چین حرف و عمل آمریکا در قبال جنگ غزه را «متناقض» عنوان کرد

دیپلمات ارشد چین در سازمان ملل در واکنش به وتوی قطعنامه آتش‌بس بشردوستانه در غزه توسط آمریکا اعلام کرد که چشم‌پوشی از ادامه جنگ در غزه با ادعای اهمیت دادن به جان انسان‌ها در این منطقه متناقض است. به گزارش ایرنا از سی‌جی‌تی‌ان، ژانگ جون نماینده دائم چین در سازمان ملل امروز شنبه گفت که ... چین حرف و عمل آمریکا در قبال جنگ غزه را «متناقض» عنوان کرد

ادامه

آمریکا, اسراییل, امارات, تحلیل, جهان, چین, حقوق بشر, زنان, سازمان ملل, صلح, فلسطین, کودکان

گزارش نیویورک‌تایمز از تداوم حمایت آمریکا از جنایات اسرائیل

روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی با اشاره به تداوم حملات جنایتکارانه اسرائیل به غزه، نوشت: دولت جو بایدن هیچ تغییری در سیاست خود نسبت به این رژیم ایجاد نکرده‌است. به گزارش روز شنبه ایرنا از این روزنامه آمریکایی، مقامات دولت بایدن می‌گویند که اسرائیل باید برای محدودکردن تلفات غیرنظامیان و ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه ... گزارش نیویورک‌تایمز از تداوم حمایت آمریکا از جنایات اسرائیل

ادامه

آمریکا, اردن, اسراییل, امارات, تحلیل, خاورمیانه, عربستان سعودی, فلسطین

هشدار مصر به آمریکا و اسرائیل درباره کوچاندن مردم غزه به صحرای سینا

یک رسانه آمریکایی گزارش داده مصر به واشنگتن و تل‌آویو درباره کوچاندن ساکنان غزه به صحرای سینا هشدار داده است. به گزارش فارس، پایگاه آکسیوس، نزدیک به منابع آمریکایی و اسرائیلی گزارش داده مصر به واشنگتن و تل‌آویو درباره کوچاندن ساکنان غزه به صحرای سینا هشدار داده است. چهار مقام اسرائیلی و آمریکایی به پایگاه ... هشدار مصر به آمریکا و اسرائیل درباره کوچاندن مردم غزه به صحرای سینا

ادامه

آمریکا, اسراییل, ترکیه, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سازمان ملل, عراق, فلسطین, مصر, یمن

ضرورت مبارزۀ هم‌زمان با دیکتاتوری ولایی و امپریالیسم در راه آزادی، حاکمیت ملی، صلح، و عدالت اجتماعی

هفتۀ گذشته رسانه‌های مجاز کشور دو گزارش نمایشی و عملا وقیحانه دربارۀ خامنه‌ای “نمایندۀ خدا بر زمین” و رئیس‌جمهور برگمارده‌اش ابراهیم رئیسی منتشر کردند. اینکه چرا واکنش بخش عمده‌ای از جامعه به این گونه نمایش‌های حکومتی بی‌اعتنایی و تمسخر است روشن است. حکومت ولایی در سطح وسیعی در جامعه کاملاً بی‌اعتبار شده و درۀ ژرف ... ضرورت مبارزۀ هم‌زمان با دیکتاتوری ولایی و امپریالیسم در راه آزادی، حاکمیت ملی، صلح، و عدالت اجتماعی

ادامه

آزادی, آمریکا, استبداد, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, انقلاب ملّی-دموکراتیک, ایران, تحریم, ژئوپلیتیک, سازمان ملل, سرمایه‌داری, صلح, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب, فلسطین, مبارزه طبقاتی, محیط زیست, نئولیبرالیسم

عفو بین‌الملل: اسرائیل از تسلیحات ساخت آمریکا درعملیات کشتارغیرنظامیان استفاده کرده است

تحقیقات عفو بین‌الملل حاکی از آن است که سیستم هدایت تسلیحاتی ساخت آمریکا در دو حمله هوایی اسرائیل در غزه در ماه اکتبر که در جریان آن ۴۳ غیرنظامی جان خود را از دست دادند، استفاده شده است. به گزارش ایلنا به نقل از سی‌ان‌ان، بر اساس گزارشی که روز سه‌شنبه توسط سازمان حقوق بشر ... عفو بین‌الملل: اسرائیل از تسلیحات ساخت آمریکا درعملیات کشتارغیرنظامیان استفاده کرده است

ادامه

آمریکا, اسراییل, جنایات جنگی, حقوق بشر, زنان, فلسطین, کودکان

جنبش عدم تعهد، طرح الحاق کرانه باختری را محکوم کرد

دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد با صدور بیانیه‌ای تصمیم غیرقانونی صهیونیستی درباره الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری و قدس شرقی را رد و محکوم کرد.

