حمایت فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از فراخوان اعتصاب مزدی کارگران آرژانتین، ایتالیا و چک

WFTU از فراخوان اعتصاب کارگران چند کشور اروپایی و آمریکای جنوبی از جمله ایتالیا، جمهوری چک و آرژانتین به دلیل اعتراض به وضعیت مزدی حمایت کرد.’

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (WFTU)، این تشکل بین‌المللی از فراخوان اعتصاب کارگران چند کشور اروپایی و آمریکای جنوبی از جمله ایتالیا، جمهوری چک و آرژانتین به دلیل اعتراض به وضعیت مزدی حمایت کرده است. 

در بیانیه‌های این تشکل بین‌المللی آمده است: WFTU از کارگران ایتالیایی که در اعتراض به وضعیت مزدی خود خواستار اعتصاب عمومی در ۲۶ مه (روز جمعه) هستند، حمایت می‌کند. 

این اتحادیه از شعار تشکل‌های کارگری ایتالیا که گفته‌اند «دولت نالایق ملونی باید برود» حمایت کرده است. 

در بیانیه WFTU آمده است: میلیون‌ها کارگر ایتالیایی در ۳۰ سال گذشته شاهد کاهش ۱۲ درصدی قدرت خرید خود بوده‌اند. میلیون‌ها کارگر ایتالیایی از بدتر شدن مداوم شرایط کاری، بی‌ثباتی، افزایش بهره‌کشی و ریتم کاری، اضافه کار اجباری، اخراج‌های بی‌رویه و سرکوب مزدی در عین‌عدم امنیت شغلی رنج می‌برند. 

طبق این بیانیه در ایتالیا میلیون‌ها کارگر دستمزد خود را با قراردادهای شبه خیریه‌ای کار می‌کنند و ساعتی ۷ یورو حقوق می‌گیرند. 

میلیون‌ها مرد و زن کارگر، حقوق اجتماعی مندرج در متن قانون اساسی ایتالیا -حق بر درمان، مسکن، آموزش همگانی و حمل و نقل عمومی ارزان- را مطالبه می‌کنند. 

در مواجهه با این وضعیت اجتماعی تراژیک، در حالی که در فرانسه، پرتغال، آلمان، انگلیس و یونان نیز انبار باروت اعتراضات شعله‌ور شده و فصل بسیج گسترده آغاز شده است. 

اتحادیه‌های کارگری ایتالیا خواهان موارد زیر شده‌اند: 

– ۳۰۰ یورو یارانه عمومی دولتی به همه کارگران

– متناسب‌سازی مزد و مستمری مطابق با نرخ تورم واقعی

– افزایش حداقل دستمزد ۱۰ یورو در ساعت

– کنترل قیمت‌ها و تعرفه‌های کالاها و خدمات

همچنین دفتر منطقه‌ای اروپای فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری نهایت همبستگی خود را با کارگران جمهوری چک و اتحادیه‌های کارگری آن‌ها اعلام کرد. این دفتر تصمیم گرفته‌ علیه «بسته ریاضتی» که دولت می‌خواهد اجرا کند، اعتصاب کند. 

این بسته ریاضتی فقر بیشتر و حقوق کمتر را به طبقه کارگر چک تحمیل می‌کند. 

WFTU در بیانیه خود اعلام کرده است دولت چک مانند دولت‌های یونان، ایتالیا، پرتغال، فرانسه و غیره، با پیروی از قوانین اتحادیه اروپا، با زیر سوال بردن حقوق بازنشستگی و رفاه و تلاش برای تقبل هزینه‌های حمایت از کارگران، به حمله خود به حقوق کارگران ادامه می‌دهد. 

همچنین نشست هماهنگی فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری در آرژانتین با حضور چند سازمان تشکلی کارگری در این کشور به موضوعاتی مانند پیشروی دیوان عالی دادگستری این کشور در اصلاح ساعات کار نیز برگزار شده و در بیانیه WFTU آمده است که کمپین اعتراضی کارگران اعتصاب کننده آرژانتین به افزایش اضافه کار بدون مزد را حمایت می‌کند.

