کشورهای ناتو در فکر قطع دسترسی روسیه به دریای بالتیک

فنلاند و استونی در حال بررسی ایده یکپارچه‌سازی توان موشکی ساحلی خود هستند که به این دو کشور عضو ناتو این امکان را می‌دهد تا مسیر کشتی‌های روسیه در خلیج فنلاند را مسدود کنند.

ادامه

استونی, تحریم, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, سوئد, شرق اروپا, شمال اروپا, فنلاند, ناتو

جنگ اوکراین سوئد را در آستانه بحران برقی تاریخی قرار داده است

کشور سوئد به دلیل کمبود انرژی ناشی از جنگ اوکراین در آستانه بحران برقی تاریخی قرار گرفته به گونه‌ای که مقامات این کشور درباره وقوع اولین خاموشی‌ها در تاریخ این کشور هشدار داده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه “تاگس سایتونگ” آلمان در گزارشی به بحران برق در کشور سوئد پرداخته و نوشت: روزنامه سوئدی Aftonbladet روز سه شنبه به خوانندگان خود درباره قطعی برق ناشی از کمبودها هشدار داد. این روزنامه به این ترتیب در حال واکنش به هشداری بود که نیکلاس دامسگارد، استراتژیست ارشد شرکت شبکه دولتی Svenska kraftnät، روز قبل از آن در مصاحبه‌ای بیان کرده بود. وی در این باره گفته بود: ما با یک وضعیت جدی در بازار انرژی اروپا روبرو هستیم که این در حال سرایت به سوئد است. به گفته وی به منظور جلوگیری از فروپاشی شبکه برق کشور، ممکن است لازم باشد در پاییز یا زمستان برای اولین بار در تاریخ کشور، برق برخی از مصرف کنندگان یا کل مناطق به طور موقت قطع شود.

 

شرکت Svenska kraftnät سوئد شبکه های ملی توزیع برق کشور را مدیریت می کند و مسئولیت تضمین تامین برق را بر عهده دارد. به گفته دامسگارد، استراتژیست ارشد این شرکت دولتی، جامعه می‌تواند به سادگی مناطق خاصی را از منبع تغذیه جدا کند و این کار را بسیار سریع و بدون هشدار انجام دهد. به این ترتیب وی از قبل سوئدی‌ها را برای بحران آماده کرد. بر اساس ارزیابی وی، بیشترین خطر در جنوبی ترین نقطه کشور است، جایی که مشکل می‌تواند در درجه اول در ساعات اولیه صبح و اواخر بعد از ظهر در زمانی که مصرف برق به طور منظم در بالاترین حد خود است رخ دهد.

 

رئیس شرکت شبکه توزیع برق در این کشور به منظور کاهش خطر خاموشی از شهروندان خواست که عادات مصرف خود را بر این اساس تنظیم کنند. وی تاکید کرد که به عنوان مثال، دیگر نباید خودروی الکترونیکی را بین ساعت ۷ تا ۹ صبح شارژ کنید.

 

این هشدار نتیجه شبیه سازی جریان بار است که Svenska kraftnät به طور منظم انجام می دهد. خشایار فرمانبر، وزیر انرژی و دیجیتالی سازی سوئد در این باره توضیح داد که در شش درصد از این شبیه سازی های عرضه و تقاضای برق، قطع بار ضروری بود. از زمان بحران انرژی در این کشور در دهه ۱۹۷۰ تا کنون چنین نرخ ریسک بالایی وجود نداشته است. “فرمانبر”، جنگ انرژی روسیه با اروپا و تهاجم این کشور به اوکراین را عامل این وضعیت جدی دانست. وی تاکید کرد: اینکه چقدر خطر قطع برق واقعی می‌شود نیز عمدتاً به ادامه تحولات در این مناقشات بستگی دارد.

 

تاگس سایتونگ در ادامه این گزارش نوشت: اما این در بهترین حالت نیمی از حقیقت است. اگرچه کاهش تحویل گاز و توقف تحویل برق روسیه به فنلاند و کشورهای بالتیک به طور غیرمستقیم بر سوئد تأثیر می گذارد – اما به هیچ وجه این آسیب ها مثلا به شدت آلمان نیست. سالانه حدود ۱۰ تراوات ساعت گاز طبیعی در سوئد مصرف می شود که تنها ۳ درصد از ترکیب انرژی را تشکیل می دهد. اما در جایی که گاز به صورت منطقه‌ای هم در فرآیندهای صنعتی و هم برای تولید گرما استفاده می‌شود، تا ۲۰ درصد از عرضه انرژی را پوشش می دهد. حدود ۳۰ هزار آپارتمان به گازرسانی وابسته هستند. در جنوب غربی سوئد یک شبکه انتقال گاز به طول حدود ۶۰۰ کیلومتر وجود دارد که از طریق دانمارک به شبکه آلمان و اروپا متصل است. همچنین یک پایانه گاز مایع در گوتنبرگ و استکهلم وجود دارد.

 

اگر عرضه گاز در این کشور کاهش یابد و افزایش استفاده از برق جایگزین آن شود، ممکن است اوضاع در جنوب سوئد سخت شود. زیرا در سراسر سوئد به اندازه کافی برق تولید می شود – ۱۰ تا ۱۵ درصد تولید هر سال صادر می شود – اما در ظرفیت های انتقال از شمال به جنوب سوئد تنگنا وجود دارد.

