جنگ ۲۰ ساله افغانستان نمونه بد مداخله جویی آمریکا در جهان

با آن که آمریکا مدعی تحقق اهداف خود در افغانستان شده، اما نمی‌تواند بی‌منطقی، بی‌رحمی و نیز شکست خود در افغانستان را انکار و نیز درباره جنایات خود در افغانستان پنهانکاری کند.

 

به گزارش تسنیم به نقل از رادیو بین‌المللی چین، بر اساس گزارش ها، نیروهای نظامی آمریکا و ناتو در حال خروج از پایگاه های نظامی خود در افغانستان هستند و قرار است خروج کامل آن ها قبل از ۱۱ سپتامبر سال جاری انجام شود. این به معنای آن است که جنگ افغاستان که ۲۰ سال طول کشیده، به پایان خواهد رسید، اما این جنگ فواجع بسیاری برای مردم افغانستان به بار آورده است.

 

بر اساس آمار منتشر شده دانشگاه بوستون آمریکا، از آغاز جنگ افغانستان در سال ۲۰۰۱ تا کنون، حدود ۲۴۱ هزار افغان از جمله بیش از ۷۱ هزار غیر نظامی در افغانستان کشته شدند. این در حالیست که حوادث تروریستی در این کشور پی در پی تکرار می‌شود.

 

بر اساس داده‌های منتشر شده بانک توسعه آسیا، اکنون حدود ۵۴.۵ درصد جمعیت افغانستان زیر خط فقر قرار دارند و درآمد ۴۰.۱ درصد جمعیت کار این کشور کم تر از ۲ دلار است.

 

آمریکا در ۲۰ سال گذشته، بیش از ۲۰۰۰ میلیارد دلار هزینه کرد و نیز ۲۴۰۰ نفر از نظامیان خود را از دست داده است.

 

بسیاری کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که پس از خروج ارتش‌های خارجی، جنگ داخلی افغانستان به احتمال زیاد شدت خواهد یافت. دکتر سجان گوهل کارشناس صندوق آسیا و اقیانوسیه در این باره اعلام کرد: افغانستان به احتمال همانند سال ۱۹۹۰ به بستر رشد افراط گرایی تبدیل خواهد شد.

 

در این میان، دولت آمریکا یکی از علل اصلی خروج ارتش خود را تمرکز بر اولویت‌های دیگر از جمله امور چین اعلام کرده است. این ادعا نشان می‌دهد که تصمیم گیران آمریکا همچنان درگیر اندیشه جنگ سرد هستند.

 

با آن که آمریکا مدعی تحقق اهداف خود در افغانستان شده، اما نمی‌تواند بی‌منطقی، بی‌رحمی و نیز شکست خود در افغانستان را انکار و نیز درباره جنایات خود در افغانستان پنهانکاری کند.

کشت و قاچاق مواد مخدر؛ میراث برجای مانده آمریکا در افغانستان

بدنبال اظهارات «اسکات میلر» فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان مبنی بر آغاز خروج رسمی ارتش آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از این کشور، عقب نشینی این نیروها از افغانستان از یک طرح به یک اقدام عملی تبدیل شده است ولی با این حال، آنچه در کانون توجه بسیاری از طرفین قرار دارد،

ادامه »

اتحاد شوروی, اروپا, اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, روسیه

یک رسانه آمریکایی؛ آمریکا می‌خواهد یک جنگ از راه دور را در افغانستان آغاز کند

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی از کاخ سفید با اعلام جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت: زمان پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا است، وقت آن است که نیروهای آمریکایی به خانه بیایند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, مقاله

آمریکا مانع سرمایه‌گذاری کشورهای منطقه در افغانستان می‌شود + فیلم

برادر رئیس جمهور افغانستان در اظهارات تازه‌ای تاکید کرد که آمریکا در دو دهه گذشته از سرمایه‌گذاری کشورهای منطقه در بخش معادن و صنعت افغانستان جلوگیری کرده است.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, اقتصادی, امریکا, ایران, جنوب آسیا, جهان, چین, حضور نظامی, روسیه

رسانه آمریکایی: بایدن به‌جنگ افغانستان پایان نمی‌دهد، درپی خصوصی‌سازی آن است

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که جنگ افغانستان را که طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا است با خارج کردن همه نیروهای آمریکایی تا سپتامبر سال جاری پایان خواهد داد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, ایران, جنگ سرد, جنوب آسیا, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, عراق, مقاله