کره جنوبی مدعی ورود جنگنده‌های روسی و چینی به حریم هوایی خود شد

همزمان با گشت زنی مشترک هوایی روسیه و چین بر فراز دریای چین جنوبی، ارتش کره جنوبی ادعا کرد ۴ هواپیمای جنگنده چینی و ۴ هواپیمای نظامی روسیه بدون اطلاع قبلی وارد حریم هوایی آن کشور شدند. به گزارش روز سه شنبه ایرنا، وزارت دفاع چین اعلام کرد چین روز سه شنبه یک گشت زنی ... کره جنوبی مدعی ورود جنگنده‌های روسی و چینی به حریم هوایی خود شد

ادامه

جهان, چین, خبر, روسیه, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی

وزیر دفاع چین؛ تشدید تنش بین واشنگتن – پکن فاجعه جهانی را رقم خواهد زد

وزیر دفاع چین از آمریکا خواست صادقانه رفتار کند و هرگونه تشدید تنش و تقابل بین دو طرف را «فاجعه‌ای غیرقابل تحمل» برای جهان اعلام کرد. به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت دفاع چین، «لی شانگفو» در سخنرانی خود در نشست امنیتی «شانگری-لا» در سنگاپور خاطرنشان کرد: چین واحد باید تشکیل شود و این ... وزیر دفاع چین؛ تشدید تنش بین واشنگتن – پکن فاجعه جهانی را رقم خواهد زد

ادامه

آمریکا, اقیانوسیه, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, صلح

چین: ورود هواپیمای تجسسی آمریکا به منطقه رزمایش باعث تقابل نظامی شد

ارتش چین با صدور بیانیه‌ای ورود هواپیمای تجسسی آمریکا به منطقه رزمایش این کشور را دلیل تقابل نظامی هفته گذشته میان طرفین خواند. به گزارش تله تریدر، ارتش آزادی بخش خلق چین امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد رویارویی که هفته گذشته در دریای چین جنوبی رخ داد به دلیل ورود یک هواپیمای تجسسی ... چین: ورود هواپیمای تجسسی آمریکا به منطقه رزمایش باعث تقابل نظامی شد

ادامه

آمریکا, بیانیه, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

واکنش برلین به خبر جذب خلبان‌های سابق آلمانی توسط چین

بوریس پیستوریوس وزیر دفاع آلمان در واکنش به انتشار گزارشی در مورد جذب خلبانان سابق آلمانی توسط چین، خواستار توقف این اقدام از سوی پکن شد. به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، پیستوریوس روز شنبه از چین خواست تا به خدمت گرفتن خلبان‌های سابق ارتش آلمان برای آموزش دادن به نیروهای خود را متوقف کند. ... واکنش برلین به خبر جذب خلبان‌های سابق آلمانی توسط چین

ادامه

آلمان, جهان, چین, خبر, سنگاپور, شرق آسیا, ناتو

رزمناو چین سد راه ناو متجاوز آمریکایی شد

رسانه‌ها از رصد دقیق ناوهای آمریکا توسط ناوهای چین و نزدیک شدن یکی از آن‌ها به رزمناو آمریکا خبر دادند. به گزارش خبرگزاری فارس، به دنبال تردد غیرمعمول رزمناوهای آمریکا و کانادا در تنگه تایوان، یک کشتی جنگی چین در فاصله ۱۵۰ یاردی با ناوشکن آمریکایی «یواس‌اس چانگ هون» قرار گرفت. وبگاه کانادایی «گلوبال نیوز» ... رزمناو چین سد راه ناو متجاوز آمریکایی شد

ادامه

آمریکا, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, کانادا, گزارش

جنگ اوکراین؛ انگیزه مضاعف برای پیشبرد فعالیت‌های اتمی پیونگ یانگ

کارشناسان معتقدند کره شمالی که در گذشته شاهد سرنوشت هسته ای عراق و لیبی بوده و حالا هم ماجرای اوکراین را مقام چشمان خود دارد، درس‌های خود را از تجارب این سه کشور فراگرفته و نه تنها قصد ندارد برنامه هسته‌ای خود را کنار بگذارد بلکه انگیزه و اراده مضاعف برای پیشبرد آن بدست آورده است.

