جولیان آسانژ پس از ۱۴ سال از زندان آزاد شد و بریتانیا را به مقصد استرالیا ترک کرد + فیلم

ویکی لیکس در بیانیه ای که در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) منتشر کرده، نوشت که آسانژ دیروز دوشنبه زندان بلمارش در انگلیس را ترک و بعد از ظهر همان روز با قرار وثیقه از سوی دادگاه عالی بریتانیا سوار هواپیما شد. او قرار است روز چهارشنبه در جلسه دادگاهی که در جزیره سایپان استرالیا ... جولیان آسانژ پس از ۱۴ سال از زندان آزاد شد و بریتانیا را به مقصد استرالیا ترک کرد + فیلم

ادامه

آزادی, آمریکا, استرالیا, انگلیس, جهان, حقوق بشر, خبر, عراق, فیلم, ویکی‌لیکس

پنجمین روز اعتصاب‌ کارگران پیمانی نفت و گاز ایران: «متحدانه پیگیر حقوقمان شویم»

پنجمین روز از اعتصاب‌ها با همکاری بیش از ۲۰ هزار کارگر پیمانی از ۹۰ شرکت نفت و گاز رقم خورد. چند تن از کارگران اعتصابی بازداشت شده‌اند. روز دوشنبه ۴ تیرماه، پنجمین روز از اعتصاب‌ کارگران پیمانی نفت و گاز با همکاری بیش از ۲۰ هزار کارگر از ۹۰ شرکت و کارخانه برگزار شد. حدود ... پنجمین روز اعتصاب‌ کارگران پیمانی نفت و گاز ایران: «متحدانه پیگیر حقوقمان شویم»

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

تظاهرات معدنچیان یونان علیه قوانین منجر به اخراج!

کارگران معادن لارکو یونان که تعداد قابل توجهی را شامل می‌شوند، بنابر اصلاحاتی که دولت و مجلس این کشور پذیرفته است، از قرادادهای بی‌ثبات برخوردار و به دلایل اقتصادی تعدیل نیرو می‌شوند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری «WFTU»، کارگران معادن نیکل لارکو در یونان روز گذشته آتن پایتخت این ... تظاهرات معدنچیان یونان علیه قوانین منجر به اخراج!

ادامه

امنیت شغلی, جنوب اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, یونان

تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه عملیاتی لاوان

جمعه مورخ ۱۴۰۳/۴/۱ خواسته فوری این کارگران؛ حذف شرکت‌های پیمانکاری، افزایش دستمزدها و  ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت می باشد. این لکه ننگ تا ابد بر پیشانی علی مددی و علی مددی ها و سایر مدیران مناطق و شرکت های دیگر نفتی  بماند که با بی تفاوتی معیشت کارکنان صنعت نفت را به ... تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه عملیاتی لاوان

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

حذف پیمانکاران، اصلی‌ترین مطالبه کارگران پروژه‌ای در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و دیگر مراکز نفت و گاز و ارکان ثالث در کارزار ۱۴-۱۴

اهداف اعلامی کارزار ۱۴- ۱۴ کارگران، حذف پیمانکاران از عرصه‌های نفت و گاز و نیروگاهی، اجرای طرح ۱۴ روز کار ۱۴ روز مرخصی، افزایش دستمزدها است. قرار بود با حذف پیمانکار، نیروهای مستمر به «قرارداد معین» تبدیل وضعیت بشوند، اما پس از سه دوره که در مجلس این قانون بالاخره تصویب شد، کار همچنان در ... حذف پیمانکاران، اصلی‌ترین مطالبه کارگران پروژه‌ای در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و دیگر مراکز نفت و گاز و ارکان ثالث در کارزار ۱۴-۱۴

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, گزارش, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

خروج ماموران امنیتی از محل حصر مهدی کروبی

فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی به وبسایت “سحام‌نیوز”، گفته است که مهدی کروبی روز چهارشنبه (۸ شهریور/ ۳۰ اوت) با پایان معالجات از بیمارستان به خانه بازگشته است.

 
او در پاسخ به این پرسش که “شرط اول آقای کروبی مبنی بر خروج زندانبانان از منزل‌تان عملی شده یا آن‌ها هنوز درون خانه‌تان مستقراند؟” گفته است: «بله، دولت خوشبختانه به تعهد و وعده‌ای که داده بود عمل کرد و نیروهای امنیتی در هفتمین سال حصر با استقرار امکاناتی در کوی چوبینه از منزل‌مان خارج شدند.»

 
خروج ماموران امنیتی از خانه، یکی از شرط‌های مهدی کروبی در اعتصاب غذای اخیر او بود. یک روز پس از این شرط و زمانی که مهدی کروبی به دلیل وخامت جسمی ناشی از اعتصاب غذا در بخش مراقبت‌های ویژه بود، دولت حسن روحانی تضمین کرد که نیروهای امنیتی از خانه او خارج شوند.

 
چند روز پس از اعلام وعده دولت، غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه، در نشست خبری هفتگی، خروج نیروهای امنیتی از منزل مهدی کروبی را “دروغ محض” خواند اما اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد که دولت به وعده خودش عمل کرده است.

 
فاطمه کروبی درباره وضعیت روحی همسرش پس از بازگشت به خانه به سحام‌نیوز گفت: «قریب ٧ سال از حبس و حصر خانگی آقای کروبی می‌گذرد. ایشان بیش از سه سال از این مدت را با محرومیت از دسترسی به نور آفتاب و هوای آزاد گذراندند.»

