مجلس الجزایر با رای قاطع اجازه جنگ با اسرائیل را صادر کرد

مجلس الجزایر با اکثریت آرا به رئیس جمهور این کشور اجازه داد تا در صورت لزوم برای دفاع از مردم فلسطین وارد جنگ با اسرائیل شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ در ادامه اعتراض‌های مردم مناطق مختلف به جنایت‌های اسرائیل در نوار غزه، نمایندگان مجلس الجزایر با اکثریت آرا رسماً به رئیس‌ جمهور این کشور اجازه ... مجلس الجزایر با رای قاطع اجازه جنگ با اسرائیل را صادر کرد

ادامه

آمریکا, اروپا, اسراییل, الجزایر, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, شمال افریقا, فلسطین

پارلمان لیبی: سفرای کشورهای حامی اسرائیل کشور ما را ترک کنند

پارلمان لیبی در پی ادامه تجاوزات اسرائیل به غیرنظامیان در نوار غزه و حمایت کشورهای غربی از جنایات این رژیم، خواستار خروج سفرای کشورهای حامی این رژیم از این کشور شد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شبکه المسیره، پارلمان لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: سفرای کشورهای حامی جنایات اسرائیل در غزه هرچه سریعتر خاک ... پارلمان لیبی: سفرای کشورهای حامی اسرائیل کشور ما را ترک کنند

ادامه

اسراییل, زنان, شمال افریقا, فلسطین, کودکان, گزارش, لیبی, نسل کشی

نشریه بیلد: آلمان برای عملیات نظامی در خاورمیانه آماده می‌شود

روزنامه بیلد آلمان به نقل از منابع امنیتی گزارش داد که دولت برلین تصمیم گرفته است تا برخی از واحدهای رده‌بالای نیروهای ویژه این کشور را در حالی که برای شرایط بحرانی احتمالی در اراضی اشغالی، غزه و «خاورمیانه» آماده می‌شود، در قبرس مستقر کند. به گزارش ایسنا، نشریه بیلد روز چهارشنبه گزارش داد که ... نشریه بیلد: آلمان برای عملیات نظامی در خاورمیانه آماده می‌شود

ادامه

آلمان, آمریکا, اسراییل, اشغالگری, شمال افریقا, صهیونیسم, فلسطین, قبرس, گزارش, لبنان

هشدار یونیسف درباره وضعیت فاجعه بار کودکان غزه: شمار کودک کشته‌شده تاکنون به ۵۰۰ و زخمی‌ها به هزار و ۶۰۰ نفر رسید

یونیسف از شهادت ۵۰۰ کودک فلسطینی و زخمی شدن هزار و ۶۰۰ کودک دیگر در نوار غزه ظرف یک هفته اخیر خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «سلیم اویس»، مسئول رسانه‌ای دفتر یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام کرد که شمار کشته‌های کودک در غزه تاکنون به ۵۰۰ نفر رسیده و ... هشدار یونیسف درباره وضعیت فاجعه بار کودکان غزه: شمار کودک کشته‌شده تاکنون به ۵۰۰ و زخمی‌ها به هزار و ۶۰۰ نفر رسید

ادامه

اسراییل, جهان, حقوق کودک, خاورمیانه, خبر, شمال افریقا, فلسطین, کودکان

مقام ارشد چین: همکاری‌های منطقه‌ای را با مصر گسترش می‌دهیم

عضو ارشد حزب کمونیست چین در دیدار با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر تاکید کرد که چین تمایل به گسترش همکاری های منطقه ای با مصر دارد. به گزارش روز دوشنبه از خبرگزاری شینهوا، «لی شی» نماینده حزب کمونیست چین با بیان این مطلب افزود: پکن در راستای اجرای توافقات سران دو کشور، تحکیم اعتماد ... مقام ارشد چین: همکاری‌های منطقه‌ای را با مصر گسترش می‌دهیم

ادامه

استراتژیک, بریکس, چین, شرق آسیا, شمال افریقا, فساد, فقر, گزارش, مصر

توافق اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل با ایجاد ارتش متحد لیبی و مخالفت با دخالت خارجی

اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در پایان نشست سه جانبه خود در قاهره برای بررسی بحران لیبی، درباره لزوم وجود ارتشی واحد و حرفه‌ای در لیبی تحت یک فرماندهی مشترک توافق کردند.