 

درحال حاضر افزایش قیمت ها توسط مصرف کنندگان احساس می شود . این کشور به چهار منطقه تعرفه برق تقسیم شده است که منعکس کننده عرضه و تقاضای منطقه‌ای مربوطه است. برای شمال سوئد، یعنی جایی که نه تنها نیروگاه‌های برق آبی بزرگ که بیش از نیمی از تولید برق را تامین می‌کنند، بلکه بزرگ‌ترین نیروگاه‌های بادی نیز واقع شده‌اند، قیمت‌ها در بازار نقطه‌ای اخیراً بین ۰.۵ تا ۱ یورو سنت در هر کیلووات افزایش داشته است. جنوبی ترین منطقه این کشور اما قیمت ها چندین برابر شده ست.

 

سال هاست که این کمبود ظرفیت خط، یک موضوع مورد بحث در این کشور بوده است. در ماه ژوئن، دولت سوسیال دمکرات سوئد تصمیم به ساخت نیروگاهی گرفت که هدف اصلی آن ترویج تولید انرژی های تجدیدپذیر و توزیع بهتر برق در سراسر کشور است. روز دوشنبه هم دولت میلیاردها دلار سرمایه گذاری جدید در شبکه توزیع برق را اعلام کرد. اما سال ها طول می کشد تا چنین اقداماتی عملی شود.

 

انتخابات پارلمانی سوئد حدود شش هفته دیگر برگزار می شود و قیمت برق که از سال ۲۰۲۰ به طور متوسط ​​بین ۴ تا ۵ برابر افزایش یافته است، به موضوع مهمی در مبارزات انتخاباتی تبدیل می شود. همه طرف ها سعی می کنند خود را با دستور العمل های خاص متمایز کنند. در این میان بخصوص اپوزیسیون جناح راست متشکل از محافظه‌کاران، دموکرات‌های مسیحی و دموکرات‌های سوئد، که می‌خواهند دولت بعدی را تشکیل دهند، موضوعی را از چمدان بیرون آورده‌اند که در آلمان نیز بحث های پوچی را به راه انداخته و آن انرژی هسته‌ای است. بزرگترین وعده تبلیغاتی آنها از نظر مالی، سرمایه گذاری تاریخی در انرژی هسته ای جدید است. قرار است ۴۰۰ میلیارد کرون، معادل ۴۰ میلیارد یورو، به عنوان ضمانت های دولت سبز در دسترس قرار گیرد – با این استدلال که این بهترین سیاست آب و هوایی است.

 

مشکل این طرح نه تنها این است که هنوز هیچ بازیگر اقتصادی که حاضر باشد ریسک سرمایه گذاری در انرژی هسته ای جدید را بپذیرد، پیدا نشده است، همچنین این برنامه برای حل بحران انرژی کنونی طرفدار زیادی ندارد. تجربه فنلاند نشان داده است که ساخت رآکتورها چقدر طول می کشد. به همین دلیل است که لیبرال های دست راستی در این کشور خواهان راه اندازی مجدد راکتورهای ۱ و ۲ نیروگاه هسته‌ای رینگالز هستند که پس از ۴۴ سال فعالیت در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ متوقف شدند.

روسیه: ناتو در صدد سلطه بر دریای بالتیک است

دمیتری مدودف، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر پیشین روسیه و نائب رییس شورای امنیت روسیه پنجشنبه شب گفت که ناتو درصدد سلطه بر دریای بالتیک است و روسیه در این زمنیه پاسخ مناسب خواهد داد.

ادامه

بالکان, تحلیل, جنگ سرد, جهان, روسیه, سوئد, شمال اروپا, فنلاند, ناتو

پولتیکو: جنگجویانی از آمریکا، کانادا و سوئد در دونباس کشته شدند

در شرایطی که هشدارهای مقامات روسیه به آمریکا و متحدانش درباره تداوم حمایت‌های تسلیحاتی از اوکراین ادامه دارد، مرگ چند تبعه غربی طی درگیری‌ها در منطقه شرقی «دونباس» خبرساز شده است.

ادامه

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, سوئد, شرق اروپا, شمال اروپا, کانادا

انتقاد سازمان ضدجنگ سوئد از روند الحاق این کشور به ناتو

سازمان ضد جنگ سوئد موسوم به «سونسکا فردز» از فرآیند الحاق این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انتقاد کرد و آن را غیردموکراتیک خواند.

ادامه

ترکیه, جنگ سرد, جهان, خبر, سوئد, شمال اروپا, ضد جنگ, فنلاند, ناتو

سوئد آماده استرداد شماری از اعضای پ ک ک به ترکیه

رسانه های ترکی گزارش دادند؛ سوئد پس از امضای تفاهم‌نامه ای در شهر مادرید اسپانیا، فهرستی از ده عضو حزب کارگران کردستان (پ ک ک) را برای استرداد به ترکیه آماده کرده است.

ادامه

اروپای شمالی, اسپانیا, ترکیه, تروریسم, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوئد, فنلاند, ناتو