 
او اضافه کرد: «در این دوران شرایط مختلفی را تجربه کردیم از قطع تعامل با افراد و محدودیت‌های ارتباطی تا عدم رعایت حقوق اولیه و مهم‌تر از همه اشغال خانه مسکونی‌مان توسط زندانبانان، از وجود دوربین و شنود و سلب آرامش به واسطه اعمال دستورالعمل‌های سلیقه‌ای زندانبانان تا بلاتکلیفی و ندانستن زمان پایان این رفتارهای غیرقانونی.»

 
به گفته همسر کروبی، او گرچه از نظر جسمی صدمات غیرقابل جبرانی در این مدت دیده‌ اما توانسته‌ است “در این مسیر سخت و پرمشقت گذاشته ثابت قدم بماند و هزینه فکر و اندیشه و عقیده خود را هرچند که سنگین هم باشد بپردازد”.

 
درباره محاکمه علنی مهدی کروبی

 
علاوه بر خروج ماموران امنیتی از خانه، برگزاری دادگاه علنی در صورت تداوم حصر طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی، خواسته دیگر مهدی کروبی هنگام اعلام اعتصاب غذا بود.

 
فاطمه کروبی در این باره به سحام‌نیوز گفت: «آقای کروبی همواره اصرار داشتند و هنوز هم دارند که این موضوع مهم در دادگاهی علنی طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی با هر ترکیبی که حاکمیت در هیات منصفه و قضات ان در نظر می گیرد مطرح شود تا ایشان به اتفاق وکلای‌شان به اتهام‌های مطرح شده پاسخ دهند و این غائله پایان پذیرد.»

 
علیرضا آوایی، وزیر دادگستری هفته گذشته به رسانه‌ها گفت، “اگر دولت بخواهد او پیگیر محاکمه علنی کروبی می‌شود.” جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران نیز اعلام کرد «اگر شرایط فراهم شود، قوه قضاییه آمادگی محاکمه دارد.»

 
سه‌شنبه ۷ شهریور محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرد با خروج نیروهای امنیتی از خانه مهدی کروبی، قدم‌های بعدی برای رفع حصر برداشته خواهد شد.

 
نوبخت از بحث در شورایعالی امنیت ملی پیرامون موضوع حصر خبر داد و در مورد امکان برگزاری دادگاه علنی برای کروبی گفت: «اینکه دادگاهی تشکیل شود در حوزه اختیارات قوه قضاییه است اما من در جلسه شورایعالی امنیت ملی حضور داشتم که مباحث خوب و دقیقی آنجا مطرح شد که البته جمع‌بندی آن را دبیر شورا گزارش خواهد کرد.»

صدای آلمان

صبح امروز کارگران هپکو و آذر آب در شهر اراک تجمع کردند

صبح امروز چهارشنبه (۸ شهریور ماه) گروهی از کارگران دوکارخانه هپکو و آذرآب به دلیل مطالبات صنفی خود به صورت جداگانه تجمعاتی را مقابل ساختمان استانداری و میدان شهدا (باغ ملی ) شهر اراک برپا کردند.   برپایه این اطلاعلات؛ تعداد کارگران حاضر در هرکدام از این دو تجمع دست‌کم تا چند صد نفر برآورد ... صبح امروز کارگران هپکو و آذر آب در شهر اراک تجمع کردند

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

خصوصی‌سازی را به‌جای اصل ۴۴ و ۴۵ قانون اساسی به مردم ایران تحمیل نکنید

ناصر آقاجری (فعال کارگری) در گفتگو با ایلنا؛ در تشریح دغدغه‌های فعلی کارگران گفت: دولت‌های گذشته پیاپی با طرح‌هایی که ارائه داده‌اند، در تلاش بوده‌اند تا شوک درمانی را در زمینه قانون اساسی و قانون کار عملی کرده و اجرای قانون را برای کارگران تبدیل به یک آرزوی دیرینه کنند.   وی ادامه داد: آخرین ... خصوصی‌سازی را به‌جای اصل ۴۴ و ۴۵ قانون اساسی به مردم ایران تحمیل نکنید

ادامه

ایران, حقوق بشر, کارگری, گفتگو

سه کارگر زن در اثر انفجار در اتاقک کارگری دچار سوختگی شدید شدند

روز گذشته، سه نفر از زنانی که به عنوان کارگر در یک کوره‌پزخانه واقع در شهر «وایقان» در منطقه شبستر استان آذربایجان شرقی مشغول کار بودند، بر اثر انفجار گاز پیک‌نیکی دچار سوختگی شدند.   «وحید شادی نیا» مسئول روابط عمومی مرکز اورژانس آذربایجان شرقی در این خصوص گفته است: این انفجار در اتاقکی که ... سه کارگر زن در اثر انفجار در اتاقک کارگری دچار سوختگی شدید شدند

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

رشد ۳۴ درصدی حوادث کار در استان تهران/ مرگ ۸۰۰ کارگر ساختمانی در شش‌ماه اول سال ۹۵

حوادث کار منجر به مرگ در استان تهران رشد ۳۴ درصدی در مقایسه با آمار مدت مشابه سال قبل خود داشته است به گونه‌ای که در چهار ماه اول سال جاری حوادث ناشی از کار جان ۱۲۱ نفر را در استان تهران گرفته است.   مسعود قادی پاشا، مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران امروز ... رشد ۳۴ درصدی حوادث کار در استان تهران/ مرگ ۸۰۰ کارگر ساختمانی در شش‌ماه اول سال ۹۵

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری