تغییر اساسی در مصر؛ قاهره مخالف ریاض حرکت می‌کند

رأی الیوم تاکید می کند مصر در حال تغییر است و یک تحول اساسی در موضع حکام مصر ایجاد شده که موجب گشته قاهره در مسیری مخالف مسیر سعودی ها حرکت کند اما سعودی ها این تغییر را ملاحظه نمی کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه فرامنطقه ای و عرب زبان رأی الیوم در سرمقاله امروز خود به بررسی روابط مصر و عربستان و تنش های ایجاد شده میان قاهره و ریاض پرداخته است.

بر اساس این گزارش رأی الیوم در این خصوص می نویسد: زمانی که «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر به سه روزنامه مهم مصر پناه می برد و از مسئولان آنها درخواست می کند که سخن گفتن از اختلافات موجود میان مصر و عربستان را کاهش دهند، این اقدام وجود بحران میان طرفین را نشان می دهد. شاید این بحران مقداری آرام شده باشد اما عوامل ایجاد این بحران همچنان پابرجاست؛ از جمله این عوامل نیز، اختلافات میان ریاض و قاهره در چندین موضوع به ویژه سوریه و یمن است. عربستان از طریق ارائه کمک ۲۷ میلیارد دلاری به قاهره درصدد بود تا مصر را در جنگ خود با سوریه و یمن همراه کند اما سردمداران مصر پس از اینکه چندین میلیارد دلار پول را دریافت کردند، در مسأله یمن و سوریه موضعی مغایر با آنچه باب میل سعودی ها بود، اتخاذ کردند و از این مواضع به عنوان اهرم فشاری برای کسب پول های بیشتر استفاده کردند.

رأی الیوم در ادامه می افزاید: مصر امکان ندارد در برابر سوریه بایستد و در اردوگاه دشمنان سوریه و یمن قرار گیرد. باید توجه کرد بدون توجه به اینکه چه کسی بر مصر حکومت می کند، عدم مقابله مصر با سوریه حقیقتی تاریخی است که نباید از اهمیت آن کاست. البته استثنایی نیز وجود دارد مبنی بر این که این حقیقت تاریخی در دوران محمد مرسی مقداری تحت الشعاع قرار گرفت. مصر دارای اصول ثابتی است که هر فردی که عهده دار منصب حکومت در این کشور شود، باید از آن تبعیت کند. از جمله مهم ترین این اصول نیز توجه به «الأزهر» به عنوان یک مرجع اصلی برای مسلمین است؛ همین موضوع نیز توجیه کننده سفر هیأت بلندپایه مصری به ریاست «احمد الطیب» شیخ الازهر و ۴ نفر از رهبران مصر از جمله مفتی این کشور برای شرکت در کنفرانس گروزنی در روسیه برای حمله به وهابیت و اخراج علمای سعودی از میان مراجع اهل تسنن است.

این پایگاه عرب زبان همچنین تصریح می کند: مسأله این نیست که نماینده مصر در شورای امنیت طرح فرانسه برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز حلب در سوریه را به نفع روسیه رد کرده است و یا اینکه قاهره از سوریه حمایت می کند و به مبارزه با گروه های تروریستی ادامه می دهد بلکه نکته اینجاست که یک تحول اساسی در موضع حکام مصر ایجاد شده که موجب گشته قاهره در مسیری مخالف مسیر سعودی ها حرکت کند. مصر همچنین تصمیم گرفته که به سوی روسیه بازگردد و علت این تصمیم نیز آماده سازی مجدد پایگاه دریایی روسیه در منطقه سیدی برانی است. نظامیان مصر همچنین در رزمایشی با نظامیان روسیه شرکت کردند که در نوع خود گسترده ترین رزمایش محسوب می شود.

رأی الیوم در همین زمینه بیان می دارد: مصر همچنین به شکل سریع با ایران نیز روابط خود را بهبود می دهد و با هرگونه مداخله نظامی در یمن مخالفت کرده است. آنها همچنین به هدف قرار داده شدن کشتی امارات توسط نیروهای یمن هم واکنش نشان ندادند. مصر در حال تغییر است و از تمامی حربه های فشار و قدرت خود استفاده می کند؛ مشکل اینجاست که سعودی ها از یک سو این تغییر را ملاحظه نمی کنند و از سوی دیگر نقش سیاسی و اقتصادی عربستان نیز کاهش یافته است؛ آل سعود همچنان طبق سیاست ها و معادلات قدیمی خود اقدام و حرکت می کند که همین امر نیز موجب شده عربستان به وضع کنونی برسد و در محاصره همه جانبه بحران ها قرار گیرد