 

شبکه خبری سی ان ان در گزارشی تحلیلی با اشاره به زرادخانه‌های مملو از بمب‌های اتمی که در زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق در جغرافیای اوکراین قرار داشت اما بعدها اوکراین آن را در اختیار روسیه گذاشت، نوشت: کره شمالی امروز با دیدن حمله روسیه به اوکراین، بهانه‌ای مضاعف برای پیشبرد برنامه های هسته‌ای نظامی خود یافته است.

 

تارنمای خبری سی ان ان نوشت: پیونگ یانگ نظاره گر این واقعیت است که زمانی، اوکراین که دارای زرادخانه هسته ای بود و سپس داوطلبانه آنها را به کشوری دیگر بخشید، که هم اکنون از سوی همان کشور مورد حمله قرار گرفته است و حالا کره شمالی با دیدن شرایط، تجربیات کشورهای دیگر را تکرار نخواهد کرد.

 

تارنمای این رسانه آمریکایی می‌نویسد: در واقع و به باور تحلیلگران اقدامات  مسکو، شرایط مطلوبی را برای کره شمالی فراهم کرده تا برنامه‌های هسته‌ای نظامی‌اش را با سرعت به پیش ببرد.

 

حفظ تسلیحات اتمی، درسی که کره شمالی از جنگ اوکراین گرفت

 

«آندریی لانکف» (Landrei Lankov) استاد دانشگاه «کوکمین»  ( Kookmin University) واقع در سئول پایتخت کره جنوبی ،  دراین باره به سی ان ان گفت: درس ساده ای  که کره شمالی از جنگ روسیه علیه اوکراین می گیرد، این است که «هرگز، هرگز تسلیحات هسته ای خود را تسلیم نکن».

 

درس هسته‌ای پیونگ یانگ از تجارب صدام و قذافی

 

لانکف  به این شبکه خبری گفت: حمله نظامی  مسکو به همسایه خود؛ پیامی که چند دهه است پیونگ یانگ آنرا متوجه شده، تکرار می‌کند.

 

سی ان ان درادامه این تحلیل نوشت: زمانی که اوکراین بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق بود، محل استقرار هزاران کلاهک هسته‌ای بود اما پس از فروپاشی اتحادجماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی و بعنوان بخشی ازمعاهده ۱۹۹۴ موسوم به «تفاهم نامه بوادپست»، که در آن آمریکا، انگلیس و روسیه متضمن تامین امنیت اوکراین می‌شدند، آن‌ها را به روسیه بازپس فرستاد؛ اکنون اوکراین خود را با حمله از سوی همان کشوری که این تسلحیات هسته‌ای را به آن بخشید؛ مواجه شده است و روسیه نیز امروز کشورهای غربی را با زرادخانه اتمی خود تهدید می‌کند.

 

استاد دانشگاه کوکمین به سی ان ان می‌گوید: پرسش این است اگر اوکراین کلاهک‌های هسته‌ای را نگاه می‌داشت،  مسکو به این کشور حمله می‌کرد؟ قطعا خیر.  کره شمالی که از سرنوشت رژیم های پیشین عراق و لیبی در دست کشیدن از برنامه‌های هسته‌ای خود درس گرفته است، امروز ماجرای جنگ اوکراین دلیلی دیگر برای پیونگ یانگ است تا به تعطیل کردن فعالیت‌های هسته‌ای‌اش فکر  نکند.

 

سی ان ان نوشت: پیونگ یانگ تجربه صدام  و معمر قذافی، سران سابق عراق و لیبی را توجیهی برای حفظ و ادامه فعالیت‌های هسته‌ای خود می‌داند چراکه هردوی این افراد از کسانی بودند که  پس از رها کردن بلند پروازی‌های هسته‌ای خود، نه تنها قدرت بلکه جان خود را نیز از دست دادند.