 

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، نشست سه جانبه اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در قاهره که به ریاست احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب و با حضور جاکایا کیکو یتی، نماینده عالی اتحادیه افریقا و مارتین کوبلر، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل و رئیس هیات بین‌المللی حامی لیبی برگزار شد هدفش بررسی وضعیت لیبی راه‌های تقویت همکاری سه سازمان جهت پیشبرد روند سیاسی وکمک به این کشور در انتقال دموکراسی بود.

 

در بیانیه مشترک این سه نهاد بر لزوم وجود یک نیروی نظامی و امنیتی واحد و حرفه‌ای در لیبی تحت یک فرماندهی مشترک مانند آنچه در توافقنامه سیاسی این کشور آمده تاکید شده است.

 

شرکت کنندگان در این نشست همچنین به پایبندی خود به حق حاکمیت و استقلال لیبی و حفظ وحدت ارضی آن، تشویق به حل مسالمت آمیز بحران در این کشور توسط یک رهبری که بتواند روند انتقال دموکراسی در این کشور را تکمیل کند و مخالفت با هرگونه دخالت نظامی بیگانه در این کشور تاکید کردند.

 

در بیانیه پایانی این نشست آمده که در مواجهه با چالش‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی موجود در لیبی به یک نظارت بین‌المللی و منطقه‌ای هماهنگ و مکمل جهت کمک به لیبی نیاز است.

 

شرکت‌کنندگان همچنین از تصمیم اتحادیه عرب برای تقویت نقشش در حمایت از روند سیاسی در لیبی با تعیین نماینده ویژه دبیرکل اتحادیه برای این کشور استقبال کردند.

 

شرکت کنندگان در این نشست در ادامه با تشکیل یک کمیته متشکل از اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل جهت تقویت همکاری‌ها و هماهنگی‌ها میان سه نهاد در راستای حمایت و تشویق آشتی ملی در لیبی پیشبرد گفت‌وگوی سیاسی و تسهیل روند اجرای توافقنامه ضخیرات موافقت کردند.

 

این طرف‌ها در پایان خشونت‌های اخیر در شهر طرابلس و تلاش برای به کنترل درآوردن مقرهای دولتی در این شهر را محکوم و تاکید کردند که این اقدامات غیرقابل قبول مانع از روند سیاسی و انتقال دموکراسی در این کشور می‌شود.

 

این سه نهاد همچنین با استمرار هماهنگی‌های فعال و سازنده میان خود از طریق تشکیل نشست‌های سه جانبه دوره‌ای در آینده توافق کردند.

 

مارتین کوبلر، فرستاده سازمان مللل به لیبی نیز در کنفرانس مطبوعاتی که پس از این نشست برگزار شد، از وجود ۲۰ میلیون قبضه سلاح در لیبی که در دست گروه‌های شبه نظامی هستند، خبر داد وگفت: این اسلحه‌ها از آسمان لیبی فرود نیامده‌اند بلکه دیگر طرف‌های حامی این گروه‌های تروریستی آنها را وارد لیبی کرده‌اند.

 

فرستاده سازمان ملل به لیبی در ادامه بر موضع گیری سازمان ملل بر لزوم رهایی از این سلاح‌ها تاکید کرد و گفت: تصمیم ممنوعیت واردات اسلحه به لیبی در راستای پایان یافتن درگیری‌ها در این کشور اتخاذ شد.

 

کوبلر در ادامه حمایت خود را از شورای ریاستی، ارتش ملی و توافقنامه “صخیرات” که شامل همه طرف‌های لیبیایی است و با نظارت سازمان ملل در مراکش به امضا رسید اعلام کرد و گفت: جایگزین دیگری برای این توافقنامه وجود ندارد و هیچ کسی هم نمی‌تواند به رویاهای مردم لیبی تحقق بخشد.

 

کوبلر تاکید کرد: مقامات اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل که امروز اینجا جمع شده‌اند، از خارج مردم لیبی را حمایت می‌کنند زیرا این مردم لیبی هستند که سرنوشت خود را تعیین می‌کنند و ما تنها از حل سیاسی این بحران وایجاد ثبات در این کشور حمایت می‌کنیم.

 

این مسئول سازمان ملل با اشاره به اینکه لیبی کشوری ثروتمند است و نمی‌تواند به این شکل چند تکه باشد، بر حمایت جدی خود از شورای ریاستی و شورای قانونگذاری لیبی حمایت کرده و ابراز امیدواری کرد که این حمایت به ایجاد آرامش و صلح در لیبی بیانجامد چرا که خطرات موجود در لیبی در حال گسترش در خارج از این کشور است.