خشکسالی در انگلیس؛ خشک‌ترین ماه در ۱۸۶ سال گذشته به ثبت رسید

داده‌های بدست آمده از اداره هواشناسی بریتانیا نشان می‌دهد که کاهش بارندگی در برخی مناطق این کشور سبب شده است تا ماه ژوئیه به عنوان خشکترین ماه از سال ۱۸۳۶ تاکنون ثبت گردد.

ادامه

اجتماعی, انگلستان, خبر, غرب اروپا, محیط زیست

اولین رئیس جمهور چپگرای کلمبیا سوگند یاد کرد

گوستاوو پترو به عنوان اولین رئیس جمهور چپگرای کلمبیا در حضور صدها هزار نفر از جمله هیات های رسمی از کشورهای مختلف در مراسم تحلیف خود، شب گذشته در بوگوتا سوگند یاد کرد.

ادامه

امریکای لاتین, جهان, زنان, عدالت اجتماعی, کلمبیا, گزارش, محیط زیست, ونزوئلا

خشکسالی بی‌سابقه در فرانسه / آب آشامیدنی بیش از ۱۰۰ شهر قطع شد

وزیر محیط زیست فرانسه هنگام بازدید از منطقه جنوب شرقی فرانسه گفت که آب آشامیدنی بیش از ۱۰۰ شهر در این کشور قطع شده است و باید با کامیون به هزاران نفر آب تحویل شود.

ادامه

اتحادیه اروپا, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه, محیط زیست

خیمه سنگین “مونسون” بر۴۰ درصد ایران / تا اوایل هفته بعد فعالیت سامانه ادامه دارد + فیلم

ورود توده بارشی مونسونی به ایران از اوایل روز یکشنبه گذشته تا امروز باعث افزایش قابل توجه حجم بارندگی‌ها در اغلب نقاط جنوب شرق ایران شده و سازمان هواشناسی نسبت به فعالیت غیرنرمال این توده در ایران در برخی از نقاط ایران هشدار صادر کرد.

 

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، درحالی که از روز گذشته شدت بارش‌های مونسونی در استان‌های سیستان و بلوچستان ، کرمان و فارس و هرمزگان باعث جاری شدن سیلاب‌ در برخی مناطق شد برآوردها حکایت از آن دارد که این بارش‌ها تا پایان هفته ادامه دارد و به براساس نقشه‌های هواشناسی از مرکز کشور تا شمال غرب ایران کشیده شده و حتی سواحل خزر را نیز درگیر می‌کند.

 

براساس گزارش‌های هواشناسی از ابتدای مردادماه ۱۴۰۱ تا دومین هفته از دومین ماه تابستان ورود این سامانه بارشی نزدیک به ۴۰ درصد کشورمان را تحت تاثیرقرار داده و تا ۴ روز آینده جو ناپایدار و بارش‌های فراتر از نرمال در بسیاری از نقاط کشور و استان‌ها به‌جز غرب و شمال‌غربی تجربه خواهد شد.

 

به گفته کارشناسان سازمان هواشناسی از دیروز که فعالیت قدرتمند سامانه بارشی مونسونی در استان سیستان و بلوچستان آغاز شد رفته رفته این سامانه به سمت شمال و مرکز کشورمان کشیده می‌شود که همین اتفاق روند افزایش رگبار و رعدوبرق‌ را در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، سیستان‌ و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس، بوشهر، اصفهان، کهگیلویه‌بویراحمد، چهارمحال‌ و بختیاری و غرب یزد شدت گرفته و حجم عمده اصلی بارش‌های این چند روز خواهند بود‌.

 

این درحالی است که کارشناسان سازمان هواشناسی تاکید می‌کنند فعالیت این سامانه پرقدرت بارشی به‌گونه‌ای است که علاوه بر استان‌های یاد شده در سایر نقاط کشور به‌جز مناطق محدودی از غرب، شمال‌غرب و شمال شرق کشور شاهد بارش خواهیم بود و شدت این بارش‌ها در ارتفاعات می‌تواند شدید باشد.

 

به عنوان مثال در اولین روز فعالیت قدرتمند سامانه بارشی مونسونی به حدی بود که در استان سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از خشک‌ترین مناطق ایران تا ابتدای مردادماه نسبت به سال گذشته شاهد رشد نزدیک به ۳۷۰ درصدی بارش‌ها بوده‌ایم و به عنوان مثال در اولین روز مرداد ۱۴۰۱ بزمان از توابع شهرستان ایرانشهر با ۵۰ میلی‌متر بارندگی پربارش‌ترین نقطه استان شناخته شد.

 

از سوی دیگر این حجم از بارندگی اگرچه در این نقطه از ایران نقطه امیدی برای بهبود شرایط خشکسالی در منطقه شناخته می‌شد اما واقعیت امر اینجاست که خشکی بیش از حد زمین و همچنین نبود پوشش گیاهی مناسب و از همه مهمتر کمبود زیرساخت‌های مناسب مدیریت روان‌آبها باعث شد تا جاری شدن روان‌آب‌ها در مناطق مختلف استان و البته رودخانه‌های فصلی خساراتی هم به بار آورد به عنوان مثال در اولین روز با سرریز شدن رودخانه سرباز منطقه با مشکلاتی مواجه شد و بندرکنارک هم درگیر آبگرفتگی سطح شهر شد.