همسویی نولیبرال‌ها با خامنه‌ای برای «حفظ نظام» و هراس دیکتاتوری ولایی از گسترش عدالت‌خواهی

صدور حکم‌های زندان طولانی‌مدت برای فعالان کارگری در چند هفتۀ اخیر نشان‌دهندهٔ میزان هراس حکومت ولایی از گسترش مداوم مبارزات صنفی طبقۀ کارگر و دیگر زحمتکشان است. واکنش معمول سران “نظام” و نیروهای انتظامی-امنیتی‌اش به گسترش مداوم حرکت‌های اعتراضی صنفی زحمتکشان برای مطالبات مادّی و حقوق صنفی‌شان چیزی جز ایجاد جوّ هراس و سرکوب و ... همسویی نولیبرال‌ها با خامنه‌ای برای «حفظ نظام» و هراس دیکتاتوری ولایی از گسترش عدالت‌خواهی

ادامه

آزادی, آمریکا, اختلاف طبقاتی, استبدادی, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, امنیتی, ایران, حقوق بشر, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, غارتگری, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

«اوپک پلاس» و نبرد سرمایه‌داری با تورم

سرمایه‌داری به‌جز در زمان جنگ، همواره در پی کنترل تورم از راه ایجاد رکود بوده است. حتا زمانی که تورم به‌دلیل افزایش مستقل و ساختگی حاشیه سود خالص کلان‌سرمایه‌داران پدید آمده باشد. در این شرایط دستمزدها به‌طرزی انعطاف‌ناپذیر در روند نزولی قرار می‌گیرند یعنی دستمزدها نه‌تنها افزایش پیدا نمی‌کنند کاهش هم پیدا می‌کنند. بنابراین این ... «اوپک پلاس» و نبرد سرمایه‌داری با تورم

ادامه

آمریکا, اروپا, اقتصادی, امپریالیسم, جهان, روسیه, سرمایه‌داری, عربستان سعودی, غرب, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

پیامدهای فاجعه‌آمیزِ تشدید برنامه‌های نولیبرالی «رهبری» برای «حفظ نظام»

برخلاف سخنوری‌های ابراهیم رئیسی و گزارش‌های ساختگی در روزنامه‌هایی نظیر ایران و همشهری و کیهان که وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم را خوب توصیف می‌کنند، در نگاهی حتی گذرا به آمار منتشر شده در مورد قیمت‌ها و مقایسهٔ آنها با سطح درآمد اکثر مردم و به‌ویژه زحمتکشان و تهی‌دستان، تصویر دیگری دیده می‌شود. زحمتکشان ... پیامدهای فاجعه‌آمیزِ تشدید برنامه‌های نولیبرالی «رهبری» برای «حفظ نظام»

ادامه

استبداد, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, سیاسی, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

با اتحاد فراگیر و سازمان‌دهی اعتصاب، برای افزایش مزد و توقف خصوصی‌سازی مبارزه کنیم

چارهٔ رنجبران وحدت و تشکیلات است! ادامه اعتراض و اعتصاب در مراکز کارگری به‌ویژه درمیان کارگران پروژه‌ای صنعت نفت حکومت جمهوری اسلامی را در تنگنا قرار داده است. اعتراض و راهپیمایی‌های روز جهانی کارگر در نقاط مختلف کشور پیوستگی و رابطه  تنگاتنگ جنبش کارگری و خیزش زن، زندگی، آزادی را نمایان می‌سازد. تهدید و دستگیری ... با اتحاد فراگیر و سازمان‌دهی اعتصاب، برای افزایش مزد و توقف خصوصی‌سازی مبارزه کنیم

ادامه

آزادی, اختلاف طبقاتی, استبداد, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله