مصر و روسیه در مدیترانه رزمایش مشترک برگزار می‌کنند

بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه نیروهای دریایی این کشور و مصر به اجرای رزمایش مشترکی در دریای مدیترانه خواهند پرداخت. به گزارش ایسنا، وزارت دفاع روسیه امروز (شنبه) اعلام کرد ۲ رزمناو متعلق به ناوگان پاسیفیک نیروی دریایی روسیه در رزمایش مشترک دریایی با نیروی دریایی مصر در دریای مدیترانه شرکت خواهند کرد. در ... مصر و روسیه در مدیترانه رزمایش مشترک برگزار می‌کنند

ادامه

جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, شرق اروپا, شمال افریقا, مصر

براساس نتایج یک بررسی بین‌المللی، جایگاه جهانی آمریکا رو به افول است

براساس نتایج منتشر شده از شاخص ادراک دموکراسی (DPI)، جایگاه آمریکا به‌ویژه به‌دلیل حمایت بی‌دریغ از جنگ اسرائیل در غزه روبه افول است. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از نشریه پولیتیکو، آمارهای جدید نشان می‌دهد که اقبال عمومی در سطح جهان نسبت به آمریکا رو به کاهش است و این امر به ویژه در پی ... براساس نتایج یک بررسی بین‌المللی، جایگاه جهانی آمریکا رو به افول است

ادامه

آسیا, آفریقا, آلمان, آمریکا, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, اروپا, اسراییل, اوکراین, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, شمال افریقا, غرب اروپا, گزارش

دیدار و رایزنی مقام ارشد امنیتی روسیه با السیسی درباره تحولات منطقه

رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه امروز سه‌شنبه، در سفری به مصر با رئیس جمهوری این کشور دیدار و در ارتباط با تحولات منطقه به ویژه بحران غزه گفت وگو کرد. به گزارش ایرنا به نقل از شبکه روسیاالیوم، «سرگئی ناریشکین» رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه در سفری به قاهره با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر ... دیدار و رایزنی مقام ارشد امنیتی روسیه با السیسی درباره تحولات منطقه

ادامه

افغانستان, امنیتی, اوکراین, تروریسم, خاورمیانه, خبر, روسیه, شمال افریقا, مصر

شکایت نهادهای تونسی از دادستان دیوان کیفری بین‌المللی درخصوص پرونده غزه

نمایندگان انجمن‌ها و شخصیت‌های جامعه مدنی تونس علیه دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی به دلیل امتناعش از تحقیق درخصوص جنایت نسل‌کشی اسرائیل در نوار غزه در دادگاه‌های این کشور شکوائیه‌ای را ارائه دادند. به گزارش ایسنا، شخصیت‌های ملی تونس طی کنفرانسی مطبوعاتی امتناع دادستان دیوان کیفری بین‌المللی از رسیدگی به جنایت نسل‌کشی اسرائیل علیه ملت ... شکایت نهادهای تونسی از دادستان دیوان کیفری بین‌المللی درخصوص پرونده غزه

ادامه

آفریقای جنوبی, اسراییل, تونس, جهان, حقوق بشر, خبر, دیوان داوری لاهه, شمال افریقا, فلسطین, نسل کشی

ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

یک ماهواره سنجش از راه دور مصری از پایگاه فضایی جیو چوان در شمال غربی چین به فضا پرتاپ و با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، یک ماهواره سنجش از راه دور متعلق به دولت مصر با نام (MISRSAT-۲) امروز (دوشنبه ۱۳ آذر) به فضا پرتاب ... ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

ادامه

چین, خبر, شرق آسیا, کشاورزی, مصر

حق ارث برابر زنان با مردان در تونس؛ اظهارات رئیس‌جمهوری تونس جامعه را دو قطبی کرد

«الباجی قائد السبسی» رئیس جمهوری تونس بتازگی در سخنانی به مناسبت روز زن در این کشور، خواستار برابری حق ارث زن و مرد و بازنگری در قانون ازدواج زنان مسلمان با غیرمسلمان شد که این اظهارات وی جنجال زیادی در تونس ایجاد کرد.

 
در جامعه تونس نیز همچون سایر جوامع اسلامی آنچه بعنوان مساله برابری حقوق زن و مرد شناخته می شود، موضوعی بسیار چالشی است که گاه ابعاد دینی و گاهگاهی نیز ابعاد سیاسی آن پررنگ می شود و دسته بندی هایی را ایجاد می کند.

 
السبسی روز یکشنبه در سخنرانی ای در کاخ «قرطاج» گفت: قانون اساسی تونس زن و مرد را با هم برابر دانسته است و این برابری باید شامل همه موارد و از جمله برابری زن و مرد در ارث بردن باشد.

 
السبسی ادعا کرد ارث مساله ای دینی نیست بلکه این مربوط به انسان ها است و خداوند و پیامبرش این مساله را به انسان ها واگذار کرده اند تا در مورد آن تصمیم گیری کنند.

 
وی افزود: مساله ازدواج زنان تونسی با غیر مسلمانان نیز باید مورد بازنگری قرار گیرد، کمیته ای برای بررسی مساله حقوق فردی تشکیل می شود و این کمیته ، برابری حقوق زن و مرد در همه زمینه ها را بررسی خواهد کرد.

 
پس از این اظهارات درحالی که شماری از فعالان زن و گروههای حقوق زنان از این امر استقبال کردند، موج هایی از مخالفت با این اظهارات برخاست.

 
منتقدان، رییس جمهوری تونس را به سیاسی کردن یک مبحث فقهی – دینی با هدف بهره برداری سیاسی و انتخاباتی و جلب حمایت و آرای زنان متهم کردند.

 
دو قطبی موافقت و مخالفت با اظهارات السبسی زمانی که دیوان فتوای تونس نیز با انتشار بیانیه ای در صفحه فیس بوک خود، با صراحت تمام ، از این اظهارات حمایت کرد، به اوج خود رسید.

 
این موضع گیری رئیس جمهوری و همچنین مرکز فتوای تونس با واکنش بخش وسیعی از مردم تونس بویژه محافل دینی و از جمله ائمه جماعت این کشور مواجه شد ؛ «فاضل عاشور » یکی از مسئولان اتحادیه ائمه جماعت تونس در مصاحبه با رادیو «اف ام ان» تونس با بیان اینکه این بیانیه در جهت اهداف سیاسی و انتخاباتی گروهی خاص است، استفاده از مسائل دینی در جهت اهداف سیاسی را در تونس محکوم کرد و از«عثمان بطیخ »مفتی تونس خواست به دلیل حمایت از رئیس جمهوری در این موضوع استعفا کند.

 
عاشور افزود: در خصوص مساله ارث زن و مرد در اسلام هیچ گونه تاویلی وجود ندارد زیرا همه علمای مسلمان در این خصوص اتفاق نظر دارند.
از سوی دیگر دفتر اجرایی حزب «تیار المحبه»به ریاست «الهاشمی الحامدی» در اعتراض به این سخنان رئیس جمهوری ، با تهیه طوماری و قرار دادن آن در فیس بوک ، از مردم خواست این طومار را امضا کنند و از این طریق از مجلس نمایندگان تونس بخواهند رای اعتماد خود را از رئیس جمهوری پس بگیرد و او را از این منصب عزل کند.

 
این حزب با اعلام اینکه رئیس جمهوری ، قانون اساسی را زیر پا گذاشته است، خواستار جمع آوری یک میلیون امضا برای برکناری السبسی شد.
تیار المحبه، السبسی را به فتنه انگیزی و ایجاد هرج و مرج در کشور به هدف جمع آوری رای برای حزبش در انتخابات شهرداری ها وهمچنین جمع آوری رای برای پسرش در انتخابات ریاست جمهوری آینده متهم کرد.

 
«حمده سعید» مفتی سابق تونس نیز در مصاحبه با روزنامه «الصباح نیوز» در خصوص سخنان السبسی در مورد برابری حق ارث بردن زن و مرد و همچنین آزاد شدن ازدواج زن مسلمان با غیر مسلمان گفت: قرآن صراحتا در این خصوص حکم داده و مطالبی که السبسی بیان کرده، مخالف شرع است.

 
وی افزود: بحث و جدل در خصوص احکام الهی جایز نیست زیرا آیات قرانی به صراحت بیان می کنند که حق مردان در ارث دو برابر زنان است و مساله ازدواج زن مسلمان با غیر مسلمان نیز مخالف شرع است.

 
پایگاه خبری «تونس الآن» نیز با انتقاد ضمنی از مفتی تونس، اظهارات وی را در ماه ژوئن ۲۰۱۶ در مجلس تونس منتشر کرده که وی گفته بود برابری حق ارث میان زن و مرد شرعا جایز نیست، اجتهاد در این مساله جایی ندارد زیرا قرآن صراحتا در این خصوص حکم داده است.

 
«الجیلانی الهمامی » یکی از رهبران حزب «الجبهه الشعبیه»نیز در این خصوص گفت: رئیس جمهوری با استفاده از مساله زنان می خواهد همچنان مورد توجه باشد ، او خود را برای ریاست جمهوری در دور آینده آماده می کند و می خواهد رای زنان را از آن خود کند .