 

به گزارش ایسنا، روزنامه الشرق الاوسط نوشت، دفتر هماهنگی این جنبش پیش از این در نیویورک با هیئت ترویکا به ریاست سفیر اردن پیرامون تحولات فلسطین از جمله بیت‌المقدس شرقی نشستی برگزار کرده و به بررسی اقدامات اسرائیل از جمله طرح الحاق پرداخت که راهکار “تشکیل دو کشوری” در مرزهای چهارم ۱۹۶۷ را از بین برده و ضمن نقض حقوق بشر فعالیت‌های شهرک سازی را تشدید می‌کند.

 

در بیانیه این جنبش آمده است، جنبش عدم تعهد طرح‌های اسرائیل برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری از جمله غور اردن و منطقه‌ای که شهرک‌سازی کرده، محکوم می‌کند. این طرح‌ها نقض قوانین بین‌المللی و در راس آن کنوانسیون چهارم ژنو و دیگر قطعنامه‌های ذی‌ربط شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل هستند.

 

این جنبش در بیانیه خود هشدار داد، اگر از اجرای این طرح اجتناب نشود چنین طرح‌هایی آثار ویرانگری برجای گذاشته و حقوق ملت فلسطین در تعیین سرنوشت خود، استقلال براساس راه کار تشکیل “دو کشوری”، تضمین صلح و امنیت دائمی طبق قطعنامه‌های ذی‌ربط سازمان ملل و اصول مادرید از جمله اصل سرزمین در ازای صلح و طرح صلح عربی را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

 

جنبش عدم تعهد در ادامه بیانیه بر اصل احترام به حاکمیت ارضی تأکید و خواستار توقف فوری و کامل تمامی سیاست‌ها و تدابیر غیرقانونی شد که هدف از آنها تغییر بافت جمعیتی، ماهیتی و وضعیت فلسطین است.

 

این جنبش از اسرائیل خواست به تعهدات خود به عنوان اشغالگر در همه مسائل در چارچوب توافقنامه چهارم ژنو، حکم دادگاه کیفری بین‌المللی که در سال ۲۰۰۴ صادر شد، قطعنامه‌های سازمان ملل از جمله قطعنامه شماره ۲۳۳۴ پایبند باشد. قطعنامه اخیر بر عدم مشروعیت فعالیت‌های شهرک سازی تصریح داشته و خواستار توقف تمامی نقض‌ها است و تأکید دارد که هیچ گونه تغییری را درباره خطوط چهارم ژوئن ۱۹۶۷ از جمله در خصوص بیت‌المقدس اشغالی به رسمیت نخواهد

شناخت.

این جنبش از جامعه بین‌الملل خواست با توجه به عدم پایبندی اسرائیل اقدامات جدی اتخاذ و روابط تجاری خود را با شهرک‌های غیرقانونی یهودی‌نشین متوقف و واردات محصولات تولید شده در این شهرک‌ها را ممنوع اعلام کند.

 

اعضای جنبش عدم تعهد با اعلام اینکه طرح‌های اسرائیل برای الحاق، صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را به مخاطره می‌اندازد، از شورای امنیت خواستند به وظایف خود و اجرای قطعنامه صادره از سوی شورا در خصوص مسئله فلسطین عمل کند.

 

این جنبش در پایان بیانیه خود خواستار پایان دادن به اشغال گری اسرائیل و تحقق عدالت و حقوق ملت فلسطین از جمله تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی بیت‌المقدس شرقی شد.

انتقاد تند پامپئو از دادستان کل دیوان کیفری بین‌الملل به دلیل حمایت از حقوق فلسطینی‌ها

وزیر خارجه آمریکا دادستان کل دیوان کیفری بین‌الملل را به دلیل حمایت از حق فلسطین در طرح شکایت از جرائم جنگی اسرائیل به این دادگاه، به شدت مورد انتقاد قرار داد.

ادامه

اسراییل, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, فلسطین, قضایی, هلند

کمیسرعالی حقوق بشر: تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا را لغو یا تعلیق کنید

«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه خواستار لغو یا تعلیق تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا را برای کمک به روند مبارزه با کرونا شد.

ادامه

اسراییل, امریکا, ایران, تحریم, جهان, حقوق بشر, سازمان ملل, لیبی, ونزوئلا

هاآرتص: چرا مایک پومپئو تهدیدی فوری برای خاورمیانه است؟

دیوید روتکوف در هاآرتص نوشت: پمپئو این هفته در تلاشی آشکار برای جلوگیری از به پایان رسیدن عمر سیاسی ترامپ عازم اسرائیل می‌شود. از فلسطینیان گرفته تا ایران، و همه خاورمیانه ای ها هستند که قیمت آن را پرداخت خواهند کرد.

ادامه

اسراییل, امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, خاورمیانه, فلسطین