 

«لی سانگ هیون» (Lee Sang-hyun) پژوهشگر ارشد از اندیشکده کره جنوبی  «سژونگ»  (Sejong Institute) دراین مورد به سی ان ان گفت: اکنون رهبر کره شمالی با وسواس بیشتری به  برنامه تسلیحات هسته‌ای و توانایی موشکی خواهد پرداخت.

 

تارنمای خبری سی ان ان نوشت: استاد دانشگاه «کوکمین» در ادامه می‌گوید؛ «با توجه به تحریم های صورت گرفته علیه روسیه که در جهان منزوی شده ، با این وجود چین و روسیه مانع اعمال تحریم های بیشتر علیه کره شمالی خواهند شد؛ هرچند دیگر جایی برای اعمال تحریم های بیشتر علیه پیونگ یانگ باقی نمانده است».

 

سی ان ان می‌نویسد: چنانچه پیونگ یانگ در نظم نوین جهانی جدید، جانب روسیه را بگیرد، جای تعجب نخواهد داشت.

 

آیا کره شمالی به کره جنوبی حمله می‌کند

 

تارنمای این رسانه تصویری آمریکایی در ادامه نوشت: از زمان آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، لحن کره شمالی علیه کره جنوبی تغییر کرده است، ماه گذشته «کیم یو جونگ» (Kim Yo Jong) خواهر رهبر کره شمالی هشدار داده بود چنانچه کره جنوبی قصد تقابل نظامی با کره شمالی را داشته باشد، «با سرنوشتی بدتر از نابودی و ویرانی کامل مواجه  خواهد شد».

 

سی ان ان در ادامه این تحلیل می‌نویسد: این گونه تهدیدها چیز تازه ای نیست اما به عقیده کارشناسانی همچون استاد دانشگاه کوکمین،‌ آنچه که پس از حمله روسیه به اوکراین دراین مورد جدید می‌نماید، این است که آیا کره شمالی پس از گذشت هفت دهه که جرقه جنگ کره در سال ۱۹۵۰ میلادی زده شد، باردیگر قصد حمله به کره جنوبی را دارد؟

 

استاد دانشگاه کوکمین دراین باره به سی ان ان گفت: کره شمالی شاید… شاید باردیگر به رویای فراموش شده “فتح جنوب” می‌اندیشد، رویایی که زمان خیلی جدی بدنبال تحقق ان بود اما در چند دهه اخیر آن را به فراموشی سپرده بود. شاید امروز این یک رویای خیالی به نظر برسد اما آینده داستان دیگری است.

چین و روسیه روابط خود را در زمینه‌های نظامی، انرژی و فضا تقویت می‌کنند

یک مقام ارشد چین اعلام کرد پکن و مسکو تصمیم دارند روابط خود در زمینه نظامی، انرژی و فضا را تقویت کنند.

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحریم, جنگ سرد, جهان, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, گزارش, ناتو

توافق پکن و جزایر سلیمان برای استرالیا به چه معناست؟

در شرایطی که استرالیا و متحدانش از جمله آمریکا تمرکز خود را بر منطقه هند-اقیانوس آرام با هدف مهار چین معطوف می‌کنند، پکن موفق شد توافقی امنیتی را با جزایر سلیمان به رغم مخالفت و فشارها امضا کند که می‌تواند پیامدهای مهمی برای کانبرا داشته باشد.

ادامه

استرالیا, اسیا, اقیانوسیه, امریکا, امنیتی, انگلستان, جزایر سلیمان, جهان, چین, حضور نظامی, شرق آسیا

چین از تهدید تحریم‌های آمریکا درباره تایوان نمی‌ترسد

معاون وزیر امور خارجه چین اعلام کرد اگر آمریکا با کارت تایوان بازی کند، «واشنگتن» با پیامدهای غیر قابل تصوری روبرو خواهد شد و پکن با تحریم‌هایی مشابه تحریم‌های روسیه مرعوب نمی‌شود.

ادامه

اروپا, اقتصادی, اقیانوسیه, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تایوان, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, ناتو