نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان

نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان تفسیری از فتحی فاضل در چهارمین سالگرد آغاز انقلاب سودان چهار سال پس از قیام مردمی در شهر “اُم درمان” در دسامبر ۲۰۱۸ [آذر ۱۳۹۷]، که آغاز سلسله وقایعی بود که در نهایت به بیرون کردن عمر البشیر، دیکتاتور سودان،  از قدرت در بهار ۲۰۱۹ [فروردین ۱۳۹۸] منجر ... نگاهی به تجربه‌ها و درس‌های انقلاب سودان

ادامه

جهان, دیدگاه, سودان, سیاسی, شمال افریقا, صلح, کارگری, کمونیسم, معلمان, مقاله

وزیر کشور اسبق لیبی: آمریکا بدنبال طولانی کردن بحران لیبی است

وزیر کشور اسبق لیبی با انتقاد از دخالت های آمریکا در امور داخلی کشورش گفت که این دخالت ها فقط مدت بحران در لیبی را طولانی می کند. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «صالح رجب» در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک تصریح کرد که دخالت های آمریکا و ترکیه در امور داخلی لیبی اخیرا گسترش ... وزیر کشور اسبق لیبی: آمریکا بدنبال طولانی کردن بحران لیبی است

ادامه

آمریکا, افغانستان, تحلیل, ترکیه, جهان, حقوق بشر, شرق افریقا, شمال افریقا, غرب, لیبی, ویتنام

تاکید عربستان و مصر بر رد هرگونه تهدید نظامی علیه سوریه

عربستان و مصر با صدور بیانیه‌ای مشترک مخالفت خود را با هرگونه تهدید نظامی علیه سوریه اعلام کردند و خواستار خروج مزدوران خارجی از لیبی شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه مشترک کمیته پیگیری و مشورت سیاسی که به ریاست وزرای خارجه مصر و عربستان پس از دیدار آنان در ... تاکید عربستان و مصر بر رد هرگونه تهدید نظامی علیه سوریه

ادامه

جهان, خاورمیانه, سازمان ملل, سوریه, شمال افریقا, عربستان سعودی, گزارش, لیبی, مصر

جدیدترین تحرک واشنگتن در لیبی/ رئیس سیا با الدبیبه دیدار کرد

در ادامه تحرکات ایالات متحده در لیبی، ویلیام برنز، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) پنجشنبه با عبدالحمید الدبیبه رئیس دولت وحدت ملی لیبی دیدار و گفت وگو کرد. به گزارش ایرنا، براساس بیانیه‌ای که خبرگزاری “اسپوتنیک” روسیه به دست آورده است، برنز در این دیدار بر ضرورت توسعه همکاری اقتصادی و امنیتی میان آمریکا ... جدیدترین تحرک واشنگتن در لیبی/ رئیس سیا با الدبیبه دیدار کرد

ادامه

آمریکا, جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی

اتحادیه عرب خواهان تسریع در برگزاری انتخابات لیبی شد

اتحادیه عرب از بیانیه مشترک «عقیله صالح» رئیس پارلمان شرق لیبی و «خالد المشری» رئیس شورای عالی این کشور درباره پیش‌نویس قانون اساسی استقبال کرد و از همه بازیگران عرصه سیاسی لیبی خواست که با اجماع حاصل شده، زمینه برگزاری هر چه سریع‌تر انتخابات را فراهم کنند. به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از ... اتحادیه عرب خواهان تسریع در برگزاری انتخابات لیبی شد

ادامه

اتحادیه عرب, جهان, خبر, شمال افریقا, لیبی, مصر

توافق اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل با ایجاد ارتش متحد لیبی و مخالفت با دخالت خارجی

اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در پایان نشست سه جانبه خود در قاهره برای بررسی بحران لیبی، درباره لزوم وجود ارتشی واحد و حرفه‌ای در لیبی تحت یک فرماندهی مشترک توافق کردند.

 

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، نشست سه جانبه اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در قاهره که به ریاست احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب و با حضور جاکایا کیکو یتی، نماینده عالی اتحادیه افریقا و مارتین کوبلر، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل و رئیس هیات بین‌المللی حامی لیبی برگزار شد هدفش بررسی وضعیت لیبی راه‌های تقویت همکاری سه سازمان جهت پیشبرد روند سیاسی وکمک به این کشور در انتقال دموکراسی بود.