 

هشدارها را جدی بگیریم

 

این درحالی است که بی‌توجهی برخی هموطنان به هشدارهای صادر شده از سوی نهادهای مسئول باعث شده … در برخی نقاط شاهد بروز مشکلاتی از جمله موارد فوتی ناشی از گرفتار شدن در میان سیلاب باشیم و لازم است هموطنان بخصوص در مناطقی که سازمانه‌های مربوطه برای آنها هشدار سطح زرد و نارنجی یا حتی قرمز صادر کرده‌اند نسبت به رعایت کامل موارد اعلامی جدیت داشته باشند تا با این شیوه میزان خسارات جانی این روان‌آبها به حداقل برسد.

 

به عنوان مثال در برخی نقاط علی‌رغم جریان شدید آب در رودخانه تعدادی از هموطنان مشغول تماشای جریان شدید آب می‌شوند و بی‌توجه خطری که زیرپایشان در جریان است ناگهان ناخواسته درگیر مشکلاتی می‌شوند که بعضا جبران آن ناممکن است و گیرافتادن دو نوجوان در گویمرک منطقه سربازدر سیستان‌بلوچستان یکی از موارد نگران کننده روز گذشته بود.

 

کارشناسان در این زمینه با اشاره به حادثه استهبان در استان فارس تاکید دارند ایستادن در فاصله کمتر از ۲ متر از لبه روان‌آبها بخصوص در رودخانه‌های فصلی می‌تواند در زمانی کوتاه باعث بروز مشکلات عمده برای افراد باشد به این دلیل که جریان شدید آب در مسیر رودخانه فصلی هنگامی که شدت داشته باشد همراه خود کناره‌های رودخانه را نیز خالی می‌کند بی‌آنکه از بالای سطح جریان آب چیزی مشخص باشد اما ناگهان با خالی شدن و سست شدن بخشی از خاک شاهد ریزش آن داخل جریان هستیم که می‌تواند به قیمت از دست رفتن جان افراد منجر شود.

 

این گروه تاکید دارند خطری سقوط داخل جریان شدید آب در ابنیه بتنی و همچنین پل‌های روی رودخانه نیز وجود دارد به این دلیل اتفاق یاد شده یعنی سست شدن و خالی شدن زیر سازه در جریان سیل‌های شدید و خروشانی مثل آنچه در منطقه سرباز استان سیستان و بلوچستان تجربه کردیم دور از انتظار نیست و ناگهان می‌تواند مشکل آفرین باشد؛ بنابراین در چنین شرایطی عاقلانه‌ترین راه این است که از ایستادن نزدیک به جریان شدید آب جدا خودداری شود.

 

به گفته کارشناسان البته خطر در شرایط جاری شدن سیل و بارندگی‌ها صرفا موضوع غرق شدن افراد در روان‌آب‌های ایجاد شده نیست بلکه به دلیل شدت گرفتن بارش‌ها و فعال شدن سامانه بارشی در چنین شرایطی احتمال برخورد صاعقه با زمین و ایجاد سوختگی‌های شدید و حتی مرگ برای افرادی که در محل نامناسب باشند بسیار بالاست و به همین دلیل نباید هموطنان هنگام اینگونه شرایط جوی در فضای باز، کنارتیرهای فلزی، آنتن‌های تلفن همراه، دکل‌های برق یا در محل‌های مرتفع بایستند.

 

۳ محور مواصلاتی بلوچستان در پی وقوع سیلاب مسدود شد

 

علیرضا شهرکی مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: محورهای مواصلاتی ایرانشهر- مهرستان، فنوج- اسپکه و نیکشهر- قصرقند از شب گذشته در پی طغیان رودخانه‌های فصلی و جاری شدن سیلاب مسدود شده است.

 

طبق پیش‌بینی هواشناسی تا پایان هفته شرایط بارندگی و احتمال جاری شدن سیلاب بلوچستان ادامه دارد.

نرود میخ آهنین در سنگ؛ هدررفت “میلیون‌ها مترمرکب آب” در بی‌آب‌ترین استان کشور

بارش‌های «مونسون» حجم قابل‌توجهی روان‌آب در سیستان و بلوچستان جاری می‌کند؛ نعمتی بی‌نظیر که بخش قابل‌توجهی از آن یا از مرزها خارج می‌شود یا به دریا می‌ریزد و بخش استحصال‌شده توسط سدها نیز تقریباً بلااستفاده می‌ماند و تبخیر می‌شود.

ادامه

اجتماعی, ایران, گزارش, محیط زیست

گرمای بی‌سابقه جان بیش از ۱۰۰۰ نفر را در غرب اروپا گرفت + فیلم

طی هفته گذشته بالغ بر ۱۰۰۰ نفر در غرب اروپا جانشان را بر اثر گرمای بی‌سابقه و آتش‌سوزی در جنگل از دست داده‌اند.

ادامه

اروپا, اسپانیا, انگلستان, ایتالیا, پرتغال, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه, فیلم, کرواسی, محیط زیست, یونان