 
«عبد الرحمن الإمام» فعال سیاسی تونسی نیز این اقدام السبسی را تلاش در جهت تحریف قرآن و از بین بردن هویت اسلامی در جامعه تونس دانست و گفت این باعث می شود مشکلات در جامعه افزایش یابد.

 
اکنون با موج موافقت ها و مخالفت هایی که در جامعه تونس بر سر اظهارات جنجالی السبسی برخاسته است، باید دید آیا این جنجال آنقدر کشدار خواهد شد که حتی روی سبدهای رای وی در انتخابات دو سال آینده (نوامبر ۲۰۱۹) نیز تاثیر بگذارد.

 
آنچه مسلم است این امر بدلیل حساسیت برانگیز بودن آن در جامعه تونس، حداقل در کوتاه مدت سبب جابجایی هایی در سبد حمایت طرفداران او خواهد شد، از یکسو برخی مردم این کشور به ویژه زنان به دلیل طرح چنین موضوعاتی به او اقبال نشان خواهند داد و از سوی دیگر شمار زیادی از مردم نیز جذب مخالفان السبسی خواهند شد که وی را متهم به ضدیت با احکام دینی می کنند و حتی خواستار استیضاح او شده اند.

 
دوره ریاست جمهوری در تونس ۵ ساله است. السبسی از ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ تاکنون عهده دار این سمت است. انتخابات آتی نوامبر ۲۰۱۹ برگزار می شود. دوران تصدی پست ریاست‌ جمهوری در تونس پس از انقلاب (۲۰۱۰- ۲۰۱۱ میلادی) به صورت متوالی به دو دوره محدود شده‌است.

ایرنا

مسکو نظارت سازمان ملل را در حل بحران لیبی ضروری دانست

به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از تلاش‌های خلیفه حفتر، فرمانده ارتش موسوم به ارتش ملی لیبی برای دستیابی به توافق با دولت توافق ملی این کشور استقبال و بر ضرورت نظارت سازمان ملل بر همه تلاش‌های میانجی‌گرانه تاکید کرد.   لاوروف امروز در ابتدای دیدار خود با خلیفه ... مسکو نظارت سازمان ملل را در حل بحران لیبی ضروری دانست

ادامه

جهان, خبر, روسیه, لیبی

نماینده تونسی: فشارهای خارجی مانع برقراری روابط با سوریه شده است

رابحه بن حسین نماینده پارلمان تونس در گفتگو با شبکه خبری المیادین گفت که سفر هیئت تونسی به سوریه بیانگر مخالفت با قطع روابط با سوریه است و در راستای تاکید بر ضرورت برقراری روابط با این صورت گرفته است.   وی افزود که الباجی قائد السبسی رئیس‌جمهور تونس مخالف ازسرگیری روابط با سوریه نیست، ... نماینده تونسی: فشارهای خارجی مانع برقراری روابط با سوریه شده است

ادامه

تونس, جهان, خبر, سوریه

روزنامه «ایزوستیا»: چرا آمریکا درصدد اعزام نیروی ویژه به لیبی است؟

به عقیده کارشناسان، تصمیم آمریکا و متحدانش برای اعزام نیروی نظامی به لیبی برای مبارزه با تروریسم تنها یک بهانه است و آنها اهداف سیاسی دیگری را در این کشور دنبال می‌کنند.   روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، به نقل از منابع خبری خود نوشت: نیروهای نظامی ویژه آمریکا و برخی متحدانش ازهم اکنون در خاک ... روزنامه «ایزوستیا»: چرا آمریکا درصدد اعزام نیروی ویژه به لیبی است؟

ادامه

امریکا, جهان, خبر, لیبی

سیف‌الاسلام قذافی: ایتالیا همچنان به‌سواحل لیبی به‌عنوان مستعمره خود نگاه می‌کند

«سیف الاسلام قذافی »پسر معمر قذافی در خصوص تحرکات جدید ایتالیا در خصوص لیبی گفت: ایتالیا علت اصلی ویرانی لیبی است و هنوز هم به سواحل لیبی به عنوان مستعمره خود نگاه می کند.   به نقل از روزنامه «الوطن» لیبی، سیف الاسلام ، سیاست ایتالیا در خصوص لیبی را استعماری و فاشیستی توصیف کرد ... سیف‌الاسلام قذافی: ایتالیا همچنان به‌سواحل لیبی به‌عنوان مستعمره خود نگاه می‌کند

ادامه

ایتالیا, جهان, خبر, لیبی