ارتباط برقرار کنند.

 

آستین در این گفت و گو تاکید کرد اتحاد سئول و واشنگتن “پایه اصلی” صلح و ثبات در شمال شرقی آسیا است.

 

وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد: وزرای دفاع دو کشور توافق کرده اند که در آینده نزدیک شخصاً ملاقات کنند تا گفت و گوهای عمیق تری درباره مسائل مختلف انجام دهند.

 

آستین همچنین متعهد شد که با متحدان ایالات متحده، از جمله متحدان آسیایی از نزدیک همکاری کند.

توافق آمریکا و انگلیس برای ادغام نیروها به‌ منظور تشکیل گروه حمله مشترک

مقامات دفاعی ارشد آمریکا و انگلیس این هفته توافق‌نامه‌ای را برای ادغام برخی نیروهای نظامی در ۲۰۲۱ به منظور تشکیل گروه حمله ترکیبی، امضا کردند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, تهدید صلح جهانی, جنگ سرد, جهان, غرب اروپا

چین، پمپئو و ۲۷ مقام دیگر آمریکا را تحریم کرد

به دنبال تحریم مقام های آمریکا از سوی جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور خارجه چین هم روز چهارشنه در بیانیه ای اعلام کرد که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و ۲۷ تن دیگر را تحریم کرده است.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

وزیر دفاع بایدن: چین جدی‌ترین رقیب

جلسه تأیید ژنرال “لوید آستین”، گزینه انتخابی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا برای سرپرستی پنتاگون، ۱۹ ژانویه و یک روز قبل از تحلیف بایدن، در کمیته خدمات مسلح سنا برگزار شد.

ادامه

استرالیا, افغانستان, امریکا, ایران, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, روسیه, ژاپن, کره جنوبی

دولت ترامپ چین، کوبا، ونزوئلا، کره شمالی، روسیه و ایران را دشمنان ایالات متحده خواند

وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا با صدور دو دستورالعمل دولتی اعلام کرد موازین نظارتی جدیدی را برای کنترل انتقال فنآوری‌ها و فعالیت‌های افرادی که ممکن است با سرویس‌های نظامی خارجی همکاری کنند، افزایش می‌دهد.

ادامه

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, کره شمالی, کوبا, ونزوئلا