 

در بیانیه مشترک این سه نهاد بر لزوم وجود یک نیروی نظامی و امنیتی واحد و حرفه‌ای در لیبی تحت یک فرماندهی مشترک مانند آنچه در توافقنامه سیاسی این کشور آمده تاکید شده است.

 

شرکت کنندگان در این نشست همچنین به پایبندی خود به حق حاکمیت و استقلال لیبی و حفظ وحدت ارضی آن، تشویق به حل مسالمت آمیز بحران در این کشور توسط یک رهبری که بتواند روند انتقال دموکراسی در این کشور را تکمیل کند و مخالفت با هرگونه دخالت نظامی بیگانه در این کشور تاکید کردند.

 

در بیانیه پایانی این نشست آمده که در مواجهه با چالش‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی موجود در لیبی به یک نظارت بین‌المللی و منطقه‌ای هماهنگ و مکمل جهت کمک به لیبی نیاز است.

 

شرکت‌کنندگان همچنین از تصمیم اتحادیه عرب برای تقویت نقشش در حمایت از روند سیاسی در لیبی با تعیین نماینده ویژه دبیرکل اتحادیه برای این کشور استقبال کردند.

 

شرکت کنندگان در این نشست در ادامه با تشکیل یک کمیته متشکل از اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل جهت تقویت همکاری‌ها و هماهنگی‌ها میان سه نهاد در راستای حمایت و تشویق آشتی ملی در لیبی پیشبرد گفت‌وگوی سیاسی و تسهیل روند اجرای توافقنامه ضخیرات موافقت کردند.

 

این طرف‌ها در پایان خشونت‌های اخیر در شهر طرابلس و تلاش برای به کنترل درآوردن مقرهای دولتی در این شهر را محکوم و تاکید کردند که این اقدامات غیرقابل قبول مانع از روند سیاسی و انتقال دموکراسی در این کشور می‌شود.

 

این سه نهاد همچنین با استمرار هماهنگی‌های فعال و سازنده میان خود از طریق تشکیل نشست‌های سه جانبه دوره‌ای در آینده توافق کردند.

 

مارتین کوبلر، فرستاده سازمان مللل به لیبی نیز در کنفرانس مطبوعاتی که پس از این نشست برگزار شد، از وجود ۲۰ میلیون قبضه سلاح در لیبی که در دست گروه‌های شبه نظامی هستند، خبر داد وگفت: این اسلحه‌ها از آسمان لیبی فرود نیامده‌اند بلکه دیگر طرف‌های حامی این گروه‌های تروریستی آنها را وارد لیبی کرده‌اند.

 

فرستاده سازمان ملل به لیبی در ادامه بر موضع گیری سازمان ملل بر لزوم رهایی از این سلاح‌ها تاکید کرد و گفت: تصمیم ممنوعیت واردات اسلحه به لیبی در راستای پایان یافتن درگیری‌ها در این کشور اتخاذ شد.

 

کوبلر در ادامه حمایت خود را از شورای ریاستی، ارتش ملی و توافقنامه “صخیرات” که شامل همه طرف‌های لیبیایی است و با نظارت سازمان ملل در مراکش به امضا رسید اعلام کرد و گفت: جایگزین دیگری برای این توافقنامه وجود ندارد و هیچ کسی هم نمی‌تواند به رویاهای مردم لیبی تحقق بخشد.

 

کوبلر تاکید کرد: مقامات اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل که امروز اینجا جمع شده‌اند، از خارج مردم لیبی را حمایت می‌کنند زیرا این مردم لیبی هستند که سرنوشت خود را تعیین می‌کنند و ما تنها از حل سیاسی این بحران وایجاد ثبات در این کشور حمایت می‌کنیم.

 

این مسئول سازمان ملل با اشاره به اینکه لیبی کشوری ثروتمند است و نمی‌تواند به این شکل چند تکه باشد، بر حمایت جدی خود از شورای ریاستی و شورای قانونگذاری لیبی حمایت کرده و ابراز امیدواری کرد که این حمایت به ایجاد آرامش و صلح در لیبی بیانجامد چرا که خطرات موجود در لیبی در حال گسترش در خارج از این کشور است.